Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak i Peroutka junior je proti imigraci, to jsme nečekali… Sobotka naivně předpokládá, že všechno dobře dopadne a že bohdá jeho stranu budou volit muslimové, řekl

16.02.2016
Tak i Peroutka junior je proti imigraci, to jsme nečekali… Sobotka naivně předpokládá, že všechno dobře dopadne a že bohdá jeho stranu budou volit muslimové, řekl

Foto: ČT, repro

Popisek: Český katolický publicista Ferdinand Peroutka jr., synovec slavného novináře Ferdinanda Peroutky st.

ROZHOVOR Český katolický publicista Ferdinand Peroutka jr., synovec slavného novináře Ferdinanda Peroutky st., varuje před imigrací. Podle něj se ukázalo, že západoevropské bezpečnostní síly nejsou připravené na masivní vpád cizího živlu s diametrálně odlišnými sociálními a kulturními představami. Potvrdilo se, že mravní a hodnotové předpoklady velké části imigrantů jsou s naší civilizací nekompatibilní.

Objevují se názory, že přijímání imigrantů pomůže ekonomice, protože imigranti zaplní volná pracovní místa a současně prý pomohou udržet důchodový systém. Nejsou ale naopak větším nákladem pro sociální systémy než přínosem pro ekonomiku? Plus započtěme náklady na bezpečnost a následky kriminality...

Pomoc ekonomice a záchrana důchodového systému by byly reálné jen v tom případě, že by imigranti skutečně pracovali. To znamená, že by měli potřebnou kvalifikaci, znalost jazyka a byli schopni se začlenit do většinové evropské společnosti. Uvidíme, zda tyto předpoklady získají. Zatím se jako spása Evropy neprojevují, spíše naopak.

Co říkáte silvestrovským událostem v Kolíně nad Rýnem a dalších německých i evropských městech?

Ukázalo se, že západoevropské bezpečnostní síly nejsou připravené na masivní vpád cizího živlu s diametrálně odlišnými sociálními a kulturními představami. Potvrdilo se, že mravní a hodnotové předpoklady velké části imigrantů jsou s naší civilizací nekompatibilní.

Co říkáte reakcím německých politiků?

Hlavně nerozumím tomu, proč tyto excesy utajovali. Vysvětlitelné je to snad jenom tím, že se lekli, koho si do země dobrovolně vpustili a nechtěli si to zjištění připustit.

Co se týče sexuálních útoků uprchlíků v Německu, publicista Jan Petránek řekl, že útoky na ženy jsou hluboko v mentalitě migrantů a uprchlíci mají hodnoty neslučitelné s našimi. Co o tom soudíte?

Myslím, že v tom má pan Petránek úplnou pravdu.

Objevily se zprávy, že německá policie nemá vyšetřovat „drobnou“ kriminalitu přistěhovalců...

Tlak na bagatelizování menších prohřešků je vysvětlitelný obavou politiků z radikalizace občanů. Ale zřejmě německá policie ani nemá dost lidí, aby tu obrovskou masu imigrantů zvládla.

Šéfka Alternativy pro Německo (AfD) Frauke Petry prohlásila, že by pohraniční stráž měla být připravena střílet uprchlíky, pokud to bude nutné. „Potřebujeme efektivní kontrolu (hranic), abychom zabránili neregistrovaným žadatelům o azyl vstup do země z Rakouska. Žádný policista nechce střílet na uprchlíky a já si to také nepřeji. Ale střelba by měla být umožněna jako poslední možnost,“ prohlásila pro německá média šéfka AfD. Souhlasíte s ní?

Nepřekvapilo mě, že přívrženci islamizace tento výrok paní Petryové kritizují. Zkusme si ale představit konkrétní krizovou situaci na jednom úseku hranice. Nápor tisíců nelegálních běženců, který policie nenásilnými prostředky nezastaví. Povzbuzeni snadným úspěchem se běženci začnou chovat stejně agresivně uvnitř státu. Zákonitě dojde ke krveprolití, možná k občanské válce. Tomu však může rozhodný postup ostrahy hranic, včetně například varovné střelby, zabránit. Nebo není policie povinna chránit občany své země?

Premiér Sobotka řekl, že hrozbu nepředstavují uprchlíci, těm je prý třeba pomoci, ale teroristé. Prezident Zeman řekl, že ale terorismus s uprchlickou vlnou souvisí. Kdo má pravdu?

Musíme brát v úvahu, že muslimští běženci nejsou totéž, co byli třeba uprchlíci před komunistickou totalitou. Z jistých důvodů nemohu pana prezidenta Zemana pokládat za nějaký duševní vulkán – viz osočení mého strýce novináře z fascinace nacismem – nicméně jeho zkratka, že „ne každý muslim je terorista, ale každý terorista je muslim“, má v dnešní době svůj raison d´etre.

Sobotka také řekl: „Jsem přesvědčen, že levicové lídry za deset dvacet let najdeme spíše mezi dobrovolníky, kteří v létě odjeli na Balkán a pomáhali uprchlíkům. Tihle lidé budou v budoucnu představovat levici. Nehledal bych je na náměstích, kde se šíří xenofobie, nenávist a rasismus.“ Co o tom soudíte? 

Pan premiér Sobotka dosti naivně předpokládá, že všechno dobře dopadne a že bohdá jeho stranu budou volit muslimští imigranti. Spíše bych ale sázel, že dočká-li se pan Sobotka záchrany evropské civilizace, bude to zásluha oněch statečných, jimž dnes nadává do xenofobů a rasistů.

Slovenský premiér Fico řekl, že nechce, aby na Slovensku vznikla nějaká ucelená muslimská komunita. Řekl, že existuje problém s integrací imigrantů, a také řekl, když to řeknu lidově, že si nevezme na triko, aby byly ženy na Slovensku sexuálně napadány. Co si o tom myslíte?

Že by nám pan Fico nevadil ani v Kramářově vile.

Robert Fico také pro Právo řekl, že absolutní většina běženců jdoucích do Evropské unie z Turecka jsou ekonomičtí migranti. „Trvám na svém postoji, že absolutní většina těchto lidí jsou ekonomičtí migranti (hovořil o migrantech jdoucích do Evropy z Turecka, pozn. redakce). Kdo má věřit člověku, který se necítil bezpečně v Srbsku, v Maďarsku, ani v Rakousku, a tak šel až do Německa? Evidentně mu šlo o ekonomické zájmy,“ řekl Fico…

Není až tak důležité, zda muslimové do Evropy emigrují z ekonomických nebo jiných důvodů. Také je těžké to bezpečně rozlišit, když prakticky neexistuje spolehlivá rozlišovací instituce. Počítají-li však vedoucí politici Evropské unie s příchodem více než 50 milionů muslimů do roku 2060, aby – jak tvrdí – vyrovnali demografický propad evropské populace, pak je to přece jasná zpráva o vykořeněnosti těchto „elit“, jimž na udržení evropské civilizace nezáleží, protože sledují jen své vlastní ekonomické a mocenské zájmy.

První vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš Právu řekl, že příliv uprchlíků do EU se musí zastavit úplně. Nemáme dle něj povinnost a v tuto chvíli nemůžeme vůbec nikoho přijímat. Musíme prý v první řadě zaručit bezpečnost našich občanů. Ptá se, proč by z bohatství evropských zemí tvořených po generace měli žít lidé bez vztahu k hostitelské zemi a kultuře – lidé, kteří představují bezpečnostní riziko a jejichž touhou není asimilace, ale rozvrat evropské kultury. Dle Babiše není možné, aby Evropané měli menší práva než přistěhovalci, a je vyloučeno, aby se přizpůsobovali uprchlíkům. Jaký je váš názor?

Ne, že bych panu Babišovi zapomínal způsob, jakým spojil politickou kariéru se svým mediálním impériem, ale je třeba mu přiznat, že občas řekne i něco, co má obecnou platnost. Platí to právě pro ta jeho slova, která uvádíte. Zároveň se však musíme ptát, zda to říká z duše, nebo chce jen sbírat body pro své politické cíle.

Předseda SPD a poslanec Tomio Okamura říká, že neexistují umírnění muslimové a že islám je zločinná ideologie. Dle něj by bylo potřeba ihned všechny islámské migranty vrátit zpět do mateřských zemí a byl by pro vyhoštění i potomků těchto migrantů, kteří se v Evropě narodili. Rusové jsou prý de facto naši jediní upřímní silní spojenci v souboji s radikálním islámem. Každý muslim je dle něj bezpečnostní riziko a skutečně časovaná bomba. Co si myslíte o tomto?

Pan Okamura je bohužel ještě větší populista než pan Babiš. Musí se ještě víc snažit zaujmout, a to i výstředními názory, protože jeho politická pozice je nesrovnatelně slabší. Ale v zásadě ani on neříká nic nového.

Vidíme, že Schengen je věc pro dobré počasí, ale když přijde bouřka, prosakuje a valí se přes něj povodeň. V okamžiku, kdy EU hranice nijak nehlídá, cizí lidé libovolně bez jakékoli registrace překračují hranice a pohybují se po Evropě. Současně vidíme, že už nyní jsou v západní Evropě obrovské muslimské komunity podhoubím pro terorismus. Neměl by si náš stát vzít zpátky pravomoc, kdo může vstoupit na naše území? V okamžiku, kdy není chráněna vnější hranice EU?

Já už jsem to říkal v nějakém jiném rozhovoru, samozřejmě že musíme spoléhat především sami na sebe. Ale jen vyšší integrace s ostatními zeměmi V4 v této problematice přinese vyšší kvalitu a zároveň záruku, že střední Evropa muslimská nebude.

První je věc, že kontrolou hranic zamezíme přílivu uprchlíků, a druhá věc, že v západní Evropě jsou občané EU muslimského vyznání, kteří jsou zapojení do hnutí teroristů. Ale muslim, který žije třetí generaci v Německu a je třeba terorista, může libovolně překročit hranice naší země, nikdo ho na hranicích nezkontroluje, nezadrží a zde může u nás něco spáchat. Jedním ze znaků suverénního státu je, že kontroluje své hranice a kontroluje právo na svém území, které je vytyčeno hranicemi. Jakmile někdo poruší zákon u nás, překročí hranice, tak už náš stát toho člověka těžko potrestá...

Schengenský systém na svých vnějších hranicích zcela selhal. Státy V4 by proto měly ihned přikročit k vybudování vlastního systému ochrany hranic před agresí nekompatibilního etnika i před infiltrací potenciálních teroristů ze západní Evropy.

I kdybychom nepočítali současnou migrační vlnu, tak již před ní existovaly odhady, že v západní Evropě budou mít muslimové většinu do 40 let. Takže v Německu, Francii, Británii, Belgii, Nizozemí a tak dále mohou nastavit muslimská pravidla a právo šaría. Budou ovládat velké země EU a pak muslimské zásady mohou prosazovat vůči nám. Není pro nás EU z tohoto důvodu hrozbou a není pro nás řešení utvořit nějaké uskupení států kolem Visegrádu a části Balkánu, které by se tomu bránily?

Ano, přesně to je cesta, jak zachránit alespoň část Evropy a hodnoty evropské civilizace. Věřím tomu, že ty státy, které dnes nemusí řešit dilema, jestli Evropa bude islámská nebo islám evropský, půjdou ostatním příkladem a země již postižené islamismem se od tohoto zla postupem času očistí a připojí k evropskému obrození.

Lukáš Petřík

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace