Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Blázinec v českých médiích. A odpověď na otázku, proč jsme my, bulváři, svině svinuté. Syrový krvavý Valentýn, tajemství prezidentových cigaret i úžasná Cate Blanchett. TÝDEN V OBRAZECH

15.02.2016
Blázinec v českých médiích. A odpověď na otázku, proč jsme my, bulváři, svině svinuté. Syrový krvavý Valentýn, tajemství prezidentových cigaret i úžasná Cate Blanchett. TÝDEN V OBRAZECH

Foto: Anna Vančová

Popisek: Zde se tvoří Krajské listy. Jak, to si přečtěte

Pondělí 15. února kolem desáté dopoledne. Ochladilo se. Ale oproti únoru ´78 je to lehounký vlahý vánek, pamětníci si jistě vzpomenou na tehdejší tuhou zimu, která zaskočila komanče, až vyhlásili uhelné prázdniny. Tři týdny volna pro děti a teenagery! Já byla na gymplu a fakt mi zima nevadila. Minulý týden byl plný událostí různého významu, jimž se budeme postupně věnovat, a poněvadž jsme bulvár, soustředíme se na „pěnu dní“. Čímž jsem se oslím můstkem dostala k dnešnímu hlavnímu tématu, jímž jsou poněkud masochisticky média a role novinářů v nich. Jak jsem na to přišla, když je to tak trochu onanie? Může za to Jarda Jágr a Ester Geislerová.

Stalo se zvykem, že první obrázek se vztahuje tak či onak k počasí. Když minulý týden tak mrazivě foukalo, našla jsem si pěknou fotku evidentně spokojených tučňáků, kterým mráz nevadí. Na pak jsem si přečetla, že kvůli obrovské ledové kře uhynulo v Antarktidě 150 tisíc tučňáků a těch pár zbylých tisícovek už jen letargicky polehává, nemaje síly vydat se za potravou. Takže ten obrázek získal nechtěnou aktuálnost.

Kdo si co může dovolit aneb Frodova základní otázka

O tom, že si hokejista Jágr nabalil novou mladou kočenku, jsem se dočetla na… Lidovkách.cz. A ne jen okrajově v nějakém rozhovoru s ikonou, šlo o férový článek, jehož jediné téma bylo, že si Jágr… A tak dále. To jsem si ještě řekla, tady bych to tedy fakt nečekala. A pak mi dorazily dva emaily od Ester Geislerové, které se osobně dotkl jeden můj článek (viz Čtěte také). Kompletně zhafovaný. Vysvětlím: Huffington Post přišel před pár lety na to, že nemusí draze platit novináře, aby běhali, sháněli, ptali se, pátrali a zjišťovali. Stačí, když přebere práci jiných a vrzne k tomu senzační titulek, leckdy pak na takovém článku „udělá“ větší čtenářský zásah, než ten, kdo na tom nechal krev a pot. A vydavatel báječně ušetří, což, a to vám řeknu rovnou, je, alespoň v Čechách poslední léta jeho největší ambicí, ať už je to, kdo chce. Takže „hafujeme“ jak vzteklí… Teď mě napadá, že tento part 1 aktuálního TÝDNE by mohli blaze nevědomí pedagogové využít v hodinách Úvod do mediální gramotnosti - jestli nějakého znáte, pošlete mu to. Přijdou další špeky, triky a fígle, které se, myslím, jinde nedočtete.      

Čtěte také:

Tři chlapi minimálně. No a pak máme ještě různé externisty, jak říká naše máma... Aňa a Lela Geislerovy o mužích, alkoholu a psaní 

Takže Ester Geislerová. Napsala mi dvakrát, pak se bohužel odmlčela a já asi vím, proč. Dotkl se jí článek, který jsem sem překopírovala, dosud nevím přesně, čím, ale také mi vyjela dva další titulky článků o její sestře Aně. Je pravda, že nám Aňa Geislerová nic neudělala a my o ní píšeme ošklivě, respektive – ty titulky jsou hodně nelichotivé.

Pikantní je, že Ester Geislerová v médiích pracuje, přesně, dělá produkční ve velké vydavatelské společnosti, jenže tato společnost vydává lifestyle. Ti mohou být „hodní“, ti si to mohou dovolit – ale k tomu se ještě dostaneme.

A jsme u dvou profesních fíglů, které vám popíšu. Za prvé, na internetu je alfa i omega toho, zda se článek bude vůbec číst, titulek. (Hovoříme pořád o bulváru, i když, jak uvidíme dále, tento pojem začíná mít poněkud neostré hranice, mírně řečeno.) Vyrobit ho, to je čirá psychologie. Musíte se trefit do tématu, které lidi zajímá. Musíte se také trefit do jejich postoje k tomuto tématu a musíte vzbudit jejich zájem a zvědavost, aby se vůbec obtěžovali kliknout. Dost často je tématem nějaká VIPka. A tam je důležitý bod dva. Jinak řečeno, když napíšu o Leoši Marešovi pochvalně, nikdo to nebude číst. Když ho v titulku sejmu, mám šanci. (Do toho samozřejmě vstupuje jedna lidská, ne moc pěkná vlastnost – závist a škodolibost, ano, Ty – o Tobě mluvím, můj milý čtenáři, Ty nechceš číst dobré zprávy a že se někomu daří, Ty chceš maléry, rozvody, pády na nejhlubší dno, sex a drogy bez rock´n´rollu, jen si to pěkně přiznej, když už se tu já svlékám donaha.)

Kdo má koho rád

Jsou osobnosti, které má národ rád, třeba Libušku Šafránkovou nebo Lucku Bílou. Pak jsou ty, které ho zajímají, ale jen v negativním smyslu. Mezi ně patří třeba právě chudák Leoš a Aňa Geislerová – proto ty ohavné titulky. A proč mi Ester Geislerová, její nejmladší sestra, potřetí již neodpověděla? Protože, a to nevím, jen vyvozuji, Aňa Geislerová našla geniální recept, jak na média, všechna čest. A provozuje ho již dlouho. Nejen že zásadně nemluví o svém soukromí a nejraději nemluví vůbec, pokud už něco řekne, je to mýtické, záhadné a nepochopitelné. Proč? Easy. Pokud dá autorizovaný rozhovor slušnému médiu, ještě není vyhráno. Pak se totiž slétneme my, supi mrchožraví. Vyzobeme z něj to „senzační“, napíšeme do titulku ´Aňa žere malé děti a krade propisky´ a v článku pak dodáme: ´Jak Geislerová sdělila JSNNT (Jediným Seriózním Novinám na Našem Trhu), loupila v papírnictví a zdlábla Marušku.´ Ve skutečnosti by to bylo tak, že pětiletá Aňa otočila tužku za dvě padesát a Maruška byla z perníku, ale Ty, můj znejmilejší čtenáři, Ty jsi kliknul.

No a Aňa ví, takže když už něco náhodou řekne, zní to jak z hlubin Delfské věštírny a to se pak blbě hafuje. A různé spekulace zásadně nekomentuje, neb ví, že tím pádem celá aféra rychleji utichne. Milá Aňo, máme tě prokouknutou a ty nás zjevně taky…

Kravín a domalovaný hidžáb, velké aféry minulého týdne

A proč neběháme, nelítáme, nesháníme a nepátráme?  Protože jsme na celý web dvě a půl – doslova. Takže hafujeme. Tím považuji celé vysvětlení za dostatečné, pokud by to ještě někomu nestačilo, otevřete prosím takový Respekt. Hned na první stránce je tiráž, obsahující snad půl stovky jmen, které se na vydání jednoho týdeníku podílejí. A platí to Bakala. Ano, ten Bakala s OKD máslem na hlavě. A přesto, že Respekt nemusí, udělal minulý týden hustý přešlap. Zveřejnil v článku, za kolik se českému státu povedlo dostat domů Hanu a Antonii. I když uznávám, že největší vina je na tom, kdo vynesl ty informace z Bezpečnostní rady státu, přesto si to Respekt mohl nechat pro sebe. Navíc, pro vyznění toho článku nebyla ta cifra vůbec důležitá, jen teď ohrozí další Čechy v zajetí. A ještě k tomu vedli Respekťáci farizejské řeči o etice, ale fuj, hoši!

A další prima sek minulého týdne/Týdne, který domaloval na titulní stranu muslimce hidžáb (hihi). „Po přečtení ´Časopis domaloval české muslimce hidžáb. Blondýna by téma špatně ilustrovala,  hájí se´ zjistíte, že je to vlastně ještě horší. Ono by se to prý špatně prodávalo. Ale takhle, takhle je to prostě lepší. A co navíc, je to černé (sama Eva říká, že by si nikdy černou barvu nevzala), opět to působí lépe, protože každý nenávistí sžíraný jedinec si okamžitě vzpomene na Islámský stát. Myslíte si, snad, že se Týden omluvil? Uznal pochybení? Ne. Plná ústa výmluv,“ čílí se na Twitteru Daniel Dočekal.     

Typická ukázka bulvárního titulku

Už nevím, kdo že to napsal, myslím nový internetový bulvár Bleskově. S údivem čtu: Šokující rozhodnutí prezidenta: Obnovení procesu s vrahem Kajínkem! A jak to celé doopravdy je, se jako obvykle dozvím v článku: „Prezident Miloš Zeman na setkání s občany Blovic uvedl, že se dohodl s bývalou ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou (ANO) na obnově líčení případu Jiřího Kajínka a přenesení tohoto procesu mimo Plzeň. Kauzu vězně, doživotně odsouzeného za dvojnásobnou nájemnou vraždu, by podle něj projednával jiný než plzeňský soud.“ JENŽE rejže: „Současný ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) s tím ale nesouhlasí. Zeman tak včera reagoval na otázku občana Blovic, který se ho zeptal, zda nenastal čas "zamyslet se nad Kajínkovým případem". "Navrhoval jsem a už jsem dokonce dohodl s bývalou ministryní spravedlnosti, paní Válkovou, která ho (Kajínka) dokonce navštívila ve vězení, že bychom přenesli ten soud a obnovili líčení před jiným než plzeňským soudem, protože plzeňský soud může být považován za podjatý," uvedl Zeman.“ Takže – nic se TEĎ obnovovat nebude, rozhodnutí prezidenta NENÍ šokující.

Aktuální kauza „přemalovaný kravín“, aneb kdo tu umí arabsky?

O co šlo? Televize Prima odvysílala reportáž o tom, že sedmnáctičlenná rodina iráckých křesťanů odmítla dva byty, které jí nabídla jihlavská radnice. Rozruch vyvolala jedna věta z této reportáže. Tlumočník z arabštiny přeložil větu jednoho z Iráčanů takto: „Pokud budu bydlet v nějakém kravíně, který je znovu přemalován, takové věci nebudu v žádném případě akceptovat a vrátím se do Iráku.“ Ihned se ozvala uprchlická organizace Generace 21, která tvrdí, že jde o schválně špatný překlad, že pan Batto nic takového neřekl. A dodala... 

„Toto naše vysvětlení reportér TV Prima zcela ignoroval. Podobně jako toto zkreslil i další vyjádření uprchlíků v reportáži a reportáž jako celek. Tomu odpovídá i jeho vyjádření před místními charitativními pracovníky, kteří se mu také snažili vše vysvětlit hned na místě, a kterým řekl: „Jestli nepřivezu senzaci, nemusím už zítra chodit do práce“," zakončila obsáhlé vysvětlení Generace 21.

Televize vrací úder

„Udělali jsme jednoduchou věc. Pozvali jsme několik překladatelů a ti náš překlad potvrdili,“ zaznělo před kamerami z úst moderátorů Primy. Vzápětí došlo na výrok pana Batta a překladatel potvrdil, že původní verze FTV Prima byla správná. „Kdybych měl bydlet v ubytovně, kde to vypadá skoro jako ve stáji, která je jen přemalovaná, tak to bych tu nebydlel. Vrátil bych se,“ měl vyslovit uprchlík. Slovo „stáj" či „místo pro dobytek" podle překladatelů v jeho řeči skutečně padlo. A čemu věřím já? Podle svých zkušeností Primě, ale údajné reportérovo tvrzení o tom, že pokud nepřiveze senzaci, nemusí už zítra chodit do práce, zní také více než pravděpodobně…

A proč si TO lifestyle může dovolit? Holčičky jsou něžné bytosti a sex mají hned na prvním rande

To je obrovský segment časopisů, Elle, Marianne, Marie Claire, Katka a já nevím co ještě. Říká se jim lifestylové, což znamená životněstylové, a jsou určeny primárně ženám. Takže kromě módy a vaření se tam řeší vztahy a to nejdrsnější, co se dočtete, je kontroverzní článek 5 důvodů, proč se s ním vyspat hned na první schůzce (tam je vždycky číslovka, 5 důvodů, proč něco, 10 důvodů, proč něco ne – taky fígl, ale neptejte se mě, jaký má důvod, já ho nepoužívám).

Co a kdo je bulvár?
Bulvární médium je označení masového sdělovacího prostředku, v němž hrají klíčovou roli emoce (krev, sex) a aktualita, jejíž význam postupem času klesá. Dále je jejich obsah charakterizován, mimo jiné, provinčností, navozováním paniky, skandalizací, personalizací, populismem, povrchností, negativismem, jednoduchostí, jasností, vytvářením celebrit a prací s nimi, předstírání autoritativnosti a blízkosti konzumentovi. Provádí interpretaci jevů na základě zákulisních informací a drbů. Bulvární noviny obsahují velké titulky a obrázky, zkrácené články, jazyk může být vulgární, výrazně pracuje s emotivními slabikami a výkřiky, jednoduchou větnou skladbou, omezeným slovníkem. Pohybuje se na hranici nebo za hranicí etických pravidel. Zaměstnává fotografy paparazzi. Pro nákladnost modelu „paparazzi" český bulvár zprávy raději falšuje, finguje nebo konstruuje společně s jejich celebritami... Tolik autorita z nejvyšších, Wikipedie. A teď si odpovězte sami: Kdo všechno je tu, alespoň částečně, bulvár? No jo, máte pravdu…

Frodova základní otázka na závěr

Když se Frodo s přáteli vracel po skončení války o prsten zpět do Kraje, uviděl hotovou pohromu. Samé zákazy a příkazy, pokácené stromy, žádné jídlo a spousta skřetích řečí, píše Tolkien. Také narazil na Krajánky, hobity, jejichž úkolem bývalo chodit po Kraji, dohlížet na pořádek a ochutnávat, kde mají dobré pivo. Z těch je nyní sbor vyděšených udavačů. Jednoho z nich se Frodo ptá: A proč jsi si nenašel něco jiného, když dělat Krajánka přestalo být slušné zaměstnání?

Proč? Protože mě v Tescu za pokladnou nechtějí a protože jsem svině svinutá. Poptám se v Albertu.

Dnes už jen krátce, ta média zabrala hrozně místa. Zemřel Bořek Šípek, ať je mu země lehká. Na jeho památku jsem vybrala toto (jsme přeci v Česku): Šípek's Beer Parade - Crump, Krug, Yoshiki, Pius, Arum, Krügel

 

V neděli byl svatý Valentýn. Nejlepší fotku jsem našla, kde jinde než na Facebooku. Slečna, která jí postla, připsala: Srdíčka a koťátka, co může být romantičtějšího?

 

Nedělní udělování britských filmových cen BAFTA v londýnské Královské opeře ovládl americký snímek REVENANT Zmrtvýchvstání s DiCapriem v hlavní roli, má nejlepšího herce, nejlepšího režiséra, nejlepší film a kameru, myslím. (Film jsem neviděla, máme ho sice už dlouho stažený, ale ještě jsem nanašla odvahu, prý je to MASO). Nominaci sice neproměnila Cate Blanchett, zato měla bezkonkurenčně nejkrásnější šaty, koukněte. Od Alexandera Mc Queena. Boží.

 

Hostem Prezidentského Pressklubu Frekvence 1 byl v neděli Miloš Zeman. Ani tentokrát se jeho výstup neobešel bez vulgárního výroku. Prezident během rozhovoru mimo jiné odcitoval vulgární výrok z Facebooku Tomasze Peszynského, pořadatele demonstrace na podporu premiéra Bohuslava Sobotky: „Pozor cituji: Prezident je zasrané fašistické hovado a až chcípne, tak se ožeru! Konec citátu.“ A vyšlo tím pádem najevo, že prezident kouří hnědé Davidoffky, trhače plic. Jo a kdyby to někoho zajímalo, téměř po třech letech po svém nástupu do prezidentského úřadu se Miloši Zemanovi daří získávat stále větší veřejnou podporu. Aktuálně hodnotí prezidenta Miloše Zemana v souhrnu kladně 70,2% dotázaných obyvatel ČR, což je nejvíce od jeho působení v pozici prezidenta ČR.

 

No a ještě schválila sněmovna EET, „oblíbenou“ Elektronickou Evidenci Tržeb. Martin Komárek postnul svoji fotku, jak hlasuje ANO. Mimochodem, jak jsem psala o tom bulváru, který mimo jiné často nadužívá verzálky, velká písmena, koukám, že mě to taky chytlo.

 

Fakt Roztomilé Zvířátko na závěr: Minulý víkend bylo krásné počasí a tak se chovatelé pražské zoo rozhodli, že zkusí vypustit samečka hrabáče kapského Kita, narozeného loni 26. července, poprvé do venkovní expozice. Malý Kito si společně s mámou Kvídou nejprve pochutnali na oblíbené dobrotě v podobě hmyzích larev a poté si oba hrabáči začali plně užívat sluníčka. Kito aktuálně váží už 22 kilogramů a je velmi zvědavý. Venkovní expozici okamžitě podrobil důkladnému průzkumu a během chvíle se tam začal cítit jako doma. Návštěvníci pražské zoo teď mají možnost vidět samečka Kita s mámou Kvídou během pravidelného krmení (krmení hrabáčů probíhá každý den kromě čtvrtka v pavilonu Africký dům od 10:00). 

 

Anna Vančová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace