Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Někteří čekají na prince, jiní na princezny, mně se tam ale nejvíc líbí ředitel, přiznal ministr Herman s tím, že miluje film Pretty Woman. A přidal židovské fóry

24.12.2015
Někteří čekají na prince, jiní na princezny, mně se tam ale nejvíc líbí ředitel, přiznal ministr Herman s tím, že miluje film Pretty Woman. A přidal židovské fóry

Foto: Monika Váňová

Popisek: Daniel Herman

ROZHOVOR, VIDEO Uprchlíci, správnost sociálního státu, židovský humor a sexuální zneužívání v církvi, o tom všem hovořil Viktor Vereš s ministrem Danielem Hermanem. Zkrácenou verzi interview si dovolíme vám ve sváteční den nabídnout, celý ho můžete vidět na videu.

Jaký je váš názor na uprchlickou krizi?

Dá se nazvat hyenismem, že na uprchlících parazitují mafiánské převaděčské organizace, které dávají migrantům falešné představy.  Že se tu žije, jak ve skleněném zámku, že tady nebudou muset nic dělat a budou se mít 100 krát lépe než doma, to je velký omyl.

Musíme se chovat humanitně, ale na druhou stranu – na loď si můžeme vzít jen tolik lidí, aby se nepotopila. Nikdo se zde nemůže pohybovat, jak chce. Oni chtějí žít s námi, ne my s nimi – mají se začlenit, pracovat.

Mezi uprchlíky budou pravděpodobně kolaboranti a spící agenti různých teroristických skupin, ale skuteční šíbři přiletěli v byznys třídách v letadlech.

 

CSU velmi kritizuje kancléřku Merkelovou, na kterou jsou podány stovky žalob, lze podle vás přístup Angely Merkel k uprchlické krizi označit za vlastizradu?

CSU kancléřku Merkelovou podporuje, ale vyjadřuje kritiku ve věci uprchlíků – to je v demokratické společnosti normální a správné.

Sociální zabezpečení obyvatel se vyplácí – Skandinávie má po desetiletí nejvyšší životní úroveň na světě. Nemyslíte, že je to stejné jako když aby kráva dávala hodně mléka, musí o ni být dobře postaráno?

To jste velmi výstižně řekl, já si myslím, že toto je evropská tradice a právě proto jsem vstoupil do KDU-ČSL, která vychází z podobných programových principů, jako právě bavorská CSU. I základy KDU-ČSL vycházejí ze základů křesťanské sociální politiky, to je naprosto nutné, pokud se na tuto dimenzi zapomíná, tak se to projevuje velmi špatně, vzpomeňme francouzskou revoluci, pařížskou komunu nebo bolševický puč v Rusku. Takže sociální stránka je velmi důležitá. Myslím, že u nás stále doznívá takové nedorozumnění , že sociální politika a sociálno se slučuje se socialismem, to je velký omyl, řada sociálních projektů, které vycházely z křesťanských ideálů, třeba penzijní systémy, je známa už z minulosti.

A co ekonomické úspěchy Číny?

V Číně, pokud vím sociální síť vůbec neexistuje. Čínská realita si vzala to nejhorší z kapitalismu a to nejhorší z komunismu. Tam se rozvíjí ekonomika, bohatnou určité vrstvy za absence sociálního systému, je tam autoritářský režim, který velmi brutálně šikanuje lidi jiných názorů a ekonomika se rozvíjí právě proto, že tam není žádná demokratická diskuze. Čína také ničí životní prostředí, jako u nás dříve na severu.

Zaujalo mne, že se vám prý líbí film Pretty Woman, mně to připadne jako pohádka pro prostitutky, která způsobuje, že místo, aby se snažily ze své situace dostat, tak čekají na prince.

Někteří čekají na prince, jiní na princezny (úsměv). Mně se na filmu nejvíc líbí osoba ředitele hotelu. To je styl, který mám strašně rád. Styl, který nedořekne, který jen naznačí… To je prostě kultura.

Jak si vysvětlujete obrovský židovský smysl pro humor?

Jestliže je tu nějaký národ tisíce let – současník Mezopotámie, faraónského Egypta a starověkého Říma a zvládl ve starověku, středověku i novověku těžké situace, tak ten humor  - a to máme i my, Češi – humor je způsob, jak přežít těžké chvíle.

Můj strýc, nyní 87 letý, přežil Osvětim, a to, co říkám, není vtip, to je pravda. Když navštívil Osvětim po desetiletích, tak šel na toaletu a ta dáma, která tam měla službu, říkala: „Pane, pozor, tady se platí.“ No a můj strýček říkal, tady se nikdy neplatilo a ta paní na to:„ Tady se vždycky platilo.“ Strýček: „No, když já jsem tu byl, tak se tady neplatilo.“

Nebo když můj strýček přijel do Halifaxu, do imigračního střediska, tak úřednice chtěla, aby doplnil do životopisu, proč odjel z Terezína do Osvětimi. Strýček říkal – no proč jsem asi odešel z Terezína do Osvětimi… a ta paní tam napsala: To get a better job. (Za lepší prací – pozn.red.)

Hlavně v zahraničí byly případy, kdy kněží sexuálně zneužívali děti po desetiletí a byli jen přemísťováni do jiných farností. Nemyslíte, že taková snaha zametat věci pod koberec, spíše škodí?

Jednoznačně, to je něco naprosto trestuhodného… V katedrále Los Angeles, tak tam je jedna kaple vyhrazená této bolestné kapitole. Je tam kříž ze syrového dřeva s hrubou kůrou – působí to velice drsně a tam je jenom prosba za odpuštění. Takže ta otevřenost je nutná a je trestuhodné, jestliže se něco takového děje a že někdo svým mlčením a zakrýváním jenom zhoršuje tu věc samu! Jde především o ty oběti, takže samozřejmě to je neomluvitelné a špatné a je na místě nulová tolerance – ta je naprosto potřebná!

V některých státech přecházejí k tomu, že automaticky takové případy předávají policii – světským úřadům a někde se to snaží řešit přes církevní soudy…. Myslím si, že cesta přes policii je lepší a účinnější. Jsou případy z Itálie, kdy tyto záležitosti rovnou předali policii, co myslíte vy?

Jestliže k takovému flagrantnímu porušení práva dojde, musí to v první řadě určitě řešit policie, ale po stránce církevní se to musí řešit také – má to i kanonické důsledky, to nejde proti sobě. 

Viktor Vereš

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová