Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vojensky porazit Islámský stát by nebyl velký problém, tvrdí armádní generál. Jenže pak nemá kdo převzít moc, migrační vlna ukazuje, že tito lidé nemají vztah ke své vlasti

21.11.2015
Vojensky porazit Islámský stát by nebyl velký problém, tvrdí armádní generál. Jenže pak nemá kdo převzít moc, migrační vlna ukazuje, že tito lidé nemají vztah ke své vlasti

Foto: Facebook

Popisek: Generál Šedivý

ROZHOVOR „Za normálních podmínek by bylo možné radikály ve většině případu zachytit. Ale současná situace, která se vytvořila migrační vlnou a kterou Evropa totálně podcenila, se sem radikálové mohou dostat. Ti by se do Evropy vůbec neměli dostat, případně měli být monitorováni, sledováni či dokonce zatčeni a souzeni," říká v rozhovoru bývalý náčelník generálního štábu Armády České republiky, generál Jiří Šedivý.

Teror v Paříži, pátek 13. listopadu. Bylo o něm už hodně řečeno a popsáno. Máte k těm událostem nějaký osobní postřeh či komentář?

Je to vyústění procesu, který je známý už delší dobu a pravděpodobně bude pokračovat. Bohužel islámská komunita v Evropě se radikalizuje. V souvislosti se záležitostmi spojenými s Blízkým východem, ale i dalšími regiony. Kde střet mezi radikální islámskou komunitou a zbytkem islámu a zároveň křesťanstvím a euroatlantickou komunitou je zcela evidentní. Bohužel si nemůžeme myslet, že se to netýká České republiky, Polska, středoevropských států. I když samozřejmě velmi významným cílem je Francie. Ale nejen ona. I Británie, USA, Belgie, Dánsko, Švédsko, prostě celá západní Evropa. Která byla zasažena několika vlnami migrace v minulosti z období ukončení kolonialismu. Tahle komunita lidí se neintegrovala a vytváří si ghetta. Ta jsou pak podhoubím pro růst radikálnímu islámu. Situace se dnes ještě komplikuje a prohlubují se rozdíly. Což znamená, že druhá či třetí generace, kteří už jsou Francouzi, Belgičané, je dokonce ochotná sebevražedným útokem vraždit své spoluobčany.

O to je to horší, že jde o lidi narozené v Evropě. Zajímalo by mě, zda radikály s evropskými pasy, kteří odešli bojovat za Islámský stát, jsou schopny bezpečnostní složky evropských států v případě jejich návratu zachytit a pak je případně vystavit soudnímu procesu a odsoudit?

V normální situaci, kdy zpravodajské služby mohou pracovat koncepčně, v plném rozsahu a do hloubky, by se z velké části dařilo návrat těch tisíců islamistů monitorovat a potom přijímat opatření. Tady se stala jedna velká strategická chyba a pokračuje se v ní. Evropa se úplně otevřela bezbřeze pro migrační vlnu, která je samozřejmě i výsledkem nějaké humanitární krize. Která je následkem něčeho. Není to vždy jen důsledek válčení, ale i nesprávného vládnutí v některých státech či globálního oteplování a podobně. Evropa de facto nebyla schopna zajistit to, co si sama dala do vínku, když tvořila Schengenský prostor. Pokud do Evropy proudí tisíce a tisíce lidí, kteří nejsou pod kontrolou, tak se může stát to, na co jsme my bezpečnostní experti dlouho upozorňovali jako na riziko. Že  v těch skupinách se sem mohou vracet radikální extremisté, džihádisté, kteří odešli z Evropy a vracejí se zpátky. Poučení k činnostem, které jsme byli svědky v Paříži. Kteří mohou dělat instruktory pro další zradikalizované islamisty v Evropě. Němci dokonce říkají, že kontaktují nespokojené imigranty v uprchlických táborech a snaží se je získat na svoji stranu. Takže ano - za normálních podmínek by bylo možné radikály ve většině případu zachytit. Ale současná situace, která se vytvořila migrační vlnou a kterou Evropa totálně podcenila a podceňuje i nadále, se sem mohou dostat radikálové. Kteří by se do Evropy vůbec neměli dostat, případně měli být monitorováni, sledováni či dokonce zatčeni a souzeni. Tohle je jeden z velkých problémů, který pokud Evropa nevyřeší, nedá se předpokládat, že do budoucna bude situace jednoduší.

Jinými slovy, Evropa nedokáže v tom velkém množství rozpoznat radikály mezi těmi uprchlíky, kteří vlastně za často právě před jejich řáděním utíkají?

V té obrovské vlně jsou snížené schopnosti kontroly, kdy je velmi obtížné se věnovat některým lidem. Je to obrovské množství informací. Kdy si některé skupiny dokonce vynutily prolomení bariér pro vstup do dalšího státu Evropské unie. To jsou problémy, které kupí jeden na druhý. A vytváří to nepříznivé klima pro úplný a hluboký monitoring těchto lidí. Zároveň vytváří v uvozovkách vhodné podmínky pro ty, kteří se sem chtějí dostat nepozorovaně.

Když už jste nakousl migrační krizi, nastane nyní nějaký posun při jejím řešení?

V Bruselu se sice přijímají usnesení a dávají různá prohlášení do médií, ale politika se nemění. Předseda Evropské komise Juncker říká, že musíme zůstat otevření. Tím vlastně říká, že bude Evropu stále vystavovat nebezpečí, se kterým jsme se teď střetli ve větším měřítku. Na druhou stranu probíhají procesy ve společnostech, které mají vzrůstající tendenci. Odpor proti migraci, která dříve nebo později vytvoří vnitrospolečenské problémy. Atentátníci z druhé a třetí generace jsou důsledkem migračních vln v minulosti. Tato vlna bude generovat další nespokojené lidi. Němci i Švédové říkají zcela otevřeně, že nejsou schopni absorbovat tak velké množství lidí.  Což v migrantech zákonitě musí způsobit pocit zklamání a frustrace. A budou se z nich rekrutovat další generace těch, kteří budou kandidáty na radikalizaci. Až se mezi nimi najde někdo tak radikální, že začne vraždit. Mezi migranty je skupina lidí, samozřejmě ne všichni, kteří neutíkají před válkou a této situace zneužívají. A vůbec nemají v Evropě co dělat. Ale dostat statisíce lidí zpátky z Evropy do domovských států bude velmi těžké.

Jak pařížský masakr ovlivní boj s takzvaným Islámským státem, který ho provedl? Nezačne nějaká výraznější ofenziva proti němu, ať už vojenská či diplomatická? Začne Západ více v tomto směru spolupracovat s Ruskem?

Už to začalo. Setkal se Obama s Putinem. Asi překonali animozitu vzniklou krizí na Ukrajině. A hledají nějaké společné řešení v Sýrii. Mluvíme sice pořád jen o Sýrii, ale nejde jen o ni. Je tu Irák, Afghánistán, Pákistán, část Afriky. Rusové ukázali, že jsou schopni riskovat a jít do konfliktu, vyslali tam letadla a bombardují. Vojenská spolupráce s nimi může být prospěšná. Dle mého je dobře, že se stále více prosazuje názor, že se syrský problém nedá řešit bez Asada. Neznamená to, že bude dál prezidentem. Ale nelze říci, že pokud tam bude Asad, tak se s nikým bavit nebudeme. Je to třetina Sýrie, tak nemůžeme říci, nechceme  Asada, protože se nám nelíbí. Je to diktátor, vše negativní, co s ním souvisí, je pravda. Ale je hráčem na tom teritoriu a musíme se s ním bavit. Pokud se budeme stavět do role, že nebudeme s nikým jednat, když tam bude Asad, bude to pořád takové nemastné neslané a nebude to přímočarým řešením vedoucím k likvidaci či k výraznému omezení Islámského státu v Sýrii.

K tomu nedávno uvedl bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz, že jednat se má s tím, s kým se jednat dá...

Samozřejmě. Musí se definovat hráč nebo síla, která má význam v tom daném teritoriu. Pokud je hlavním nepřítelem takzvaný Islámský stát, musíme všichni najít základní konsensus na tom, aby ti, kteří na tom teritoriu mohou tu roli hrát, abychom se s nimi domluvili. Aby ten úkol byl splněn. Jinak to bude zase válka všech proti všem.

Přistoupí teď někdo k pozemní operaci proti nim?

V současnosti není doba, kdy bychom vysílali nějaké velké útvary do Sýrie a Iráku. Zkušenost z minulosti není úplně nejlepší. Nemyslím, že bychom nebyli schopni vojensky potlačit Islámský stát. Nebyl by to velký problém. I když bychom se nevyhnuli záběrům, kdy je zajatým vojákům uřezávaná hlava. To by asi žádný politik nebyl schopen ustát. Bez pozemní operace se nedá vyhrát žádná válka, nejenom proti Islámskému státu. Ale u států, o kterých se teď bavíme - Irák, Afghánistán - dlouhodobé nasazení vojsk vyvolalo pocit, že za bezpečnost těchto států odpovídáme my. Budování vlastních schopností udržovat si bezpečnost na vlastním území byla významně podceňována a dokonce v některých směrech to byl únik financí do rukou některých politiků. Ti lidé si pak neváží toho, že si svobodu museli vybojovat. Dostali ji na talíři. Životy obětovali Američani, Britové, Francouzi, dokonce i Češi. Tíha odpovědnosti byla na spojeneckých vojscích. Když potom odešli z Afghánistánu, Iráku – vidíte, co se tam děje. Najednou tam není odpovídající kvalitní síla, která by situaci udržela. Protože odešli Američani a ta tíha je na vycvičených vojácích, kteří utíkají a vzdávají se při prvním problému. To je podle mě zásadní. Migrační vlna také ukazuje, že tito lidé nemají vztah k vlasti. Místo aby vzali do rukou zbraně a převálcovali toho agresora, místo toho utečou do Evropy s tím, že tady budou mít lepší žití. To je ale špatné. Když to vezmu ab absurdum - protože se to myslím nestane - ale kdyby se Švédsko nebo Německo dostalo do takových krizových situací, tak se zase seberou a utečou jinam? To přeci nejde. Je tu obrovská kulturní propast mezi euroatlantickou komunitou a těmi, kteří k nám přicházejí v obrovské vlně migrace.

U těch Syřanů je ale problém, ke komu se přidat. Když nechtějí k diktátoru Asadovi, na druhé straně je Islámský stát a další skupiny jsou vojensky slabé...

Ano. Ale to je ten problém. Přeci musí ti lidé cítit, za koho se mají postavit, za nějakou v jejich podmínkách prodemokratickou opozici. Ale oni místo toho, aby řekli - ty jsi náš vůdce, veď nás, budeme bojovat za lepší vlast, tak se sebrali a odešli do Evropy. To je úplně opačný způsob myšlení. Takže kdybychom poslali vojska do tohoto konfliktního území - a nemůžeme o Islámském státu mluvit jen v Sýrii a Iráku, ale hlásí se k němu i skupiny v Libyi nebo Boko Haram v Nigérii - tak porazíme Islámský stát vojensky na území Sýrie a Iráku. Oni se rozprsknou po zbytku arabských států, někteří se vrátí do Evropy. Pak odtamtud odejdeme a bude to stejné jako v Afghánistánu. Musí se tam vytvořit takové politické prostředí, které se tam udrží. Ale to se nestane, pokud si ti lidé nebudou vážit sami sebe. Je to problém společností, které nejsou ochotny bojovat samy za sebe.

Na závěr se vrátím do západoevropských metropolí jako je Paříž, Brusel, kde jsou muslimská ghetta, která jsou podhoubím pro radikální islamisty. Budou muset policie a zpravodajské služby tady přitvrdit i za cenu omezení osobních svobod?

Nepůjde to jinak udělat. Ale bude to těžké. Jsou tam už etablované struktury mající svůj řád a vstupovat do nich bude složité. Narazí to i na obrovské diskuze o lidských právech a humanismu. Naše demokracie je dobrá pro ty, kteří ji respektují. Ale pokud se najde takovýto element, je to velký problém.

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová