Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sebevražda ankety, která si nic jiného nezaslouží! Nácek Ortel má dva slavíky, mainstreamová média mlčí. Jediný, kdo si řekl své jasně a bez vytáček, je bulvár

29.11.2015
Sebevražda ankety, která si nic jiného nezaslouží! Nácek Ortel má dva slavíky, mainstreamová média mlčí. Jediný, kdo si řekl své jasně a bez vytáček, je bulvár

Autor: Facebook

Popisek: Kapela Ortel přebírá slavíka

V sobotu večer se české hvězdy i hvězdinky promenovaly po červeném koberci, bylo totiž padesáté (!) vyhlášení výsledků Českého slavíka Mattoni. Zlatého slavíka již po čtyřicáté získal Karel Gott, současně se stal Absolutním slavíkem 2015 a dostal i speciálního Platinového slavíka. Ocenění si zpěvák převzal ve Státní opeře v Praze, jeho účast přitom byla dlouho nejistá, protože bojuje s vážnou nemocí. Vítězství v kategorii zpěvačka obhájila Lucie Bílá, která se z prvenství radovala už po osmnácté. Nejpopulárnější kapelou je už podesáté skupina Kabát. Na tato jména jsme už, mírně řečeno, zvyklí…

„Vaše přízeň pro mě byla velmi cennou infuzí, tou nejlepší pomocí k léčbě," poděkoval Gott svým příznivcům. Cestu do Státní opery Praha označil za zdravotní vycházku ošperkovanou cenami. „Už jsem se zabýval myšlenkou, že mi bude zbývat jen zlatý bažant," řekl Karel Gott, kterému diváci dlouho vestoje tleskali.

Druhý nejvyšší počet hlasů v kategorii zpěvák stejně jako loni dostal Tomáš Klus. Na třetím místě skončil Tomáš Ortel, frontman kontroverzní skupiny Ortel, která se stala v letošním 50. ročníku ankety druhou nejpopulárnější skupinou. A je to tady. Co na to média?

Jen Reflex se ozval

Reakce na dvojí „bednu“ skupiny, o kterou se údajně zajímají i české tajné služby, se začaly objevovat prakticky okamžitě. Na webu magazínu Reflex komentoval večer online hudební redaktor Tesař, který v bezprostřední reakci utrousil „tak to je síla“, ale poté s nadsázkou glosoval: „Teď už o Ortelu nikdo nemůže říct ani popel. Jaká kontroverzní, kryptonáckovská kapela, když vystupuje ve Státní opeře v prime time?“ A později ještě dodal: „Myslím, že Ortel souvisí s takovými balíky populistickými jako je Ringo Čech. Když jsou xenofobové a homofobové politici, proč ne kapely?“

Jeho redakční kolega Jiří X. Doležal pak poznamenal, že pokud policie měří stejným metrem, měla by se teď o slavíka Ortela zajímat ještě více, než o Martina Konvičku. „Nedávno byl osvobozen rapper Řezník s tím, že jeho záměr mlít Romy do uheráku je hrubý humor. Nato byl obviněn Konvička za mletí muslimů do masokostní moučky. A nyní vyhrává Ortel, interpret písní vyzývajících k nabodávání na vidle, otevřeně hanobící proroka Mohameda. Takže – jak se nyní zachová státní moc, aby udržela alespoň trochu dojem, že měří všem stejně?“ zajímalo Doležala.

Facebook je sdílnější, ale ne o moc

Tomáš Ortel: Ačkoliv kapela ORTEL nebyla stvořena pro sbírání hudebních cen, patří poděkování všem co jste měli snahu poslat kapele hlas a tím zviditelnit naši tvorbu všem...vážíme si toho a ocenění patří právě vám...vám, co jste dokázali jakou sílu má vaše soudržnost...DĚKUJEME !!!

Rapper Řezník: Stejně na to bude čumět leda tak kretén! Frajeři jdou zejtra na Mortal Cabinet !

Pavel Novotný: Nacistické píči (Ortel & its fans) jsou po dnešku zralé na Velekoncert...

Lucie Bílá: Jedu z vystoupení v Karlových Varech a na klíně mám slavíka. Je mi nádherně. Moc vám všem děkuju. Jsem vaše!

Kabát: Děkujeme. My to tenhle rok fakt nečekali. A je zaokrouhleno:)

Jan Rejžek: Tento národ má takového Českého slavíka, jakého si zaslouží. Zírám, že to nikdo z kolegů publicistů po jeho tzv. úspěchu na Slavíku nenapsal, Ortel je grafomanský ksindl, Michal David xenofobní lůzy.

Český slavík Mattoni: Nic

Bulvární web eXtra.cz si již před sobotou zavěštil

„Jistě. Je rok 2015 a máme demokracii. Svobodu slova. Svobodu poslat svůj hlas do Českého slavíka, komu chcete. Pokud je podle vás vrcholem aktuální české scény buranský rock Ortel, je to sice smutné, ale je to vaše volba.

Pořadatelé přesto měli dost pádné důvody, proč kapelu a jejího zpěváka diskvalifikovat. Je třeba je připomínat? Minulost v kapele Conflict 88, xenofobní a rasistické texty, propojenost s Dělnickou stranou. Pokud budete pořád tvrdit, že tak to není, že Ortel jsou ideologicky naprosto neškodní a jenom zpívají pravdu, to, co si myslí prostý lid, tak jste asi stejně zaslepení a naivní jako vámi vysmívaní „sluníčkaři“.

Z nedávné doby se Tomáš Ortel vyznamenal kupříkladu i účastí na listopadové protivládní demonstraci, na které mimo další propagandistická hesla, z nichž by měli radost na sjezdu NSDAP, zazněla i hláška, že všichni vlastizrádci (čti: občané nerasistického a nexenofobního smýšlení) budou viset. Rok 2015 zkrátka.

Přesto, jak už stojí v titulku, kapela Ortel musí vyhrát. Český slavík si totiž nic jiného nezaslouží. Byl by to ten poslední hřebík do rakve, která na tenhle rozkládající se „svátek hudby“ už pěkně dlouhou dobu čeká.

Co Český slavík skutečně je? Je to snad opravdu odraz kvality dnešní české scény? Kdepak. Je to zkrátka jenom taková estráda, přežitek z komunistické éry, kdy se celebritky zase slezou do Státní opery, udělají si pěkné fotečky na červeném koberci, klasičtí vítězové se poplácají po ramenou, a když se nestane nic skandálního, do týdne na to zase zapomeneme.

Sebevraždě ankety také přispívá kauza Řezník, která s přítomností Ortelu v nominaci krásně ukazuje dvojí tvář pořadatelů. Umístění Řezníka v kategorii Hvězda internetu bylo proti pravidlům pořadatelů, Ortel nikoliv,“ končí redakční komentář eXtra.cz.

Aby bylo jasno, nemyslíme si, že měli Ortel(a) vyřadit. Stejně tak ale neměli vyřadit Řezníka a Aničku Dajdou blahé paměti. Jinak souhlasíme s eXtra, jen je nám ankety, která bývala tak slavná a vlivná, prostě líto.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace