Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Co se tenkrát dělo za oponou? Spousta těch věcí je bolestná a nechutná, řekl o válce Marvana s Burianem režisér… Vladimír Javorský jako Vlasta Burian, co ten prozradil?

04.02.2016
Co se tenkrát dělo za oponou? Spousta těch věcí je bolestná a nechutná, řekl o válce Marvana s Burianem režisér… Vladimír Javorský jako Vlasta Burian, co ten prozradil?

Autor: TV Prima

Popisek: Vladimír Javorský u Krause

FOTOGALERIE V dalším dílu Show Jana Krause se představil herec Vladimír Javorský, který právě teď natáčí šestidílnou sérii o osudech prvorepublikových hvězd stříbrného plátna za druhé světové války, kde dostal roli legendárního Vlasty Buriana. Televizní román Bohéma v režii Roberta Sedláčka odkrývá neznámé skutečnosti o nepřátelském vztahu slavných herců… I o tom mluvil Javorský v dalším dílu Show Jana Krause ve středu na Primě.

Prvním hostem byl moderátorův kolega, herec Vladimír Javorský, který se zároveň velmi intenzivně věnuje muzice a výrazovému pohybu, spolupracoval například se světově proslulým japonským tanečníkem Minem Tanakou. Proslavily ho především role podivínů. „Moje postavy jsou většinou lidé stojící stranou společnosti,“ říká jeden z nejobsazovanějších českých herců, který v současnosti například natáčí seriál vyprávějící osudy celé plejády prvorepublikových herců, v němž ztvárňuje Vlastu Buriana. „Je to těžký, protože na sebe člověk bere tu zodpovědnost, všichni Vlastu Buriana znají, ale málokdo ví, co se dělo potom, po těch jeho krásných filmech, u kterých se všichni smějeme,“ vypráví Vladimír a pokračuje: „Hrát ho v soukromí mi ale připadá ještě těžší, protože ho všichni známe z filmů, což se dá ještě s jistou mírou tolerance publika nakamuflovat, ale doma s ním až tak velká sranda nebyla. Soukromých snímků Buriana je strašně málo a člověk musí odhadovat, jak moc byl utažen sám v sobě.“ 

Lákaly mě blýskavé věci

Herec Vladimír Javorský prošel za svou hereckou kariéru řadou divadel, měl angažmá například i v Národním divadle. „Tam nyní dohrávám už jen jedinou inscenaci, a ta se jmenuje Les. A předevčírem jsme měli derniéru mé oblíbené Zahradní slavnosti. Tam jsme si zařádili. A něco se tam zase bude dít,“ vyjmenovává herec, který hraje například také v Činoherním klubu v Praze, ale i v Brně, navíc vystupuje se svou kapelou. „Kapela se jmenuje Kapela Míry Kemela, zatím nemáme žádné jméno,“ vysvětluje umělec, který v tomto hudebním uskupení hraje i zpívá. A na co hraje? „Vždycky na to, co zbyde. Tam je totiž výborný kytarista, výborný harmonikář, Míra zpívá ty svoje krásný texty a taky hraje na harmoniku. A já jsem se tam tak nějak vetřel s tím svým saxofonem, na který mě bída naučila housti. A občas hraju na ukulele nebo tluču do bubnů, tu cinknu do něčeho, hraju na nafukovacích balonech,“ popisuje všestranně talentovaný Vladimír Javorský, který se domluví pěti jazyky a který se původně na uměleckou dráhu vůbec dát nechtěl: „Mě vždycky zajímaly kamínky. Původně jsem chtěl být zlatník. Asi mě lákaly ty drahokamy a polodrahokamy, lákaly mě ty blýskavé věci. Mamince jsem spravoval zlaté řetízky. Tehdy jsem na to měl ještě oči i šikovné prstíky. To mě drželo dost dlouho. A pak najednou řach ho a podal jsem přihlášku na JAMU.“ 

Javorský jako Burian, Novotný jako Marvan 

Česká televize začala v těchto dnech natáčet televizní román Bohéma režiséra Roberta Sedláčka. Šestidílný cyklus odkryje osudy prvorepublikových hvězd stříbrného plátna za druhé světové války a po ní a ukáže, co všechno se dělo mimo zraky kamer a jak tenká mohla být hranice mezi bohémským životem ve filmových studiích a smrtí v koncentračním táboře. V rolích hereckých ikon se objeví například David Novotný jako Jaroslav Marvan nebo Vladimír Javorský jako Vlasta Burian.

Bohéma se vrací do období druhé světové války, kdy se mění celý svět a s ním i život do té doby oslavovaných filmových hvězd. „Osudy našich kultovních herců za okupace jsou nesmírně dramatické a mimořádné tím, že linie mezi bohémským  životem v barrandovských studiích a koncentrákem či popravištěm byla v té době velice tenká. Ti lidé balancovali mezi přepychem a smrtí, mezi zradou a odbojem, mezi zbabělostí a hrdinstvím. Někdy ti samí lidé kolaborovali a současně spolupracovali s odbojem. Herecké hvězdy jsou pro každý režim velkým lákadlem, protože skrze ně lze manipulovat davy. Jak nacisté, tak i komunisté to dobře věděli a také se toho snažili využít. Nebylo kam utéct. A přitom právě za války se natočily ty nejlepší komedie. Bohéma je strhujícím příběhem také o tomto paradoxu,“ říká kreativní producent Jan Štern, v jehož tvůrčí producentské skupině Bohéma vzniká, a dodává: „V Bohémě se objeví jedny z nejznámějších ikon tuzemského filmu a divadla první poloviny minulého století. Kromě nich mnoho dalších osobností, které – ať už přímo, nebo zprostředkovaně – utvářely tvář československého filmu. Půjde například o režiséry Martina Friče a Otakara Vávru, filmového producenta a ředitele společnosti Lucernafilm Miloše Havla, spisovatele Jana Drdu nebo novináře Julia Fučíka, kterého herec Zdeněk Štěpánek ukrýval ve svém bytě.“

Vypravěčem bude Oldřich Kaiser 

„Pro mnohé bude překvapivé, co všechno se dělo za oponou. A že toho bylo hodně. Spousta těch věcí byla bolestná, nechutná,“ říká režisér Bohémy Robert Sedláček, který má s filmovou dobovou stylizací bohaté zkušenosti i díky cyklu České století.

Hlavním hrdinou a vypravěčem Bohémy se stane barrandovský dramaturg Arnošt, ztvárněný v mládí Michalem Balcarem a následně Oldřichem Kaiserem. Dalších postav se pak ujmou například David Novotný nebo Vladimír Javorský, který se objeví v roli Vlasty Buriana. „Kdyby nenastoupil v Německu fašismus, tak se podle mě jeho kariéra mohla upínat světovým směrem,“ říká o Burianovi jeho představitel.

Můj vztah k Marvanovi se změnil

Samotné natáčení začalo v pražském divadle ABC, které představuje Divadlo Vlasty Buriana uzavřené v roce 1943. Právě Burian je jednou z postav, které ukazují, jaká dilemata musely veřejně známé osobnosti za druhé světové války řešit. „Na jedné straně se v divadle Vlasty Buriana skrývá vysílačka, na druhou chodí Burian do Rozhlasu parodovat Beneše a Masaryka a ve své vile pořádá večírky pro prominentní nacisty. Vyberte si… Doba byla složitá a já si myslím, že zrovna Burian nebyl darebák,“ doplňuje Robert Sedláček.

Představitelem populárního Jaroslava Marvana se v Bohémě stane David Novotný. „Můj vztah k Jaroslavu Marvanovi se samozřejmě proměnil. Člověk ho celou dobu vnímá nějakým způsobem, ale pak si přečte scénář, který může být samozřejmě z části fikcí, a vidí ho úplně jinak. To je první pohled. Druhý pohled na Marvana přijde, až se do té role dostanu a uvidím jej kontextu,“ říká David Novotný.

Autorkou scénáře Bohémy je novinářka, spisovatelka a scenáristka Tereza Brdečková, dcera významné postavy českého filmu, Jiřího Brdečky, který se podílel na filmech, jako je Císařův pekař a pekařův císař, Limonádový Joe, Baron Prášil nebo Až přijde kocour. Natáčet se bude Bohéma také v barrandovských ateliérech, v mnoha historických pražských lokacích a také v Plzni, Mladé Boleslavi a na dalších místech. Poslední klapka padne na konci května.

Zdroj: ČT, Prima

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace