Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Pít alkohol je normální? Podle Babiše zřejmě ano. Bouří se i protidrogový koordinátor. Čtěte, jak se měníme v národ alkoholiků

31.01.2016
Pít alkohol je normální? Podle Babiše zřejmě ano. Bouří se i protidrogový koordinátor. Čtěte, jak se měníme v národ alkoholiků

Autor: vlada.cz

Popisek: Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil

Stovky opilých dětí, vysoká tolerance české společnosti ke konzumaci alkoholu… Méně nevhodný čas pro propagaci svého nápadu zlevnit točené pivo si ministr financí zvolit nemohl. Mlčením jeho čin nepřešel ani národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Se svým transparentem, na němž lákal voliče na snížení DPH u desetistupňového piva na pouhých deset procent, vkráčel Andrej Babiš do Poslanecké sněmovny pouhých jedenáct dní poté, co vláda schválila Akční plány pro oblast tabáku, alkoholu a hazardu. Navíc jen před osmi dny byly zveřejněny alarmující výsledky kontrol, které provedla policie s národním protidrogovým koordinátorem. Do akce se zapojil historicky nejvyšší počet státních složek, mimo jiné i Česká obchodní inspekce a živnostenské úřady. Během ní bylo mimo jiné zjištěno 660 osob mladších osmnácti let, které požily alkoholický nápoj. Rekordmanem se stal chlapec ze Středočeského kraje, kterému policisté naměřili hodnotu 3,25 promile!

V pití dětí a mladistvých v Evropě vedeme

V tiskovém prohlášení národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila k návrhu ministra financí Andreje Babiše ohledně snížení daně z přidané hodnoty na sudové pivo z dosavadních 21 procent na 10 procent se uvádí:
Ministr financí Andrej Babiš v médiích avizoval, že si přeje snížit daň z přidané hodnoty na sudové pivo z dosavadních 21 procent na 10 procent. Toto opatření by v praxi vedlo ke zvýšení spotřeby sudového piva. Tento návrh, který neprošel odborným posouzením, se citelně dotkl nejen některých politiků, ale zejména nás odborníků, kteří denně pracujeme s fakty kolem alarmující konzumace alkoholu v České republice. Během uplynulých let jsme veřejnost i vládu pravidelně informovali o stavu konzumace alkoholu v České republice, a to zejména mezi dětmi. V pití alkoholu dětí a mladistvých v Evropě vedeme. Jako jedno ze základních doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) pro politiku v oblasti alkoholu je stanoveno zvýšení ceny a pokud možno stanovení minimální ceny za gram alkoholu. Proto vnímám návrh pana ministra jako extrémně rizikový z pohledu veřejného zdraví.

Nápad Andreje Babiše zvedl ze židle i národního protidrogového koordinátora

Nápad Andreje Babiše zvedl ze židle i národního protidrogového koordinátora

Pravidelně pije 60 procent středoškoláků

Česká společnost je dlouhodobě vysoce tolerantní k nadměrné konzumaci alkoholických nápojů. V současnosti vykazuje zhruba 15 až 20 procent české populace rizikovou konzumaci alkoholu. Jedná se tedy přibližně o 1,5-1,7 milionu dospělých osob. Je to mimo jiné proto, že alkohol je často nekriticky a nepřiměřeně akceptován v soukromém i veřejném životě, a dokonce i mezi dětmi. Kromě toho, že 94 procent patnáctiletých již má za sebou první zkušenost s alkoholem, přibližně 60 procent středoškoláků pravidelně pije alkohol. V současnosti už čtvrtina patnáctiletých uvádí časté pití nadměrných dávek alkoholu. Až 1000 dětí končí během roku na jednotkách intenzivní péče a další stovky až tisíce na záchytných stanicích. Alkohol je významnou příčinou nemocnosti a úmrtnosti. Ročně na následky, spojené s alkoholem, zemře v ČR přes 6500 osob, což představuje zhruba šest procent celkové úmrtnosti, ve věkové skupině 20 až 39 let je alkohol příčinou až 25 procent úmrtí.

Bude pivo levnější než voda?

Všechna tato fakta potvrzuje nedávno ukončená kontrolní „Akce ALKOHOL“. Při kontrolách bylo nalezeno 660 osob mladších 18 let, které požily alkoholický nápoj. Rekordmanem se stal chlapec ze Středočeského kraje, kterému policisté naměřili hodnotu 3,25 promile. Tato akce potvrdila vysokou toleranci ke konzumaci alkoholu u nás, hlavně ke konzumaci dětí a mladistvých. Dokonce až 86 procent dětí vnímá dostupnost alkoholu jako velmi snadnou. V případě, že dojde ke snížení cen piva, nebude pro ně problém si jej koupit, protože bude levnější než jiné nealkoholické nápoje. Troufal bych si říct, že i levnější než voda. Tento krok by byl tedy extrémně rizikový a nezodpovědný.

Čtěte také:

Raději rakovinu, než svobodu? Michaela Jílková otevřela další výbušné téma. Na rozdíl od jiných diskusních pořadů se v něm lidé mnoho dozvěděli. Jde totiž o život

Byli bychom jediní, kdo pití alkoholu podporuje

V případě, že by návrh získal podporu, byl bych nucen zvažovat, zda mohu dále naplňovat roli národního protidrogového koordinátora. Toto vztahuji především k faktu, že tato vláda schválila v létě akční plán, který je zaměřen na prevenci rizik spojených s alkoholem. V plánu jsme se například shodli na potřebě snížit množství lidí, užívajících alkohol rizikově. Proto si nedovedu představit, jak tento cíl naplnit za podmínek dostupnějšího alkoholu. Navíc bychom postupovali proti doporučení WHO a byli bychom jediní, kteří navzdory celoevropskému trendu podporují zvyšování konzumace alkoholu. Věřím, že o takové prvenství nestojíme.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace