Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je prezident Zeman neonacista, jak tvrdí „dobrotrusové, pro něž příchylnost k čemukoliv českému vyvolá noční pomočování“? Tahle země není pro blbý

30.12.2015
Je prezident Zeman neonacista, jak tvrdí „dobrotrusové, pro něž příchylnost k čemukoliv českému vyvolá noční pomočování“? Tahle země není pro blbý

Foto: Hans Štembera

Popisek: Ve svém Vánočním poselství neřekl prezident Zeman nic, co by netvrdil již dříve. Přesto vyvolalo mimořádný ohlas

„Pondělní Události, komentáře věnovaly skoro celou první polovinu vysílání - přesně pětadvacet minut - výrokům Miloše Zemana ve vánočním projevu. Těžiště debaty spočívalo v ceremoniálním poplivání Zemanova výroku, že „tahle země je naše“,“ začíná svou glosu redaktor Reflexu Jiří X Doležal. Ukazuje se tedy, že Vánoční projev prezidenta Zemana, který byl odvysílán již 26. prosince, je stále na tapetě. A jako obvykle, jedni prezidenta vyzdvihují, druzí haní. Někdy to už vypadá, že je snad jedno, co Zeman řekne, předvídatelnost reakcí jeho obdivovatelů i nesmiřitelných kritiků je takřka stoprocentní. Jak to ostatně svým přirovnáním k černé kuličce a modrému čtverečku dokonale vystihl senátor Kubera. Proberme si postupně pro a proti…

Jiří X Doležal pokračuje: „Za koalici myl řiť panu prezidentovi Milan Štěch (ČSSD), předseda Senátu, a za opozici místopředseda ODS a senátor Miloš Vystrčil. Jde o výrok, který je nenapadnutelný, je to výrok plný hrdosti, vlastenectví, leč přesto dobrotrusi i v takových slovech nacházejí nebezpečí a hledají za nimi xenofobii. Zeman to nesporně tušil, pravděpodobně právě proto i onu větu řekl, ale bez ohledu na to, že zřejmě jde ze strany pana prezidenta o chladnokrevný populistický kalkul, musím se ho zastat. I když vím, že tím plním jeho záměr, což mne dost hněte.“ 

„Takže ještě jednou: Tahle země je naše. Je to země naší kultury. Je to země našich zvyků, země vyrostlá z našich dějin, země našeho jazyka. Česká země patří Čechům a zde usazeným cizincům, kteří přijali za své českou kulturu, jazyk a zvyky, a i když sami se plně neasimilují, jejich děti už ano. Ta země je naše, a takovou, jaká je, ji mám rád - a nehodlám se za to stydět. Ani když mne o tom přesvědčují koaliční i opoziční politici. Nechci, aby se louky plné krav nahradily lukami plných velbloudů. Chci koukat děvčatům v létě do výstřihů, ne na jejich burky, jíst vepřové, jezdit v tramvajích se svým psem, nezabíjet lidi kvůli jiné víře a nekamenovat homosexuály. To jsou všechno věci skryté za tím slovem „naše“. Naše zem, naše vlast, naše civilizace, naše kultura. Vlast jedinou i v dědictví nám danou, pokud jméno Mácha ještě někomu něco říká,“ zastává se prezidenta Doležal s tím, že „takže mi nezbývá, než se Zemanem souhlasit. I když mu tím dělám reklamu. Ale upřímně řečeno - já s tou reklamou nezačal. Tu marketingovou kampaň kolem Zemanova vánočního projevu začali autoagresivní intelektuálové, pro které je každý projev libovolné příchylnosti k čemukoliv českému vyvolává kopřivku a noční pomočování.“ 

Politolog Petr Robejšek setřel ty, co křičí na Zemana: Co vůbec smíme říct? 

Politolog, ekonom a komentátor Petr Robejšek se ve svém komentáři na sociální síti Facebook vyjádřil k vánočnímu poselství prezidenta Miloše Zemana a reakcím na něj. „Co smíme říkat? Ptám se, jestli si kritici prezidentova výroku o ‚naší zemi‘ uvědomují, k čemu vlastně řeč slouží? Zkusím to objasnit,“ píše úvodem Robejšek. Prezident ve svém vánočním poselství totiž mimo jiné v souvislosti s migrační krizí uvedl, že tato země je naše a není tu místo pro všechny. 

„Jestliže bychom museli při každém našem projevu předjímat možné nelibosti toho či onoho nad tím či oním výrazem, tak to má jasný důsledek – všeobecné mlčení. Vždycky totiž bude to, co si myslíme, někomu vadit. Ne, to nechceme, namítnou Zemanovi kritici. My chceme správnou diskuzi, ale se správnými myšlenkami,“ podotýká Robejšek k Zemanovým kritikům a ptá se, které myšlenky jsou správné. To nám podle něj neřekne ani ministerstvo pravdy, ani vědci. 

„Pravdu totiž neustále hledáme a to, o čem si právě myslíme, že je pravda, platí vždy jenom předběžně. ‚Pravda‘ platí jen tak dlouho, dokud není zpochybněna, či dokonce vyvrácena jinými, lepšími poznatky,“ podotýká Robejšek. Řeč tu pak podle jeho názoru není od toho, abychom její pomocí hlásali zjevenou pravdu, ale od toho, abychom dialogicky hledali dočasné pravdy.

„Přiměřené by tedy bylo, kdyby každý mohl říci cokoliv a jeho odpůrce by to mohl po svém zpochybnit. Říká se tomu soutěž myšlenek. A taková společnost, která soutěž myšlenek zakazuje, se zbavuje významného a možná jediného zdroje poznání,“ uvádí Robejšek s tím, že Zemanovi kritici chtějí soutěži myšlenek zabránit. 

„Kritici ‚nebezpečných‘ slov a vět chtějí každému z nás namísto anebo alespoň vedle zkoumavého intelektu nasadit do hlavy cenzora. A oni sami se pak vidí v roli Velkého inkvizitora, který bdí nad tím, aby i ty nejčerstvější nedovolené myšlenky nebyly vyslovovány,“ podotýká Robejšek.

„Zastánci tohoto přístupu nechápou, že tahle konstrukce požírá i svoje děti. Totiž, že i ti menší obránci ‚správné pravdy‘ se dříve nebo později stanou obětí těch větších obránců správných myšlenek. A může se jim stát, že až jednoho krásného rána přehlédnou ten nejaktuálnější myšlenkový zákaz, že se sami ocitnou na ‚špatné straně‘, se všemi s tím spojenými důsledky,“ uzavírá komentátor. 

Senátor Kubera, který bude kandidovat proti Zemanovi, o černé kuličce a modrém čtverečku 

Podle svých slov v rozhovoru pro Blesk.cz už svůj záměr kandidovat oznámil současnému prezidentovi Miloši Zemanovi. „Zvedl palec nahoru jako ‚výborně‘, když jsem mu řekl, že do toho půjdu proti němu, a smál se. My se známe hodně dlouho. Pak jsem se ho zeptal, jestli mě podpoří v druhém kole, to už úsměv ztuhl a legrace přestala. Na to už neřekl nic,“ uvedl Kubera. Následně řekl pár slov i k současné vládě Bohuslava Sobotky. „Oni jsou úplně fascinovaní pokutama, zákazama a regulacema. To je banda bláznů,“ řekl s tím, že mu to připomíná únor 1948. Kdyby prý do toho mohl mluvit, tak první zákon by se jmenoval „zákon o zákazu zákazů“.  

„Prezident Miloš Zeman, jak ho znám už dlouho, mě nemůže ničím překvapit. Vše, co dělá, není emoční, ale má promyšlenou každou větu a věc, ať už je provokativní, nebo ne. K jeho smůle ti, co ho nenávidí, mu nepřiznají nikdy nic, může říkat stokrát černá kulička a odpůrci budou tvrdit, že modrý čtvereček. Česká vlastnost, kterou si užil i Václav Klaus, emoční nepřátelství bez racionality. Když britská královna veze čínského prezidenta v kočáře, je to v pořádku. Když Zeman prohlásí, že je třeba zlepšit obchody s Čínou, je špatný. Ono těžko rozlišit, někdy má pravdu, někdy nemá, to je normální u každého člověka,“ okomentoval Vánoční poselství senátor. 

Zeman dál dostává do kožichu... Toto se urodilo v posledních hodinách

Věta „Tahle země je naše“, kterou pronesl prezident Miloš Zeman ve svém letošním vánočním projevu, je pouhou soft verzí oblíbeného neonacistického hesla „Čechy Čechům“. Na serveru Svobodné fórum to tvrdí publicista Oliver Adámek. Polemizuje i s dalšími výroky z prezidentova vánočního poselství. Nad Zemanovým vánočním proslovem se zamýšlí také levicový publicista Daniel Veselý a bývalý disident Heřman Chromý.

Adámek tvrdí, že Zeman, aby dodal sílu svým vyjádřením, cituje mnohdy neověřené informace z pochybných zdrojů, které mu dávají za pravdu. „Nedávno například v rozhovoru pro TV Prima připomenul zprávu, údajně pocházející od německé rozvědky, podle které jsou uprchlíci až z 80 procent mladí a zdraví muži,“ připomněl Adámek. K tomu uvedl, že prezidentem citovaná analýza je nedohledatelná, ačkoli ji citovala celá řada zdrojů v Česku, počínaje ČTK a také několik zahraničních. „Oproti tomu Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky udává u běženců do Evropy následující skladbu: 61 % muži, 23 % děti, 15 % ženy, věk není předmětem statistiky. Statistický úřad EU (Eurostat) pak říká, že muži ve věku od 18 do 34 let tvoří jen zhruba 42 procent z celkového počtu migrantů,“ píše Adámek.

A pokládá si otázku, proč Zeman necituje statistiky uznávaných evropských a světových institucí, jako jsou Eurostat a OSN? „Jednoduše proto, že jsou mu ideologicky nepohodlné a nabourávají jeho jednoduchou nahnědlou představu o světě,“ domnívá se.

Adámek také tvrdí, že Zemanova věta „Tahle země je naše“ je v podstatě pouhou soft verzí oblíbeného neonacistického hesla „Čechy Čechům“. A poukazuje na to, že nejvíce si asi Zemanův projev pochvaloval předseda Národní demokracie a známý antisemita Adam B. Bartoš. „Na svém facebookovém profilu totiž Bartoš napsal, že Zeman řekl totéž, co ND hlásá již dlouhé roky,“ argumentuje Adámek.

Své zamyšlení nad prezidentovým vánočním poselstvím uzavírá tím, že Miloš Zeman víceméně skutečně říká totéž, co neonacisté. „Právě proto s jedním z nich stál 17. listopadu na pódiu na Albertově,“ píše Oliver Adámek.

Český prezident prý nestydatě šíří dezinformace

S prezidentovým projevem polemizuje, byť spíše nepřímo, také Daniel Veselý, a to na stránkách levicového a přijímání uprchlíků nakloněného webu Britské listy.

Veselý tvrdí, že teroristické útoky v Paříži, k nimž se přihlásil Islámský stát, nemají se skutečným islámem ani muslimskou populací žijící v Evropě co do činění. „Jde o samostatný fenomén mající kořeny v asymetricky vedeném konfliktu, který můžeme pozorovat od teroristických atentátů z 11. září 2001 ve Spojených státech, ba ještě dříve,“ píše Veselý.

Uvádí též, že v ČR je obtížné bojovat proti masivně šířeným fámám a dezinformacím, když je „nestydatě“ šíří samotná hlava státu. „Prozatím nikdo neuvedl konkrétní zdroje pro tvrzení, že Evropa čelí řízené invazi islámu, a přesto tomu značná část Čechů věří,“ polemizuje Veselý s jedním ze Zemanových tvrzení, která uvedl ve svém vánočním projevu.

Muslimové loni v Evropě spáchali jen jedno procento teroristických činů

Podle Veselého je též mylná domněnka, že většinová populace evropských států, kde žije nejvíce muslimů, tedy Německa, Francie a Velké Británie, se potýká s nenávistí vůči muslimské menšině. Argumentuje zprávou údajně politicky neutrálního think-tanku Pew Research Center z letošního listopadu. Podle této zprávy se prý k muslimům žijícím v Německu kladně staví 69 procent obyvatel, ve Francii 76 procent osob a ve Velké Británii 72 procent lidí.

Veselý také tvrdí, že na základě poznatků studie britské zpravodajské služby MI5 existuje jen malá spojitost mezi islámskou vírou a teroristickými činy. Radikalizace hrstky evropských muslimů prý má spíš socioekonomický charakter. „Jinými slovy pes je zakopán v sociálním a ekonomickém vyloučení těchto osob, které se samy cítí být marginalizovány,“ píše Veselý. Na vině je prý též „chatrnost evropských integračních programů“.

Interpol prý také ve své zprávě píše, že muslimové nesou zodpovědnost pouze za jedno procento teroristických činů spáchaných loni v Evropě. „Většina teroristických zločinů nebyla specifikována nebo šlo o aktivity jednotlivců, za dalšími násilnostmi stály separatistické skupiny, jako jsou ETA nebo IRA, a pouze dva teroristické činy spáchali džihádisté,“ tvrdí Veselý.

„Máme tedy na vybranou: Buďto budeme při pohledu na muslimy a islám obecně vycházet z empirických dat, nebo budeme naslouchat choromyslným bludům českého prezidenta či jeho politických epigonů a nesmyslům senzacechtivých médií. Opět je to jen na nás samotných,“ uzavírá své zamyšlení Veselý.

Pane prezidente, vy tuto myšlenku zrazujete

Nad Zemanovým vánočním poselstvím se na svém blogu na serveru Aktuálně.cz zamýšlí také bývalý disident Heřman Chromý. Za diskutabilní považuje nejen pasáže o imigraci, ale i prezidentské představy o další budoucnosti českého hospodářství. „Zejména místa o spolupráci se státy, v nichž kapitalistickou ekonomiku řídí a schvaluje ústřední výbor nebo autoritativní vůdci, jako je prezident Putin,“ píše Chromý.

Polemizuje také s asi nejkontroverzněji vnímaným Zemanovým vyjádřením: „Země patří na této planetě všem, pane prezidente Zemane, a naše země jsou státy, včetně toho našeho, které – zaplať pánbůh – této stále živé myšlence buď slouží a rozvíjejí ji, nebo se jí zpronevěřují. Často dělají obojí. Z mého pohledu, vy ji zrazujete. Vědomě,“ nebere si Chromý vůči hlavě státu servítky.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace