Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šel si jen půjčit Kapitál! Zatímco europoslanec z KDU-ČSL pláče: Mezinárodní ostuda, budeme se červenat ještě léta, sám Ransdorf mlží. V zákulisí jede hádka o blondýnu a proslýchá se…

07.12.2015
Šel si jen půjčit Kapitál! Zatímco europoslanec z KDU-ČSL pláče: Mezinárodní ostuda, budeme se  červenat ještě léta, sám Ransdorf mlží. V zákulisí jede hádka o blondýnu a proslýchá se…

Foto: Hans Štembera

Popisek: Miloslav Ransdorf

FOTOGALERIE Poněkud mysterióznímu případu zatčení europoslance Miloslava Ransdorfa ve Švýcarsku se obsáhle věnuje také nejčtenější český deník Blesk. Celé kauze věnuje téměř dvě strany. Kromě toho, že zopakoval základní, již dříve zveřejněná fakta k celé kauze, přináší také některé pikantnosti, které celý případ staví do zajímavého světla. A všímá si i toho, že ještě dříve, než se objevily první konkrétní informace, vzbudil Ransdorfův případ nebývalé veselí na internetu. Také jsme pár vtipů nasbírali, Češi už jsou na lapsy svých politiků tak zvyklí, že se jen báječně baví. Velká legrace zato nepanuje v sídle KSČM. A redakce jednoho velmi známého internetového deníku se připravuje prý na exkluzivní rozhovor s Miloslavem Ransdorfem, ještě dnes.

Co se stalo? Ransdorf se v pátek společně se třemi Slováky vydal do banky, aby vybral několik milionů eur za údajného pána V. H. K tomu prý dostal plnou moc. Dokumenty však byly falešné, tak došlo k zatčení všech. Ransdorf byl následně umístěn do vězení na Kasenenstrasse 9 v Curychu. Celou kauzu nyní řeší švýcarská prokuratura, jež mimo jiné podle informací Lidových novin řeší také údajné „vybílení“ kont někdejšího majitele fotbalové Sparty Petra Macha.

„Státní zástupce otevřel vyšetřování pro majetkový trestný čin. Nicméně v takto rané fázi vyšetřování je příliš brzy na to, odhadovat, zda bude proti někomu vzneseno obvinění,“ řekla pro Lidové noviny mluvčí curyšského vrchního státního zastupitelství Corrine Bauvard. 

Ad titulek: Ti dříve narození si možná pamatují, že do nás za komančů ustavičně cpali díla Marxe, Engelse a Lenina. Kapitál Karla Marxe byl základní knihou... 

Zatčení Ransdorfa je mezinárodní ostudou naší země

Již v pátek se vyjádřil k zatčení Miloslava Ransdorfa předseda právního výboru EP, lidovec Pavel Svoboda: Zatčení Miloslava Ransdorfa ve Švýcarsku při pokusu o trestný čin považuji za mezinárodní ostudu naší země, s jakou zatím nenacházím srovnání. Budeme se za to červenat ještě několik let.

Zároveň je třeba říci, že se na pana europoslance nevztahuje ani europoslanecká  imunita, ani diplomatická ochrana. Být zatčen přímo při trestném činu je situace, před kterou vás žádný z moderních imunitních a diplomatických nástrojů neochrání. Fakt, že šlo o území mimo EU a že je pan Ransdorf držitelem diplomatického pasu na věci nic nemění. Musím ale zdůraznit, že je plně v odpovědnosti Komunistické strany Čech a Moravy, koho si nominuje jako svého reprezentanta v Evropě.

Randyho parťáci 

Blesk.cz zveřejňuje některé koláže, které se na síti objevily. Například fotografii bývalého moderátora soutěže „Chcete být milionářem?“ Vladimíra Čecha, kterak drží v ruce papírek s nápisem „9 500 000 000 Kč Devět a půl miliardy“. Vedle je zobrazena fotka Ransdorfa s černými brýlemi a doutníkem v ústech a s dovětkem „První vítěz soutěže Chcete být miliardářem?“

Na internetu se objevila i tato hláška: „Radio Jerevan hlásí: Informace, že Miloslav Ransdorf je na Krymu, není úplně pravdivá. Ve skutečnosti není na Krymu, ale chystá se do krimu.“

List publikoval také fotokoláž titulní stranu časopisu Forbes, které vévodí Ransdorfova fotografie, pod kterou se vyjímá obrovitý titulek „Najbohatší“.

Vtipálci využili také zřejmě plakát k filmu Dannyho parťáci, kde na místě titulního hrdiny umístili fotku Ransdorfa a k tomu přidali nápis „Randyho parťáci“.

V narážce na lednovou vlnu solidarity s redakcí francouzského časopisu Charlie Hebdo, kdy se na manifestacích vyjadřujících solidaritu s oběťmi objevovalo heslo „Je suis Charlie“ (všichni jsme Charlie), přetiskuje deník také koláž, na níž je k Ransdorfově fotce připsáno „Je suis Miloslav“.

Z webu je také hláška z legrace připisovaná Ransdorfovi: „Nic jsem nechtěl ukrást a ta částka taky nesouhlasí.“

Suchá je píča!

Novinář Jindřich Šídlo z Hospodářských novin pak na svém twitterovém účtu zveřejnil fotografii čtveřice mužů v maskách držících samopaly, k čemuž připsal: „Na záběru bezpečnostní kamery M. Ransdorf druhý zprava.“ Na nejpovedenější fóry mrkněte do galerie.

Deník také píše, že nevraživost mezi šéfem KSČM Vojtěchem Filipem a Ransdorfem má prý „blonďatou příčinu“. Do ostré roztržky se prý dostali kvůli Ransdorfově letité a oddané asistentce Heleně Suché. Před loňskými volbami ji prý rozhořčily fauly v kampani a napsala to všem okresním výborům komunistů. List také s odvoláním na levicového publicistu Milana Rokytku a další svědky uvádí, že na volebním štábu pak Filip místo gratulací k senzačnímu úspěchu na čerstvého europoslance Ransdorfa řval: „Suchá je píča!“ Ransdorf pak prý mlčky odešel a řekl, že s Filipem se už nehodlá stýkat.

Honzejk: Komunisté nechtěli, aby byl Ransdorf europoslancem

Blíže pak pozadí nevraživosti Filipa, potažmo části KSČM k Ransdorfovi vysvětlil dnes v ranním vysílání Radiožurnálu novinář Petr Honzejk. Mluvil v tom smyslu, že KSČM před posledními volbami do Evropského parlamentu udělala vše proto to, aby se Ransdorf do EP nedostal. Důvodem byl fakt, že Ransdorf měl už v té době za sebou pár lapálií. Naletěl v obchodu s obrazy, při jízdě autem srazil chodce na přechodu a fyzicky napadl reportéra nizozemského média. Proto ho zařadili na podle komunistů nevolitelné místo. Jenže Ransdorf vedl před volbami vlastní kampaň a díky preferenčním hlasům se do EP dostal. Takže se prý nepovažuje být europoslancem za KSČM, ale spíš sám za sebe.

Vyhlašme Švýcarsku těžké hospodářské sankce

Komentátor časopisu Reflex Jiří X. Doležal si vzal na paškál Ransdorfovo vysvětlení svého zatčení ve Švýcarsku. Na webové stránce časopisu k němu napsal ironickou poznámku. Nejprve cituje z Ransdorfovy tiskové zprávy, kterou poslal médiím, a v níž celou záležitost vysvětluje ze svého úhlu pohledu. „Navštívil jsem Kantonalbank Zürich, abych se pokusil otevřít komunikaci mezi Kantonální bankou Zürich a panem V. H., majitelem významného konta v této bance, s nímž Kantonální banka již téměř 10 let nekomunikuje.“

Vzápětí pak komunistický europoslanec dodává: „Bylo to divné i proto, že panu V. H. pravidelně chodily výpisy z této banky.“ Podle Doležala to ale nedává smysl. „Banka buď nekomunikuje, nebo posílá výpisy – tedy komunikuje. Obojí najednou nejde,“ píše komentátor.

„Lidé kolem pana V. H., především jeho manažer, pan P. G., se domnívali, že mohu s bankou otevřít komunikaci, a proto mne vybavili plnou mocí, která mne k tomuto jednání opravňovala,“ uvádí dále Ransdorf ve svém prohlášení. „Jasně, až mi pošlou ze spořky vyúčtování, co se mi nebude líbit, brnknu do europarlamentu a některý z poslanců to pro mne zaběhne do banky vyřídit,“ píše Doležal ironicky.

Poukazuje i na to, že Ransdorf o svém výslechu ve Švýcarsku píše následující: „Na všechny mé zpřesňující dotazy (vyslýchající komisař) odpovídal neochotně a neurčitě.“ K tomu Doležal ironicky dodává: „Stav, kdy nějaký švýcarský vyšetřovatel odpovídá na otázky jím vyslýchaného občana neochotně a neurčitě, je neúnosný a prokazuje jasnou diskriminaci Čechů, komunistů a europoslanců Švýcarskou federací a Curychem zvlášť. Proto vyzývám českou vládu, aby okamžitě vyhlásila Švýcarsku když ne válku, tak alespoň těžké hospodářské sankce, které arogantní zemi helvétského kříže ekonomicky položí na lopatky.“

Bývalý čelný politik ODS Miroslav Macek v možné narážce na Ransdorfa uvedl: „Doposud jsme znali jen ´bílé koně‘. Teď k nim přibyl ´bílý vůl‘…“

Strana se zlobí

KSČM se zlobí na svého europoslance Miloslava Ransdorfa. Ten totiž po svém pátečním zatčení ve Švýcarsku se stranou nekomunikuje a vysvětlení celé události učinil pouze v písemném prohlášení médiím.

„Považuji za lidsky slušné, aby zavolal on nebo jeho asistentka, ale ani ta nebere telefon. Těch pokusů s ním komunikovat jsem učinil dost,“ uvedl předseda strany Vojtěch Filip v nedělních Otázkách Václava Moravce na ČT.

Jak píše dnešní MF Dnes, švýcarská policie Ransdorfa propustila v sobotu dopoledne ve čtvrt na jedenáct. Europoslanec si vyzvedl v hotelu Marriott auto a vydal se na cestu domů. Zhruba na půl cesty přespal a v neděli dorazil do České republiky. Kromě tiskového prohlášení, ve kterém uvedl, že chtěl za klienta švýcarské banky V. H. komunikovat s finančním ústavem, nekomunikoval ani on, ani jeho asistentka Helena Suchá, ani právník.

Komunisté už se těší velmi na setkání s Miloslavem Ransdorfem. V Kauze dne Rádia Impuls to přiznal místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Vedení strany by měl europoslanec Ransdorf obviněný švýcarskou policií z majetkových trestných činů osobně informovat během úterý. Jiří Dolejš v debatě s Alanem Hejmou prohlásil, že Ransdorf do sídla strany snad přijde. „Já doufám, že ano! To už by bylo opravdu nepochopitelné, kdyby se nedostavil… I když chápu, že je uprostřed nějakého vyšetřování, tak si myslím, že jako politik velice dobře chápe, jak důležité je spojit se se svou stranou a pomoci vysvětlit situaci.“ „Na co se ho budete ptát vy jako druhý muž KSČM?“ „No, víte, já bych mu dost nerad posílal otázky předem přes rádio. Doplňující otázky nepochybně budou. Zejména na to, aby byl schopen doložit to, co říká,“ řekl jiří Dolejš Rádiu Impuls.

Ohledně budoucnosti Miloslava Ransdorfa v rámci KSČM nechtěl Jiří Dolejš spekulovat. Jisté je jen to, že strana ho případně mandátu europoslance zbavit nemůže. 

Tiskové prohlášení Miloslava Ransdorfa k jeho zatčení ve Švýcarsku

K této věci, o které česká média informovala obšírně, ale zcela nepravdivě, mohu uvést následující:

Dne 3.12. 2015 jsem v doprovodu tří slovenských občanů, jejchž iniciály jsou P.G., A.D. a J.H., navštívil Kantonalbank Zürich, abych se pokusil otevřít komunikaci mezi Kantonální bankou Zürich a panem V.H. majitelem významného konta v této bance, s nímž kantonální banka již téměř 10 let nekomunikuje.

Bylo to divné i proto, že panu V.H. pravidelně chodily výpisy z této banky. Lidé kolem pana V.H., především jeho manažer, pan P.G. se domnívali, že mohu s bankou otevřít komunikaci, a proto mne vybavili plnou mocí, která mne k tomuto jednání opravňovala.

Musím kategoricky odmítnout tvrzení, které se objevilo v českých médiích, že bych byl majitelem jakéhokoliv účtu v Kantonální bance. A zároveň tvrdě odmítám tezi, že by šlo o výběr jakékoliv sumy z této banky. Šlo jen o to otevřít možnost komunikace s bankou. Je prostě absurdní, aby ten, komu chodí výpisy z účtů, neměl s bankou, kde má konto, kontakt. Ale, k žádnému setkání se zástupci banky nedošlo. Jediný pracovník banky, který byl k dispozici, byla žena z recepce. Chtěli jsme pouze, pokud nedojde k jednání, aby nám banka dala prohlášení, že s námi jednat nebude. Místo bankovních úředníků se dostavila Security a poté policie. Tuto policii povolala banka, aniž s námi jednala. Bylo nám slíbeno, že někdo přijde a vyjádří se. Aby prý k tomu mohlo dojít, říkali zástupci policie, máme poskytnout příslušné dokumenty. Řekli jsme, že je poskytneme. Nikdo z banky však nepřišel, po určité době řekli zástupci policie, že by je chtěli prostudovat na místě, na své služebně. Nešlo tedy o zatčení v bance. Byli jsme převezeni na policii a teprve tam jsem se dozvěděl, že mám odevzdat všechny věci, peníze, pas, úplně všechno včetně opasku na kalhotách a že jsem zatčen. Ptal jsem se na důvod. Bylo mi řečeno, že mne banka obvinila, že jsem falšoval příslušné dokumenty. Ptal jsem se na důkazy. Policejní důstojník, který se představil jako Michael, příjmení si již nepamatuji, řekl, že to bude předmětem vyšetřování a prověřování. On prý pouze připravuje podklady pro jednání na kriminální policii. Ptal se mě, zda chci tlumočníka. Řekl jsem, že ne a po celou dobu pobytu jsem všechna jednání vedl německy.

Byl jsem umístěn v policejním vězení na Kasernenstrasse 9 v Zürichu, byl jsem donucen odevzdat boty, léky, úplně všechno. Léky mi byly podávány vězeňskou stráží. Ke všem výslechům jsem chodil spoutaný, s rukama za zády.

Následujícího dne jsem byl vyslýchán kriminální policií, komisařem Neiningerem. Sdělil jsem mu, že jsem se žádného falšování dokladů nemohl dopustit, že jsem kopie dokumentů obdržel až bezprostředně před návštěvou banky. Neinineger mi sdělil, že je trestné i předkládání falešných dokumentů bance. Já jsem mu odpověděl, že ani to neobstojí. Nebylo totiž komu údajně falešné dokumenty předložit. Na všechny mé zpřesňující dotazy odpovídal neochotně a neurčitě. Odmítl stejně jako jeho předchůdce, umožnit mi kontakt s rodinou a mou kanceláří.

Teprve 4.12.2015 večer v 17.45 hod. jsem byl vyslechnut panem A. Fischbacherem, pracovníkem Státního zastupitelství. Tento výslech trval do 18.30 hod a byl veden opět v německém jazyce. Musím konstatovat, že Dr. Fischbacher měl vůči mně nejkorektnější vystupování. Kladl věcné otázky a já mu na všechno po pravdě odpovídal. Umožnil mi telefonický kontakt s rodinnými příslušníky a mou kanceláří. Tvrdil mi, že jako cizí státní příslušník musím ještě absolvovat jednání na Migračním úřadu ve stejné budově a že teprve poté mohu dostat povolení k výjezdu za hranice. Řekl mi, že k tomu dojde možná již tento večer, ale nejpozději zítra tj. 5.12.2015 ráno. Pracovnice Kantonální policie mne odvedla do vězení s tím, že Migrační úřad již nepracuje a že pro mne přijdou sami ráno, ale neví kdy. K žádné návštěvě Migračního úřadu však nedošlo.

5.12.2015 kolem 10. hod. jsem byl odveden k propuštění a převzal své osobní věci aniž jsem měl možnost je zkontrolovat. Prý není čas. Z věznice jsem odešel, pokud si dobře pamatuji v 10.18 hod.

Poté jsem vyzvedl svůj automobil v hotelu Marriott a vydal se do České republiky a na cestě jsem se vyspal, protože po několika dnech nevyspání (výpadky dodávek léků a inzulínu ze strany vězeňské služby) jsem se cítil velmi unaven. Šokovala mne, poté, co jsem měl možnost seznámit se s chováním českých médií, organizovaná štvanice proti mé osobě. Zarážející jsou militantní výroky evropského poslance Pavla Svobody, který o celé věci neví vůbec nic.

Proto, že mám čisté svědomí a ničeho, co by bylo v rozporu se zákonem, jsem se nedopustil, žádám, aby byly zveřejněny, pokud existují, kamerové záznamy mého jednání ve Švýcarské konfederaci v budově Kantonální banky.

Z nich se veřejnost dozví, jaká je pravda.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace