Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Polonahý muž, kterého proslavil mluvčí Ovčáček, vystoupil z anonymity. A hned přidal dlouhé vysvětlení. Je to, prosím pěkně, lékař, má titul MUDr

01.12.2015
Polonahý muž, kterého proslavil mluvčí Ovčáček, vystoupil z anonymity. A hned přidal dlouhé vysvětlení. Je to, prosím pěkně, lékař, má titul MUDr

Foto: Facebook

Popisek: Marek Hilšer

První, kdo na jeho identitu upozornil, byla redakce Svobodného fóra, která od něj obdržela obdržela e-mail, jímž upozornil na svoje facebookové stránky. Tam také publikoval poměrně dlouhý, vysvětlující text, který vám pro dokreslení stále hojně diskutovaného letošního výročí 17. listopadu nabízíme. Mimochodem, snad nejlépe celou aféru vystihl komentátor Tomáš Baldýnský, který svůj sloupek pojmenoval nejkreativněji a nejzvukomalebněji: 17. tysdopad.

„Vážená redakce, pravděpodobně víte o lžích pana Ovčáčka, které pronesl na adresu studentů v televizním pořadu ČT Interview ve středu 18. listopadu. V pořadu použil fotografickou koláž, na níž jsem zachycen. Touto koláží se snaží lživě dokázat, že šlo o studentskou provokaci. Vzhledem k tomu, že se mě Ovčáčkova vyjádření osobně dotýkají a jeho lež může studenty i mě v očích veřejností pošpinit, aniž bych se mohl v pořadu hájit, dovoluji si vám zaslat svou reakci na to, co se na Albertově 17. listopadu událo. Naložte s tímto textem, jak uznáte za vhodné. Děkuji za pochopení a s pozdravem, MUDr. Marek Hilšer, polonahý muž z koláže,“ to je text e-mailu, který dostlo Svobodné fórum.

Ovčáčkova koláž 

Reakce polonahého muže na lživé vystoupení tiskového mluvčí Ovčáčka

18. listopadu 2015 v pořadu České televize Interview obvinil mluvčí prezidenta republiky Ovčáček studenty, kteří přišli 17. listopadu na Albertov, aby uctili památku a odkaz 17. listopadu, z provokace proti prezidentovi Zemanovi. Ve své řeči však přesně neuvádí, v čem měla tato provokace spočívat.

Co se na Albertově 17. listopadu odehrálo?

Krátká, asi patnáctiminutová pietní akce členů akademické obce za účasti rektorů vysokých škol byla u pamětní desky naplánována na jedenáctou hodinu. Tento čas byl zvolen tak, aby uctění svátku studentů v žádném případě neinterferovalo se shromážděním na podporu prezidenta Zemana, které se mělo uskutečnit o tři hodiny později.

Před jedenáctou hodinou na Albertov postupně přišlo kolem padesáti studentů a pedagogů vysokých škol. K jejich překvapení jim však ochrankou prezidenta a policií České republiky byl bez udání důvodu odepřen přístup k pamětní desce. K ní chtěli položit květiny a svíčky. K místu pietního aktu byli puštěni pouze rektoři, členové vedení univerzity a několik studentských funkcionářů. V tuto dobu, tedy tři hodiny před začátkem shromáždění, nebyl v prostoru vymezeném policií žádný účastník prezidentovy akce a ani samotný prezident. V masivním počtu zde byla přítomna pouze ochranka prezidenta a policie ČR.

Z výše uvedeného vyplývá, že Ovčáčkova slova o studentské provokaci jsou zcela účelová a lživá, že jsou vedena snahou diskreditovat studenty před veřejností a ospravedlnit tak nedůstojné a svévolné chování prezidentovy ochranky a policie. I kdyby měl pan Ovčáček pravdu, tři hodiny před zahájením prezidentovy akce nebylo na Albertově skutečně koho provokovat. Co tedy mělo být provokací není z jeho slov vůbec zřejmé.

Tvrzení o zajištění bezpečnosti prezidenta republiky jsou rovněž účelová, protože o dvě hodiny později byli do stejného prostoru, kam byl studentům dříve zamezen přístup, po stovkách vpouštěni příznivci prezidenta Zemana. Lze tedy vyvodit, že dle úvahy policie studenti s květinami a svíčkami pravděpodobně představovali větší bezpečnostní rizika než Zemanovi příznivci. Tato skutečnost jen podtrhuje absurdnost situace a nepochopitelné konání policejních složek. Lze jen těžko předpokládat, že by mezi studenty byli ozbrojení atentátníci. Policie mohla ke studentům přistupovat stejně jako k příznivcům prezidenta Zemana, ale neučinila tak.

Dále v pořadu Ovčáček ze svých úst vypouští další manipulativní lež, tentokrát aby dokázal studentské „spiknutí“. Na kamery ukazuje klíčový důkaz a to koláž z fotografií do půli těla svlečeného muže. Ten je na koláži zachycen a jeho tvář zakroužkována při různých protestních akcích, jež v minulosti poukazovaly na nebezpečí agresivního Putinského režimu a jeho propojování s prezidentem Zemanem. Pointou důkazní Ovčáčkovy koláže má být fotka, na níž se muž vyskytuje mezi studenty přítomnými na Albertově. V pořadu už však Ovčáček neuvedl, že je tato osoba jak postgraduálním studentem jedné z fakult Univerzity Karlovy, tak i jejím pedagogem a bývalým předsedou fakultního akademického senátu. Dá se tedy předpokládat, že jeho přítomnost na Albertově při uctění památky studentstva je více než logická. To ovšem Ovčáčkovi nedošlo. Jak se občanská aktivita tohoto muže týká ostatních přítomných členů akademické obce Ovčáček neuvádí.

Další zdánlivě neškodná manipulace, které se Ovčáček v pořadu dopouští, a která vypovídá o pokleslé kultuře práce kanceláře prezidenta republiky, následuje. Na dotaz moderátorky ČT po původu diskreditační koláže, jež Ovčáček ukazuje na kamery, odpovídá, že jí má ze sociální sítě Facebook.

V tom se možná Ovčáček nemýlí. Zapomněl však, že z kompozice klíčové důkazní fotografie, na níž je zachycen onen muž a také velící člen prezidentovy ochranky, zřetelně vyplývá, že tato fotografie musela být pořízena z přísně střeženého prostoru, v němž se v inkriminovanou dobu nacházela pouze policie. Zůstává tedy otázkou, jak tato fotografie doputovala na sociální síť, aby jí vzápětí pro svůj důkaz objevil pan Ovčáček. Stejná fotografie se vyskytla i v diskreditačním článku pravicového extrémisty Radima Panenky publikovaném 18. listopadu v internetovém plátku Parlamentní listy.

Lze tedy uvažovat, že pravděpodobný únik fotografie z policejních zdrojů na sociální síť buď svědčí o nekvalitní práci policie nebo o tom, že se tak pravděpodobně stalo na něčí popud. Odpověď na to, zda pan Ovčáček vyrábí důkazní materiály pro své lži, se asi od něj nikdy nedozvíme.

Je alarmující, že se letošní uctění památky studentstva na Albertově nemohlo uskutečnit důstojným způsobem. Lživé osočování studentů vycházející z kanceláře prezidenta republiky je děsivé. Způsoby diskreditační propagandy bulvární úrovně bohužel vypovídají o pokleslosti stavu současného prezidentského úřadu. Příběh letošního 17. listopadu je dalším střípkem do mozaiky prezidentových činů podkopávajících demokracii v naší zemi a poškozujících naši pověst v demokratické Evropě. Nenechme se vytrhnout z rodiny evropských demokracií a nevydejme se napospas temným silám východního Mordoru!

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace