Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Museli jsme na Hradě podstoupit potupnou tělesnou prohlídku. Zeman chtěl zamknout Hrad před veřejností, protestují Havlovi fanoušci

23.12.2015
Museli jsme na Hradě podstoupit potupnou tělesnou prohlídku. Zeman chtěl zamknout Hrad před veřejností, protestují Havlovi fanoušci

Foto: Hans Štembera

Popisek: Srdce pro Havla

Server Lidovky.cz přinesl informaci, podle které přijala hradní ochranka kvůli pátečnímu pochodu za Václava Havla narychlo nová bezpečnostní opatření. Těmi prý byly kovové zátarasy, šacování, ale i kontrola občanských průkazů. „Ale jen na pár hodin a jen pro někoho,“ dodávají Lidovky i přesto, že šlo podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka o standardní opatření.

Stovky lidí se v pátek 18. prosince, v den výročí čtyř let od úmrtí prvního prezidenta České republiky, vydaly z Václavského náměstí a nesly k Pražskému hradu ručně vyrobené symbolické srdce pro Václava Havla. Měla to být vzpomínka na prvního polistopadového prezidenta. Ta jim prý ale pořádně zhořkla příchodem na Hradčanské náměstí.

Pražský hrad totiž podle informací serveru reagoval na předem oznámenou akci a názvem Srdce na Hrad v podobném duchu jako před měsícem na Albertově. Tam totiž údajní studenti nemohli uctít památku 17. listopadu přímo u pamětní desky, protože jim v tom bylo zamezeno ochrankou střežící shromáždění na podporu prezidenta republiky.

Jak uvádějí Lidovky, v pátek nemohl vstoupit za bránu Gigantů ten, kdo se nepodrobil přísným kontrolám hradní ochranky připomínajícím prý proceduru na letišti. Někteří pak údajně museli ukazovat i obsah svých kabelek či batohů. „Skupina uniformovaných mužů pouštěla na nádvoří jen ty, kteří se podrobili osobní prohlídce s použitím detektoru kovu a předložili ke kontrole občanský průkaz,“ popsal serveru situaci na Hradě Jakub Hein, jeden z účastníků páteční akce, který se prý s podobným opatřením na Pražském hradě nikdy předtím nesetkal. „Celá akce na mě dělala dojem, že se prezident rozhodl zamknout na Hradě před občany a jen dále prohloubila pocit, že prezident mezi občany tvrdě rozlišuje své příznivce a odpůrce,“ kritizoval opatření, která přiměla jeho kolegy k provolávání hesel Jsme z Osvětiman, pustíte nás přednostně? či Já jsem příznivcem Konvičky, mohu jít přednostně a bez kontroly?

Standardní bezpečnostní opatření, která byla podle účastníků ale hodně povrchní

Jiří Ovčáček, Zemanův mluvčí nicméně prý serveru Lidovky.cz údajná standardní opatření odmítl komentovat a na doplňující dotazy odpověděl, že tato opatření byla přijata po pařížských útocích.

Podle Lidovek ale Ovčáčkovo vysvětlení má velké trhliny, protože Hrad zpřísnil podmínky pro vstup do areálu pouze z jedné strany, a to z Hradčanského náměstí, tedy ze strany, kam skupina Havlových příznivců dorazila. „Z druhé strany, kde nic netušili o tom, že se tam kdosi srocuje, nás prohlíželi jen tak symbolicky. Žádné ukažte kabelku a podobně,“ přinesl server slova jednoho z účastníků akce, který opatření komentoval na svém Facebooku. Lidovky.cz navíc připomínají, že přísnější opatření Hrad naordinoval pouze v den pochodu. „O víkendu takové kontroly na Hradě už neprobíhaly. Jen někde se vedle klasické Hradní stráže mihly postavy v maskáčovém oblečení a se zbraní u pasu,“ píší.

„Přímo jsem se těch policistů zeptala, jestli kontroly souvisí s demonstrací a oni odpověděli, že ano, že se při jiných demonstracích nedělají,“ vylíčila svůj zážitek pro Lidovky.cz Ingrid Romancová, další z účastnic akce, která musela projít přísnou kontrolou. „Podrobila jsem se jí ze zvědavosti. S policisty se povídalo celkem příjemně, z jejich strany o úmyslné obstrukce rozhodně nešlo, plnili pouze své úkoly, a to i s otevřeným přiznáním, že tam vlastně stojí kvůli politické zvůli,“ dodala serveru a postěžovala si, že kontrola podle ní probíhala dosti ledabyle, protože při vstupu do Hradu tolerovali i pepřový sprej, kontrolovali jen jednu kapsu ze čtyř a neměli u sebe ani detektory dusíku.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace