Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dcera slavné slovenské herečky má boty z toulavého telete, zoufalá matka ji nechala hledat Interpolem. Co se stalo? Tajnosti slavných

24.01.2016
Dcera slavné slovenské herečky má boty z toulavého telete, zoufalá matka ji nechala hledat Interpolem. Co se stalo? Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Tereza Nvotová v televizním filmu Alma, v němž osudy dvou lidí spojil vodicí pes, fenka labradorského retrívra

Známá herečka a scenáristka bývala pořádné číslo. Bez jediného slova zmizela z domova a matka vůbec netušila, co se děje. Byl v tom – jak jinak – o dvacet let starší chlap! Rodinné vztahy už se sice dávno uklidnily, boty z toulavého telete ale Tereza Nvotová stále ještě nevyzula.

Vzpomínáte si na Marii z komedie 10 pravidel, jak sbalit holku? Dcera slovenské herečky Anny Šiškové, která si v ní zahrála Marii, byla od raného mládí pořádné číslo. Krátce po rozvodu rodičů se v pouhých šestnácti letech sbalila, namířila si to rovnou do Prahy a doma nikomu neřekla ani slovo. Její zoufalá matka vůbec netušila, kam se poděla, a tak ji nechala hledat Interpolem jako nezvěstnou. Nakonec se vše vyjasnilo a dnes už mají výborné vztahy. „Maminka si zvykla, neměla moc na výběr,“ konstatovala Tereza. Jak se dalo očekávat, příčinou Terezina útěku byla velká první láska ke známému výtvarníkovi Davidu Černému, který se proslavil natřením smíchovského tanku narůžovo. Vztah uprchlice a kontroverzního umělce však neměl dlouhého trvání a Tereza na něj nevzpomíná ráda.

Tereza s matkou Annou Šiškovou

Tereza s matkou Annou Šiškovou

Mysleli to dobře, jenže šlápli vedle

Obě dcery, které má Anna Šišková z manželství se slovenským režisérem Jurajem Nvotou, byly v pubertě pořádně tvrdými oříšky a nejeden rodič by to nejspíš dávno vzdal. Hledat dceru pomocí Interpolu už opravdu není legrace. A přitom se oba rodiče tak snažili, aby jejich děti měly vzdělání na vysoké úrovni. Od útlého dětství měla Tereza podle jejich představ studovat jazyky a zejména angličtinu, proto ji zapsali na dvojjazyčnou školu křesťanského Hnutí víry. Škola slibovala speciální výchovu, a že nešlo o standardní postupy, zjistili až za několik let.

„Později jsem zjistila, že se tam neučí to, co by se mělo, a že Terezka nemá takové znalosti jako z normální školy. Navíc se mi učitelé zdáli divní až fanatičtí, nedůvěřovala jsem jim. Co se tam přesně dělo, jsem netušila. Byla ještě malá, nevěděla, že je to něco špatného, myslela si, že to tak má být. Asi jako každé děcko,“ vzpomínala Anna Šišková v jednom rozhovoru. O své zkušenosti s charismatickým křesťanským hnutím natočila Tereza v roce 2008 dokumentární film o otázkách víry, Boha a náboženských organizací Ježíš je normální!, v němž tak trochu pootevřela církevní Pandořinu skřínku.

V dramatu režisérky Ireny Pavláskové Bludičky

V dramatu režisérky Ireny Pavláskové Bludičky

Matce nedala na výběr

Dnes už se obě sestry i těžce zkoušená matka dívají na tehdejší události s nadhledem. Navíc z Terezy nevyrostla žádná povalečka. V Praze nakonec úspěšně odmaturovala a v současnosti studuje na magisterském stupni obor hraná režie. „Asi to všechno nebylo pro maminu lehké, ale zvykla si. Neměla moc na výběr. Teď už je v pohodě. A já ničeho z toho, co se stalo, nelituji,“ konstatovala Tereza.

Boty z toulavého telete jí ale zůstaly, cestování je její velkou vášní. Prochodila již polovinu světa, někde se zdržela krátce, jinde déle. Dokonce k cestování přemluvila i matku, i když v jejím případě jde o slabší odvar. „Někdy s námi vyráží i do světa. Byla například v Indii nebo v Nepálu. Na cestování s batohem ve smradlavém vagónu už ale není,“ dodala Tereza, která se nedávno vrátila ze Spojených států, kde natáčela film Mars. „Půjde o sci-fi komedii o kosmonautech z východní Evropy, kteří jdou zachránit stanici na Marsu, protože NASA chce svůj program na něm zrušit. Cestu jim nakonec zaplatí miliardář z Čech pod podmínkou, že se ve vesmíru ožení,“ prozradila o novém projektu.

S Petrou Nesvačilovou při natáčení sci-fi komedie Benjamina Tučka Mars

S Petrou Nesvačilovou při natáčení sci-fi komedie Benjamina Tučka Mars

Jak si žila na Marsu

Na filmu se Tereza podílela rovněž jako scenáristka. Původní scénář se ale zrodil v Čechách, aniž kdokoli ze zúčastněných viděl americkou základnu, simulující let na Mars, a tak nakonec musela v nehostinných podmínkách pouště v Utahu své dílo po nocích přepisovat. A přestože jde o komedii, málokomu z herců vydržel úsměv na tváři i poté, co zhasly kamery. Jenom skafandr, který měli na sobě, vážil více než deset kilogramů, a lepší to nebylo ani se spánkem. „Herci spali v jakýchsi kójích, místností bych to nenazvala, ve spacácích na dřevěných prknech,“ zavzpomínala Tereza pro server Korzár.sk. Sprcha jednou za tři dny, navíc studenou vodou a pouze na dvě minuty, to také hovoří za vše.

Tereza měla navíc i problémy se stravováním, protože je vegetariánka, a protože šlo o stanici, simulující pobyt na Marsu, odpovídalo tomu i jídlo. „Vegetariánství je jinak v kosmu zakázané,“prozradila. „Je to jako byste jedli instantní polévku každý den. Mým favoritem se nestala ani sušená brokolice.“ Nakonec prý situaci zachránila sušená vajíčka, z nichž omeleta chutnala výborně i na Marsu. I navzdory tomuto zážitku Tereza nepřestala být fanynkou letů do vesmíru, a kdyby dostala nabídku letět na Mars doopravdy, nejspíš by prý neřekla ne. „Záleželo by na tom, jestli bych se mohla vrátit zpět. Pokud ano, vážně bych o tom uvažovala,“ dodala.

Čtěte také:

Celý život souložil v pyžamu a potmě, a pak uviděl nahou ženskou. Je logické, že padla vláda, říká sexuolog Uzel a vysvětluje, proč jsou muslimové tak nadržení

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská