Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nebude se vám to poslouchat dobře, ale… Postavte plot, ten může svobodu i chránit. Velvyslanec ze země, která má bohaté zkušenosti s islamisty, radí

24.11.2015
Nebude se vám to poslouchat dobře, ale… Postavte plot, ten může svobodu i chránit. Velvyslanec ze země, která má bohaté zkušenosti s islamisty, radí

Autor: ČT

Popisek: Garry Koren

„Naučte se žít za plotem,“ vzkazuje izraelský velvyslanec v Česku Garry Koren. Jak prý totiž ukazuje izraelská zkušenost, plot může svobodu i chránit. V aktuálním rozhovoru pro Týden Koren rovněž zdůraznil, že je třeba mít na paměti, že Islámský stát chce vybudovat chalífát – nejen na Blízkém východě, ale i v Evropě.

„Zcela rozumím, že otázka hranice je zvláště pro Středoevropany citlivá. Ale jedna věc, ze které se od nás evropské země v současné nelehké situaci učí, je vybudování bezpečnostního plotu na hranici s Egyptem na Sinaji,“ uvedl Koren v rozhovoru pro časopis Týden.

Plot je drahý, ale užitečný

Stavba plotu byla dle izraelského velvyslance sice velice drahá, ale zamezuje snadnému přecházení hranic, které předtím nekontrolovatelně narušovaly až stovky lidí týdně. Oplocení prý navíc bylo nutné vystavět i proto, že na Sinaji operují teroristé z organizací, jako je al-Káida nebo Islámský stát.

„Izraelská zkušenost říká, že plot může svobodu i chránit. V tomto světle je vzkaz „Naučte se žít za plotem“ na místě, i když se neposlouchá dobře,“ podotkl izraelský velvyslanec v ČR.

Ochrana na letištích

Předcházet teroristickým útokům se Izrael snaží i kontrolami na letištích. „Na příkladu ruského letadla, které zničila bomba na palubě, je to dobře vidět. Naše úřady dostávají mnoho stížností na to, že jim na letištích zevrubně prohlížejí zavazadla. Nevím, jaká jsou opatření v egyptském Šarm aš-Šajchu, ale pravděpodobně nejsou tak dobrá jako v Izraeli,“ míní Koren.

Evropské země by dle jeho názoru měly investovat do zpravodajských služeb a posílení ochrany schengenského prostoru. „Je skoro neuvěřitelné, jak snadno se rizikové osoby mohly pohybovat po Evropě v rámci schengenského prostoru a shánět zbraně a výbušniny,“ diví se izraelský diplomat.

„Pořád je třeba myslet na to, že útočníci spojení s Islámským státem neútočí proto, že jsou muslimové, ani proto, že jsou frustrovaní. Chtějí vybudovat chalífát – nejen na Blízkém východě, ale i v Evropě,“ varuje Koren.

Bojkot Izraele ze strany EU

Gary Koren zavítal nedávno také do čtvrtečního Interview ČT24 a postěžoval si na EU. Brusel prý židovský stát diskriminuje a snaží se vstupovat do mírových jednání mezi Izraelci a Palestinci, což velvyslanec považuje za nešťastné. Dochází k tomu v době množících se teroristických útoků v Izraeli. Ale pokud bude EU na diskriminaci trvat, mohou se prý Izraelci obrátit třeba na Rusko.

Izraeli se nelíbí, že EU trvá na označení výrobků ze židovského státu za židovské. Podle Korena je to diskriminační. Izraelci samozřejmě chtějí dosáhnout míru s Palestinci, ale ne za cenu toho, aby byl Izrael očerňován. „Máme pocit, že to načasování je čistě politické. V těchto dnech je Izrael pod dalším tlakem teroristických útoků... Vůbec nikdo přece nemůže věřit, že to má přispět k ochraně spotřebitele. Je to svým způsobem bojkot Izraele,“ zlobil se před kamerami Koren.

Židovský stát to ekonomicky neohrozí, ale není to dobré gesto. Židovské výrobky se každopádně mohou uplatnit i jinde, např. v Rusku. „V naší ekonomice je zaměstnáno také na 30 tisíc Palestinců, takže toto embargo může více poškodit Palestince než nás,“ pokračoval v popisu.

V kostce řečeno se velvyslanci nelíbí, že se EU snaží vměšovat do rozhovorů mezi Izraelci a Palestinci. Přitom bude záležet na těchto dvou národech, jak se spolu dohodnou, ne na EU nebo na jiných hráčích.

Poradili jsme si v minulosti, poradíme si i teď

Následně se věnoval nové vlně teroristických útoků v Izraeli. Zpravidla mladí Palestinci s noži útočí na izraelské občany a bezpečnostní složky státu jsou v pohotovosti. „Ale jsem přesvědčen, že tuto krizi zvládneme, stejně jako jsme zvládli ty předchozí,“ zdůraznil Koren. Pokud to bude možné, chtějí Izraelci šetřit i životy Palestinců, ale izraelští občané budou mít vždy přednost. Palestinci prý v tuto chvíli nereagují na izraelské kompromisní návrhy a spíše stupňují napětí. Podle Korena je to špatná cesta.

Velvyslanec nebyl nijak nadšen ani z mírnění sankcí vůči Íránu. „Írán v minulosti lhal. Všichni to vědí. Všichni vědí, že Írán podporuje krvavý režim Bašára Asada v Sýrii a snaží se destabilizovat Jemen,“ zdůrazňoval. Také Rusku vytkl, že podporuje režim Asada v Sýrii, „ale pokud bude Rusko skutečně bojovat s radikály z Islámského státu, tak s tím asi umíme žít“, podotkl.

Uprchlická krize

Izrael sice není velký stát, ale rozhodně má na Blízkém východě svůj význam a nepřipustí, aby byl obcházen či zneužit. Dalším důležitým státem v regionu je Turecko a Koren věří, že tento stát může sehrát pozitivní roli v řešení uprchlické krize. „My se snažíme pomáhat syrským, ale také africkým migrantům, ovšem máme také zkušenosti se zaváděním opatření na hranicích.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace