Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zbožňoval ji i Hitler, tuhle avantýru ale na rozdíl od Baarové Goebbelsovi rázně zakázal. Co předčasně ukončilo kariéru největší evropské filmové hvězdy? Tajnosti slavných

20.11.2015
Zbožňoval ji i Hitler, tuhle avantýru ale na rozdíl od Baarové Goebbelsovi rázně zakázal. Co předčasně ukončilo kariéru největší evropské filmové hvězdy? Tajnosti slavných

Foto: silentlondon.co.uk

Popisek: Celá Evropa ležela u jejích krásných nohou, pak ale Anny Ondráková vzdala kariéru a zaměřila se na život po boku slavného manžela

Zazářila již v němém filmu a celá Evropa jí ležela u nohou. Blízké vztahy s nacistickými pohlaváry jí ale nakonec málem zničily život. Co nakonec zachránilo legendární Anny Ondrákovou a jejího slavného manžela, mistra světa v boxu Maxe Schmelinga?

Krásou svých nožek prý konkurovala slavné Marlene Dietrich, v éře němého filmu se ale prosadila především díky pohybovému a komediálnímu talentu a skvělé mimice. Pro anglosaskou kinematografii objevil drobnou, křehkou blondýnku pozdější král filmového hororu Alfred Hitchcock, který ji v roce 1929 obsadil do dvou filmů. Jedna z prvních hvězd české kinematografie dobyla přes berlínské, vídeňské, pařížské i londýnské ateliéry celou Evropu. Pak ale dala přednost poklidnému manželství a dovolila, aby se na ni pozapomnělo. Možná i uvěřila propagandě, která hlásala, že předválečná kultura už nemůže nikoho zajímat.

V roce 1919 s Františkem Pelíškem ve svém filmovém debutu Dáma s malou nožkou

S Františkem Pelíškem ve svém filmovém debutu Dáma s malou nožkou

Za první roli dostala výprask

Anna Sofie Ondráková, pozdější Ossia Valdová a Anny Ondra, se narodila 15. května 1902 v polském Tarnově a první roky prožila v chorvatské Pule. Byla totiž dcerou rakousko-uherského důstojníka Gotfrieda Ondráka, takže se rodina neustále stěhovala po celém tehdejším mocnářství. Byla hyperaktivní dítě, které se neustále snažilo strhávat pozornost na sebe, později prý ale byla naopak v soukromí velmi ostýchavá. Na sklonku první světové války rodina zakotvila v Praze, Anny začala studovat balet a stala se elévkou Švandova divadla.

Otec měl o její budoucnosti jasno. Poslal ji do klášterní školy a chtěl, aby měla solidní povolání, třeba jako poštovní úřednice. První malou roli ve filmu Dáma s malou nožkou natočila v roce 1919 tajně, a když se pak tatínek o tom dočetl v novinách, dostala pořádný výprask. „Radím upřímně všem kolegyním, které proti vůli rodičů filmují, aby si, než o nich vyjde kritika, celé tělo, hlavně tam, kde záda ztrácejí své poctivé jméno, vyložily polštáři,“ napsala později v dopise přátelům.

Tyhle nohy zbožňovala celá Evropa, úspěšně konkurovaly i slavné Marlene Dietrich

Tyhle nohy zbožňovala celá Evropa, úspěšně konkurovaly i slavné Marlene Dietrich

Slabost pro krásné nožky

Anny se ale svého filmového snu odmítala vzdát. „Jak známo, moudřejší ustoupí, a rodiče jsou přece jen moudřejší,“ komentovala později největší rodinný spor. Přes odpor rodičů se stala ‘kinohérečkou‘ a na konci éry němého filmu natočila v Čechách, Německu a Rakousku čtyřicet šest filmů, z toho sedmadvacet v režii Karla Lamače, v té době nejznámějšího a nejžádanějšího režiséra v celé Evropě. Lamač se prý ale do ní zakoukal ještě dřív, než se vůbec před kamerou objevila. Tedy především do jejích nohou, když ji náhodou uviděl bruslit v parku. Později, když už byla mezinárodní hvězdou, se nejednou psalo, že ty její by mohly konkurovat nejslavnějším nohám na světě, jejichž hrdou majitelkou byla legendární Marlene Dietrich.

Právě Lamač se v roce 1924, u příležitosti premiéry filmu Bílý ráj, postaral o to, aby se z pražské Aničky Ondrákové stala Anny Ondra. „Karel byl neuvěřitelně vitální muž. Stíhal spoustu věcí včetně žen. Každý muž, jenž se zamiloval do některé české herečky, která stála za to, stejně dříve nebo později zjistil, že už je přinejmenším druhý. První byl vždycky Lamač,“ prohlásila o něm v roce 1991 Lída Baarová. Anny a Karel vytvořili v řadě filmů pár, založili spolu úspěšnou produkční společnost Ondra-Lamač-Film a byli milenci. Přesto se nikdy nevzali. Možná proto, že jí vadila jeho všeobecně známá slabost pro krásné dívky, možná mu ji prostě přebral Schmeling. Až do jeho smrti ale zůstali dobrými přáteli.

S legendárním scenáristou, hercem, režisérem a vynálezcem Karlem Lamačem

S legendárním scenáristou, hercem, režisérem a vynálezcem Karlem Lamačem

Velká láska díky biografu

Jejím posledním českým němým filmem se stala v roce 1928 československo-švýcarsko-německá koprodukce Dcery Eviny, po níž se Anny přestěhovala do Berlína, začala točit zvukové projekty v němčině, češtině i francouzštině a ve všech jazycích také i zpívala. Se svým osudovým mužem, legendárním německým boxerem Maxem Schmelingem, se poprvé setkala v roce 1930 a v podstatě za to mohla ruská herečka Olga Čechovová, která byla Schmelingovou partnerkou ve filmu Láska v ringu. Současně se v Berlíně promítala i nová hudební komedie Sensace s Anny v hlavní roli, Olga ho moc chtěla vidět, a tak Maxe přemluvila, aby šel s ní. Schmeling byl okouzlen a chtěl se s ní hned seznámit. Olga to ale zařídit odmítla s tím, že kuplířku dělat nebude, a tak vyslal svého přítele, pořadatele boxerských zápasů Paula Damského. Ten ale uspěl až napodruhé. „Dala jsem se přemluvit, že se s panem Schmelingem setkám na patnáct minut v jedné kavárně. A čekala jsem neotesaného hrubiána. Jak jsem se mýlila. Naprosto jsem užasla. Byl to gentleman,“ prozradila později.

Pak se Anny na čas odmlčela, Max byl ale vytrvalý, a tak si nakonec vybojoval přijetí v jejím berlínském bytě na čaj. Po několika měsících spolu začali žít, i když vztah tajili, a počátkem roku 1933 ji požádal o ruku. Svatba se konala 6. července na úřadu v Charlottenburgu a o dva týdny později ještě následoval církevní obřad. Jejich manželství však zůstalo bezdětné. V roce 1936 totiž Anny následkem autohavárie potratila, a pak už další děti mít nemohla. Podle svědectví přátel však byla Maxovi věrná od chvíle, kdy se poznali, i když na ni občas žárlil. V roce 1937 se komedií Důvod k rozvodu definitivně rozloučila s Lamačem, společným podnikáním i Československem.

Svatba s Maxem Schmelingem

Svatba s Maxem Schmelingem

Hitlerovy hvězdy

Ve 30. letech se Anny a Max stali nejpopulárnějším párem v Německu a byli ozdobou každé společnosti, takže bylo prakticky nemožné, aby se vyhnuli setkáním s nejvyššími nacistickými pohlaváry. S  Hitlerem se ale Schmeling setkal poprvé již v roce 1933, když ho pozval na oběd. V březnu 1935 si ho pak předvolal říšský sportovní vedoucí Hans von Tschammer a upozornil ho, aby si dobře vybíral spolupracovníky. Měl tím na mysli jeho židovského manažera Joea Jacobse a jasně naznačil, aby ho propustil. Za několik dní zopakoval požadavek i písemně. Krátce nato byl Schmeling i s manželkou opět u Hitlera, který je pozval na čaj. Vůdce mohl na Anny oči nechat, nešetřil lichotkami a nejspíš právě to nakonec zachránilo Jacobsovi život. Max se snažil diktátorovi vysvětlit, jak je pro něj Jacobs důležitý. Hitler se k tomu nevyjádřil, a tak se Schmeling rozhodl, že Tschammerovi neodpoví. A světe, div se, Jacobs zůstal v jeho službách až do své smrti v roce 1939.

V roce 1936 porazil Schmeling po tvrdém boji černošského boxera Joea Louise, stal se znovu profesionálním mistrem světa všech vah a nacisté začali jeho vítězství okamžitě vydávat za triumf árijské rasy. Později přiznal, že mu to dělalo dobře, když ho přijal říšský kancléř. Podstatu nacismu prý začal chápat až koncem 30. let. Anny patřila od roku 1936 k přátelům Hitlerova ministra propagandy Josepha Goebbelse a v jeho domě občas i přespala. Byl sice její krásou unesen, nikdy si prý ale k ní nic nedovolil, protože měl z Maxe respekt. A údajně mu to rovněž velmi důrazně zakázal sám Hitler. V roce 1938 ale Max prohrál odvetný zápas s Louisem a manželé upadli do Hitlerovy i Goebbelsovy nemilosti.

S Vlastou Hrubou a Eliškou Pleyovou ve svém posledním československém filmu, komedii režiséra Karla Lamače Důvod k rozvodu

S Vlastou Hrubou a Eliškou Pleyovou ve svém posledním československém filmu, komedii Důvod k rozvodu

Potrestat je chtěli všichni

Za trest musel Schmeling narukovat po vypuknutí druhé světové války na frontu, i když už překročil odvodový věk. V květnu 1941 se zúčastnil jako výsadkář operace Merkur na Krétě, onemocněl úplavicí a skončil v lazaretu. Pak už ho nacisté využívali v Německu k propagandě, musel objíždět zajatecké tábory a vyprávět o zápasech s Louisem. Po válce se mu pak britští vyšetřovatelé snažili dokázat, že se aktivně podílel na šíření nacismu, přestože o něm bylo všeobecně známo, že nikdy nezvedl ruku k nacistickému pozdravu, nebyl členem NSDAP a odmítl řadu nacistických vyznamenání včetně čestné dýky SA, což vyžadovalo pořádnou odvahu. Mimo jiné během takzvané křišťálové noci v listopadu 1938, kdy nacisté uspořádali hon na Židy, s Anny ukrýval doma dva židovské chlapce. Nakonec ho Britové po třech měsících propustili z vazby a dostal pokutu 10 000 marek.

Manželé byli na mizině, a tak se Max musel vrátit do ringu. I ve dvaačtyřiceti letech ale dokázal několik lukrativních zápasů vyhrát a vydělat na koupi pozemku s domem v Hollenstedtu u Hamburku, kde Schmelingovi založili v roce 1949 chovnou stanici norků a slepičí farmu a dokonce i pěstovali tabák. Anny vstávala brzy ráno, celý den tvrdě pracovala, a Max k tomu ještě stihl dělat ringového rozhodčího. Na venkově si bývalá hvězda rychle zvykla, byla šťastná a do Československa se už nikdy nevrátila. Před kamerou stála naposledy v roce 1951 v německé hudební komedii Schön muss man sein. „K herecké moudrosti patří vědět, kdy přestat. U ženy zvlášť, a při typu mých rolí hlavně. Nemělo by smyslu, abych se pokoušela o jiný žánr,“ prohlásila v roce 1965 v rozhovoru pro časopis Kino.

Se svým Maxem prožila téměř šedesát let

Se svým Maxem prožila téměř šedesát let

Koncern - zachránce nakonec všechno shrábnul

V roce 1957 se na manžele znovu usmálo štěstí, když se znovu setkal s Jamesem Farleyem, kterého znal z tréninkového tábora ve Spojených státech před zápasem s Louisem. To už byl Farley šéfem Coca-Coly a přizval ho k podnikání, a tak se z bývalého boxerského šampióna brzy stal mimořádně úspěšný zástupce firmy pro severní Německo. Velkou část svých výdělků slavní manželé pravidelně dávali na charitu a domluvili se, že svůj majetek odkážou dětským vesničkám SOS. Jenom jejich největší životní přání bylo nesplnitelné – nechtěli totiž zažít smrt toho druhého. Anny však navždy odešla 28. února 1987 a o tři roky mladší Max ji přežil o dlouhých osmnáct let. Zemřel na následky nachlazení pouhých osm měsíců před oslavou stých narozenin. A s jejich pozůstalostí to nakonec dopadlo také všelijak – například dům v Hollenstedtu nyní patří koncernu Coca-Cola. Prý k velké nelibosti místních obyvatel.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace