Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak prej Sobotka měl heslo bohousek… JXD zas připomíná Nagyovou, ta prý byla stejný počítačový mág. Co vše uniklo? Migrační večerníček se Svěrákem i bomba z OKD

07.01.2016
Tak prej Sobotka měl heslo bohousek… JXD zas připomíná Nagyovou, ta prý byla stejný počítačový mág. Co vše uniklo? Migrační večerníček se Svěrákem i bomba z OKD

Foto: Hans Štembera

Popisek: Bohuslav Sobotka: Doufám, že budu mít čas vyřídit maily

Hackeři opět zaútočili na premiéra Bohuslava Sobotku. Poté, co mu zhruba před čtrnácti dny napadli jeho twitterový účet, se nyní rozhodli zveřejnit jeho korespondenci ze soukromé e-mailové adresy i korespondenci jeho spolupracovníků. Premiérovy e-maily se objevily na extremistickém webu White Media, který již v minulosti zveřejnil uniklou elektronickou komunikaci některých politiků.

„Na této stránce publikujeme informace o akcích nacionálních h@ckerů, vystavujeme jejich trofeje a snažíme se motivovat lidi k boji proti neomarxismu, pseudohumanismu, xenofilii, antirasismu a antifašismu, islamizaci, homosexualismu a všem formám multikulturního levičáctví,“ píše se na webu, který je registrovaný ve Spojených státech.

Co si píše Slávek (a s kým)?

Nejvíce e-mailů zveřejnili hackeři z adresy Oty Novotného, politického analytika sociálních demokratů, který je považován za levicového liberála. Znám je také díky své animozitě vůči hlavě státu Miloši Zemanovi a přátelství s ministrem Jiřím Dienstbierem.

Dne 15. 5. 2014 například Novotný informuje Sobotku o posledním průzkumu veřejného mínění. „Když budeme trpěliví, čas hraje pro nás. Všechny handicapy vůči ANO a Babišovi doženeme. Nesmíš však ztratit momentální sympatie a důvěru, tady na Babiše výrazně neztrácíš, na tom se dá stavět,“ uvádí a píše také o jistém MCH. „MCH je nášlapná mina mimořádného kalibru. Musíš ho radikálně a rychle vyřešit, než to potopí Tebe a celou vládu,“ dodává. M. Ch. jsou mimo jiné iniciály ministra vnitra Milana Chovance, kterého Novotný v jiných mailech kritizuje za postoj k uprchlické krizi.

O imigrantských kvótách se Novotný Sobotkovi vyjadřuje 21. 5. 2015. „Slávku, víš, že nesouhlasím s naším odmítáním imigrantských kvót. Pokud by Tě zajímalo proč, posílám Ti svůj článek pro DR,“ poznamenává mimo jiné Novotný.

24. 9. 2015 poté Novotný posílá Sobotkovi poznámky k dosavadnímu přístupu vlády v řešení problému migrace. Nazývá to kritickou úvahou. „Otázkou je, zda si z toho vezmeme nějaké poučení, zda jsme schopni kriticky vyhodnotit svou strategii a taktiku ve věci odmítání povinného přerozdělovacího mechanismu, anebo zda se uchýlíme k české historické mytologii a budeme si hrát na Jana Husa upáleného pro ‚pravdu‘,“ píše Novotný. „Zažíváme jen samé prohry a ztráty,“ uvádí v e-mailu dále a mezi jednou z proher jmenuje narušení tradičně bratrských vztahů mezi ČR a SR. „Kdy jsme udělali to, co bylo jediné rozumné – nenásledovat Slovensko ve sveřepém úsilí odmítat kvóty domáháním se žaloby u evropských soudů. (Tohle Slováci ponesou hořce.),“ dodává Novotný.

E-maily také ukazují, jaké částky sociální demokracie vynakládá na průzkumy veřejného mínění. Program si následně připravuje právě podle provedených výzkumů.

 

A co by tak chtěla slyšet Merkelová?

Hackeři také přinesli e-mail mezi předsedou Člověka v tísni Šimonem Pánkem, který píše 3. 10. 2014 právníkovi a osobnímu příteli Sobotky Radku Pokornému ohledně domluvy na lidskoprávní konferenci.

„Dovolat se nemůžu nikam, tak aspoň takhle. Včera jsi zřejmě hned začal konat, neb jsem měl za letu do Bangkoku dva zmeškané telefonáty od Oty Novotného (leč přestupoval jsem mezi půlnocí a třetí ranní, tak už jsem mu zpět opravdu nevolal) a tu mám sice nějakou místní SIM kartu (roaming není), ale z té se špatně volá ven,“ píše mimo jiné Pánek. „Tak ti posílám draft – teze konference v příloze, nejsou tam zvaní, neb právě se rozešly maily a čekáme na odpovědi, ale pro představu se počítá s videopozdravy An San Su Ťij a Yoanni Sanchez, s účastí Bělorusů, obhájců lidských práv z Keni, Ruska, Ázerbájdžánu a Polska,“ pokračuje.

Dne 9. 2. 2015 pro změnu píše státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza na soukromý e-mail Sobotkovi. „Začátkem března budu v Berlíně, tak proberu s poradcem kancléřky pro EU, jestli je něco, co by chtěla slyšet (bude mít projev už před obědem, než se potkáte),“ píše mu v souvislosti s řečí v Berlíně.

Nikde nešířit: Migrační večerníček

Zajímavý vzkaz píše premiérovi také ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). „Vážený pane premiére, v příloze Vám zasílám slíbený stručný text k tzv. účinnosti zákona o státní službě k 1. 1. 2015. Navrhuji: Informaci nikde v tuto chvíli nešířit,“ píše mimo jiné ministryně. To v kontextu s uniklými e-maily díky hackerům vypadá skutečně komicky.

V komunikaci lidí kolem premiéra se vskutku horečně řešilo, jak přesvědčit českou veřejnost, že se nemá bát migrační vlny. Národ měl být podle návrhu jednoho z úředníků Úřady vlády Jana Krále přesvědčován „migračním večerníčkem“, který by mohl v televizi provádět třeba Zdeněk Svěrák. Mail s návrhem byl určen Novotnému a státnímu tajemníkovi pro evropské záležitosti Tomáši Prouzovi.

 

A ještě jeden „kabelogram“ od Sobotky, ale zde končí legrace, jde o OKD

Údajná uniklá e-mailová komunikace premiéra Bohuslava Sobotky prostě nabízí zajímavý pohled do „kuchyně“ ministerského předsedy. Kromě plánování „projevu, který potěší paní Merkelovou“ na Humboldtově univerzitě, nebo komunikace Sobotkova zákulisního spolupracovníka Radka Pokorného se šéfem Člověka v tísni Šimonem Pánkem lze nalézt i radu, jak do budoucna nejlépe čelit otázkám na kauzu privatizace OKD, pro Sobotku mimořádně nepříjemnou.

Lze ji najít v e-mailu, který Sobotkovi údajně zaslal jeho poradce Oto Novotný. Ten celou zprávu rovnou nazval „Několik poučení z krizové komunikace s OKD a jak se do budoucna podobným problémům vyhnout“. Odeslán byl v dubnu 2014, když zejména v novinách ministra financí Andreje Babiše celá kauza kulminovala. Sobotka byl jako ministr financí v roce 2004 činěn odpovědným za nápadně levný odprodej akcií, na kterém měl stát tratit až desítky miliard.

Novotný Sobotkovi píše: „Mediální poprask kolem OKD je zbytečný a bohužel to jde z velké části za námi.“ Selhala prý zejména komunikace s ministrem průmyslu Mládkem, pod kterého těžařská firma spadá a jako člen ČSSD by v této souvislosti mohl leccos udělat.

Vzhledem k tomu, že v kauze se výrazně angažoval současný ministr financí Andrej Babiš, předseda koaličního hnutí ANO, doporučil by Novotný domluvit se s ním raději dopředu. „Měli bychom více využívat vnitrokoaliční dohadovací mechanismy. Když předpokládáme, že to v něčem bude mezi koaličními partnery skřípat, můžeme tomu předejít, že se to dá minimálně na koaliční radu,“ doporučuje. Tam se prý může o sporu jednat. „Na veřejnosti si řekneme své, ale zachovávejme maximální korektnost vůči partnerovi,“ dodává.

Také vytýká, že se Sobotka nechal „zatáhnout do řešení jednostranně přemýšlející stranou“, čímž jsou míněni horníci ze zavíraného dolu Paskov. Pak Novotný připojuje poznatky z analýzy „proč nás ANO válcuje“. Mimo jiné se v ní píše: „Zneužívá naši korektnost, dobrotu až naivitu.“

 

Je Sobotka intelektuálně vybaven řídit zemi, když používá freemail?

Ptá se naléhavě komentátor Reflexu Jiří X. Doležal a píše: „Míra počítačové negramotnosti, která postihuje naše politické elity, je alarmující. Je snadné si položit otázku, zda člověk, který neumí normálně používat email, může řídit zemi.“

A pokračuje ironicky: „Pan Sobotka je totiž stejný počítačový mág jako paní Nagyová. Jak laskavý čtenář jistě vzpomene, paní Nagyová měla při své slavné cause k dispozici vládní šifrovaný telefon, do kterého se nemohl nikdo dostat. V průběhu vyšetřování pak některý z mužů zákona kriticky vyhodnotil intelektuální potenciál paní Nagyové a vyzkoušel zadat jako pin tovární kód 12345. A už byl v telefonu. Paní Nagyová sice měla šifrovaný telefon, ale bohužel bez hesla…“

„Tak prej Sobotka měl heslo ´bohousek´, vtipkuje pak na svém Facebooku Pirát Ivan Bartoš. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Tagy
Sobotka,