Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Do hospody jsem nemohl, protože by mi hned rozbili hubu, přiznává populární seriálový herec. Co tak hrozného Jan Šťastný provedl a jak zvládal dlouhé měsíce s rakovinou? Tajnosti slavných

07.12.2015
Do hospody jsem nemohl, protože by mi hned rozbili hubu, přiznává populární seriálový herec. Co tak hrozného Jan Šťastný provedl a jak zvládal dlouhé měsíce s rakovinou? Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Jan Šťastný v seriálu České televize Vyprávěj

Během pouhých pěti let se stihl rozvést, znovu oženit, přivést na svět dalšího syna a vrátit se v životě o dvacet let zpět. Jak prožíval dlouhé měsíce s rakovinou plic a co mu někteří fanoušci nedokážou odpustit?

Když si lidé pletou na ulici herce s postavou, kterou právě ztvárňuje na televizní obrazovce, je to prý důkaz jeho vynikajícího výkonu před kamerou. Občas to ale nositeli známé tváře přináší i pořádné útrapy. Své o tom ví i ‘stálice‘ české seriálové scény Jan Šťastný, který takovou diváckou nevoli okusil již před lety, hned během svého prvního seriálového angažmá. Jednou z jeho nejvýraznějších rolí se totiž stal ‘kovaný‘ komunista Petr Vitásek v projektu Československé televize Rodáci. „Velmi jsem váhal, jestli to vezmu, a málem jsem odmítl. Byla to pro mě cenná škola života, díky níž jsem velmi rychle dospěl,“ připustil známý herec.

Jako Petr Vitásek v seriálu Rodáci

Jako Petr Vitásek v seriálu Rodáci

Projekt mu přinesl popularitu, začaly se o něj zajímat fanynky, politicky motivovaný příběh ale kdekomu pořádně zvedal tlak. „Do hospody jsem ani nemohl vejít, protože by mi okamžitě rozbili hubu, ale bylo to moje první filmování. Setkal jsem se tam s takovými hereckými osobnostmi, jak je Jan Hrušínský či Jana Hlaváčová,“ zavzpomínal.

Na bilancování nemá čas

Na jeho dveře pomalu klepe velký životní zlom, ve středu 9. prosince totiž známý zlínský rodák oslaví již čtyřicáté deváté narozeniny. A padesátníci mívají zpravidla tendenci bilancovat. Sčítají životní vzestupy i pády. O něčem takovém ale Šťastný rozhodně neuvažuje. Nemá prý na to čas. „Pokud to řeším, pak opravdu jenom zlehka, protože jsem se díky mladé manželce a malému synovi ocitl tam, kde jsem byl před dvaceti lety. Řešíme školku a já už potřetí vychovávám malé dítě. Nemám na to prostě čas. Navíc očekávám, že toho ještě spoustu zažiju,“ vysvětlil oslavenec v rozhovoru pro server Korzár.sk.

V roce 2003 s Martou Vančurovou v Divadle na Vinohradech v dramatu Othello

V roce 2003 s Martou Vančurovou v Divadle na Vinohradech v dramatu Othello

Když má porovnat sám sebe v mládí a nyní, hodnotí se jako mnohem opatrnější a méně důvěřivý. „Jako mladý jsem věřil, že když se dohodne A, tak bude A, a velmi jsem se divil, že to nakonec bylo B, a cítil jsem se zrazený. Také se snažím víc pochopit pohnutky lidských slabostí a nikoho za nic neodsuzovat,“ dodal.

Bulvár mu dal zabrat

K tomuto poznání jistě přispěly i události v jeho osobním životě. Poté, co se rozvedl se svou první manželkou, byl za to odsuzován. Vztah totiž ukončil po desetiletích zdánlivě poklidného soužití. Navíc se jen krátce poté oženil s o dvacet let mladší kolegyní Barborou Petrovou, která mu porodila syna. A to už nepřející Tomášové vůbec nedokázali překousnout, a tak se stal výživným soustem pro bulvární média. „Musím se s tím smířit, zkrátka je to součást mojí práce. Herec, o kterém se nepíše, jako by nebyl. Bohužel,“ povzdychl si.

S první manželkou Lenkou a syny Janem a Markem

S první manželkou Lenkou a syny Janem a Markem

Podruhé se stal objektem ‘senzačních zpráv‘, když ho jeho syn nepozval na svoji svatbu, a skutečnost, že si vzal pornoherečku, se Šťastný dozvěděl až z médií. Nyní už je i toto manželství minulostí, hořká pachuť po něm ale zůstala. „Myslel jsem si, že když svému dítěti poskytnu nejideálnější podmínky pro život, bude to pro ně nejlepší, ale není to pravda. Nejhorší na tom všem byla bezmocnost. Je to jeho život a já to musím respektovat,“ dodal.

Truc, který nevyšel

Původně toužil stát se lékařem, a když nakonec vykročil na hereckou dráhu, nezbylo mu nic jiného, než se smířit i se všemi příjemnými i nepříjemnými součástmi, které ji věrně doprovázejí. „Nebyl jsem ten, komu již v kolébce sudičky řekly: Z tebe bude herec! Na gymnáziu ve Zlíně jsem dělal amatérské divadlo. Tak trošku z trucu jsem nakonec šel k přijímačkám na DAMU. A ono se to nějak podařilo. Byl to takový kotrmelec, s kterým jsem ani nepočítal,“ přiznal s úsměvem. Zatímco spolužáci měli za sebou léta herecké přípravy, on byl nepopsaný list. „Spolužáci už byli téměř hotoví herci, ale já jsem začal od nuly. Pedagogické vedení bylo pro mě velmi důležité,“ zavzpomínal. Rodiče jeho rozhodnutí akceptovali. Přestože jeho otec byl stavební inženýr a matka lékařka, smysl pro umění jim nechyběl. A medicína se nakonec prolíná i celým hercovým životem. „Máma lékařka, bývalá žena byla lékařka, dokonce mám mezi lékaři spoustu přátel. To prostředí mi není cizí, ale svého tehdejšího rozhodnutí nelituji. Medicína je nesmírně náročná,“ konstatoval.

S druhou manželkou Bárou a novorozeným synem Ondrou

S druhou manželkou Bárou a novorozeným synem Ondrou

Po ukončení DAMU působil Jan Šťastný čtyři roky v Národním divadle a právě v tomto období přišla i jedna z jeho nejvýraznějších rolí, komunista Vitásek v Rodácích. Pak už následovala sametová revoluce, v té době byl právě na vojně. „Mám na ty dny takové zvláštní vzpomínky. Pustili nás tehdy z kasáren na natáčení inscenace Fidlovačka. Poslední den natáčení, 17. listopadu, pan Kemr v roli slepého zpěváka hrál na svoji oblíbenou violu a zpíval Kde domov můj. A večer šel Prahou průvod.“

Dlouhé měsíce s rakovinou

Oscilovat mezi divadlem a filmy či seriály je pro každého herce náročné a i Jan Šťastný prožil období, kdy bylo více práce pro televizi, a později se zase stalo jeho hlavním chlebodárcem divadlo. Mimo jiné si zahrál v seriálech Bylo nás šest, Život na zámku, Zdivočelá země, Pojišťovna štěstí, Náměstíčko, Vyprávěj… Jeho sametový hlas našel uplatnění v rozhlase a později se stal i často obsazovaným dabérem. Jeho ústy k nám z filmového plátna a obrazovky promlouvá například Mel Gibson, Antonio Banderas či Colin Firth. Přesto dál zůstává jeho domovským přístavem právě divadlo. „Rád dělám i to ostatní, ale divadlo považuji za základ,“ dodal.

Jako umírající doktor Frynta v Ordinaci v růžové zahradě 2

Jako umírající doktor Frynta v Ordinaci v růžové zahradě 2

Jednou z jeho nepopulárnějších televizních postav je bezesporu doktor Dalibor Frynta v úspěšném ‘nováckém‘ seriálu Ordinace v růžové zahradě 2. A právě ta mu dala především psychicky pořádně zabrat. „Moje postava původně zemřít neměla. Tvůrci chtěli, aby se zdramatizoval děj, jenže mi vymysleli diagnózu, která se nedala přežít. A to znamenalo můj konec v seriálu,“ vysvětlil omyl, který se už nedal zvrátit. „Žil jsem s rakovinou plic téměř tři čtvrtě roku a musím říct, že mi z toho nebylo úplně dobře. Den po dni hrát stále větší a větší utrpení a nakonec zemřít nebylo moc příjemné. Vždycky po natáčení jsem si říkal, že musím přestat kouřit, protože bych mohl takhle dopadnout. Bohužel se mi to doposud nepodařilo,“ přiznal se.

Cholerickou povahu ventiluje na jevišti

Jan Šťastný si uvědomuje, že po boku mladé manželky a malého syna by se měl snažit být fit. Navíc má ještě další dva syny z předchozího manželství a dokonce už i vnučku. „Do tohoto roku jsem vstupoval s předsevzetím, že uberu v práci. Chtěl bych mít pro rodinu víc času, víc se jim věnovat. Když byli starší synové malí, neměl jsem na ně moc času. A na nejmladším Ondrovi vidím, že bych nechtěl, aby mi něco uteklo,“ prozradil s tím, že se sice opravdu hodně snaží, přesto se mu to vždycky nedaří. A navíc když už k tomu i dojde, musí bojovat s nedostatkem trpělivosti. „Mám tendence neustále poučovat a své netrpělivosti jsem se nezbavil ani dozráváním. Stále se divím, že už jsou Ondrovi tři roky a neví, kolik je dvě a dvě. Já musím mít všechno hned,“ prohlásil sebekriticky.

Jan Šťastný je vášnivý vyznavač jedné stopy a silných strojů

Jan Šťastný je vášnivý vyznavač jedné stopy a silných strojů

Dokonce sám sebe označil za cholerika. Jediné, co se konečně naučil, je nerozčilovat se doma, takže to ze sebe dostane v divadle. „Velmi mi vadí, že u nás lidem chybí základní slušnost. Nechováme se k sobě lidsky, dáváme najevo, jak nás všechno obtěžuje. To mě opravdu zlobí,“ vypočítal lidské nectnosti, které ho nejvíc štvou. Dočasný klid prý nyní konečně panuje alespoň u něj doma a herec je přesvědčen, že už je všechno na dobré cestě, aby byl také trvalý. „Moje Bára má všechno, máme společné zájmy, takže doufám, že se mnou vydrží až do smrti,“ nechal se slyšet. Největší radost mu ale udělalo, že manželku zlákal na motorky, takže už nemusí jezdit sám. „Pořídila si motorkářské oblečení, a když má čas, tak si jdeme spolu zajezdit. To přece musí ocenit každý chlap. Máme rádi stejná jídla, líbí se nám stejné věci. Je to ideální,“ dodal spokojeně.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace