Česká republika a Japonsko jsou na jedné lodi: Kromě uhlí mohou spoléhat jen na jadernou energii. Jak havárie ve Fukušimě přispěla ke zvyšování bezpečnosti?
09.02.2016
Foto: Kevin Meyerson - CC BY 2.0 commons.wikimedia.org
Popisek: Protesty obyvatelstva proti pokračování jaderné energetiky v Japonsku. Ilustrační foto
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a Ministerstvo ekonomiky, obchodu a průmyslu Japonska (METI) pořádají dne 9. února 2016 v Kongresovém centru České národní banky společný seminář, věnovaný zkušenostem, získaným v souvislosti s jadernou havárií v elektrárně Fukušima Dai-iči a následným zvýšením bezpečnostních opatření.
Kromě uhlí nemáme další významné zdroje energie
Tento seminář, jehož uskutečnění navrhl během své návštěvy České republiky v květnu 2015 státní ministr METI Jósuke Takagi, se koná na základě Memoranda o porozumění a spolupráci v jaderné energetice, které v listopadu roku 2014 při návštěvě Japonska společně podepsali ministr Jan Mládek a jeho tehdejší protějšek Jóiči Mijazawa. Česká republika i Japonsko jsou země, které kromě uhlí nemají další významné zdroje energie, a proto částečně spoléhají na jadernou energii jako důležitý základní zdroj.

Velkorypadlo k dolování uhlí v severních Čechách
Japonsko revidovalo své rozhodnutí nevyužívat jadernou energii, učiněné krátce po jaderné havárii v elektrárně Fukušima-Dai-či, a hodlá navázat na dlouhou tradici jaderného programu. Pro znovuobnovení důvěru v jadernou technologii zpřísnilo bezpečnostní opatření. Obdobně se Česká republika ve své Státní energetické koncepci, která klade důraz na diverzifikaci zdrojů jako důležitého zdroje realizace energetického mixu, rozhodla pro rozvoj jaderné energetiky.
Šedesátiletá tradice
„Jadernou energii svět využívá již šedesát let a je zřejmé, že její role základního zdroje elektřiny, který přispívá snižování emisí oxidu uhličitého v souladu s COP21, bude spolu s obnovitelnými zdroji i nadále zásadní,“ uvedla náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro energetiku Lenka Kovačovská.
Havárie v jaderných elektrárnách Three Mile Island (1979), Černobyl (1986) a Fukušima Dai-iči (2011) se staly významným impulsem k dalšímu zvýšení bezpečnostních standardů pro současné jaderné elektrárny i pro projektování a nových jaderných zdrojů.
Semináře se účastní přední evropští a japonští odborníci z nejrůznějších oblastí, souvisejících se zvyšováním bezpečnostních opatření v reakci na havárii ve Fukušimě Dai-iči včetně odborníků na koncepce, regulátorů, provozovatelů elektráren, dodavatelů energetických celků, vědců i pojišťovacích specialistů.
Autoři zprávy:
Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Ministerstvo ekonomiky, obchodu a průmyslu Japonska
Velvyslanectví Japonska v ČR

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Lucie Bartoš