Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Byl pod parou. Ministr zdravotnictví, který se oháněl urnou a strašil hrobem pro nekuřáky, ohrožené cigaretovým dýmem, byl prý v parlamentu opilý, jak práskla poslankyně

17.12.2015
Byl pod parou. Ministr zdravotnictví, který se oháněl urnou a strašil hrobem pro nekuřáky, ohrožené cigaretovým dýmem, byl prý v parlamentu opilý, jak práskla poslankyně

Foto: Hans Štembera

Popisek: Ministr Němeček s urnou

Sněmovna první čtení normy o úplném zákazu kouření v restauracích a barech otevřela minulý týden v úterý, toto úterý se mu věnovala také. Předloha by měla přinést úplný zákaz kouření v restauracích a barech. Obce by podle zákona také mohly zakázat kouření na venkovních veřejných akcích. Zákaz kouření by se mohl vztahovat i na elektronické cigarety, zde však ministr zdravotnictví Němeček však připouští možnost kompromisu… Zatímco sociálně demokratický ministr předstoupil před poslance s urnou, což vyvolalo různorodé reakce, poslankyně ODS Jana Černochová se pozastavila nad tím, že sněmovna v této neklidné době, kdy „vlevo rakety, vpravo rakety“ marní čas řešením zákazu kouření a vyslovila vážné obvinění.

„Každý podnikatel nejlépe ví, v jakém prostředí se jeho provozovna nachází a jaká je jeho klientela,“ poznamenává Černochová. Ta se mimo jiné tak obula do ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, který před poslance předstoupil s urnou. „Když pan ministr zakazuje kouření, navrhuji zakázat pití. Bonmot, který ti, co seděli v sále nebo se pohybovali v blízkosti pana ministra, asi jasně pochopili...“ řekla. 

Sama Černochová je pro důsledné oddělení kuřáckých a nekuřáckých prostor, ale je z principu proti tomu, aby stát svým regulativem podnikatelům zakazoval „svobodně“ se o typu své restaurace rozhodnout. „Jestliže kuřákům nedovolíme kouřit alespoň někde, za přísných podmínek např. oddělených zón, bude to mít za následek, že budou postávat před restauracemi, kouřit na ulici a nepřála bych vám ani sobě nad takovou restaurací mít okna do ložnice,“ podotkla.

„Co budeme chtít zakázat příště, zavřeme hospody v deset? Zrušíme diskotéky, koncerty, protože tam je hluk a zaměstnanci baru či pořadatelé koncertů jsou vystaveni nepřípustnému a zdraví škodlivému hluku a blikajícím světlům?“ zeptala se Černochová. Podle ní máme mít právo svobodné volby vybrat si, do jakého typu podniku chceme jít. 

Nechci, aby kuřáci brali do hrobu nekuřáky! oháněl se urnou Němeček. Zákaz kouření prošel 

Poslanci v úterý odpoledne začali ve Sněmovně opětovně drtit protikuřáckou normu. A hned na začátku se do poněkud opovrhovaného zákona pořádně opřel ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Do sálu si totiž přinesl urnu a názorně tak ukázal, co čeká kuřáka a potažmo i nekuřáka, který musí čichat karcinogenní látky v restauracích. „Nechci, aby kuřáci do hrobu brali lidi, kteří nechtějí,“ poznamenal k tomu velmi úderně Němeček. Sněmovna nakonec dala normě šanci a tak předloha míří k posouzení zdravotnickému výboru.

Po více než dvou hodinách vlažné sněmovní debaty se konečně v úterý ve sněmovně rozjela pořádná vřava. Postaral se o ni ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Na stůl před debatní pultík si totiž postavil urnu a poté poslancům ukázal fotky plíce kuřáka. To vše kvůli tzv. protikuřáckému zákonu.

„Přinesl jsem si sem rekvizitu, kterou každý z nás zná. Pohled na ni není příjemný nikomu. Průměrný kuřák se k ní svým rozhodnutím přiblíží o 15 až 18 let. Já ale odmítám, aby s sebou kuřáci brali i lidi, kteří nechtějí,“ řekl s tím, že pasivní kouření způsobí i u nekuřáků až třicet procent rakoviny plic. „A to přece není normální!“ zvýšil hlas.

Podle ministra prý ohánění se „svobodou kuřáků“ dosti kulhá. „Takto vypadají plíce kuřáka na sekčním nálezu,“ vykasal se ministr hned na to s fotkami z patologie. Mohl by prý ukázat i plíce nekuřáka s poznámkou, ať poslanci najdou devět rozdílů. „Ale to už by bylo přílišné zlehčování tohoto tématu,“ řekl.

„Pokud někdo váhal s podporou protikuřáckého zákona, tak teď už možná ten zákon jednoznačně podpoří,“ dodal Němeček. To se ale krutě spletl. Poslanci se sice po jeho názorné etudě doslova probudili, ale přesto začali jeden po druhém vystupovat proti normě.

„Já kouřím pět až osm cigaret denně, ale musím poznamenat, že ta debata tady není férová. Proč se neříká, že člověk, který kouří 40 cigaret denně, se přitom dožije 96 let?“ otázal se ministra třeba poslanec ČSSD Jaroslav Zavadil.

Jandák: Až nebude krást, tak by lidé měli přestat kouřit

„Nebojte se, nebude to legrace. Vážený pane ministře, dobře jste to řekl a ještě lépe jste to ukázal! Ale vážený zákonodárný sbore, uvědomujete si, kolik tu leží podstatných zákonů? Zákon o prokazování majetku, zákon o referendu a mohl bych jmenovat. My jsme sem přišli, abychom začali bojovat proti korupci a pak to smete jeden, který bojuje za zdraví! Já si myslím, že bychom se skutečně měli vrátit k tomu, co tu leží více než rok, a potom až bude pohoda a nikdo nebude krást, tak by lidé měli přestat kouřit,“ zmínil na to Vítězslav Jandák z ČSSD.

Martin Lank z Úsvitu poté ironicky poděkoval Němečkovi za to, že konečně do Sněmovny přinesl „pořádný popelník“.

„Z rukou ministrů jsme tady viděli účtenky, pak elektronické cigarety a teď jsme viděli urnu. A co uvidíme, až se bude projednávat zákon o regulaci prostituce?“ otázal se o chvíli později Miroslav Janulík z hnutí ANO. 

Socialista Štěpán Stupčuk pak poukázal na to, v čem podle něj spočívá největší pokrytectví zákona. „Já se přiznám, že jsem po vystoupení pana ministra vůbec nepochopil, co je logikou návrhu toho zákona – jestli to je ochrana společnosti před kouřením zahrnující i ty kuřáky, protože pokud tomu tak je, tak bych očekával ve vystoupení ministra zdravotnictví především to, že bude apelovat na omezení strany nabídky. A to se v žádném případě neděje,“ poznamenal Stupčuk.

Komunistka Soňa Marková vyzvala poslance, aby z jednání přestali dělat divadlo. Sněmovna by podle ní měla dát přednost zdraví jako nejvyšší hodnotě. „Přece tento zákon není o tom, že tady někdo zakazuje dospělým kuřákům holdovat svému zlozvyku. Ten zákon je o ochraně především dětí a mládeže před škodlivými účinky návykových látek,“ zdůraznila.

Sněmovna nakonec dala normě šanci. Předloha přečkala návrh ODS na zamítnutí a míří k posouzení zdravotnickému výboru.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace