Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

TOHLE opravdu chcete? Čekali jsme trochu nostalgie, trochu srandy. Zapálí se svíčky, Okamura zapěje hymnu, každý si vybere tu „svou“ demošku. 17. 11. 2015 ale zvítězila nenávist

18.11.2015
TOHLE opravdu chcete? Čekali jsme trochu nostalgie, trochu srandy. Zapálí se svíčky, Okamura zapěje hymnu, každý si vybere tu „svou“ demošku. 17. 11. 2015 ale zvítězila nenávist

Autor: Daniela Čunková

Popisek: Snímek ze shromáždění na Náměstí Míru

VIDEO Jedním z hesel Listopadu bylo Havlovo „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí“. Před ním řekl něco podobného i Mahátma Gándhí: Když ztrácím naději, vzpomenu si, že vždy v dějinách zvítězila cesta pravdy a lásky… Sice už pár let existuje termín pravdoláskař ve smyslu naivního, trochu přihlouplého snílka, ale k výročí Listopadu se tahle věta přece hodí. Nechme ale stranou pravdu a lež, oba tábory jsou skálopevně přesvědčeny, že mají na pravdu patent a dávno se přestali navzájem poslouchat. Jen jako shánčlivé veverušky schraňují chyby druhého tábora, aby mohly vzápětí pálit z těžké artilérie. Naštěstí, zatím jen slovy. Zlými, krutými, zraňujícími, nenávistnými.

Největší „ohlas“ vyvolalo úterní vystoupení prezidenta Miloše Zemana na Albertově k výročí Listopadu. Plus to, s kým se na pódiu objevil a také alarmující fakt, že četná ochranka nevpustila studenty. Což je jednoznačně špatně, pane prezidente. Ale… Aniž bychom se Zemana zastávali, číst názory jedné i druhé strany, to je, jako by v zemi vypukla občanská válka.   

Co na to politici?

„V tomto národě, v této zemi, žije více než půl milionu cizinců. A dokáží najít soužití s naší kulturou, jsou přijímáni přátelsky a nejsou s nimi žádné problémy, naopak, naší společnosti prospívají,“ řekl Zeman a dodal, že ale kultura těchto lidí, je plně slučitelná s evropskými hodnotami. „Není to kultura vrahů a není to kultura náboženské nenávisti,“ zdůraznil ve svém projevu na Albertově prezident. „Pan prezident má naprostou pravdu. Češi nejsou xenofobní. Jejich prezident ano,“ vyjádřil se pro ParlamentníListy.cz Karel Schwarzenberg.

„Pan prezident si v tomto případě asi plete islamismus a samotné náboženství islámu. Protože to jsou dvě různé věci. To je to samé, jako kdyby se říkalo, že každý křesťan je vrah, protože Breivik se hlásil ke křesťanství,“ vyjádřil se mladý lidovec Šimon Heller, kterému prý vadilo o to, že prezident vystoupil na akci tam, kde ji týdny dopředu avizovalo hnutí proti islámu.

„Většina normálních muslimů je v podstatě nábožensky vlažná. Jiná věc ovšem je, že ten potenciál toho nepřátelství tady je. Tak asi patnáct až dvacet procent muslimů má sklon k muslimskému radikalismu, což už je obrovská masa. V koránu jsou některá místa, která jsou vysloveně nebezpečná, to má asi prezident Zeman na mysli,“ sdělil z Bruselu, kde se byl poklonit památce těch, kteří byli v pátek zavražděni ve Francii, Miloslav Ransdorf. „Ohledně otázky kolem migrace a toho, že český národ není xenofobní, s tím s panem prezidentem naprosto souhlasím,“ řekl naopak Přemysl Sobotka.

Populismus prezidenta?

„Když se ptám, co způsobuje migraci, pak vím, že velká většina těchto nelegálních migrantů jsou mladí, dobře živení muži. A já se ptám, proč tito muži nebojují za svobodu své země proti Islámskému státu?“ pokračoval Zeman a dodal. „Pokud přicházejí ze zemí, kde se nebojuje, ptám se, proč nepracují pro svoji vlast a pro její zvelebení, aby jejich země překonala dosavadní zaostalost?“ sdělil. Na prezidentův proslov reagoval také politik a novinář Martin Komárek. Uvedl, že z toho, co Miloš Zeman řekl, a to například v souvislosti právě s migranty, je tak trochu na rozpacích.

„Já si velmi vážím pana prezidenta a dobře vím, že má své názory a má na ně své právo. Ale já bych tady použil citátu z projevu pana premiéra Sobotky, který říkal, že pozor na populisty, kteří budou chtít využít oprávněného strachu části obyvatel z migrantů. A já bych řekl, že pan prezident se svými výroky nebezpečně přiblížil na samou hranici populismu v tomto případě. Protože ty řeči o těch dobře živených mladých mužích, s tím se často setkáváme na sociálních sítích. To velmi zplošťuje problémy migrace,“ vysvětlil Komárek. 

Házet či neházet vajíčka?

Prezident také promluvil o mediálních masážích a o tom, že je zapotřebí tolerance vůči odlišným názorům, a to právě i ohledně té migrační krize. „Každý má právo ve svobodné společnosti svůj názor vyjádřit. Opačný názor pak také nesmí být ve skutečně svobodné společnosti umlčován a označován různými nálepkami, nebo dokonce nadávkami, jako že je někdo extremista nebo xenofob,“ řekl. „Nálepka či nadávka není argument. A prokazuje pouze myšlenkovou nedostatečnost těch, kdo ji vyslovují,“ podotkl.

„Stejně tak argumentem není řev. A právě řev je projevem fašistů, právě řev je projevem stáda, které se zde sešlo minulý rok,“ zavzpomínal prezident na loňskou demonstraci, při které vzduchem létala i vajíčka. „S odpuštěním, kdo byl nyní v úterý na Albertově? Pokud vím, tak lidé jako pan Konvička, pan Černoch, ti se tam, pokud vím, shromáždili, že? Takže o kom mluví, opravdu o minulém roku?“ rýpl si Schwarzenberg.

„Tak je pravda, že to, co tam bylo minulý rok, nebylo hezké, nebylo to normální. A ve své podstatě tam i selhala ochranná služba, já si myslím, že se měla chovat jinak. A těch prezidentů tam bylo víc, nebyl tam jen Zeman, pokud si dobře pamatuji, a projev toho davu byl tedy opravdu šílený. Podle mého soudu to tehdy byla akce lidí, kteří neuznávají demokracii. Protože pokud byl prezident zvolen demokratickým způsobem, tak ta druhá strana by to měla respektovat. Oni ale prostě unést vítězství druhé strany asi neumí,“ řekl Stanislav Huml.

„Pan prezident na jednu stranu tvrdí, že by měl mít každý svůj názor, ale na druhou stranu, pokud někdo má opačný názor, tak ho okamžitě onálepkuje fašistou, nebo řvoucím stádem. To, co se minulý rok dělo na Albertově, to bylo naprosto legitimní vyjádření občanů České republiky, nesouhlas s jednáním našeho prezidenta,“ řekl k tomu mladý lidovec Heller.

Prezidentovi tleskali jeho příznivci

Lidé, kteří si prezidenta na Albertov přišli letos poslechnout, s ním většinou souzněli, o čemž svědčí i cedule, na kterých byly nápisy jako například „Ať žije Zeman“. „No on tam shromáždil své příznivce, což bylo od začátku vyhlášeno, že to bude demonstrace na podporu Zemana,“ vysvětluje nadšení davu Schwarzenberg. „Pan prezident v daném okamžiku mluvil ke svým příznivcům a nemluvil k další části českého národa, a proto také tolik oslav na jeho slova,“ okomentoval to i Přemysl Sobotka.

Někteří studenti si stěžovali, že byl omezený přístup k pamětní desce. „Já jsem tam nebyl. Za nás tam byl Richard Brabec, který prohlásil, že chyba byla, že tam ty studenty nepustili všechny se poklonit k té desce,“ řekl Martin Komárek s tím, že si myslí, že vzhledem k tomu, že se jedná o den studentů, tak toto považuje za nešťastné.

Čí názor prezident vyjadřuje?

„Hlas prezidenta republiky má být hlasem národa, nikoliv hlasem médií, nikoliv jejich mediální troubou,“ řekl prezident. „Pan prezident Zeman vyjadřuje názor opravdu jen některých lidí, určitě ne celého národa. A ohledně novinářů, víte, novináři jsou tací i jiní, ale úkolem novináře je být kritický,“ vysvětluje Schwarzenberg.

„I když přiznávám, že bych měl pohodlnější život, kdybych hlasem médií byl,“ pokračoval v hodnocení novinářů prezident. „Novináři, kteří píší každý den o něčem jiném, aniž by čemukoliv rozuměli, by mě vychvalovali, jak krásné projevy pronáším. Ale dostal bych se do rozporu se svým národem. A proto bych vás závěrem chtěl vyzvat: Udělejme všechno proto, abychom i nadále žili ve svobodné společnosti, kde si budeme vážit rozdílnosti svých názorů, kde o nich budeme diskutovat, kde budeme argumentovat a kde nebudeme podléhat vymývání mozků," uzavřel prezident Zeman.

„Jako novinář, který si pokládá za čest, že byl osobně uražen Paroubkem i Zemanem, aniž bych chtěl velikost obou mužů jakkoli srovnávat, tak já výroky pana prezidenta o novinářích chápu. Je to tak trošku hra. On tím novinářskou obec vyprovokuje a on nutně potřebuje, aby se o něm mluvilo a psalo. V podstatě veřejné vystupování je dnes jediná politická platforma, kterou má, a on ji umí mistrovsky využívat,“ vyjádřil se k prezidentovu proslovu o médiích Komárek. Prezidentovu kritiku ohledně médií nesdílel Přemysl Sobotka. „Říkal, že je nutné zachovat svobodu slova, a najednou špatní jsou novináři a špatní jsou ti, kteří mají jiný názor. Jeho pravda je ta pravda posvátná,“ vyjádřil se Sobotka.

Bělobrádek: Prezidentův projev připomínal volební kampaň

Projev prezidenta Miloše Zemana na Albertově byl určený pouze jeho příznivcům, nikoliv celému národu, sdělili ČTK zástupci české vlády i opozice. Předseda vládní KDU-ČSL Pavel Bělobrádek lituje, že prezidentův projev připomínal volební kampaň. Ke kampani přirovnal Zemanovo vystoupení také poslanec opoziční TOP 09 Jiří Koubek. Předseda ODS Petr Fiala kritizoval prezidenta za to, že rozděluje společnost.

Zeman na Albertově vystoupil před několika tisíci příznivců, kteří drželi v rukou transparenty s heslem Ať žije Zeman a jeho portrétem. Mluvil o tom, že lidé jsou zejména v otázce uprchlické krize obětí mediální masáže. Ti, kdo vyjadřují obavy z přílivu migrantů, jsou podle něj neprávem nálepkování jako islamofobové, rasisté či fašisté.

„Takový projev by se spíše hodil do volební kampaně, ne jako vystoupení hlavy státu k výročí znovunabytí svobody," napsal v textové zprávě pro ČTK vicepremiér Bělobrádek. Předseda lidovců ocenil, že Zeman zahájil projev minutou ticha za oběti teroristických útoků v Paříži. Dál už si podle něj prezident jenom vyřizoval účty se svými odpůrci.

Forma shromáždění mě znechutila, prohlásil poslanec TOP 09

Zeman na Albertově mimo jiné prohlásil, že lidé, kteří ho loni na stejném místě vypískali a házeli po něm vejce jsou „řvoucí stádo". Poslanec TOP 09 Jiří Koubek, který se akce na Albertově zúčastnil, sdělil ČTK, že ho forma shromáždění znechutila, a proto z místa odešel. "Rád bych si ten projev poslechl, i když je můj názorový protivník, je to stále můj prezident. Forma toho shromáždění mne ale natolik znechutila, že jsem se otočil a odešel," řekl Koubek. Vadilo mu, že prezident sebral Albertov studentům, a uspořádal na něm shromáždění svých příznivců. "Miloš Zeman by si měl setkání svých vlastních příznivců na podporu své vlastní neomylnosti dělat v jiné dny, než v ty, které patří studentům," řekl ČTK. Koubek kritizoval také to, že Zeman se omluvil z pietního shromáždění u Hlávkovy koleje, ale akci na Albertově nevynechal.

S projevem, který Zeman přednesl na Albertově, nesouhlasí předseda ODS Petr Fiala. V textové zprávě pro ČTK napsal, že prezident by měl společnost sjednocovat. „Miloš Zeman však dělá pravý opak - místo aby národ stmeloval v krizových okamžicích, poštvává jednu část proti druhé," pokračoval Fiala.

Zemana na Albertově podpořili také stoupenci Bloku proti islámu, který vyzývá k úplnému vytlačení muslimů z Česka a staví se proti přijímání uprchlíků. Kvůli shromáždění Zemanových podporovatelů prezidentova ochranka nepustila před polednem na Albertov skupinu studentů, kteří chtěli zapálit svíčku u pamětní desky.

Projevy na náměstích

Rázná varování před fašizujícími tendencemi zněla po celou dobu setkání při příležitosti výročí 17. listopadu na Náměstí Míru v Praze. „Demokratická pravice, levice i střed musí být schopny spolupracovat. Když nebudou schopny, tak to fašisti vyhrajou,“ hřímal na náměstí literární historik Martin C. Putna. Mezi řečníky sklidila bouřlivé ovace i Táňa Fischerová.

Výzvami k boji za svobodu a varováním před extrémisty začalo setkání při příležitosti výročí 17. listopadu na Náměstí Míru. Za bouřlivého potlesku stovek lidí se mezi prvními ujala slova Táňa Fischerová: „Protože je dnes 17. listopad, tak bych na začátek vzpomenula ideály, které jak v roce 1939, tak 1989 vedly lidi do ulic. Na to bychom neměli nikdy zapomenout. Už tehdy se ale společnost rozdělila na dva proudy. Na jeden, který myslel především na sebe a své výhody, a na tak zvané idealisty,“ zahájila svou řeč známá politička a aktivistka. „Volalo se především po svobodě, ale svoboda je spojena s odpovědností za svůj domov, za sebe a za svět. Pokud podléháme manipulaci, stojíme jeden proti druhému a ovládá nás strach a ztrácíme všechno, pro co stojí za to žít, a nemáme také žádné obranné síly proti zániku ať už země nebo sebe sama. Jakmile ztratíme ideály, jsme oslabeni a naše imunita odchází,“ dodala.

Fischerová: Dřív jsme měli úctu, dnes pověst jedné z nejhorších zemí v Evropě

Fischerová také zmínila, že ti nejslabší potřebují naši ochranu a pomoc. „Není možné zachránit celý svět, ale musíme a můžeme udělat alespoň to málo, co udělat můžeme,“ vysvětlila a připomenula, že jsme se v minulosti dokázali chovat i jinak. „Naše azylová politika je teď hrozná a je nastavená velmi nepřátelsky vůči všem cizincům,“ konstatovala také občanská aktivistka. „Tehdy jsme získali úctu mnoha lidí, ale dnes už máme pověst pomalu jedné z nejhorších zemí v Evropě,“ doplnila s tím, že můžeme pomoci alespoň někomu. „Nikdy se nesmíme zbavit soucitu s druhým člověkem v nouzi,“ zmínila.

I dalšího řečníka přivítaly bouřlivé ovace. Martin C. Putna vyzval, abychom neopakovali chybu, která se stala v roce 1938. „Víte, v čem byl největší problém? Že byla řada lidí, která vlastně nevěřila ani Hitlerovi ani Stalinovi, ale říkali, že ti malí polodiktátoři, tak trošku autoritáři, to vlastně myslí dobře. Že se dovolávají národa a křesťanství. Bohužel jsem v rámci své práce musel přečíst celou českou publicistiku z roku 38. Vypadá velmi podobně jako velká část české publicistiky z tohoto podzimu,“ dodal s tím, že tehdy „se řvalo Židi ven“.

Putna: Když nebudou demokratické síly spolupracovat, tak to fašisti vyhrajou

Podle Putny se ultrapravice a extremismus v České republice neobjevil najednou. „Je děsivé, že se stává normální spílat a nadávat lidem, že je normální používat slovo havloid, že je normální posílat e-maily plné nenávisti, že se nenávist objevuje v novinách a v nejvyšších patrech politické scény. Tohle je problém,“ hřímal Putna. Upozornil na to, že v roce 1938 se stal prezidentem Emil Hácha.

„Dovedeme si představit, že by šel Emil Hácha tehdy na shromáždění vlajkařů? Ne,“ zhodnotil rázně. V reakci na fotografie Václava Havla, které se mezi lidmi objevily, upozornil na jeho odkaz. „V době, kdy hrozí nebezpečí společnosti, nebezpečí, ať už je to fašizace nebo autoritářský režim, musí být demokratická pravice, levice i střed schopny spolu spolupracovat. Když nebudou schopny spolupracovat, tak to fašisti vyhrajou,“ varoval.

„Všichni lidé dobré vůle, kteří teď stojí v tuto chvíli proti fašizaci společnosti, jsou a měli by být spojenci,“ vyzval Putna. „Nevím, jestli můžeme obstát proti současnému trendu, ale vzdát se prostě nesmíme,“ doplnil. Ke slovu se dostal také člen předsednictva Strany zelených Michal Berg, který jako jeden z dobrovolníků jel pomáhat do Maďarska. Svého řečníka měli i spoluorganizátoři celé akce, kterou byla Iniciativa zleva proti xenofobii. „Je potřeba se postavit vzrůstajícím fašistickým tendencím a jediná spravedlivá odpověď na současnou krizi je levicová. Domníváme se, že to, co je v mainstreamu označováno migrační krizí, je způsobeno nerovnováhou mezi globálním severem a jihem,“ uvedl Filip Vidimský.

Jebat Alláha, vlastizrádci budou viset. Šafrův redaktor šel s průvodem A. B. Bartoše

Reportér Svobodného fóra kráčel bok po boku radikálních příznivců Adama B. Bartoše a Martina Konvičky. Chtěl vidět, co se bude dít. A byl zděšen. „Vlastizrádci budou viset, železnou pěstí rozdrtíme sluníčkáře! Jebat Alláha, vypalme mešity. Čechy Čechům! USA nám vnucují zvrhlé západní hodnoty, jako jsou pedofilie a homosexualita.“ To jsou jen některá z hesel, která si nesli radikální příznivci extremistů Adama B. Bartoše a Martina Konvičky. Sám Bartoš pak volal heslo „Musíme jít v pochodu, který bude budit strach!“ A to se mu prý podařilo.

Bartoš volal po vzniku nového režimu, režimu, který vyžene všechny vetřelce. Je třeba ustavit domobranecké oddíly, které poráží „černotu“. Tento národ však podle Bartoše ještě není zdegenerovaný tak jako Západ a ještě se dokáže ubránit. „Vláda nás vydala napospas hordám krvežíznivých barbarů,“ hřímal dál radikál. Premiér Sobotka proto podle Bartoše musí skončit, buď dobrovolně, nebo k tomu bude donucen. Ale skončí.

Hymna v podání Okamury a Beatrice Todorové na Václavském náměstí

A pak se ozvala média… Autor písně „Ruský šváb“ promluvil ze Šafrova webu k Zemanovi

Spolupracovník Svobodného fóra poslal ironický vzkaz prezidentu Zemanovi. Mluvil v něm o kavárenském slizu a obrovské škodě, že na pódiu nebyla veliká fotka ruského prezidenta Vladimira Putina, nebo aspoň Andreje Babiše. Alespoň, že ti studenti dostali „na frak“.

„Vážený pane prezidente, drahý pane docente Konvičko, milí soukmenovci, kavárenský slize.“ Těmito slovy zahájil svůj video vzkaz prezidentovi a spol. spolupracovník Svobodného fóra a video-komentátor Quido Czerny. Jinak též zpěvák, proslavený písní se zemitým refrénem „Náš prezident je ruský šváb". Tu s oblibou doporučuje například Jan Rejžek.

Další slova vůči prezidentovi tak vstřícná nebyla. Z úst komentátora zaznělo, že čím víc jsou lidé vzdělaní, tím víc prezidentovy názory odmítají. Leč, naděje umírá poslední, jeden akademik – docent Konvička, entomolog – už na prezidentově straně stojí. Mimo toho, že je to expert na hmyz, je také expertem na islám. Ale co, když někdo rozezná kusadla od makadel, podle autora rozezná možná i sunnity od šíitů.

Za pozornost nestojí ani to, že pan Konvička mluvil o muslimech a mletí masokostní moučky. Jen detail. Jde jen o zemitý humor, ve kterém se Zeman a Konvička setkávají. Jen je škoda, že pánové Zeman a Konvička nestáli vedle sebe a nedrželi se za ruce. „Rozhodně chyběla vzadu, tam, jak byl ten pěkný nápis ‚Podporujeme prezidenta Zemana‘, tak tam mi chyběla fotka prezidenta Putina,“ doplňuje v ironickém duchu autor.

Ministr bez práce, Američan Dienstbier

ParlamentníListy.cz byly mimo jiné i na Albertově a publikovaly k tomu reportáž: „Svobodu, kterou jsme před šestadvaceti lety získali, můžeme lehce ztratit, je ohrožena. Pokud někdo vymění prezidentskou zástavu za červené trenýrky a sklízí obdiv od lidí, kteří nás nazývají fašisty, pak říkám, že nám chce naši svobodu někdo vzít! Braňme naši prezidentskou zástavu. Stůjme pevně za naším prezidentem, který dobře ví, co to je národní identita. Na rozdíl od lidí, jako je třeba pan Američan Dienstbier, ministr bez práce. Nejsme extremisté. Říkáme jen to, co ve své době říkal britský premiér Winston Churchill. Byl snad Churchill extremista, když upozorňoval na nástup fašismu? Ne, on byl jediný, kdo měl odvahu veřejně pojmenovat přicházející zlo. Dnes můžeme vidět, že Evropa pozbývá opravdových a silných politiků. Kolik lidí bude ještě nesmyslně pobito, než si páni Junckerové, Schulzové, Hollandové a paní Merkelové uvědomí, že jejich laxností, nečinností a pomatenou imigrační politikou dovedou Evropu na pokraj zkázy!“ řečnil šéf Úsvitu a válečný veterán Miroslav Lidinský.

Dnešní elity jsou podle něho odtrženy od reality a od toho, co si přejí občané, stejně jako byly od reality odtrženy předlistopadové politické elity. „Je tu ale jedna čestná výjimka. Je to prezident Miloš Zeman. Proto stůjme za svým prezidentem a můžeme jednoduše dodat: Brusel je nám na nic, chceme ochranu hranic!“ burácel před tisícovkami lidí Miroslav Lidinský.

K počítači usedl i Jakub Janda. A strhal všechno, včetně minuty ticha za oběti teroru

Ostře se do prezidenta Miloše Zemana za jeho vystoupení na Albertově opřel Jakub Janda, zástupce ředitele think-tanku Evropské hodnoty. Na svém facebookovém profilu Janda napsal, že na Albertově by se měla držet minuta ticha za padlé ruské vojáky na Donbasu. „Mozkový trust Veleba–Konvička–Mynář–Nejedlý by vůbec nebyl proti. Chybí jen Petr Hitler Hampl, který asi jel střílet po uprchlických člunech, jak nadšeně navrhoval.

Přeju si, aby prezident do této břečky zaplul co nejhlouběji, aby se co nejvíce otevřelo místo pro rozumného kandidáta, který se neplazí před autoritáři a netleská fašounům,“ dodal Janda.

Jan Veleba je předsedou Strany práv občanů, který zastává názory blízké Zemanovi. Martin Konvička je lídrem Bloku proti islámu, na jehož akci dnes Zeman promluvil. Vratislav Mynář je Zemanův kancléř, Martin Nejedlý je jeden z prezidentových poradců. Petr Hampl je člen Svobodných a také Bloku proti islámu, je známý svým vyhraněným postojem proti přijímání ilegálních migrantů.

Zeman podkouřil publiku vším, co chtělo slyšet, napsal komentátor

Prezident Miloš Zeman si při včerejším projevu na Albertově u příležitosti výročí 17. listopadu vybral jednoznačně stranu. Píše to alespoň komentátor Martin Čaban v E15. „Zcela nepochybně šlo o záměr, když prezident Miloš Zeman včera na Albertově označil víkendový pařížský masakr zrovna za ‚islámské útoky‘, a nikoli třeba za útoky teroristické či islamistické. Zcela nepochybně nešlo o přeřeknutí, když týž prezident v tomtéž projevu označil muslimskou kulturu šmahem za ‚kulturu vrahů‘,“ poznamenává Čaban.

Ten dokonce i spočítal, kolikrát hlava státu ve svém projevu použila slovo národ. Sedmkrát. A to přitom nejde o standardní pojem z prezidentského slovníku, poznamenává Čaban.  „Prezident republiky si včera ve vyhroceném veřejném sporu o vnímání imigrační krize navzdory všem svým slibům jednoznačně vybral stranu. Zdaleka ne poprvé, ale dosud nejvýrazněji. Nejen tím, v jaký den a na jaké akci vystoupil, ale hlavně tím, že se na této akci nepokusil ani o náznak státnického nadhledu, o kultivaci diskuse, třeba o podporu obsahu a kritiku zlé, nenávistné formy. Naopak s potěšením podkouřil publiku vším, co od něj chtělo slyšet,“ konstatuje Čaban a naráží v té souvislosti na slova Miloše Zemana z 8. března 2013, když sliboval, že bude prezidentem všech občanů.

Bzukot na Twitteru

Vystoupení prezidenta Miloše Zemana na Albertově v den, kdy si Česko připomínalo boj za svobodu a demokracii, vyvolalo na sociální síti Twitter spíše pohoršení než slova chvály. „Tenhle národ to fakt nemá lehký,“ povzdechl si kupříkladu novinář Jindřich Šídlo.

„Hrad se na extremisty z pražské kavárny dnes připravil, hlásá halónovinář Ovčáček. Fajn, my jsme připraveni na prezidenta, co nableje na Albertově i do Konvičky,“ zveřejnil ještě před projevem prezidenta Miloše Zemana filmový a hudební kritik Jan Rejžek.

Novinář píšící pro Právo Alexandr Mitrofanov se byl podívat na Václavské náměstí a tak sledoval prezidentův projev až ze záznamu. „Je fakt, že Gustáv Husák před 26 lety veřejně nemluvil. A nebyla ani simulace. Po dnešku není třeba,“ ulevil si na Twitteru. „Teď se budu chlubit vlastním olysalým peřím. To když si vzpomenu, co jsem zde (obvykle bez pochopení z 2. strany) psal před volbou prezidenta,“ dodal.

„Zeman nejen na jednom pódiu, ale evidentně i v naprosté mentální shodě s Konvičkou. Kdo ještě věří, že nevěděl o kontaktech s Mrázkem?“ přisadil si politický geograf Univerzity Karlovy Michael Romancov.

Novináři Jindřich Šídlo i Ján Simkanič kriticky zhodnotili výběr osob, které se postavily vedle prezidenta Zemana na pódiu na Albertově. „Prezident chce být hlasem národa, proto si k sobě postavil jeho reprezentanty Konvičku, Velebu a Mynáře. Tenhle národ to fakt nemá lehký,“ posteskl si Šídlo. „Zeman, Konvička, Veleba, Nejedlý, Mynář, Ovčáček na jednom pódiu při oslavě státního svátku. Vybíráme ty nejlepší z nás,“ s notnou dávkou ironie okomentoval dění Simkanič.  

Publicista píšící pro Lidové noviny posléze ještě doplnil, že „na podporu Zemana se dokáže sejít už jen ta nejhorší politická sebranka“. „Poselství dnešního 17. listopadu je nezpochybnitelné: Děti, vyhýbejte se alkoholu, rozkládá tělo i duši,“ zakončil Simkanič své hodnocení 17. listopadu.

Novinář David Klimeš vytáhl na světlo světa známý prezidentův překlad názvu ruské skupiny Pussy Riot. „Pan prezident někde tam vpředu zpracovává pasy od pánů Konvičky a Veleby. Víte, co je to pasy, že?“ rýpl si do Zemana.

„Zeman mluví o komunistech, aniž by je komunisty nazval. To aby se vedle stojící Veleba třeba neurazil. Směšné, směšné, směšné!“ zhnusil se někdejší poslanec a politik Tomáš Fejfar. „Šmíra!! Jinak bych ten dnešní Albertov nenazval,“ dodal.

Politolog Univerzity Karlovy připomněl, že prezident sice ve svém projevu zdůraznil, že si náš národ zaslouží, aby si vládl sám a aby mu někdo zvnějšku nenařizoval, co má dělat, nad Hradem však již dříve vyvěsil vlajku EU.

Psychiatr specializující se na léčbu závislostí Karel Nešpor lakonicky podotkl, že z výroků hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka čekal, že Miloš Zeman nechá Albertov vystřílet. Po teroristických útocích v Paříži by však prý byl mainstream, tak ho nechal jen uzavřít.

Novináři Marku Wollnerovi, který na ČT uvádí pořad Reportéři ČT, včerejší dění paradoxně připomnělo dobu komunismu. „17. listopad v režii policejních složek, které v blikajících a houkajících antonech pořádají manévry v centru Prahy a snaží se tak uchránit prezidenta před případnými nespokojenci, to jsou kulisy jako vystřižené z časů před 26 lety. Letošní oslavy se prostě nesou v duchu autentické připomínky starých pořádků,“ posteskl si.

A teď tvrdá čísla… Souboj Václava Havla a Miloše Zemana, zde je výsledek

Začátek nové svobodné éry, ale i změnu k horšímu a velké zklamání představuje 17. listopad 1989 pro občany České republiky. Alespoň to vyplývá z průzkumu agentury SANEP.

Zklamání převažuje. Podle 65 % dotázaných se rozhodně heslo Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí nepodařilo naplnit. Více než 53 procent obyvatel není spokojeno s aktuální politickou situací a 45 % dotázaných míní, že nejsme vyspělou demokratickou zemí. 

Zajímavé je však to, že jen 18 procent dotázaných odpovědělo, že se měli za komunistické éry lépe a zároveň 42 % občanů řeklo, že jsou na svou zemi hrdi. Za vlastence se rozhodně považuje 58 procent obyvatel. Spíše ano v této otázce odpovědělo dalších 22 procent.

Dotázaní občané považují za největší klady sametové revoluce volné podnikání, svobodu projevu, větší možnosti studia, ale především možnost cestování. Mezi zápory převažuje korupce v politice, policii a justici, zvýšená kriminalita, ztráta sociálních jistot i zhoršující se životní úroveň. 

Nejvýznamnější osobností polistopadového vývoje je Václav Havel s 35,7 %, hned na druhém místě jej následuje Miloš Zeman s 34,8 %. Oproti loňskému roku tak došlo k výraznému vzestupu Zemana (z 17,4 %) a výraznému poklesu Havla (z 45,6 %). Třetí Václav Klaus se stále pohybuje kolem 12 %. 

A teď ještě nějaký závěr...

Sorry, celé je to ještě příliš čerstvé. A příliš bolestivé a znepokojující. Snad jen... „Hledáš-li přítele, vyplouvám za tebou; A jako most přes rozbouřenou vodu, Já utěším duši tvou…“

To jen tak pro připomenutí. Je sice sentimentální, přesto pořád moc pěkná písnička. A kdo se stane „mostem přes rozbouřené vody“? Tohle místo je, zdá se, zatím smutně prázdné.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace