Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Známá herečka trpěla léta depresemi, to opravdové peklo ji ale teprve čekalo. Manžel jí zemřel v náručí, syn se oběsil, a pak zaútočila smrtelná choroba. Tajnosti slavných

14.02.2016
Známá herečka trpěla léta depresemi, to opravdové peklo ji ale teprve čekalo. Manžel jí zemřel v náručí, syn se oběsil, a pak zaútočila smrtelná choroba. Tajnosti slavných

Foto: TV Nova

Popisek: Dana Syslová jako Amálie Seidlová v seriálu televize Nova Ulice

Odmalička se s ní život nemazlil a naložil jí takovou porci trápení, že by skolila několik lidí současně. Přesto herečka Dana Syslová zůstala věcná, vyrovnaná a jakoby jí s plynoucími léty energie spíš přibývala.

Hraje již půl století a působí dojmem, jakoby jí s přibývajícími lety energie a sil vůbec neubývalo. Spíše naopak. Zůstala věcná, neokázalá a především se naučila striktně oddělovat své výkony na jevišti či před kamerou a reálný život. Ten se s ní totiž ani trochu nemazlil a naložil jí takovou porci trápení, že by dokázala udolat i několik lidí současně. Navíc zažila i období, kdy na ni producenti začali zapomínat. „Když jsem měla pocit, že málo točím, říkal mi můj muž, abych byla trpělivá, že můj čas přijde. Měl pravdu,“ nechala se slyšet před časem v rozhovoru pro Novinky.cz. Slova jejího zesnulého životního partnera se potvrdila – zatímco po řadě jejích vrstevnic ani pes neštěkne, Dana Syslová si na nedostatek práce stěžovat nemůže.

S Ladislavem Potměšilem v roce 1967 v psychologickém dramatu režiséra Antonína Moskalyka Dita Saxová

S Ladislavem Potměšilem v roce 1967 v psychologickém dramatu režiséra Antonína Moskalyka Dita Saxová

S otcem se nikdy nesetkala

Narodila se 11. listopadu 1945, předcházely tomu ale dramatické události. Jejím otcem byl francouzský válečný zajatec, matka byla Češka, totálně nasazená v Německu. Tam se také její rodiče seznámili. Jenže po válce se každý vrátil do své vlasti a Dana se narodila krátce poté. Nějaký čas si psali, ani jeden z nich však nechtěl opustit svoji vlast, a tak jejich vztah vyšuměl do ztracena. Dana svého otce nikdy nepoznala, maminka jí řekla, že zemřel. Až někdy ve třinácti letech prý doma našla staré fotografie a začala se pídit po informacích. Dětství strávila na venkově u prarodičů na Litoměřicku a maminka tam za ní jezdila na víkendy. Byla knihovnicí a právě její profese probudila v dceři velkou lásku k literatuře. „Ženy v našem rodě, mezi kterými jsem vyrůstala, byly tak silné osobnosti, že mi mužský element nijak nescházel. To, že jsem byla o něco ochuzená, jsem poznala až po mnoha letech,“ zavzpomínala. Nejspíš právě nepřítomnost otce v jejím životě později způsobila, že hledala oporu u muže o mnoho let staršího.

Když si brala Vlastimila Haška, starší syn byl již na cestě

Když si brala Vlastimila Haška, starší syn byl již na cestě

Herectví objevila náhodou

Na hereckou dráhu vykročila víceméně náhodou. Neměly doma ani televizi, občas na ni jezdily do podniku, kde maminka pracovala. Jednou se dívaly na nějakou inscenaci, po níž šel pořad o divadle Disk, a Dana prý do té doby ani nevěděla, že něco takového existuje. „Měla jsem v té době před maturitou a pořád jsem netušila, co dál. Dívala jsem se na ten pořad a říkala jsem si, že by mě to možná bavilo. Když jsem to pak oznámila třídnímu, řekl mi, že to nejde jen tak, že bych musela chodit na nějakou přípravu. Sám mi našel dramatický kroužek. Zašla jsem tam, přednesla nějakou básničku a přijali mě,“ vyprávěla o svých začátcích. Pak podala přihlášku na DAMU a vzali ji napoprvé. Byla tam nejmladší, protože díky různým školským reformám maturovala již v sedmnácti. „Byla jsem taková ta holčička s bílým límečkem a spončičkou. Chvíli mi trvalo, než jsem se zařadila,“ zavzpomínala.

S manželem a syny Jiřím a Danielem

S manželem a syny Jiřím a Danielem

Manžel si ji vychoval

S kolegou Vlastimilem Haškem, který byl o osmnáct let starší, se seznámila ve svém prvním angažmá v pražském Divadle komedie, kam nastoupila v roce 1964, ještě před ukončením studií na DAMU. V jejím úplně prvním představení spolu hráli milenecký pár. „Najednou v mém životě byl silný mužský element, který jsem dosud neznala. Začal o mě pečovat, až z toho byl vztah a dítě na cestě. On mě vlastně vychovával, ochraňoval před nástrahami světa. Byl úžasný kuchař! Jinak byl hrozně nepraktický. Neuměl přibít ani hřebík,“ prozradila. V roce 1969 se vzali a Dana mu porodila syny Jiřího a Daniela. Dilema, jak skloubit práci a rodinu, měla ulehčeno, protože s nimi bydlela manželova neprovdaná teta. „Byla to vlastně naše chůva, děti ji milovaly. Po obou porodech jsem se mohla brzy vrátit do divadla, aniž bych trpěla, co je s dětmi. Jednou mi ale kluci vyčetli, že normální maminka je večer doma a čte pohádky, ale já pořád chodím pryč,“ posteskla si. Když pak ale po manželově boku dospěla, začalo to prý mezi nimi pořádně jiskřit. „Měli jsme doma často Itálii. Byl cholerik, vyletěl kvůli každé hlouposti! A já jsem si taky nenechala nic líbit,“ dodala.

S Martinem Šotolou v roce 1983 v rodinné komedii Zdeňka Trošky Bota jménem Melichar

S Martinem Šotolou v roce 1983 v rodinné komedii Zdeňka Trošky Bota jménem Melichar

Dvě smrti ji málem zabily

Danino manželství ukončil krutý osud nečekaně, i když o vážných problémech se srdcem, které hereččina manžela trápily, věděla rodina již dlouho. Když ho po jedné z hospitalizací propustili 12. dubna 1992 z nemocnice na víkend, dostal doma infarkt a lékaři už mu bohužel nedokázali pomoci. Zemřel své ženě v náručí. Ještě v tomtéž roce ale herečka přišla o dalšího nejdražšího člověka, když starší syn Jiří spáchal v pouhých pětadvaceti letech sebevraždu. Údajně neunesl otcovu smrt a v náhlém hnutí mysli se oběsil. Paní Dana dokonce měla ten den divadelní představení a navzdory šílené situaci ho dokázala odehrát. Rozhodně to ale neznamená, že by měla srdce z kamene. „Bylo to strašné období! Přežila jsem ho díky blízkému člověku. První roky jsem prožila jakoby v mlze, ani si to nepamatuju,“ zavzpomínala. „V tom neštěstí mě zároveň potkalo štěstí, protože jsem se seznámila s člověkem, díky němuž jsem to všechno přežila a vydržela. Byli jsme spolu deset let,“ prozradila. Sled tragických událostí si pak dokonce nějaký čas vyčítala, nepřestávala přemýšlet, jestli někde něco neudělala špatně. Až po letech konečně uznala, že některé události prostě ovlivnit nemohla.

S Danielou Kolářovou v komedii Divadla Palace Dámy z Aniane

S Danielou Kolářovou v komedii Divadla Palace Dámy z Aniane

Po vítězství nad nemocí si užívá svobody

Další tvrdou zkouškou musela projít před deseti lety, když jí při běžné preventivní gynekologické prohlídce lékaři diagnostikovali rakovinu. Musela se podrobit operaci a po ní i sérii chemoterapií. Přesto práci nikdy úplně nepřerušila, jenom trochu přibrzdila a dál se objevovala v populárních seriálech televize Nova Ulice a Ordinace v růžové zahradě. „Když jsem byla nemocná, navštívila jsem několik léčitelů a jeden byl větší podvodník než druhý,“ zavzpomínala na dobu, kdy zápasila se zhoubnou nemocí, nad níž se jí nakonec podařilo zvítězit. Po zesnulém synovi jí zůstala dnes již dospělá vnučka Josefína, která žije v Rakousku, kde se její matka znovu provdala. Přesto se vinou velké vzdálenosti neodcizily a radost paní Daně dělá i mladší syn, od nějž má dnes již devítiletého vnuka. V Městských divadlech pražských hrála až do roku 1994, kdy se změnilo vedení. „Hodně mých kolegů odešlo do jiných divadel nebo do důchodu, začala jsem se tam cítit osamocená. Nové vedení přijímalo lidi, kteří mi moc neseděli, a tak když jsem dostala nabídku do Činoherního klubu, odhodlala jsem se ke změně. Nakonec jsem tam nenastoupila a zůstala jsem na volné noze,“ prozradila. Navíc začala i hodně dabovat, hlavně si prý ale užívá svobody. „Už nemusím být tolerantní, chápavá, přizpůsobivá,“ dodala.

Čtěte také:

Král arogance Miroslav Donutil se chlubí šlechtickými předky a konečně víme, odkud vítr fouká. V erbu měli totiž vidle

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace