Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Manželka a dcera obviňují z jeho smrti nejen média, policii, KSČM, ale i neznámého vraha. Rozloučení s Ransdorfem bylo plné hořkosti a výčitek, takový funus už dlouho nepamatujeme

31.01.2016
Manželka a dcera obviňují z jeho smrti nejen média, policii, KSČM, ale i neznámého vraha. Rozloučení s Ransdorfem bylo plné hořkosti a výčitek, takový funus už dlouho nepamatujeme

Foto: ČT

Popisek: Filozof, historik a komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf

Dcera obviňuje z jeho smrti média, která na něj uspořádala štvanici. Jeho zdravotní stav ale údajně zhoršila absence léků, které mu upřela švýcarská policie během nedávné vazby. Na žádost manželky a dcery europoslance Miloslava Ransdorfa byla provedena soudní pitva a policie vyšetřuje okolnosti jeho smrti. V pátek měl člen KSČM pohřeb, který musela zaplatit strana.

Přesně týden po nečekaném úmrtí se veřejnost, přátelé a blízcí rozloučili s mimořádným filozofem, historikem a dlouholetým politikem KSČM Miloslavem Ransdorfem. Takový obřad, jaký se konal ve strašnickém krematoriu, ale doposud zažil málokdo. Nebývá totiž zvykem, aby za řečnickým pultem stanuly i čerstvá vdova a dcera zesnulého. Jejich poslední rozloučení byla navíc zahalena nejen bezmezným smutkem, ale také plná hořkosti a obviňování. Vlasta i Aneta Ransdorfovy jsou přesvědčeny, že nejdražší muž v jejich životě nezemřel přirozenou smrtí, a požadují její důkladné prošetření. Soudní pitva byla provedena již ve čtvrtek, nyní se čeká na výsledky toxikologického vyšetření. „Mohu potvrdit, že okolnosti úmrtí pana Ransdorfa prošetřujeme. Určité dílčí výsledky se s největší pravděpodobností dají očekávat na začátku příštího týdne,“ oznámil tiskový mluvčí pražské policie Tomáš Hulan v pátek ve zpravodajské relaci televize Nova.

Všichni ho v tom nechali

Nebývale ostře se vdova Vlasta Ransdorfová pustila do manželových spolustraníků. Vyčetla jim, že se kvůli volební kampani Ransdorf zadlužil, protože strana neměla peníze, a pak ho v tom nechala. „Ožebračil jsi na úkor strany rodinu!“ řekla doslova. „Bála jsem se lidem představit příjmením. Kolikrát jsem byla nazvaná zasr…u komunistkou, i když jsem byla ještě na základní škole, nemohu ani spočítat,“ postěžovala si dcera Aneta ve smuteční řeči. „Doufaly jsme, že tvou smrtí ten mediální lynč skončí. Samozřejmě, že marně. A teď jsme i napadány a vláčeny bulvárem i údajně seriózními periodiky za to, že jsme si dovolily žádat o vysvětlení toho, co se ti stalo. Je to podle vás zločin? Je špatné, že chceme znát pravdu o tom, co bylo tak zamlženo dohady a výmysly, které můj otec již neměl možnost vyvrátit? Kdybyste byli na našem místě, taky byste chtěli znát pravdu,“ ptala se.

K žalu se přidalo zhnusení

„To, co teď pociťuji nejsilněji, je zhnusení – nad našimi médii, která pod články o jeho smrti opakují lži, které teď už nemá kdo vyvrátit, nad diskutujícími, kteří jak hyeny jásají nad smrtí člověka, aniž by mu kdy dosáhli po kotníky, mnozí z nich jsou dokonce zaplacení provokatéři, kteří pravidelně pod jeho články uváděli zavádějící informace nebo ho vulgárně napadali,“ prozradila Aneta Ransdorfová své pocity na sociální síti. Zhnusena je prý i politiky, „kteří se k němu chovali jako křiváci, ač měli stát na stejné straně, ale teď předstírají lítost,“ napsala. Pokud je skutečně pravda to, že „boží mlýny melou“, tak podle ní dojde i na česká média. „Protože ho mají na svědomí stejně jako ti, kteří mu léta dávali falešné naděje. Ta honba, kterou na něj rozpoutali, byla strašná i pro nás, jaké to bylo pro něj, si ani neumím představit,“ dodala. V potrestání těch, kteří štvanici na jejího otce rozpoutali, prý ale nevěří. „Když tahle společnost může v honbě za senzací pomocí lží a dohadů uštvat člověka, který se celý život dřel pro druhé a na svůj vlastní život a zdraví nedbal, tak spravedlnost vážně neexistuje,“ povzdechla si.

Co napsala dcera Aneta na svém Facebooku

Už od pátku přemýšlím, co vám říct. Především moc děkuji všem, kteří si na mě a na mou rodinu vzpomněli, vyjádřili soustrast nebo nabídli pomoc. Včera jsem přiletěla z Finska a nevím, kdy se tam vrátím, na zařizování toho zbývá tolik a nikdo nevíme, co bude dál. Předpokládám, že mi to plně dojde až později, co se stalo, mi pořád připadá nereálné. To, co teď pociťuji nejsilněji, je zhnusení – nad našimi médii, která pod články o jeho smrti opakují lži, které teď už nemá kdo vyvrátit, nad diskutujícími, kteří jak hyeny jásají nad smrtí člověka, aniž by mu kdy dosáhli po kotníky, mnozí z nich jsou dokonce zaplacení provokatéři, kteří pravidelně pod jeho články uváděli zavádějící informace nebo ho vulgárně napadali. A samozřejmě nad politiky, kteří se k němu chovali jako křiváci, ač měli stát na stejné straně, ale teď předstírají lítost. Pokud je to skutečně tak, jak mnozí píšou, že "boží mlýny melou", tak i na česká média dojde, protože ho mají na svědomí, stejně jako ti, kteří mu léta dávali falešné naděje. Ta honba, kterou na něj rozpoutali, byla strašná i pro nás, jaké to bylo pro něj si ani neumím představit. Sama ale nevěřím, že ti lidé kdy budou potrestáni. Když tahle společnost může v honbě za senzací pomocí lží a dohadů uštvat člověka, který se celý život dřel pro druhé a na svůj vlastní život a zdraví nedbal, tak spravedlnost vážně neexistuje.

Děkuji těm svým přátelům a známým, kteří lži o něm nešířili, nebavili se nad nimi a neuvěřili každé pitomosti, kterou jim pisálci naservírovali. Pokud jste se přenesli přes tu mediální masáž a podívali se na jeho skutečnou práci, na jeho nabitý rozvrh, kvůli kterému i často nespal, na jeho články, které pravidelně publikoval na Parlamentních listech, nebo jste dokonce četli jeho knihy, pak jste ten typ člověka, kterého by si můj otec vážil.

Kdo byl Miloslav Ransdorf

Přední komunistický politik se narodil 15. února 1953 v Rakovníku. Vystudoval filozofii a historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V roce 1978 získal titul PhDr., jako asistent na katedře filozofie se stal v roce 1982 kandidátem věs a v letech 1984 až 1992 pracoval v Prognostickém ústavu ČSAV. Hned po sametové revoluci se ale také aktivně zapojil do politiky. Nejprve byl poslancem Federálního shromáždění, od roku 1996 byl členem Poslanecké sněmovny a v roce 2004 získal mandát v Evropském parlamentu. Zemřel náhle v pátek 22. ledna, poté co ho záchranka převezla do Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).

Institut druh zdravotních potíží nesdělil, trpěl ale cukrovkou a jeho zdravotní stav se prý zhoršil po loňském zadržení ve Švýcarsku, kde mu podle jeho vlastních slov tamní policie po určitou dobu odpírala potřebné léky. Zadržen byl se třemi Slováky v curyšské bance a švýcarské státní zastupitelství proti nim vede trestní řízení kvůli majetkovým deliktům. Miloslav Ransdorf ale odmítal, že se dopustil čehokoli nezákonného.

Čtěte také:

Lži, pomluvy, spekulace... Jak to fungovalo v politice, prozradila Petra Paroubková, která si prošla peklem. Mluví i o svém manželství

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace