Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šmajda bez hára, bez šťávy, bez hitů, chce ´jen milovat´. Další oběť paradoxu zvaného SuperStar, rozvědčík Psík 007 v nesnázích i kandidát na prezidenta Lajosz Demeter. TÝDEN V OBRAZECH

08.02.2016
Šmajda bez hára, bez šťávy, bez hitů, chce ´jen milovat´. Další oběť paradoxu zvaného SuperStar, rozvědčík Psík 007 v nesnázích i kandidát na prezidenta Lajosz Demeter. TÝDEN V OBRAZECH

Foto: Archiv

Popisek: Miro Šmajda dělá, co může

Pondělí 8. února kolem desáté dopoledne. Jaro je fakt tady, venku pípají sotva opeření ptáčci, sluní svítíčko, anebo se přižene mráček fráček, počasí se zbláznilo. Ale nestěžuju si. Ad minulý týden. Zpočátku se toho tolik nedělo, nepočítaje tedy ten děsný trapas našich tajných, no spíše by se dalo říci veřejných služeb, ale víkend to bohatě vynahradil. Bitkám na celkem asi pěti souběžných pražských demonstracích se věnujeme ale jinde, také proto, že jsem nebyla ani na jediné (chystám se až za 14 dní na pirátskou demošku). Protože si toto týdenní shrnutí připravuji právě celý týden, jako hlavní téma je něco, co bych nazvala ´superstáří paradox´, k čemuž mě mail o novém singlu androgynní hvězdičky Mira Šmajdy jen nakopl.

To jarní počasí spustilo zajímavou nebeskou podívanou. Pořád lepší, než tradiční zimní olověná  deka nad městem…. Foto Daniel Vojtíšek, via Facebook

Nic neřešit, jen milovat!

Miro Šmajda vydal 17. ledna s kapelou Terrapie už na podzim avizovaný klip k novému singlu „Miluj“. Scény do klipu byly natočeny v létě, na podzim a v zimě, s cílem zobrazit činnosti, které lidé milují a naplňují je. Tolik tisková zpráva.

Miro Šmajda je ten blonďatý hošík s obřím hárem, který se v roce 2009 účastnil hudební soutěže Česko Slovenská Superstar, kde ve finále skončil na druhém místě. Od té doby koncertuje a vystupuje a právě teď vydal klip k novému singlu Miluj. „Je to skladba, kterou chceme poukázat na to, že nemá smysl stále řešit problémy, k čemu nás tento systém skrytě cíleně vede, utápět se v depresi a tlaku dnešní doby, kde jdete často po ulici, v MHD nebo jste v obchodu a vidíte smutné, mdlé, zachmuřené lidi topící se ve spleti melancholických myšlenek,“ sdělil zpěvák svou vizi. „To se stalo inspirací napsat tuto odlehčující skladbu a poukázat na to, že je podstatné dívat se na pěkné věci, radost z maličkostí, jeden ze druhého, z pohybu rodiny, přátel, z nevinnosti přírody, z činností, které milujeme, a hlavně z toho, co máme v přítomnosti, ne se trápit z toho, co bylo nebo co bude. Nic neřešit, jen milovat,“ dodal. Mno. Tak se na to kouknem.

Jak sami slyšíte, tenhle song Tomáše Kluse, který ostatně hlásá podobné „pravdy“, asi fakt neohrozí… O to ale nejde. Ani o to, že Miro zatím žádnou hlubokou brázdu v poli pop music nevykopal a jeho roztomile chlapecký čenich ztrácí rok od roku ten neopeřený půvab, kvůli němuž mu malé holčičky posílaly hlasy v SuperStar. Tedy, bylo to kvůli tomu? A pokud ne, kvůli čemu? Zkusme malý test. Nebudu na vás zkoušet dávnou minulost, vybavíte si, kdo je zatím poslední, v pořadí už čtvrtou Česko Slovenskou SuperStar z podzimu 2015? Já to taky nevěděla. Slovenka Emma Drobná, která kromě titulu získala také výhru v hodnotě dva miliony korun a v superfinále se utkala se Štěpánem Urbanem, který skončil druhý, a Pavolem Kovalíčkem. Kam tím mířím? Že je SuperStar úplně na nic, nepočítaje tedy ty dvě mega pro vítěze, ty se jistě šiknou. Ale z hlediska hudební kariéry je i titul vítěze na h…., no, vy víte co. A to je právě ta záhada.

Mirovi bylo druhé místo k... Samozřejmě mě zajímalo, co si o tom myslí on sám, tak jsem mu poslala pár otázek. Tři neděle mne jeho manažerka ujišťovala, že to už už dorazí. Bohužel kužel. S ním by to bylo zajímavější.

Jediné výjimky, Aneta Langerová a Peter Cmorík na Slovensku, si kariéru vybudovaly spíše SuperStar navzdory. A ostatně, totéž platí o všech ostatních talentových soutěžích, s výjimkou StarDance, který  rovnou najímá hotové hvězdy a známé lidi. Přitom to nedává smysl. Kolem milionu diváků  vás sleduje v prime time tři měsíce – to by se proslavil i šilhavý paťatý makak. A vítěze si volí fanoušci a musejí obětovat alespoň telefonní kartu, takže nelze obvinit porotu, že lidem cpe někoho, koho nechtějí. Tak kde je háček?

Napadá mne jediné, že to lidi berou jako hru, která s prvním „divadlem“ začne a v superfinále skončí. S tím, co se jim doopravdy líbí, co poslouchají, co si stahují – s tím prostě nemá tahle gamesa nic společného. Přitom se mi vybavuje pradávná vzpomínka. V letech osmdesátých dávala socialistická československá televize takový pořad, jmenoval se něco jako Dva z jednoho města. Šlo o tehdy obvyklý varietní pořad s tehdejšími hvězdami, který se stěhoval, vždy ho vysílali z jiného city. Zpívala Vondráčková ve velké večerní róbě, blyštící se tisícem flitrů, tančil snad stohlavý balet československé televize, lidé (tehdy pracující) nadšeně tleskali. Jasně, proč ne, nakonec, taková událost se v Humpolci nebo kde udála jednou za uherák. No a jednou se stalo, že tam propašovali Nohavicu. Pódium bylo najednou prázdné a obrovské a zpoza opony vykoukl chlápek s umaštěnými myšími vlásky, v džínách, s kytarou přes rameno a spustil: Z Těšína vyjíždí vlaky co čtvrthodinu, včera jsem nespal a ani dnes nespočinu… A atmosféra v hledišti se rázem změnila, zelektrizovala, bylo jasné, že i když mají posluchači Helenku rádi, tohle je prostě jiný kafe. Lidi se chytili za ruce a všichni zpívali tu písničku, která tady tehdy oficiálně nikdy nevyšla. Co tím chci říci? Ono je mít rád a mít rád a mohou to být dvě různé věci.  Co si o tom myslíte vy?  

V Praze se narodil první mravenečník, je fakt k sežrání

V pražské zoo oslavují. Už 20. ledna se narodilo mládě mravenečníka velkého, jednoho z nejbizarnějších savců na Zemi. Vědět to ale dali až teď, když už je zvířátko přeci jen trochu větší… Pro zoo Praha je to první narozené mládě mravenečníka v historii jejich chovu. Pyšnými rodiči jsou samice Ella a samec Hannibal, kteří do zoo přišli v létě 2014.

Na mládě mravenečníka velkého je opravdu výjimečný pohled. Vypadá jako miniatura svých rodičů a několik prvních týdnů tráví na zádech své matky. Když se tedy návštěvníci pozorně zaměří na samici Ellu, uvidí malého mravenečníka, jak se jí pevně drží.

Mravenečníci mají velmi svébytný vzhled. Trubkovitá tlama v sobě skrývá až 60 centimetrů dlouhý, lepkavý jazyk. Specializují se na sběr hmyzu, zejména termitů a mravenců, kterých dokáží za den spořádat až 30 tisíc (v zoo jsou krmeni speciální kaší). Tvrdá termitiště rozhrabou pomocí svých silných, dlouhých drápů.

Malý mravenečník momentálně váží 1990 gramů a daří se mu dobře. Návštěvníci pražské zoo ho mohou zahlédnout od pátku 5. února v expozici mravenečníků velkých, která je umístěna v blízkosti pelikánů u bývalého pavilonu velkých savců. Matka s mládětem zatím tráví většinu času v porodním boxu, který ještě nějakou dobu zůstane zakrytý.  Lze je zahlédnout, když Ella přejde do vedlejší expozice, kde kolem poledne dostává krmení.

Prostě to poděláme!

Aneb Diletantismus policejní i politický nazval svůj článek pro ECHO24 Daniel Kaiser.  O co jde? Jak už asi každý ví, česká vláda propustila dva Libanonce, které Spojené státy podezírají z terorismu a už se schylovalo k jejich vydání do Ameriky. Že to byla výměna za pět Čechů zadržovaných od jara v Libanonu, přiznal ministr obrany Martin Stropnický. Pětice se do Libanonu nechala vylákat, české Vojenské zpravodajství, které se výletu účastnilo, neprohlédlo léčku. „Selhání českého státu má dvě roviny, odbornou a politickou. Odborné selhání jde za Vojenským zpravodajstvím (VZ), které se loni v létě rozhodlo, že zareaguje na vzkaz a vyšle někoho do Libanonu, kde na něho bude čekat vyluštění hádanky o českém občanovi uneseném předtím v Libyii. Amatérismus pokračoval, když měsíc po sklapnutí pasti české „bezpečnostní zdroje“ potvrdily do novin identitu zpravodajce Martina Psíka, jehož jméno předtím zveřejnily jedny noviny v Libanonu,“ vysvětluje Kaiser.

Kaiser pokračuje: „Vojenské zpravodajství už má ředitele dosazeného touto vládou, ministr obrany Stropnický si vybral Jiřího Berouna, který předtím působil v civilní rozvědce. Existují protichůdné zprávy o tom, jestli Beroun o cestě do Libanonu věděl, ale i pokud by nevěděl, je to jeho chyba, pokud věděl a akci přesto nezastavil, tím spíš. Každopádně se představa ministra Stropnického, že vojenskou rozvědku provětrá, když do ní nasadí muže z konkurenční civilní rozvědky, zvrhla v opak zamýšleného. Buďto Berounovi jeho podřízení nedůvěřovali, nebo se jich on bál.“ A co se politiků týče, ani ty Kaiser neušetřil a nutno říci, že právem: „Podobný diletantismus jako policie předvedla i politická reprezentace. Dá se pochopit, že na sobě cítila tíhu zodpovědnosti za české občany, nicméně reprezentace státu, který nechce být pro smích, neukazuje už po několika měsících takovou slabost v kolenou a ještě to pak neoznamuje veřejně. Podle dostupných zpráv razili ve vládní koalici názor, že únoscům je třeba vyjít vstříc a přivézt domů naše hochy, především Babišovi lidé: ministr spravedlnosti Robert Pelikán, už zmíněný Martin Stropnický, a nakonec sám Andrej Babiš. Babiš nikdy neskrýval své neumětelství v politice, naopak ho rád zdůrazňuje a šikovným marketingem se mu až doposud dařilo tuto slabinu prodávat jako svou výhodu. Ve skutečnosti jsou ministři za ANO nebezpeční diletanti. Vynášejí se informace z bezpečnostní rady státu, organizují se výměny rukojmích jako na mostě špionů, ministr Pelikán popře něco, co ministr Stropnický vzápětí potvrdí. Vinou tohoto představení nepolitiků, co makají, jde reputace českých tajných služeb k zemi. Může trvat léta, než se podaří tyto škody zahladit,“ končí komentátor. 

Na Chocholouška, nebo rovnou na vyhazov?

Co dodat? Ke všem průserům, které se v této kauze fakt zadařily, jsem se dočetla, že Psík byl tehdy zaměstnancem VZ teprve tři měsíce a civilní rozvědka o pasti věděla, ale s kolegy se z nějakých důvodů o informace nepodělila…. No a pak se to všechno vykecalo. Přitom ještě vyšlo najevo, kolik ČR zaplatila za Hanku a Tonču. Tak nějak to vypadá, že by jednání Bezpečnostní rady státu mohli dávat na net rovnou online.

Zatímco naše pětičlenná parta hic přistála v Kbelích, pro špiónskou celebritu Fajáda přiletělo na Ruzyň soukromé letadlo.

Novinář Aleš ´Chewiedc´ Harazim to komentoval takto: „Jako já jsem poměrně rád, že se vláda stará o své unesené občany a dělá všechno proto, aby je vrátili zpátky, ale možná by něco měli dělat s těma únikama informací, protože všichni teď víme, že za pět Čechů propustíme obchodníka se zbraněmi a za dvě Češky dáme 6 milionů dolarů. Aby si teď náhodou nezačaly jisté skupinky říkat, že na českých turistech je docela vejvar. „Hele, Ahmede, tady máme Američana a tady je nějakej Čech. Když vezmeme Američana, nic nám nedají, pak mu budeme muset na kameru uřezat hlavu, zase je to trochu nasere a budou nám na palici házet bomby. Češi bomby nemají a docela platěj, tak berem toho Čecha, ne?" A jiný novinář, šéfredaktor ECHO24 Balšínek, si, též na Facebooku, ulevil: „Moralizování mi leze na nervy. Přeborníkem v této disciplíně je pak Respekt a proto mě nebaví. Peskování, že zveřejní okolností propuštění těch dívek ze zajetí, je laciným moralizováním. Kdybychom to měli my, tak to zveřejníme taky. Problém je, že ten příběh někdo vykecal, ne že byl zveřejněn.“

Sobotní demonstrace, jen tak zlehýnka

 

Tuto fotku sdílel na FB Kamil Balachaj: „Dalsi probihajici dnesni akce. Vlevo Lajosz Demeter, kandidat na dalsiho ceskeho prezidenta,“ okomentoval ji bez diakritiky.

Pouliční umění prostě k nádherné historické Praze patří

I zpěvačka Lenka Dusilová se na Facebooku přidala k těm, kteří bojují za zachování tak zvaného buskingu v Praze.

Napsala:  Muzikanti, divadelníci, cirkusáci, flašinety, stará swingovka, Beatles revivaly, bublináři a tak podobně.. V raných devadesátkách jsme s bráchou a mámou hráli na Karlově Mostě v moment, kdy Stouni poprvé hráli na Strahově, objevila jsem si na tomtéž místě pro sebe mladičkou Radůzu, našla si ve 14ti letech svojí první pražskou kapelu... Chápu, že jsou jiný časy a jsem trochu sentimentální, ale neberte Praze její roztomilou patinu a nedělejte z historického centra pseudo ruský disneyland. 

Netradiční pohled

 

Už nevím, komu jsem to z FB sebrala, ale jde o zajímavý pohled zezadu na jednu z památných brněnských soch. Soše Spravedlnosti na Moravském náměstí se říká ´exekutor s pračkou´, ´člověk, co má zácpu´, nebo ´náčelník z Přeletu nad kukaččím hnízdem´. Zezadu to má také grády, povšimněte si realisticky vyvedené okrouhlé řitě.

Seberte už někdo Chovancovi ten internet 

„V posledních měsících se připravuje celá řada opatření na přiškrcení svobody internetu. Nejprve byl předložen návrh zákona o blokování zahraničních webů s on-line hazardními hrami. Poté začal ministr Chovanec z ČSSD prosazovat omezení anonymity internetu a nakonec Česká protipirátská unie podala udání na Pirátskou stranu ohledně provozování webu s odkazy (sledujuserialy.cz),“ píší Piráti. 

„Jasně odmítáme závan totalitních změn, který k nám postupně se stále sílící intenzitou směřuje ze všech stran. Nechceme skončit jako v Číně, a proto říkáme jasné NE všem takovým nápadům. Také nechcete, aby vám stát určoval, co si můžete na Internetu prohlížet, komu můžete co říkat, nebo jaký odkaz si můžete na své webové stránce nebo facebooku/twitteru sdílet? Nejste sami!“ dodávají.

Přijďte proto 20. února 2016 na demonstraci, která se uskuteční od 14:00 v Praze na Klárově! Pojďte s námi do boje za svobodu posledního místa, kde se lze otevřeně vyjadřovat! Společně svobodný Internet uhájíme!

 

„Furt chtěj ovládnout tyhlety Internety. Z jedný strany do toho heftují ministerstva - převážně Babišovo a Chovancovo, který vám chou vidět snad i do postele, ale hlavně tam nesmíte psát nic vošklivýho... Z druhý strany si ho dělej různý korporace napřímo, vylobovanejma smlouvama, nebo skrze specifický pseudosdružení typu IFPI, BSA či ČPÚ, který jim za mohutné státní resp. soudní podpory sekundujou. Věřím, že zase nastal čas, abychom se výrazněji ozvali, trochu si zablbínkovali, vyslechli si zajímavé řečníky, zapochodovali a naše trvalé požadavky pánům ministrům a orgánům následně hlasitě připomněli (aji to medializovali a případné petice předali). Za svobodný internet, kde odkaz není zločin a cenzura je nepřípustná. Podpořte prosím návštěvou, nebo třeba jen sdílením akci pořádanou Pirátskou stranou 20.2. v Praze na Klárově a třeba i v jiných městech. Pozvěte známé. Je to důležité,“ dodal poněkud lidověji Pirát Ivan Bartoš.

Nemáte chatu? Nevadí, můžete mít řopík

V pátek 5. února 2016 vyhlásilo Ministerstvo obrany v tomto roce první výběrové řízení na zjištění zájmu o koupi nepotřebného nemovitého majetku. V nabídce je celkem 41 nemovitostí určených jednotlivě k prodeji. Poprvé je nabízeno celkem 11 nemovitostí, z nichž 10 představují nové „řopíky“, tedy objekty bývalého pohraničního opevnění, které jsou v poslední době zájemci stále více vyhledávány. Tentokrát se jedná o objekty v lokalitě Březí u Mikulova. 

Inzerát je uveřejněn na internetových stránkách www.onnm.army.cz a www.centralniadresa.cz. V tentýž den, kdy bylo výběrové řízení vyhlášeno, vyšel inzerát také v deníku Lidové noviny. Podrobné informace o všech nabízených objektech, jejich fotografie, podmínky prodeje, termíny pro podání přihlášek a složení požadované kauce naleznete zde. Na těchto stránkách jsou zveřejněny i termíny prohlídek nemovitostí, koncepty kupních smluv a povinný formulář „Prohlášení zájemce o koupi“.

 

A co dělají VIPky?

 

 Tak tohle sdílel před pár dny „kůžičkový král“ Láďa Hruška.

Anna Vančová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace