Čí je vlastně tato země? Na to vám jasně neodpovíme, shodli se senátoři. Zemanova věta dále provokuje. Tak pojďme řádit dál! Zaznělo z ČT
01.01.2016
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident se připravuje na své Vánoční poselství
Velký poprask, dokonce i mezinárodním měřítku, vyvolalo vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana. Jak se dalo čekat, Zemanovy kritiky a příznivce opět rozdělilo na dvě skupiny, přičemž ta druhá je stále početnější. Ve smršti souhlasných i nesouhlasných názorů a komentářů se jako obvykle ztratilo to podstatné. Třeba odpověď na otázku, čí je vlastně tato země?
Tristní práci opět předvedla veřejnoprávní Česká televize. Namísto pečlivé analýzy projevu hlavy státu se pouze spokojila s tradičním plkáním moderátora a přizvaných hostů, u nichž rozhodně nehrozilo, že by řekli něco zásadního. První povánoční Události komentáře si tak vystačily s osvědčenou metodou, že stačí aktuální události pouze „okecávat“, aniž by se aktéři dobrali něčeho podstatného a divákům raději než fráze nabídli souboj argumentů. Za pozornost snad stál jen okamžik, kdy moderátor Lukáš Dolanský reagoval na repliku jednoho ze svých hostů, že se na Zemanových výrocích Česká televize ještě dostatečně vyřádí a zavelel: „Tak pojďme řádit dál.“
Na to vám jasně neodpovím
Příkladem ztraceného času byla diskuse nad jednou z vět prezidentova projevu, která vyvolala největší kontroverze: „Tahle země je naše, tahle země není a ani nemůže být pro všechny.“ Když se Dolanský zeptal předsedy Senátu Milana Štěcha, jak se mu líbí tento výraz, reagoval: „Samozřejmě se mi moc nelíbí. Tady jsme doma, tady o svých věcech rozhodujeme, ale také jsme součástí Evropy a globálního světa, tak s tímto výrazem musíme šetřit.“ Pak Štěch tuto větu přirovnal k neblaze známému výrazu „Čechy Čechům“. Podle něj by měl prezident jako zodpovědný politik více vážit slova, protože to může mít mezinárodní dopady a posilovat lidi, kteří chtějí pomoci nějakých radikálních prostředků zvrhnout na svoji stranu pozornost a moc. Jasnou odpověď nedal ani na otázku, zda je prezidentův výrok za hranou. „Na to vám jasně neodpovím, protože já mám nerad jaksi ústavní činitele nějak vymezovat, co smí a nesmí říkat, ale měli by zvažovat ty důsledky,“ kličkoval.
Žádný Čech si to nemyslí?
Senátor Miloš Vystrčil (ODS) odpověděl ještě více zamotaně. Hovořil z náměstí města Telče a uvedl, že si neumí představit, že by kterýkoliv starosta kteréhokoliv města řekl občanům: toto město je naše, toto město není a nemůže být pro všechny. Podle něj si toto žádný Čech nemyslí. Zeman prý to měl říci jinak. Souhlasné přitakávání obou senátorů rázně narušil pouze prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, který řekl, že je poněkud šokován tím, že tato věta vyvolává u obou pánů takové pohoršení. Připomněl, že lidé v zahraničí, na rozdíl od českých politiků, dobře pochopili, co chtěl Zeman říci. Senátoři se nakonec shodli na tom, že to v zásadě také pochopili, jen by to prý měl prezident říkat jinými slovy.
Zemanův výrok je nenapadnutelný
Během celé debaty nepadlo ani slovo o podstatě Zemanovy věty, tedy čí je tato země, ani zmínka o skutečnosti, že s ní naprostá většina národa souhlasí. Dokonce i mnoho lidí v zahraničí, kteří už mají dost toho, jak se jim jejich vlast, kterou vybudovali, mění k nepoznání. Jejich obavy výstižně popsal redaktor časopisu Reflex Jiří. X. Doležal, který naštvaně napsal, že tento Zemanův výrok je nenapadnutelný a je to výrok plný hrdosti a vlastenectví. Na rozdíl od většiny českých novinářů se k němu přihlásil. Mimo jiné se přiznal, že chce v létě koukat dívkám do výstřihů, ne na jejich burky, jíst vepřové, jezdit v tramvaji se svým psem, nezabíjet lidi kvůli jiné víře a nekamenovat homosexuály.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adéla Hofmanová