Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hrabalův Palác Svět devastuje Ital z Baham. Dostane aspoň pokutu?

13.05.2013
Hrabalův Palác Svět devastuje Ital z Baham. Dostane aspoň pokutu?

Foto: archiv AJ

Popisek: I když je libeňský Palác Svět kulturní památkou, italskému majiteli, který podniká na Bahamách, to zřejmě nic moc neříká. Přiměje ho ke změně přístupu hrozba milionové pokuty?

Za porušení právních předpisů hrozí majiteli chátrajícího Paláce Svět v Libni pokuta až dva miliony. Pozměnil plány rekonstrukce, nemá stavbyvedoucího ani stavební deník. Legendární objekt, o němž píše ve svém díle spisovatel Bohumil Hrabal, je stále v dezolátním stavu. Přiměje hrozba pokuty italského majitele ke změně?

Italský podnikatel Antonio Crispino, jehož firma je registrovaná na Bahamách, podle stavebního odboru Prahy 8 zřejmě pochybil mimo jiné tím, že na stavbě není přítomen stavbyvedoucí a vůbec nevede stavební deník. Firmě tak hrozí ve správním řízení pokuta až 2 miliony korun, což je ovšem v dané situaci jediná páka, kterou úřad na zahraničního majitele paláce má.

Jeho právní zástupce úředníkům předal pozměněný plán, co v paláci plánuje vybudovat. Původně měly být ve spodních patrech prodejní plochy, restaurace a kavárna, v horních luxusní byty. Obnoven měl být i automat s rozměrnými uličními vitrínami. Nyní mluví pouze o bytech a administrativních prostorách.

Unikátní konstrukce

Studii rekonstrukce objektu schválila radnice „Osmičky“ již v roce 2006, od té doby se však rekonstrukce výrazně neposunula. „Jako městská část s tím nic moc dělat nemůžeme. Tlačíme společně s odborem výstavby na majitele, aby vysvětlil své záměry s budovou, ve které se nic neděje," říká radní Tomáš Slabihoudek. Jedinou výraznou novinkou je, že se z domu odstěhovali už i poslední dva nájemníci.

Palác Svět byl postaven v letech 1932 až 1934 stavitelem Františkem Havlenou na místě staré usedlosti. Jeho objednatelem, investorem a prvním majitelem byl realitní podnikatel Ladislav Svět, podle nějž byla stavba pojmenována. Budova se železobetonovou konstrukcí je založena pod úrovní hladiny spodní vody ve vaně z olova. Komplex tvoří činžovní a obchodní dům se dvěma suterény s kinem, které se od roku 1955 jmenovalo Dukla. V prvním patře se nacházely restaurace, kavárna a herna. V přízemí byly obchodní místnosti a bufet, který spisovatel Bohumil Hrabal popsal ve své povídkové knize Automat Svět.

Nájemníci peníze nesehnali

Od rodiny Světů získala palác během protektorátu Pražská městská pojišťovna, která byla v roce 1947 znárodněna. V roce 1962 byl převeden z majetku státu do správy Obvodního podniku bytového hospodářství (OPBH) v Praze 8. V tomto období už začínal pomalu chátrat. Nejproblematičtější byla již od 60. let 20. století spodní voda, která pronikala do základů a kinosálu prasklou olověnou vanou.

Palác Svět je příkladem nepovedené privatizace po roce 1989. V 90. letech 20. století byl v majetku Ministerstva pro správu národního majetku a jeho privatizaci. Počátkem 90. let vyhrálo sedmnáct nájemníků tamních bytů privatizační projekt na využití objektu, ale nenašel se investor, který by vložil do projektu 15 milionů korun, potřebných na opravu. Stát h tudíž prodal Ekoagrobance, kterou později odkoupila Union Banka.

Jak pohnout Italem?

Firma Crispino nemovitosti získala unikátní objekt v roce 1998. Jeho nedobrý technický stav výrazně zhoršila povodeň v srpnu 2002, kdy hladina vody dosáhla na Elsnicově náměstí do výšky tří metrů. Částečně byla narušena statika a ve zdech se objevily trhliny. Majitel se pokusil zneužít přírodní katastrofy, palác vystěhovat a získat na něj demoliční výměr. Tomuto kroku však zabránilo vyhlášení památkové ochrany, k němuž ministerstvo kultury přistoupilo 26. 9. 2003 a Palác Svět se stal kulturní památkou.

Rekonstrukci však firma Crispino zahájila až po dvanácti letech a mezi prvními kroky zničila většinu historicky cenných prvků. Nyní je budova stále ve fázi hrubé rozpracovanosti. Složitá jednání mezi italským majitelem a radnicí v Praze 8 zatím změnu v přístupu firmy nepřinesla.

 

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace