Vdova Dagmar si myslí, že Václava Havla začnou Češi opěvovat i objevovat později. Připomněla, jak prezidentovi zachránila život. A ještě pohled na opuštěný Hrádeček
18.12.2015
Foto: Knihovna Václa Havla / Oldřich Škácha
Popisek: Václav Havel zemřel 18. prosince, přesně před čtyřmi roky
Tento týden se v nejrůznějších médiích objevily pořady a reportáže, věnované čtvrtému výročí úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla. Zatímco na něj vzpomíná celý svět, u nás prý je tomu spíše naopak. Ale podle jeho přátel platí, že doma nikdo není prorokem a doba, kdy v Česku bude více jeho laviček, uliček a náměstí, teprve přijde.
Většina televizních kanálů se spokojila s reprízou starých pořadů. To je i případ TV Barrandov, která ve společenském magazínu Exkluziv Kateřiny Brožové zopakovala loňský rozhovor s Dagmar Havlovou. Brožová se netajila, že jsou velké přítelkyně. Skvěle vypadající šedesátiletou herečku v rudé krajkové róbě zároveň představila jako ženu, kterou všichni považujeme za naši. Při tlachání na vánoční téma došlo i na mnohokrát zmíněnou historku, jak Dáša s Václavem vařili bramborový salát. Kdo ji snad náhodu ještě neslyšel, dozvěděl se dokonce recept, i to, že Dáša ho vždy měla lepší. Vašek, jak prozradila, tam totiž na rozdíl od ní dával uzeninu. Rybí polévku jim prý pravidelně vařil Petr Rychlý. Bývalá první dáma také poněkolikáté popsala, jak Václavovi zachránila život, když se lékaři fatálně zmýlili v diagnóze. Jedině ona odhalila, že je s ním opravdu zle. Vcítěná Brožová to komentovala slovy: „Vy jste byli neuvěřitelným způsobem propojeni a předurčeni jeden pro druhého.“
Více laviček a uliček
Naopak aktuální příspěvek připravila k smutnému jubileu televize Nova. Ta v Televizních novinách odvysílala reportáž, v níž konstatovala, že si celý svět připomíná výročí Havlova úmrtí, ale u nás se na to často zapomíná. Promluvila v ní opět Dagmar Havlová. S úsměvem na tváři, vylepšené kosmetickým zázrakem, reagovala: „Já si myslím, že to všechno přijde, víte, Češi mají tu vlastnost, že vždycky začnou opěvovat někoho až hluboce po jeho smrti. Já myslím, že k tomu dojde, že si to uvědomí.“ Podle Karla Schwarzenberga v zahraničí rozpoznali Havlovu mimořádnost, zatímco my vždycky jenom hledáme vady nebo chyby. Politolog Jan Herzmann zase připomněl, že doma není nikdo prorokem. Také on si myslí, že to období, kdy u nás bude více laviček, uliček a náměstí Václava Havla, ještě přijde. V souvislosti s tím redaktorka TV Nova uvedla, že je u nás po Havlovi pojmenováno zatím jen pár míst, například ulice v Brně.
Opuštěný Hrádeček
Neúnavní reportéři Novy se podívali též na bývalé venkovské sídlo Václava Havla, legendární Hrádeček. Ten je od jeho smrti opuštěný, nyní patří Dagmar Havlové. Kamery zachytily, že na zápraží usedlosti je spadané listí a nejsou očesaná jablka ze stromů. Soused Vladimír Pechan chystá zahradu uklidit a na výročí Havlovy smrti vyřezává i symbolické dřevěné srdce, u něhož by lidé na bývalého prezidenta zavzpomínali a zapálili svíčky. Pak ho prý ale uklidí, aby se neztratilo. O malé pietní místo před domem se stará sám. Dojemně působil záběr na fotografii první Havlovy manželky Olgy, pověšenou na stromě za domem.
Kult osobnosti V. H.
To, že u nás Havel není dostatečně doceněn, vyplynulo i z dokumentu Igora Chauna ´Václav Havel´, který byl natočen v rámci cyklu Největší Čech v roce 2003. K výročí Havlovy smrti ho ve čtvrtek odvysílala Česká televize. Také Chaun je přesvědčen, že se u nás výjimečné osobnosti dočkají uznání až po smrti. Připomeňme, že tento Chaunův dokument vyvolal podobně, jako jeho kontroverzní projekt ´Léčba Klausem´, hodně negativních reakcí. Někteří kritici mu vytýkají, že přispěl k vytvoření kultu osobnosti Václava Havla.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adéla Hofmanová