Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ministr průmyslu a obchodu si pochvaluje: Export do zahraničí dosáhl za minulý rok nového rekordu. A pak si poklepal na rameno... Pomoci teď jede například na Kavkaz

08.02.2016
Ministr průmyslu a obchodu si pochvaluje: Export do zahraničí dosáhl za minulý rok nového rekordu. A pak si poklepal na rameno... Pomoci teď jede například na Kavkaz

Foto: Hans Štembera

Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

Český export pokořil nový rekord, když celkový vývoz za rok 2015 dosáhl částky téměř čtyři biliony korun. Za těmito výsledky stojí především práce českých firem a jejich zaměstnanců a nemůže být pochyb o tom, že k nim přispěla vysoká angažovanost a práce Ministerstva průmyslu a obchodu.

Říká to ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Podpora exportu je jednou z hlavních činností ministerstva průmyslu a obchodu a mojí osobní prioritou. Proto také intenzívně prosazujeme zájmy českých firem na zahraničních trzích," uvedl.

Jak se to dělá? Především prezentací takových firem na vysoké úrovni, společnou účastí na mezinárodních veletrzích, dohodami o hospodářské spolupráci a prosazováním našich zájmů v rámci Evropské unie, kam směřuje přes 80 procent objemu českého exportu. 

Musíme si udržet pozice

V této souvislosti považuji samozřejmě za důležité udržet naše pozice v rámci vnitřního trhu EU a dále rozvíjet obchodní vztahy s perspektivními trhy mimo EU," podotýká ministr.

Prý se o to velmi snaží a svědčí o tom i všechny jeho zahraniční cesty v minulém roce v doprovodu českých firem, které směřovaly zejména na perspektivní trhy Asie. Jan Mládek tak jednal s představiteli Indie, Ázerbájdžánu, Turecka, Číny, Ruska, Spojených arabských emirátů, Saudské Arábie, Kuvajtu, ale také Maroka nebo Mexika.

V letošním roce jsem již navštívil Írán, jehož ekonomika patří díky uvolňování z mezinárodní izolace k nejzajímavějším podnikatelsko-investičním teritoriím posledních let," podotýká ministr.

Ministr podpoří projekty českých firem v Gruzii a Arménii

V čele téměř čtyřicetičlenné podnikatelské delegace aktuálně odjel Jan Mládek do Gruzie a Arménie. Hlavním cílem jeho pracovní cesty, kterou zahajuje dnes, je podpora a rozvoj vzájemné obchodní spolupráce s oběma kavkazskými zeměmi. 

Čtyřdenní návštěva Jana Mládka se uskutečňuje na základě pozvání partnerských ministrů gruzínské a arménské vlády. Členy početné podnikatelské mise pod vedením Hospodářské komory ČR a Komory pro hospodářské styky se zeměmi SNS jsou představitelé českého bankovního a pojišťovacího sektoru, energetických, strojírenských a elektrotechnických podniků, stavebních a potravinářských firem, cestovního ruchu atp.

Projednává se i návštěva do České republiky

V úterý se ministr Jan Mládek setká v Tbilisi s místopředsedou vlády Gruzie a ministrem ekonomiky a udržitelného rozvoje Dimitrym Kumsišvilim. Ministři se budou zabývat vývojem vzájemných hospodářských vztahů. Obrat obchodu ČR s Gruzií se za poslední rok 2015 mírně snížil v důsledku regionálních turbulencí spojenými s devalvací lokálních měn, pádem cen ropy a negativními vlivy okolních ekonomik, které mají vliv na vývoj hospodářské situace v regionu. Navzdory složité ekonomické situaci mají české firmy o perspektivní gruzínský trh zájem. Na tomto setkání oba ministři mimo jiné projednají blížící se návštěvu gruzínského premiéra do ČR, která by se měla uskutečnit 22. února 2016.

Ministr Jan Mládek se zúčastní i plenárního zasedání Smíšeného výboru pro dvoustrannou hospodářskou spolupráci mezi ČR a Gruzií. Setkat by se měl i s gruzínským prezidentem Giorgim Margvelašvilim.

Hlavními tématy zasedání budou vzájemný česko-gruzínský obchod a investice, průmyslová spolupráce, energetika, spolupráce v oblasti dopravy, komunikací a informačních technologií, cestovního ruchu, zemědělství i životního prostředí," uvedl Jan Mládek.

Delegace je početná

Kromě zástupců MPO se zasedání zúčastní i představitelé Ministerstva zahraničních věcí, Ministerstva zemědělství, České rozvojové agentury či Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví. Právě posledně jmenovaná instituce podepíše v průběhu zasedání Memorandum o porozumění s gruzínským GEOSTM. Jednání budou přítomni zástupci více než tří desítek českých firem.

Ve středu vystoupí ministr Jan Mládek společně se svými resortními protějšky na podnikatelském fóru a zúčastní se podpisu Memoranda o porozumění mezi Hospodářskou komoru ČR a Komorou pro obchod a průmysl Gruzie. V rámci podnikatelského fóra podepíše česká společnost ICT s gruzínskou společností Sakaeronavigatsia LLC dohodu o dodávkách systémů pro kontrolu letecké navigace.   

V Arménii nízký obrat?

Významný pracovní program čeká českou delegaci i v Arménii. Ta je tradičním obchodním partnerem ČR v kavkazském regionu, nicméně obrat vzájemného obchodu stále dosahuje relativně nízkých hodnot. To svědčí o nenasycenosti arménského trhu a dobrých perspektivách českých firem. V Arménii se našim podnikatelům nabízejí možnosti prosadit se při modernizaci veřejné a dopravní infrastruktury země, ve stavebnictví, energetice či kultivaci životního prostředí. Právě tato témata proto hodlám se svým arménským protějškem ministrem hospodářství Karenem Chshmaritianem projednávat. Zároveň chci předat arménské delegaci oficiální pozvání na druhé zasedání Mezivládní komise pro hospodářskou a průmyslovou spolupráci ČR – Arménie," uvedl dnes před odletem ministr Jan Mládek.

V Jerevanu se ministr Jan Mládek setká i s předsedou vlády Arménské republiky Hovikem Abrahamyanem a ministrem energetiky a přírodních zdrojů Yervandem Zakharyanem. Jednání se budou týkat bilaterální i multilaterální obchodní spolupráce. V rámci zahájení česko-arménského business fóra bude ministr Jan Mládek informovat podnikatelskou sféru o obnovení pravidelných linek ČSA Praha-Jerevan, které česká letecká společnost hodlá provozovat v letní sezóně 2 až 3krát týdně. Program delegace zahrnuje i prohlídku jaderné elektrárny Metsamor, na jejíž údržbě se podílí i česká společnost Škoda jaderné strojírenství, a.s., a řadu B2B setkání mezi českými a arménskými podnikateli.   

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace