Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Legendární padouch milence zfackoval, o ženu ale stejně přišel. Proč si před Martinem Růžkem lidé na ulici uplivovali a proč Národní divadlo odmítlo jeho herecký pohřeb? Tajnosti slavných

19.11.2015
Legendární padouch milence zfackoval, o ženu ale stejně přišel. Proč si před Martinem Růžkem lidé na ulici uplivovali a proč Národní divadlo odmítlo jeho herecký pohřeb? Tajnosti slavných

Autor: ČT

Popisek: O první ženu připravil Martina Růžka kolega, s druhou pak prožil téměř půl století

O první ženu se utkal s milencem, nakonec ji ale stejně ztratil. Přestože strávil na jevišti Národního divadla téměř třicet let, nakonec mu Zlatá kaplička odmítla uspořádat důstojné herecké poslední rozloučení.

Hvězda Národního divadla i mnoha filmů a seriálů, slávista tělem i duší, byl jedním z nejvýraznějších představitelů moderního realistického herectví. Kdo by neznal třeba jeho krále Kazisvěta z pohádky Princezna se zlatou hvězdou, barona Kaunitze v komedii Adéla ještě nevečeřela či Petra Voka v komedii Pan Vok odchází. Měl velmi široký a dynamický rejstřík, od strhující vitality přes polotóny, ukrývající vnitřní napětí, až ke komornímu výrazu. Byl nesmírně přesvědčivým mistrem herecké zkratky, plné vnitřní obsažnosti. Jeho postavy mají pevnou stavbu a překvapují novými a originálními detaily. „Nepamatuji se, že by zničil nějakou figuru. To, co předvádí, je krásné, moderní herectví,“ složil mu kdysi poklonu František Filipovský.

Martin Růžek jako fanatický jezuita Koniáš

Martin Růžek jako fanatický jezuita Koniáš

I když jeho role byly převážně sympatické, od ztvárnění fanatického jezuity Koniáše v historickém dramatu režiséra Karla Steklého Temno se zapsal u filmových kritiků především jako hlavní představitel padouchů. Zahrál ho totiž tak přesvědčivě, že si dokonce před ním lidé na ulici uplivovali. Následovali další zloduchové, pak už je ale začal odmítat. „Proti negativním hrdinům nic nemám, ale není možná šířit pořád jenom zlo. Naštěstí režiséři pochopili, že bych měl hrát i jiné charaktery,“ prohlásil. Nakonec jich vytvořil jen ve filmu či televizi na sto padesát. Přesto se ‘nálepka‘ padoucha u jeho jména překvapivě tu a tam objeví dodnes.

V roce 1955 ve válečném dramatu Tanková brigáda

V roce 1955 ve válečném dramatu Tanková brigáda

Nevzali ho pro nedostatek talentu

Původně se jmenoval Erhard Martin a pro pořádek – Erhard bylo jméno a Martin příjmení. Narodil se 23. září 1918 v Červeném Kostelci. Jeho otec Antonín byl obchodníkem se suknem, syn se ale mnohem víc než o rodinnou živnost zajímal od raného dětství o film a divadlo. Po otcově smrti se s matkou přestěhoval v roce 1929 do Hradce Králové, kde studoval na gymnáziu a konečně si začal plnit životní sen – hrál v dětském divadelním souboru. Po pěti letech se přesunuli do hlavního města a již v roce 1935 se pokusil o přijetí na konzervatoř. Tehdejší uznávaný profesor Svoboda ho ale odmítl, prý pro nedostatek talentu. Neuspěl ani napodruhé, a tak nakonec maturoval na karlínské reálce. V roce 1939 začal studovat na matčino přání lesní inženýrství na ČVUT. Vzápětí ale byly české vysoké školy uzavřeny nacisty, a tak se protloukal, jak se dalo. Pracoval jako číšník, maloval obrazy, ale především hrál divadlo s různými ochotnickými společnostmi.

S Lenkou Fišerovou v televizním válečném dramatu z roku 1965 Motlitba za Kateřinu Horovitzovou

S Lenkou Fišerovou v televizním válečném dramatu z roku 1965 Motlitba za Kateřinu Horovitzovou

V roce 1941 byl umístěn do tzv. luftschutzu, protiletecké civilní obrany. V roce 1942 se seznámil s Dédou Papežem a do roku 1943 působil v jeho divadle Čin i jako režisér. Poté se stal jedním ze zakladatelů divadla D Tvář a účinkoval v Rokoku ve skupině Živé jeviště satirika Václava Laciny. V roce 1944 sklidil první velký úspěch v Rokoku a Alhambře jako člen souboru Jana Snížka v pásmu Nekonečný trojúhelník a právě tehdy přijal jméno Růžek na památku matčina bratra, štábního kapitána generálního štábu Otmara Růžka, který byl zastřelen 1. října 1941 během prvního stanného práva, vyhlášeného Heydrichem 28. září 1941, ze svou účast v odboji, v organizaci Obrana Národa a posléze v ÚVOD (Ústředí vedení odboje domácího). V té době se Růžek stýkal s libeňským řezníkem Bohumilem Vosmíkem, s nímž hrával po večerech za spuštěnými roletami maryáš. Vosmík jej požádal, aby obstaral nějaké pokrývky ze zásob tzv. Luftschutzu, kde herec pracoval. Ty se pak dostaly prostřednictvím Vosmíka ukrytým parašutistům, kteří vykonali atentát na Heydricha. Vosmíka s celou rodinou za účast v odboji nacisté později popravili.

Král Kazisvět ve slavné pohádce Princezna se zlatou hvězdou

Král Kazisvět ve slavné pohádce Princezna se zlatou hvězdou

Geniální samouk

Po uzavření divadel v roce 1944 pracoval až do konce války v modřanské továrně Interfarma. Již za okupace se intenzivně vzdělával, studoval divadelní a dramatickou literaturu a jeho neformálním učitelem se stal uznávaný redaktor a divadelní kritik A. F. Šulc, který mu umožnil přístup do své bohaté divadelní knihovny. Růžek byl typickým hereckým samoukem, který si budoucí postavení a mistrovství vydobyl vlastním úsilím a odhodláním, a právě z toho nejspíš pramenila jeho pozdější rezervovanost a nechuť k oficiálnímu hereckému školství. Nabídky stát se divadelním pedagogem a vyučovat na DAMU odmítal, výjimku učinil pouze jednou. V Brně krátce vyučoval na JAMU a jeho jediným žákem se stal pozdější divadelní režisér Alois Hajda. Pamětníci však označovali Růžkovy pedagogické metody jako poněkud neobvyklé – výuka a konzultace s žákem se totiž většinou konaly v brněnských kavárnách.

Jako Jan Platagenet v březnu 1969 v představení Divadla na Vinohradech Král Jan

Jako Jan Platagenet v březnu 1969 v představení Divadla na Vinohradech Král Jan

Po osvobození se stal již profesionálním hercem a vystřídal zpočátku několik ‘štací‘. V roce 1957 přešel do pražského Divadla čs. Armády, dnešního Divadla na Vinohradech, aby v roce 1963 zakotvil v Národním divadle. V posrpnovém období až do normalizace byl dokonce šéfem jeho činohry a působil v něm až do odchodu do penze v roce 1990. Je tudíž s podivem, jak se naše největší divadelní scéna zachovala po jeho smrti. Ale o tom až později.

S Bohušem Záhorským v seriálu F. L. Věk

S Bohušem Záhorským v seriálu F. L. Věk

Padouch číslo jedna

Před filmovou kamerou se objevil poprvé v roce 1949 jako Young v povídce Vladimíra Síse Dýmka míru a hned následující film Temno naplno odstartoval jeho kariéru. Z jeho fanatika Koniáše, který šíří utrpení a zlo, diváky dodnes mrazí v zádech. Pan Růžek nesmírně obdivoval jeho ‘duchovního otce‘, spisovatele Aloise Jiráska, a již jako student se v roce 1930 hrdě zúčastnil jeho pohřbu. „Mistru Jiráskovi jsem stál špalír s náchodskými gymnazisty, když ho na poslední cestě převáželi z Prahy do rodného Hronova,“ zavzpomínal.

Na jevišti Národního divadla v roce 1974 s Klárou Jernekovou v představení Dům pro nejmladšího syna

Na jevišti Národního divadla v roce 1974 s Klárou Jernekovou v představení Dům pro nejmladšího syna

Od roku 1958 spolupracoval s Československou televizí, pro niž ztvárnil velké postavy v přepisech literárních předloh i v původních hrách. Objevoval se ale i v pohádkách a večerníčcích a byl oblíbeným televizním dabérem. Intenzivně pracoval i v rozhlase, tam ale bylo jeho postav tolik, že jsou jen velmi obtížně zdokumentovatelné. Za své výkony byl v roce 1965 vyznamenán titulem zasloužilý umělec, v roce 1974 k němu přidal Zasloužilého člena Národního divadla a o čtyři roky později ještě národního umělce. Tento titul ale v prosinci 1989 vrátil na protest proti brutální policejní represi vůči studentské demonstraci. V roce 1988 se stal čestným občanem svého rodného města, Červeného Kostelce.

S Ivou Janžurovou v historické komedii Pan Vok odchází

S Ivou Janžurovou v historické komedii Pan Vok odchází

V zákulisí létaly facky

Poprvé se oženil s hvězdou Janáčkovy opery v Brně Jarmilou Palivcovou, kterou mu ale odloudil o deset let mladší kolega, herec Josef Karlík. Jednou dokonce kvůli tomu padaly v zákulisí brněnského divadla i facky. Bylo to tenkrát téměř stylové – právě totiž hráli Shakespearovo Zkrocení zlé ženy. Pak se seznámil se svou druhou ženou Milenou, která si přivedla do vztahu syna Vladimíra z prvního manželství, a prožili spolu neuvěřitelných šestačtyřicet let. Jeho největší životní vášní byl fotbal, a především pražská Slavia. „Vím, že mi v žilách proudí červenobílá krev,“ říkával. Počátkem 60. let patřil k aktivistům, kteří se zasadili, aby byl klubu, od 50. let přejmenovanému na Dynamo Praha, navrácen tradiční název SK Slavia Praha, a v letech 1965 až 1983 byl předsedou Klubu přátel Slavie.

V seriálu Cirkus Humberto

V seriálu Cirkus Humberto

Jeho poslední filmovou rolí se stala v roce 1994 postava převora ve filmu V erbu lvice. Krátce po natáčení ho ale postihla mozková mrtvice, a tak již nemohl dokončit postsynchrony a jeho postavu namluvil Luboš Tokoš. Zůstal totiž nepohyblivý, a sotva se začal jeho zdravotní stav trochu zlepšovat, udeřil infarkt a musel dostat nový kardiostimulátor. Nebyl na tom dobře ani psychicky a poslední měsíce života strávil v léčebně dlouhodobě nemocných v pražském Motole. Celých devatenáct měsíců bojoval s osudem i vlastním tělem, krátce před Vánoci roku 1995 mu podlehl. Zemřel 18. prosince, a kdyby tušil, co se vzápětí událo, určitě by ho to velmi ranilo.

Národní divadlo, na jehož jevišti prožil téměř třicet let, poté neumožnilo z jakýchsi organizačně-technických důvodů rozloučení z jeviště, jak bývalo pro vrcholné herce obvyklé, ale nabídlo rodině rozloučení přímo z foyeru. „Toto náhradní řešení jsme s maminkou odmítli. Dohodli jsme tedy s ND rozloučení v obřadní síni krematoria ve Strašnicích. Po několika dnech se ND znovu ozvalo, patrně se někdo z vedení 'chytil za nos'..., a nabídlo rozloučení z jeviště. Takovéto improvizace jsme již odmítli a zůstalo při rozloučení ve Strašnicích. I zde ho organizovalo ND a je třeba říci, že vše proběhlo důstojně," upřesnil situaci kolem pohřbu pana Růžka pro KrajskéListy.cz syn Vladimír Růžek a dodal: „Na jedné straně je třeba vzít v úvahu, že když tatínek umřel, tak již pět let nebyl členem souboru činohry, protože 1990 odešel do důchodu. Ale na druhé straně je také třeba hodnotit událost tak a konstatovat, že po Listopadu, za nového vedení činohry ND, nebyl náhle tatínek persona grata, což trvá dodnes..."

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace