Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Taky už vám Ortel leze krkem? S velmi nečekaným názorem přišel Jan Kraus, zato Hana Zagorová v telefonu řekla…

04.12.2015
Taky už vám Ortel leze krkem? S velmi nečekaným názorem přišel Jan Kraus, zato Hana Zagorová v telefonu řekla…

Foto: TV Prima

Popisek: Moderátor Jan Kraus

VIDEO Moderátor Jan Kraus se ve svém pořadu Show Jana Krause, který vysílá televize Prima, ohradil proti kritice, která se snáší na hlavu umělců za to, že údajně přešli účast kontroverzní skupiny Ortel v soutěži Český slavík. Podle něj se s touto problematikou pojí řada úskalí, a tak by novináři neměli osazenstvo showbyznysu, mezi něž se Kraus sám zařadil, „kádrovat“. Parlamentní Listy.cz si pak daly tu práci a řadu osobností právě ze šoubizu obvolaly s žádostí o názor.

Kraus na úvod svého pořadu poukázal na „ohromnou nakládačku“, která nastala po slavnostním galavečeru soutěže Český slavík. Dvě ocenění si totiž odnesla i skupina Ortel mnohými označovaná jako xenofobní, fašistická, nacistická či rasistická. Samotného moderátora v této souvislosti zaujalo, že novináři kritizovali český showbyznys za to, že se proti účasti této hudební skupiny v anketě i na samotném slavnostním předávání cen nijak nevymezil.

Podle Krause se však s danou problematikou pojí řada úskalí, a proto nemůže kritika umělecké obce z pera novinářů padat na úrodnou půdu. „A já jsem si říkal, no oni o nás tak píšou, já jsem taky showbyznys, ti novináři, kteří nás zřejmě zapomněli informovat právě o té kapele, protože já ji třeba neznám. Myslím si, že je hodně lidí, co ji nezná, museli by nás o ní informovat, ukázat nám její texty, abychom viděli, že to skutečně je taková kapela. Pak tady máme zákony, které to zakazují, takže by to možná poté zajímalo policii.  Ale také tu máme zákony na svobodu slova,“ jal se moderátor obhajovat pranýřované osazenstvo českého showbyznysu.  

Na základě výše uvedených argumentů moderátor vyzývá novináře, aby umělce nekádrovali, neboť nejsou horší než novináři. Noviny i televize si prý nemají co vyčítat, jelikož se zhoršují stejnou měrou. Novinářská obec by také dle jeho názoru neměla psát o Českém slavíkovi, že je k ničemu. „Kouká na to jeden a půl milionu lidí, každý rok. To je dost. Řekl bych vám paroubkovsky – kdo z vás to má,“ zahlásil Kraus s výzvou, abychom se k sobě chovali uctivě a nedělali z jedné skupiny, že je obzvlášť nebohá.

Paní Zagorová, skutečně souhlasíte s texty skupiny Ortel?

Sobotní vyhlašování ankety Český slavík přineslo úspěch skupině Ortel. Interpreti písní jako „Mešita“ nebo „Cizinec“ získali ve dvou z nejprestižnějších kategorií druhé a třetí místo, což mnohé překvapilo, neboť Ortel prý ve společnosti vyvolává nesnášenlivé a xenofobní nálady. „Já žádného Ortela a ani jeho tvorbu neznám,“ tvrdí ovšem unisono přední čeští umělci. Zda je tak stříbrný a bronzový Slavík pro Ortela nějak vydráždil, říci nechtěli. Jen Hana Zagorová a její manžel Štefan Margita se rozhovořili. 

Jenže překvapením je, že sami přední čeští zpěváci a hudebníci produkci Ortela neznají. A protože jej neznají, tak se do nějakých soudů nad jeho tvorbou prý ani pouštět nechtějí. ParlamentníListy.cz totiž zavolaly některým předním umělcům s dotazem, jak se jim produkce Ortelu líbí a co říkají jeho umístění na Českém slavíku.

„Já tuto skupinu neznám, nikdy jsem ji neslyšel, takže těžko mohu k tomu něco říci. Opravdu nevím. Samozřejmě takovéto věci jsou docela nechutné a k tomu se vyjadřovat nemohu, protože to neznám. Nejsem totiž ten omnipotent, který se umí vyjadřovat ke všemu. Neslyšel jsem, nevím,“ shrnul ve své lakonické odpovědi hudebník Michal Prokop.

„Osobně jsem letos ve Státní opeře na předávání slavíků nebyla. Skupinu Ortel neznám, a neznám tak ani jejich texty, takže k tomu nemůžu nic říct,“ odpověděla ParlamentnímListům.cz krátce i Eva Pilarová, která zlatého slavíka získala v minulosti třikrát a v roce 2009 jí byla udělena na Pražském hradě medaile Za zásluhy.

„Ani já k tomu nemůžu nic říct. Neznám je, neznám jejich tvorbu, nikdy jsem je neslyšela. ... On ten slavík byl vždycky takový diskutabilní, nikdy se neví, kdo z toho hlasování vyleze. Dokud to hlídal za Mladý svět v dobách, kdy jsem ve Zlatých slavících nějak figurovala i já, pan profesor z matematické fakulty, té anketě šlo věřit. Ale dnes? Neví se co a jak, neboť se může hlasovat i přes internet, můžete si skoupit různé časopisy a poslat to tam za sebe několikrát, takže všechno jde,“ pronesla Marta Kubišová.

Trojnásobná stříbrná slavice Ilona Csáková se ParlamentnímListům.cz svěřila s tím, že skupinu Ortel a jejich muziku ani ona nezná. „Mám teď starosti s dětmi a tyhle věci mi jsou momentálně ukradené,“ sdělila zpěvačka do telefonu.

Zagorová: To fakt pravda není!

Několikanásobná Zlatá slavice Hana Zagorová předně popřela, že by kdy vůbec médiím o Ortelu cokoliv sdělovala. Bulvární deník Aha! totiž tento týden napsal, že skupina našla zastánkyni právě ve zpěvačce Haně Zagorové. „Zrovna dnes jsem si četla texty skupiny Ortel a musím přiznat, že jsem na nich neshledala nic pohoršujícího. Ba naopak, musím s některými věcmi souhlasit. Jsou tam věci proti válce a píše se tam o Paříži, což je momentálně hodně aktuální téma,“ řekla prý pro Aha! Zagorová. Její vyjádření pak převzal webový deník Echo24.cz.

„Není to pravda, já jsem jim nikdy nic takového neřekla. My jsme si s redaktory jen tak nezávazně povídali v Opeře na slavíku, takže nechápu, jak si někdo něco takového může dovolit napsat! Já jsem deníku opravdu nic takového neřekla,“ sdělila překvapivě ParlamentnímListům.cz zpěvačka, která je druhou nejúspěšnější držitelkou ocenění Zlatý slavík v historii (po Lucii Bílé), když získala devět slavíků v řadě v kategorii zpěvačka mezi lety 1977 až 1985.

„Já je opravdu neznám, i když jsem četla polovinu jejich textu k nějaké písni, který vyšel v Blesku, to bylo celé,“ dodala slavice ke skupině Ortel.

Její manžel, operní pěvec Štefan Margita, byl ovšem o trochu sdílnější. „Ani já je neznám a myslím si, že by to v první řadě měla zvážit televize, která to vysílala, a pak samozřejmě pořadatel Českého slavíka. Proč je do hlasování vůbec pouští? To je zásadní otázka! Oni totiž jen tak vlažně převzali cenu, a to urazí, neboť to působí dojmem, že jim (Ortelu) ani o tu cenu nejde, že je to vůbec nezajímá. Takže je měli škrtnout a byl by klid. To je můj názor,“ uvedl ochotně Margita pro ParlamentníListy.cz.

On osobně na předávání slavíků se svou manželkou Hanou ale byl a všiml si, že se o Ortelu nikdo v zákulisí nebavil. „Nikdo ani slovo neřekl, a to je ono. U nás se hlasuje hlavně pro to, co ostatní lidi provokuje. Když třeba v České televizi sledujete StarDance, tak to je to samé. Tam se hlasuje ne pro toho, kdo umí, ale pro toho, kdo neumí. Já bych proto u nás do žádné soutěže nešel. To samé pak funguje i v tom, zda Česko Slovensko má talent. Vždy tam vyhraje ten, kdo umí nejméně, a když porota ohodnotí toho, kdo je výtečný, ten cenu zpravidla nedostane. To je ale u nás typické,“ pronesl dále Margita.

Pokrčil rameny nad dotazem, jak je možné, že nikdo z předních zpěváků popmusic Ortela vůbec nezná, a přesto ve slavíku letos dvakrát bodoval.

Provokace se jim povedla

„Podle mě je to od nich značná provokace. Prostě teď ukážeme, chceme, ať nastane v Českém slavíku nějaká změna. Tak to se jim povedlo...,“ dodal k tomu ironicky operní pěvec.

Helena Vondráčková, která se v minulých letech pravidelně objevovala na druhém nebo třetím místě v anketě Zlatý slavík, se do telefonu omluvila s tím, že má právě vedle sebe novináře, jimž odpovídá v rámci svého koncertu v Bratislavě. „Jindy se vyjádřím, ale nyní se fakt omlouvám,“ poznamenala krátce Vondráčková, když slyšela zmínku o Ortelovi.

Zpěvák, skladatel a hudební podnikatel Michal David na dotaz položený formou SMS zprávy sdělil: „To je věc pořadatele Českého slavíka. Podle mého názoru to do slavíka nepatří, nebo měl dostat cenu internetu či něco podobného. Ale to je jen můj názor.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace