Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když se naštval, létaly na divadelních záchodcích facky. Dobrácký hromotluk Čestmír Řanda měl nezvladatelnou vášeň, která ho nakonec zabila. Tajnosti slavných

28.01.2016
Když se naštval, létaly na divadelních záchodcích facky. Dobrácký hromotluk Čestmír Řanda měl nezvladatelnou vášeň, která ho nakonec zabila. Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Čestmír Řanda v seriálu Muž na radnici

Štvaly ho křivdy a pronásledování kolegů, jednoho ‘aktivního‘ soudruha dokonce zfackoval rovnou na záchodě v divadle. Kdo popostrčil vystudovaného strojaře k herectví a jakou vášeň nakonec předčasně zaplatil životem?

Do velkých dramatických postav ho předurčovaly statná a silná postava, široká a kulatá tvář a hluboké, jako by duté zabarvení hlasu. I když byly jeho doménou vážné role, vytvářené v duchu realismu a s nejrůznějšími charakterovými vlastnostmi, jeho postavy vynikaly fyzickou vitalitou a mimickou živostí. Stejně skvěle se ale Čestmír Řanda starší uplatňoval i v komediích, v nichž mistrně zacházel s nadsázkou a karikaturou. Cigareta v puse a spokojený výraz po vypuštění dýmu z úst byly pro něj typické. Zlozvyk, kterého se nedokázal vzdát, přestože mu ho doktoři i rodina rozmlouvali, nakonec přispěl k jeho předčasné smrti.

V roce 1968 v komedii Martina Friče a Jaroslava Dietla Nejlepší ženská mého života

V roce 1968 v komedii Martina Friče a Jaroslava Dietla Nejlepší ženská mého života

Velký herec malých rolí

Rodák ze západočeských Rokycan, který přišel na svět 5. prosince 1923, se původně měl stát strojařem. Vystudoval strojní průmyslovku a po maturitě v roce 1944 také začal tuto profesi v rodném městě vykonávat. Již při studiích a později i při práci ale hrával v ochotnickém spolku. Díky tomu si ho všiml významný herec, režisér a dramatik Jaroslav Průcha, který ho v roce 1945 přiměl ke studiu herectví na pražské konzervatoři. Tam velmi rychle prokázal svůj talent, takže již jako posluchač hostoval v Národním divadle. Po absolutoriu v roce 1948 se stal členem souboru činohry plzeňského divadla, v němž zůstal s výjimkou základní vojenské služby v letech 1950 až 1952 až do roku 1960.

Jako záletný hamburský vodník s Milošem Kopeckým a Dášou Neblechovou v komedii Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách

Jako záletný hamburský vodník s Milošem Kopeckým a Dášou Neblechovou v komedii Jak utopit Dr. Mráčka
aneb Konec vodníků v Čechách

Již v Plzni se začal příležitostně věnovat také divadelní režii. V roce 1966 se stal členem Divadla na Vinohradech a nakonec od 1. srpna 1966 až do své smrti působil v Národním divadle, kam přišel již jako vyzrálý a zkušený herec a v dramatickém období let 1969 až 1970 byl dokonce šéfem činohry. Před kamerou debutoval v roce 1953 malou rolí Slavomíra Mlejnka v Pušově příběhu Krejčovská povídka. Brzy se stal populárním, šel z role do role a jeho postavy měly vždy u diváků velký úspěch, ať již to byli páni z vyšších kruhů či venkovští balíci, intelektuálové nebo omezenci. I když šlo většinou o malé role, v Řandově podání byly vždy výrazné. Jeho jedinou velkou a zároveň životní rolí se stala postava Drtílka v Machově komedii Přehlídce velím já z roku 1969. Naposledy se divákům představil jako viceprezident v dramatu Zuřivý reportér, které však měl premiéru až po jeho smrti.

Syn dostal nakládačku jenom jednou

Čestmír Řanda měl prý klidnou povahu a nikdy moc nekřičel. Jeho syn Čestmír, který vykročil v otcových stopách a dal se rovněž na hereckou dráhu, vzpomíná rád především na jeho suchý černý humor. Když si na otce vzpomene, okamžitě se mu prý vždycky vybaví jeho oblíbený vtip, jak přijde kostra k doktorovi a doktor říká: To jdete brzy. Vztahy prý měli velmi dobré, Čestmír mladší přiznává, že k němu měl přirozený respekt už jenom z toho důvodu, jak vypadal, takže tělesné tresty rozhodně nebyly u nich doma v módě. Pořádný výprask dostal v životě jenom jednou. „Když mi bylo asi šestnáct, tak jsem ho ale hodně naštval. Navíc přišel dost rozčílený z divadla, tak o mě přerazil jezdecký bičík. Tenkrát jsem dělal moderní pětiboj a měl jsem asi tři bičíky na koně, pověšené na zdi,“ přiznal serveru ahaonline.cz.

Se synem Čestmírem v televizní inscenaci Ludvíka Ráži Michelup a motocykl z roku 1972

Se synem Čestmírem v televizní inscenaci Ludvíka Ráži Michelup a motocykl z roku 1972

Naštvat se herec dokázal hlavně kvůli divadlu. „Neměl rád křivdy, nelíbilo se mu, když režim šlapal na paty některým z jeho kolegů. Například Karlu Högerovi. Nakonec to skončilo fackou, kterou táta vlepil jednomu komunistickému funkcionáři rovnou na WC,“ prozradil Čestmír mladší. Naposledy se viděli den nebo dva před jeho smrtí, když za ním byl v nemocnici. Syn totiž právě odjížděl na divadelní zájezd a táta mu půjčoval auto. „Neopomněl mi připomenout: Prosím tě, hlavně žádný Fittipaldi! To byla poslední věta, kterou jsem od něj slyšel. Když jsme potom za ním přišli s mámou na návštěvu, už tam bylo prázdné lůžko,“ povzdychl si. Když pak přijeli s maminkou na chatu sbalit otcovy věci, zjistili prý, že se jeho kované elektrické hodiny, které dostal jako dárek, zastavily přesně v okamžiku jeho smrti.

Jednou to zkusil a bylo zle

Čestmír Řanda byl vášnivým fanouškem fotbalové Slavie a miloval automobily. Také ale rád jezdil na koni, což by při pohledu na jeho postavu do něj nikdo neřekl, a věnoval se rybaření. Kromě toho měl ale také jednu další vášeň, nebo spíš vražedný zlozvyk, který ho nakonec připravil o život. Sotva si někdo z jeho kolegů vzpomene, že by ho někdy vůbec spatřil bez zapálené cigarety, prý jich vykouřil šedesát až sedmdesát denně. A přitom to začalo nevinně. Bylo mu pouhých jednadvacet, když nešťastnou náhodou zahynul v pětačtyřicátém roce jeho otec. Přivezli ho tenkrát na místo tragédie a kdosi mu nabídl pro uklidnění cigaretu. A z jediné se stal celoživotní návyk.  „S tím jsem se u něho hodně trápila,“ povzdychla si v jednom rozhovoru jeho manželka Dagmar.

Jako bohatý Čechoameričan v legendárním seriálu Chalupáři

Jako bohatý Čechoameričan v legendárním seriálu Chalupáři

První varování, že je něco špatně, mu dalo jeho vlastní srdce, když mu bylo pouhých šestačtyřicet let. „V devětašedesátém roce byl oslabený a chytil bacil tuberkulózy, no a potom přišel infarkt,“ zavzpomínala paní Dagmar. Další rodinná tragédie, která mu nesmírně uškodila, přišla v roce 1986, když tragicky zahynul jeho švagr a pan Řanda to prý velmi těžce nesl. „Podle lékařů měl v září v nemocnici absolvovat bypass, ale k tomu už bohužel nedošlo. V srpnu jel na kontrolu, ráno se mu udělalo špatně a už jsme museli volat sanitku. To byl vlastně třetí infarkt,“ prozradila paní Řandová se slzami v očích v dokumentu ČT Příběhy slavných. Navzdory veškeré péči se již lékařům nepodařilo populárního herce zachránit, 31. srpna 19865 zemřel na embolii. Bylo mu dvaašedesát let.

Čtěte také:

EXKLUZIVNĚ Šéfka vlivného českého bulváru si občas vrzne bokem. Načapali jsme ji tak říkajíc in flagranti a musela klopit. Co má s Marešem?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace