Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Jestliže to nejde silou, jde to ještě větší silou, řekl před pár minutami prezident. Mluvil i o „operetní armádě“ a způsobu, jak hodlá dostat zpět z Norska české děti

24.01.2016
Jestliže to nejde silou, jde to ještě větší silou, řekl před pár minutami prezident. Mluvil i o „operetní armádě“ a způsobu, jak hodlá dostat zpět z Norska české děti

Autor: TV Prima

Popisek: Prezident Zeman v Partii na Primě

FOTOGALERIE Speciálním hostem nedělního pořadu Partie televize FTV Prima byl prezident Miloš Zeman. Ten kromě témat, týkajících se jeho cesty na jižní Moravu, komentoval aktuální téma migrační krize i kauzy kolem norské sociální služby Barnevernet. A jak je prezidentovým zvykem, velmi ostře.

Úvodní otázka směřovala právě k Zemanově cestě na jižní Moravu. Jaká témata se tam budou probírat? „Témat je vždy několik. A já bych nabídl hned tři. Jižní Morava, jak víte, je kraj vína. Vyrábí se tam 90 % celkové produkce vína České republiky. A jižní Morava má problémy s pančováním vína a snaží se mu čelit. Druhé téma je sucho," podotkl Zeman s tím, že jižní Morava byla postižena nejvíce z celého Česka. "Je zapotřebí změnit systém ochrany vody v krajině," dodal. Podle něj je ve hře stále kanál Dunaj-Labe-Odra. „Protože vodohospodáři říkají, že tento kanál by mohl přispět k zadržení vody v krajině. Dokonce mi náš velvyslanec v Rakousku říkal, že Rakušané teď, díky suchu, začínají měnit svůj názor," uvedl. Třetím a posledním tématem, které chce na jižní Moravě řešit, je ochrana našich hranic. "Hrozí nebezpečí, že se migrační vlna dříve nebo později přelije z Rakouska k nám. Na povodeň se také připravujete dříve, než přijde," podotkl.

Operetní armáda

Následně se také vyjádřil k otázce Schengenu. „Schengen bychom měli zachovat. Na druhé straně jediným řešením, kromě národní obrany, policie a armáda na hranicích, je vytvoření skutečně efektivní ochrany vnější hranice Evropské unie. A tady mám celou řadu konkrétních výhrad. Plně podporuji myšlenku evropské pohraniční stráže. Ale připadá mi komické, pokud tato stráž má mít 1500 příslušníků. Kdyby každá členská země Evropské unie dodala pouhých 500 vojáků, tak jich máte 14 tisíc a s tím se už dá něco dělat. Tisíc pět vojáků je operetní armáda. A druhá námitka je, že vše trvá hrozně dlouho. Na co má Evropa armádu, na co má Řecko armádu?" podotkl.

Miloš Zeman také projevil nesouhlas s premiérem ohledně toho, zda je migrační krize invaze či nikoliv. Premiér slova o invazi odmítl, podle prezidenta je tomu naopak: „Co to je invaze? Je to vpád velké skupiny osob na území cizího státu a v tomto smyslu uprchlická vlna nepochybně invazí je.“ Podle prezidenta se migrační vlna v příštím roce minimálně zdvojnásobí. 

Tvůrčí vnímání Ústavy

Dalším tématem rozhovoru moderátorky Kašparovské s prezidentem Zemanem bylo odebírání dětí českých matek v Norsku sociální službou Barnevernet. Prezident si nechal udělat právní analýzy a zároveň se také sešel s poslankyní Jitkou Chalánkovou (TOP 09), která se v celé věci velmi výrazně angažuje. 

„Meritum věci není, že si budeme stěžovat na odebírání dětí. Ale že budeme hledat cesty, jak ty děti dostat zpátky. Jestliže to nejde silou, jde to ještě větší silou," řekl prezident. Dle něj jsou na řadě tři opatření. Prvním z nich je odvolat norského velvyslance na konzultace. Druhým z těch tří je pomoc české vlády, která je dle prezidentových slov nedostatečná. „A třetí věc bude velmi, velmi provokativní. Při tvůrčím vnímání Ústavy jsme zjistili, že prezident může sjednávat mezinárodní smlouvy. A já mám díky návrhu, za který vděčím jedné politické straně, už na stole připravený návrh mezinárodní smlouvy mezi ČR a Norským královstvím. Nicméně, myslím si, že bude dobré ho projednat," řekl. Podle něj by také mělo být připraveno přísnější usnesení obou komor Parlamentu, aby vláda zintenzivnila svůj postup v celé věci. Smlouva by dle něj měla například obsahovat závazek, že děti s českým občanstvím budou vydávány svým rodičům. „Smlouva má zabránit tomu, aby se tato situace neopakovala," uvedl. 

„Ze vší korespondence, kterou mám s Barnevernetem k dispozici, dospívám k názoru, že je státem ve státě. To znamená, že není kontrolovatelný. Když sociální služba u nás v případě kuřimské kauzy odebrala dva týrané chlapce a odevzdala je do Klokánku, všichni to považovali za správné a samozřejmé. Případ paní Michalákové je však zcela jiný. Sprosťárna je, že dva bratři byli rozděleni a každý má jiného pěstouna. Smlouva by toto vše měla ošetřit, měla by zkrátka chránit české občany bez ohledu na jejich věk," řekl.

Kontejnery pro bezdomovce

V neposlední řadě byla jednou z otázek dnešní diskuse moderátorky Terezie Kašparovské s prezidentem také otázka bydlení pro bezdomovce: V pondělí začíná prezident návštěvu Jihomoravského kraje. Tam vzbudila ohlas informace, že Brno chystá projekt, ve kterém poskytne 50 bytů rodinám s dětmi v nouzi. Pomoct by mohl ale také bezdomovcům nebo lidem z azylových domů a ubytoven. Prezident v souvislosti s tím, zmínil svoji návštěvu továrny, která vyrábí obyvatelné kontejnery (mimo jiné je dodává do uprchlických táborů do Německa). Podle prezidenta by mohly fungovat jako přechodný typ bydlení: „Nejdřív budeš bydlet v tomto provizorním bydlení, pak se odstěhuješ, když se budeš chovat slušně, a tyto buňky se pak dají použít pro nejrůznější další účely.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.                         

 

Vložil: Anička Vančová

Galerie
Tagy
Zeman,
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace