Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kecy o tom, ať za lid rozhodují elity, vina „šiřitelů dobra“, řekněte Ortelu, že v televizi se nekaká. Kauza Český slavík 2015 neutichá, řeší to všichni, od Zagorky po politiky

02.12.2015
Kecy o tom, ať za lid rozhodují elity, vina „šiřitelů dobra“, řekněte Ortelu, že v televizi se nekaká. Kauza Český slavík 2015 neutichá, řeší to všichni, od Zagorky po politiky

Foto: Ilustrační foto

Popisek: Kauza Český slavík 2015 neutichá

Skutečnost, že v přímém přenosu nejsledovanější české televize převzali ocenění za umístění na předních místech divácké ankety Český slavík kontroverzní zpěvák Tomáš Ortel a také jeho kapela Ortel, nedá mnohým lidem spát. Asi nejdále zašel sociálně demokratický poslanec Jan Chvojka, který si kvůli tomu stěžuje Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Ta by mohla, pokud by se na tom její členové shodli, televizi Nova pokutovat.

Chvojka na svém facebookovém profilu upozornil, že pravidla divácké soutěže Český slavík Mattoni umožňují vyřadit ze soutěže ty, kdo porušují dobré mravy. „Televizní přenos zajistila TV Nova. Jedním z účinkujících byli neonacista Tomáš Ortel a jeho hudební skupina Ortel, která navazuje na tvorbu Ortelovy skupiny Conflict 88. Veřejné vystoupení skupiny Ortel, která se hlásí k Rudolfu Hessovi, Adolfu Hitlerovi a dalším zločincům a je v textech svých písní otevřeně antisemitská, antimuslimská a hlásí se jimi i k fašismu a (neo)nacismu, považuji za otřesné a odsouzeníhodné,“ napsal Chvojka s tím, že proto žádá RRTV, aby tento fakt reflektovala a začala se urychleně tímto podle Chvojky „evidentním lapsem TV Nova“ zabývat. 

Ortel by se tak dobře neumístil, kdyby šiřitelé dobra neobviňovali vystrašené lidi z rasismu

Mediální analytička Irena Ryšánková ale na svém Facebooku upozornila všechny „šiřitele dobra“, které pobouřilo překvapivě dobré umístění Ortelu, že na současné situaci mají lví podíl. Podle ní by se Ortel tak dobře v Českém slavíkovi neumístil, kdyby „šiřitelé dobra“ vytrvale neobviňovali lidi, kteří mají strach, z toho, že jsou nevzdělaní xenofobové, rasisté a fašisté.

Podle Ryšánkové lidi také utvrzují ve frustraci „kecy o tom, že by bylo lepší, aby za lid rozhodovaly elity“. Podotkla k tomu, že si nemyslí, že až se do čela tohoto státu dostane nějaký skutečný nácek, tak že všichni ti sluníčkoví lidé a ti, kteří si o sobě z neznámého důvodu myslí, že jsou elity, si pak budou schopni přiznat část viny. „Včetně devadesáti procent politické reprezentace,“ dodala s tím, že náckovským prezidentem nebude Martin Konvička. Ten prý „jen mluví“.

Není tu nikdo, kdo by Ortelu řekl, že podobné produkce do televize nepatří

Umístění Ortelu v Českém slavíkovi se nelíbí ani komentátorovi Lidových novin Martinu Zvěřinovi. I když se snažil jeho význam ponížit tvrzením, že anketa Český slavík už dávno nezajímá polovinu národa, jako když se před pětadvaceti lety hlasovalo o Zlatém slavíkovi. „Prodeje i poslechovost hudby od té doby propadly na zlomek někdejšího počtu, takže zvítězil-li někdo letos, jeho vliv je oproti minulým slavíkům daleko slabší. Proto rozhodně nelze tvrdit, že by společnost propadla xenofobii,“ tvrdí Zvěřina.

Problémem podle něj jsou bezuzdnost a agresivní vulgarita na jedné straně, na druhé pak nedostatek odvahy říci dost. „Není tu nikdo, kdo by Ortelu řekl, že podobné produkce do televize nepatří. Obrazně řečeno, nemáme autoritu, která by jistému typu lidí dala najevo, že na veřejnosti se nevyměšuje,“ píše Zvěřina s tím, že nakonec se všichni budou spoléhat na policii, státní zástupce a represivní orgány. „Jenže to je cesta společenského regresu. Mohli bychom se dočkat prezidenta, který pije líh z putny, utírá si nos do rukávu a považuje opakování slova kunda za své lidské právo. Ale kdyby takový byl, byl by zvolen většinou, jíž tahle kultura vyhovuje?“ ptá se komentátor. 

Závěrem připouští, že jako společnost jsme znejistěni přívalem uprchlíků. „V naší situaci jistě nepomůže ‚sluníčkářské pindání‘, že vše je báječné. Živit v sobě nenávist a strach je nicméně horší, protože ty už následuje jen agrese,“ varuje závěrem.

Zastání našel Ortel u Hany Zagorové

Na druhou stranu Ortelu se překvapivě zastal někdo, od koho by to asi málokdo čekal. Zpěvačka Hana Zagorová. „Zrovna dnes jsem si četla texty skupiny Ortel a musím přiznat, že jsem na nich neshledala nic pohoršujícího. Ba naopak, musím s některými věcmi souhlasit. Jsou tam věci proti válce a píše se tam o Paříži, což je momentálně hodně aktuální téma,“ řekla Zagorová bulvárnímu deníku Aha!.

Sprosté telefonáty od neznámých lidí. To je nový level poznání

Sám Jan Chvojka se pak na sociální síti svěřil s tím, že zřejmě reakci na svůj krok podcenil. „Snad jsem měl říci, že Ortel je super a ten neumětel je Karel Gott (tak to ale naštěstí není). Odezva by byla možná menší. Sprosté telefonáty od neznámých lidi, kteří se neumějí představit, je pro mě nový level poznání,“ napsal s tím, že naštěstí je poměr negativních a pozitivních ohlasů vyrovnaný.

Štěpánek: Chvojka je hlupák

Hudebník a dlouholetý člen ODS Petr Štěpánek naopak Jana Chvojku označil za „bezkonkurenčního blbce týdne“. Chvojka je podle Štěpánka „... hlupák, jenž, ač se honosí titulem JUDr., vůbec netuší, co se píše v zákoně o vysílání a jaké jsou kompetence Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Poslanec Chvojka totiž zaslal Radě pro vysílání podání, ve kterém si stěžuje, že se předávání cen Český slavík zúčastnila skupina Ortel,“ píše Štěpánek, který před lety skutečně byl také členem RRTV, takže lze předpokládat, že její kompetence dobře zná. „Jediná kompetence Rady pro vysílání však je dohlížet, zda se na obrazovce neobjeví nějaký nezákonný obsah. Co je nezákonný obsah, stanoví opět zákon o vysílání. A co se objevilo na obrazovce televize Nova? Skupina Ortel nakráčela na pódium, převzala stříbrného slavíka, poděkovala a zase odkráčela. Totéž se opakovalo, když si její frontman přišel převzít bronzového slavíka v kategorii zpěváků,“ vysvětlil Štěpánek a dodal: „Co je na tom nezákonného a co na tom má Rada pro vysílání zkoumat, zřejmě ví jen hloupý pan poslanec Chvojka.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace