Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sluníčkářům a Sobotkovi navzdory, píše divák. Je Český Slavík „čistý jako náš fotbal s Peltou v čele“? Populární anketa čelí čím dál více podezření z manipulace s hlasy

10.12.2015
Sluníčkářům a Sobotkovi navzdory, píše divák. Je Český Slavík „čistý jako náš fotbal s Peltou v čele“? Populární anketa čelí čím dál více podezření z manipulace s hlasy

Foto: Ilustrační foto

Popisek: Kauza Český slavík 2015 neutichá

To, že letos nakonec obsadila druhé a třetí místo v anketě Český slavík kontroverzní skupina Ortel, mohlo být podle některých jejích fanoušků výsledkem sofistikované taktiky. Jsou totiž přesvědčeni, že Ortel měl vyhrát. Získáním druhého a třetího místa se prý pořadatelé jen snažili zabránit situaci, aby rozzuření fanoušci nezpůsobili pořádný poprask. Když totiž začalo hlasování prostřednictvím SMS zpráv, ti, kteří Ortelu zasílali své hlasy, prý zpět dostávali chybové hlášky.

Na tuto skutečnost již v říjnu upozornil kulturní redakci Idnes.cz fanda Ortelu Josef  Rieger. Samozřejmě, že pořadatelé Českého slavíka ihned veškerá podezření vyvraceli a tvrdili, že prý došlo  pouze k „technické“ chybě. To ale pobavilo čtenáře tohoto  webu. Petr Hanák například vtipkoval, že tomuto vyjádření věří asi tak, jako když Pelta tvrdí, že je čistý náš fotbal. Jiří Látal vyjádřil podezření, že se vítězství nehodí „sluníčkářům“  v době, kdy nás všechna média masírují, jak jsou imigranti fajn. Zároveň oznámil, že pro Ortel hlasoval,  sluníčkářům a Sobotkovi navzdory. A nebyl sám. Někteří hlasující sice zrovna z problematické skupiny nešílí, ale podpořili ji, aby vyjádřili svůj protest a názor na současné dění.  

Kubišová a Matuška nesplnili podmínky

Připomeňme, že kromě komerčních zájmů vždy  nejpopulárnější hudební anketu u nás  ovlivňovala politika. V minulosti měli její pořadatelé například obrovské problémy s tím, aby ututlali, že ve skutečnosti zvítězili Marta Kubišová nebo Waldemar Matuška. A tak různě měnili kategorie a podmínky, aby  oba miláčci národa vůbec nemohli ve Zlatém slavíkovi bodovat. Jejich úspěch byl například dopředu eliminován tím, že nesplnili dodatečně účelově stanovenou podmínku pravidelného koncertování.  

Naštvaný Ruppert a Klus

A také nyní jsou vyřazováni kandidáti, získávající přízeň publika především kvůli svým vyhraněným politickým postojům. V roce 2013 tak byl z Českého Slavíka  vyloučen rapper Řezník s tím, že texty jeho písní obsahují násilí. A následoval pořádný skandál, kvůli němuž tehdy anketu bojkotovali Matěj Ruppert nebo Tomáš Klus. Ve svém prohlášení Klus uvedl: „Odhlašuji se tímto z ankety Český Slavík, protože  nejsem  s to ztotožnit se s něčím, co se nějak tváří a jinak je.“ Ostatně, letos si Klus svoji cenu opět nevyzvedl a účastníky slavnostního ceremoniálu ve Státní opeře  pozdravil pouze prostřednictvím videa, na němž jim ironicky vzkázal: „Všem vám to moc sluší.“ 

A co Eva a Vašek?

Před šesti lety zase vyvol pozdvižení fakt, že pořádající agentura Musica Bohemica zasáhla do výsledků ankety tím, že vyřadila hlasy skupinu Gibon  nebo zpěváka  Rostislava Koplíka pouze na základě toho, že většina hlasů jim údajně přišla od jediného mobilního operátora. Skupině Argema  a v té době nesmírně populární dvojici Eva a Vašek snížila počet hlasů tak, aby odpovídal celkovému průměru.   Agentura ovšem v prohlášení zdůraznila, že v žádném případě nepodezírá z podvodu interprety, ale spíše může jít o akci nezodpovědného fanouška.  Nebo nepřátel ankety, kterou tímto způsobem chce někdo zkompromitovat. Ovšem odebrání hlasů některým skupinám nebo zpěvákům  mělo poměrně zásadní dopad na celkové výsledky ankety. Například Eva s Vaškem mohli podle počtu zaslaných  hlasů skončit osmí, ale snížení počtu hlasů je odsunulo až na dvaatřicáté místo. 

Pochybnosti kolem Karla Boha...

Pochybnosti vyvolává také neustálé vítězství Karla Gotta. Podle pořadatelů je mezi hlasujícími nejvíce osob ve věku od dvaceti do třiceti let.  Že by právě oni hlasovali pro Karla Gotta? „Osobně neznám ve svém okolí nikoho, kdo poslouchá jeho písničky,“ píše například naštvaně Pavel B. Je ovšem nutné dodat, že v anketě Český slavík hlasuje přibližně pouze jedno procento národa.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace