Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Veronika: Do Chorvatska už nikdy! Za hospodskou bitku jsme měli jít na 5 let do basy

11.05.2013
Veronika: Do Chorvatska už nikdy! Za hospodskou bitku jsme měli jít na 5 let do basy

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Kvůli rozlitému pivu skončili nakonec v chorvatském vězení

PŘÍBĚH Místo pohodové opalovačky na chorvatských plážích strávila skupina mladých Čechů svoji dovolenou ve vězení. Šarvátku na diskotéce, kterou způsobilo jedno vylité pivo, vyřešila místní policie jednoduše: S Čechy se nebavila a poslala je rovnou do vazby. Bitku přitom nejvíc odnesla jedna z Češek. Ve třetím měsíci těhotenství dostala kolenem do břicha a skončila v nemocnici.

V srpnu roku 2012 se skupina asi deseti mladých Čechů, tak jako tisíce jiných, vydala auty na pláže chorvatské Istrie. Mezi nimi i 26letá Veronika. Cílem jejich cesty se stalo přímořské letovisko Rovinj, kde se utábořili v kempu a těšili se na příjemně prolenošený týden. Už po pár dnech se ale idylka proměnila v horor.

Těhotná letěla 3 metry vzduchem po ráně do břicha

„Jeden kamarád dostal výbornej nápad, že půjdeme na místní diskotéku, kterou den předtím objevil. Byla to opravdu obří diskotéka a bylo tam strašně moc lidí. Sotva jsme si na baru objednali první pivo ukázalo se, jak velkou chybu jsme udělali. Jeden z kluků omylem při tanci polil nějakýho Chorvata a ten reagoval rovnou pěstí,“ líčí svůj zážitek Veronika, která v první sekundě vůbec netušila, co se stalo. Někdo jí totiž chrstnul celé pivo do obličeje a než se rozkoukala, strhla se na diskotéce obrovská bitka.

„To nebyl jen jeden člověk, kterej by se s někým pral. Byla to bitka nejmíň o deseti lidech a všichni se váleli po zemi. Jednoho kamaráda tam někdo škrtil tak, že už byl úplně modrej. Jeho přítelkyně Zuzka byla úplně nepříčetná a nějak se do toho nachomejtla i Ivana. Holka, která byla ve třetím měsíci. Najednou jí někdo nakopl do břicha a přísahám, že letěla asi 3 metry vzduchem, než dopadla na zem,“ popisuje Veronika a dál vypráví, jak celý konflikt skončil tím, že je ochranka vyhodila na ulici a zdálo se, že je po všem. Tedy kromě toho, že Ivaně bylo špatně, zvracela a bolelo ji břicho. „Tak jsme zavolali sanitku a policii, což byla další chyba.“

Nenechali nás ani vyčůrat se

„Když se kluci dozvěděli, co se Ivaně stalo, tak začal ještě větší průšvih, protože se do toho vrhli znova. Takže celá rvačka začala před areálem nanovo, a když přijela policie, tak se s nikým z nás vůbec nebavili a vyslechli jen Chorvaty,“ vysvětluje Veronika, která přiznává, že se její kamarádi chovali drze a byli opilí, ale dodnes je přesvědčená, že byli v právu. Po chvíli nicméně přijela i sanitka a odvezla Ivanu do hodinu vzdálené nemocnice, kam ji v taxíku následovaly 3 dívky. Ostatní zůstali na místě s policií. Příště se měli vidět až po pěti dnech, které mladíci, obvinění mimo jiné z napadení policisty, strávili ve vazbě.

„V nemocnici se naštěstí ukázalo, že Ivaně nic není, a tak jsme jeli úplně bez peněz taxíkem zase zpátky. Jenomže před diskotékou už samozřejmě nikdo nebyl, takže jsme jeli na policii. Když jsme vysvětlili, kdo jsme, zamkli nás v kanceláři, přestali komunikovat a dělali, že nám nerozumí. Vždycky tam s náma někdo byl, nenechávali nás samotný. Nechtěli nás pustit na záchod, nechtěli nám dát pití ani jídlo, nechali nás spát na zemi a nechtěli nám dát ani číslo na českou ambasádu,“ popisuje Veronika příšernou noc v policejní kanceláři, kde je drželi 7 hodin, než jim někdo vysvětlil, co se děje a kde jsou jejich kamarádi.

Buď zaplatíte, nebo půjdete na 5 let bručet

Ty mezitím převezla policie do jiného města, kde skončili ve věznici. „To nám řekla nějaká ženská, za kterou nás až ve dvanáct hodin dalšího dne poslali do druhého patra. Zároveň nám sdělila, že musíme každý zaplatit v přepočtu 16 tisíc korun a do 24 hodin opustit zemi, nebo dostaneme 5 let vězení.“ Veronika dodnes netuší, jakou funkci tato žena měla. Zda to byla policistka nebo soudkyně, která bez výslechu české strany rozhodla o výši trestu, dívky každopádně potřebovaly okamžitě sehnat přibližně 80 tisíc korun, aby dostaly sebe i své kamarády na svobodu.

Pak z toho udělali mediální kauzu

Skupině mladých Čechů naštěstí pomohl jeden jejich známý, který Veroničině kamarádům sehnal chorvatského právníka a za většinu z nich zaplatil zmíněnou kauci. „Kluci ale nechtěli přiznat vinu, a tak se jejich propuštění protáhlo ještě na několik dalších dní. Nakonec je ale k přiznání donutili, protože reálně hrozilo, že je opravdu zavřou,“ dodává Veronika, která skutečně během pár hodin po propuštění společně s ostatními Chorvatsko opustila a rozhodně se tam už nikdy nechce vrátit.

Až později se dozvěděla, že celého případu se chytla chorvatská média, která na něm demonstrovala, jak nevhodně se čeští turisté v Chorvatsku chovají. Zprávy o řádění skupinky českých turistů na Istrii dokonce převzala i některá česká média.  

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: redaktor KL1

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace