Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chtěl přestat kouřit, že si prý dá cigárko jen ke kávě, tak pil 32 kafí denně. A těch 27 zardoušených koček... Michal Horáček vzpomínal na kamaráda Petra Hapku, „miláčka žen a vetešníků“

27.11.2015
Chtěl přestat kouřit, že si prý dá cigárko jen ke kávě, tak pil 32 kafí denně. A těch 27 zardoušených koček... Michal Horáček vzpomínal na kamaráda Petra Hapku, „miláčka žen a vetešníků“

Autor: Stránky Michala Horáčka

Popisek: H + H, Hapka a Horáček. Autorské duo, které má na kontě desítky nesmrtelných písní

VIDEO Ve vyprodané pražské O2 areně, kam podle odhadů novinářů dorazilo přes 13 tisíc lidí, se včera uskutečnil vzpomínkový koncert na skladatele Petra Hapku, který zemřel loni 25. listopadu ve věku 70 let. Na akci s názvem Petr Hapka žije! vystoupila s jeho písněmi první liga a lidé, s dvojicí Hapka – Horáček už dlouho spojení. Také tam měla oficiální premiéru nová píseň, k níž text napsal Horáček a hudbu Jarek Nohavica.

Rok po smrti svého přítele, skladatele Petra Hapky, připravil textař Michal Horáček velkolepý koncert v pražské O2 Aréně, na kterém se potkali zajímaví zpěváci a v jejich podání zazněly Hapkovy nejlepší písně. Ostrava ale Prahu o několik týdnů předběhla. Komorní generálka koncertu se díky Jarkovi Nohavicovi konala v jeho zbrusu novém klubu Heligonka. Koncerty se zde konaly hned dva za sebou, a to v 16.30 a ve 20 hodin. Deník Ostravan.cz  o té události publikoval reportáž.

„Přestože to byla jen komorní generálka s částí interpretů, tedy bez Lucie Bílé a bez osmdesátičlenného orchestru, i tak to byl večer, na který jeho účastníci hned tak nezapomenou. Na pódiu se postupně objevily tři dámy, zpěvačky Szidi Tobias, Lenka Nová a Aneta Langerová, a také tři zpěváci Ondřej Ruml, František Segrado a Jarek Nohavica. Písní byla na programu přehršel, zazněly notoricky známé kusy, třeba Levandulová nebo Šaškové počmáraní, ale také Hapkova poslední zveřejněná skladba Když tudy vezli Gagarina v podání Františka Segrada,“ napsal Ostravan.cz.

„Není to jeho úplně poslední skladba, ale šetřil si ji na závěr, na pak, až když se spakoval,“ vysvětlil osud písně Horáček, který s Hapkovými písněmi vystupuje po republice spolu s kongeniálními zpěváky a muzikanty jako je Ruth Horáčková (ano, nepletete se, je to jeho dcera z prvního manželství), Lenka Nová a František Segrado. Ten se hlasově i typově podobá Petru Hapkovi tak, až je to magické… Říkají si  Michal Horáček a Kapela. Podívejte se na klipy:

Vzpomínky na Hapku

V O2 areně, ale i na generálce v Heligonce prokládal Horáček jednotlivé výstupy osobitými vzpomínkami na svého přítele. Připomněl jeho vášně a neřesti včetně náruživého kuřáctví i to, jak chtěl skladatel přestat kouřit. „Kouřil jednu cigaretu ke kávě. Za den to pak bylo 32 káv. Když jsem viděl ty jeho zorničky, jak se díval z okna na ptáky… Já si vzal jeden z jeho 27 dalekohledů a díval se do dálky na střechu na Pařížské ulici. ‚Holubi?‘ říkal Petr ‚ale proč mají kukuč jako kondoři?‘“ 

Skvělou metaforou na uměleckou tvorbu byla třeba příhoda s Hapkovými psy – jack russel teriéry Josefem, Kajetánem a Tylem, kteří mu zardousili 27 koček na Okoři. „Neřeklo se tomu jinak než masakr, ale chci tím sdělit, že jednotlivosti dávají dohromady celek a teprve ten se může posunout jinam, záleží, jestli k dobrému nebo zlému, stejně jako my tady dnes večer,“ pronesl Horáček a možná až zbytečně s případnými obavami, jak to asi dopadne.

Horáček také připomněl problémy s textovou komisí v době komunistického režimu, u které mu neprošel text Táta měl rád Lídu Baarovou a musel jméno herečky změnit na Máju Westovou. „Petře, zahrajeme ti to tak, jak jsi tehdy chtěl," zvolal ke stropu haly předtím, než původní verzi zazpívala Lenka Nová, dodává ČTK.

„Já vím, že dělal dluhy a nerad je vracel, vím, jaké měl vztahy se ženami, vím, co všechno byl schopen udělat pro zisk pěkný veteše,“ vzpomínal již dříve Horáček. „Jeho životní názor jsem nesdílel, vlastně mi byl docela nepříjemný. Já jsem člověk, který má rád pravidla. A Petr nechápal význam slova pravidlo. Pro něj slib bylo to, co bylo zrovna příjemné říci.“

Nová píseň a klip

Opět Ostravan.cz: A jak celý projekt vlastně vznikl? „Nebývá časté, že by textař požádal textaře, ale všechno vymyslel Jarek. Nakonec za mnou přišel, jestli bych nenapsal nějaké verše o Petrovi, že je zhudební. Řekl jsem si, proč ne, a šlo to samo, asi za den a půl jsem Jarkovi poslal na email text. A nebudete tomu věřit, za padesát minut se mi Jarek ozval,“ prozradil v přídavku Horáček, jak vznikla nejnovější píseň na jeho text.

Nohavica to komentoval po svém, Ostraváci prý pracují intenzivněji a využívají chvílí, kdy to jde samo. Refrén nové písně Miláček žen a vetešníků vytvořil skvělý závěr za dvouhodinovou parádou. Heligonku ovládla komorně domácká, ale patřičně živelná show. „Zahraji na sedmistrunku. Na té to jde samo. Odkoukal jsem to z filmů, z dokumentárních záběrů s Vysockým a Okudžavou. Vždycky jsem si říkal, jak oni to hrajou, vždyť to není možné. A pak jsem na to přišel, mají sedmistrunku. Nechal jsem si ji vyrobit. Když jsem tu písničku skládal, tak jsem to nebyl ani já, ale Petr. Vznikla na základě našich dlouhých hovorů,“ uvedl Jarek svou píseň, kterou napsal speciálně pro tento projekt.

Čtěte také:

Zasel vítr, sklidí bouři? „Ani chvály kumpána Horáčka nezastřou, že Hapka byl přeceněný kýčař.“ Neuvěříte, co se objevilo na Twitteru známého hudebního kritika

Kruté poslední chvíle zesnulého Petra Hapky... Kdo jsou dvě ženy, které mu obětovaly kariéru, a co o něm prozradily?

Dvě manželství, sedm dětí a zástupy milenek… Jak to měl Petr Hapka se ženami a kolik jich prošlo jeho náručím? Tajnosti slavných

V O2 areně právě představili album, nazvané podle Nohavicovy písně Miláček žen a vetešníků, které vzniklo živě na koncertu v ostravském klubu Heligonka a je jakýmsi záznamem zkoušky na velký koncert. „Kam přišel, nastal shon, davem se neslo to je on, miláček žen a vetešníků,“ zní mimo jiné v písni, kterou o Hapkovi napsal jeho přítel Michal Horáček. Inspiraci hledal i ve vetešnictvích, kam Hapka chodil velmi rád. Sbíral třeba porcelánová splachovadla. Hotový text poslal Horáček Jarkovi Nohavicovi, který prý obratem zaslal zpět celou hotovou píseň nahranou na diktafon. „Já jsem to psal asi jeden a půl dne, což mi připadalo rychle. Ale on to zhudebnil a nahrál za 50 minut,“ doplnil ještě  Michal Horáček. K písni už vznikl i klip, který ale bohužel na Youtube nenajdete. Jediná, kdo ho má, je iDnes.cz – ZDE.

Petr Hapka zemřel loni 25. listopadu. Hudebník se potýkal s vážnou nemocí, žil doma v Okoři, kde se o něj starala rodina. Předloni v březnu se podrobil operaci kyčelního kloubu, pak se u něj projevila Alzheimerova choroba. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace