Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kalousek má máslo na čenichu, ovšem Ovčáček s dlouhýma ušima je prostě k sežrání. 17. listopadu vypluje loď bláznů, bude se zuřivě demonstrovat a jako zlatý hřeb Okamura zazpívá hymnu. Naživo

17.11.2015
Kalousek má máslo na čenichu, ovšem Ovčáček s dlouhýma ušima je prostě k sežrání. 17. listopadu vypluje loď bláznů, bude se zuřivě demonstrovat a jako zlatý hřeb Okamura zazpívá hymnu. Naživo

Foto: Fór_um

Popisek: Takhle probíhala výroba chobotnice Andrej Babiš.

Recesisté ze sdružení Fór_um chystají „ksichty", a to na výročí 17. listopadu. Organizují totiž už čtvrtý recesistický pochod s maskami, tentokrát s názvem Sametové posvícení, jak píše MF Dnes. To ale není vůbec všechno, co lze v Praze na výročí Listopadu podnikat. Chystá se na nás sice déšť, zato teplo, v Praze má být kolem 12 stupňů. Takže paraple nebo pláštěnku a šup ven… A pokud zůstanete doma, Česká televize připravila slušný program.

Podle všeho chtějí recesisté letos vypravit do ulic Prahy „loď bláznů“, což má být konstrukce tažená na přívěsných vozících. Kolem ní mají poskakovat masky postav české politiky. Ministr financí Babiš bude ztvárněn jako chobotnice objímající chapadly premiéra Bohuslava Sobotku, prezident Zeman bude ztvárněn s Krtečkem a dostaví se i Vladimir Putin s vojskem. Samozřejmě k vidění bude i Miroslav Kalousek, a to s máslem na hlavě.

Tématem celé výpravy bude uprchlická krize, v jejímž čele půjde smrtka a Švejk. Chybět nebude ani kapela. Masky vznikají ve výtvarných dílnách Elišky Sokolové a jejích kolegyň, přípravy řídí doktorandka na DAMU Olga Cieslarová.  „Jsme pro satiru ve veřejném prostoru, podporujeme hravost a tvůrčí naladění v artikulaci závažných společenských témat,“ píše se na facebookovém profilu sdružení Fór-um. Průvod inspirovaný basilejským karneval Fasnacht vyjde z Jungmannova náměstí ve dvě hodiny odpoledne, projde Národní třídou a postupně obkrouží centrum Prahy.

Veřejnosti se otevře i Ministerstvo dopravy, kde můžete pokecat s Ťokem

Ministr dopravy Dan Ťok uctí památku 17. listopadu 1989 a 1939 na Národní třídě v Praze a u Hlávkovy koleje spolu s dalšími členy vlády. Následně od 10 hodin otevře pro veřejnost dveře Ministerstva dopravy (Ministerstvo dopravy ČR, Nábřeží Ludvíka Svobody 12, Praha 1) a bude připraven zodpovídat otázky návštěvníků dne otevřených dveří.

Pražské protivládní demonstrace 17. listopadu

Podle údajů magistrátu se v Praze uskuteční pět protivládních demonstrací. Všechny budou ovlivněny posledními událostmi v Paříži. Ve 13 hodin na Můstku zahajuje demonstraci Dělnická strana sociální spravedlnosti. Ve své poslední tiskové zprávě konstatuje, že teroristické útoky ve Francii považuje za další z mnoha důvodů k zastavení imigrace a za důsledek neschopnosti evropských vládnoucích politiků. Je toho názoru, že Evropa se musí začít bránit nebo pařížské inferno bude jen slabým začátkem toho, co nás čeká v budoucnu.

Ve 14 hodin vypukne na Václavském náměstí společná demonstrace hnutí Svoboda a přímá demokracie, Národní demokracie, DSSS a dalších. Zazní zde opakovaně výzva vládě, aby neprodleně přijala přísná opatření proti islamizaci.  Ve 14 hodin bude též zahájena demonstrace na Albertově a na Klárově. Na Albertově budou hovořit zástupci Bloku proti islámu, organizace Islám v ČR nechceme a Úsvitu – národní koalice. Všichni požadují především ochranu státních hranic před ilegálními imigranty.

Na Klárově pořádá demonstraci Projekt Československo a podporují ho Záložáci Prahy a středočeského kraje a konkrétně i Marek Obrtel, Česká strana národně socialistická a tyto facebookové skupiny: „Čest, svoboda, respekt“, „Infowars“, „Zdravý rozum proti Majdanu“, „Bratři Mašínové jsou vrazi, ne hrdinové“, „Zeman musí v roce 2018 znovu kandidovat“ a „Miloš Zeman je náš prezident“. Očekáváni jsou hosté ze Slovenska. Zazní zde, že rozpad Československa byl nelegitimní, a kdyby byl jako nelegitimní anulován, přestaly by být Česká i Slovenská republika okamžitě členy EU i NATO. Dále zde zazní požadavky na nezbytné projevení jasného vládního stanoviska k zastavení vojenských intervencí USA a jejich "koalic ochotných" na Blízkém východě, v Africe a na Ukrajině a také požadavek na řešení role České republiky v mezinárodních organizacích – tedy EU a NATO.

Okamura bude zpívat hymnu, to si nemůžeme nechat ujít!

Demonstrace „Za naši kulturu a bezpečnou zem" se koná, jak stojí výše, v úterý 17.11. ve 14 hodin na Václavském náměstí u Národního muzea.  Na úvod Tomio Okamura (předseda SPD) zazpívá v duetu se zpěvačkou Beatrice Todorovou naživo státní hymnu a následně vystoupí se svým projevem. 

Dále vystoupí s projevem herec Ivan Vyskočil, písničkář Pepa Nos (také zazpívá), hudebník Aleš Brichta (také zazpívá Neznámého vojína od Karla Kryla), bývalý senátor, primář a viceprezident Českého červeného kříže Pavel Lebeda, hudebník Slávek Janda ze skupiny Abraxas, místopředseda SPD a poslanec Radim Fiala a další. „Na této demonstraci vyslovíme nahlas: ANO - referendu o vystoupení z EU a bezpečné zemi a NE nezákonným imigrantům a islámu,“ zvou organizátoři. 

Tomáš Ortel live v Praze

V 16 hodin bude zahájena demonstrace na Náměstí republiky, kterou organizuje Národní demokracie. Zde zahraje Tomáš Ortel, který se objevil letos v nominacích na zpěváka roku v užší nominaci, a ve Zlatém slavíkovi loni kapela Ortel poskočila ze 105. místa na čtvrté. Vystoupí též zástupci Národního kongresu, kteří požadují demisi vlády a ustavení vlády národní záchrany, která by měla nejen důsledně obhajovat zájmy národa, ale současně iniciovat společné zasedání parlamentů ČR, SR a Maďarska za účelem koordinace postupu, který by zamezil jakémukoli přísunu ilegálních migrantů. Současně požadují vstoupit do jednání s nově zvolenou polskou vládou a polským prezidentem, aby se tak ujasnily vztahy mezi zeměmi V4. Zároveň vyzývají Čechy, Moravany a Slezany, aby zapomněli na místní a skupinové rozpory a sjednotili se k obraně základních zájmů naší společnosti.

V 17 hodin je některými organizátory plánován pochod k Úřadu vlády. Letošního 17. listopadu tedy může každý svojí účastí podpořit takové názory, které jsou mu nejbližší a s kterými souzní. Mnozí organizátoři demonstrací se vzájemně informují a podporují a rozhodně se všichni shodují minimálně ve dvou bodech: V odmítání stávající proimigrační politiky současné české vlády a v podpoře prezidenta Miloše Zemana.

Červená karta pro Zemana

Organizátoři loňského protestu, při němž tisíce lidí vystavili prezidentovi symbolickou stopku zdvižením červené karty, letos pořádají na Národní třídě happening Karta pro příštího prezidenta. Účastníci akce budou mít možnost na karty napsat jméno osobnosti, kterou by rádi viděli jako nástupce Zemana. Z Národní třídy by se měl průvod Zemanových odpůrců přesunout k soše sv. Václava na Václavském náměstí, kde se připojí k Setkání dobré vůle, které na odpoledne svolali spolek Podhradí a iniciativa Proti projevům nenávisti. Na stejné místo přijdou před čtvrtou hodinou odpoledne také účastníci demonstrace na náměstí Míru. Tu svolali čeští dobrovolníci, kteří se v uplynulých měsících zapojili do pomoci uprchlíkům z Blízkého východu a Afriky na hraničních přechodech na Balkáně. Czech team, jak si tato skupina říká, se na náměstí Míru spojí s akcí Refugees Welcome (Uprchlíci, vítejte), která vyzývá k solidaritě s uprchlíky a kritizuje xenofobní postoje části české společnosti. Organizátoři na Facebooku vyzvali dobrovolníky i jejich příznivce, aby přišli v reflexních vestách. V nich čeští dobrovolníci na Balkáně pracují. 

Díky, že můžem!

Především vzpomínkou na sametovou revoluci je koncert Díky, že můžem! Ten začne na piazzetě Národního divadla v deset hodin dopoledne a potrvá do půlnoci. Organizátoři chtějí připomenout hodnotu svobody, demokracie a možnosti seberealizace.

Součástí nevšední oslavy Díky, že můžem! budou koncerty čtyřiapadesátičlenného orchestru mladých hudebníků Police Symphony Orchestra, známé kapely Sunflower Caravan a dalších hostů. Na piazzetě se pouze při této výjimečné příležitosti otevře Obývák Václava Havla i s letištěm, kde bude možné posedět a začíst se nejen do Havlových knih. „Rádi zapojujeme jiné projekty co nejhravější formou. Pojmout knihovnu VH takto fyzicky bylo téměř samozřejmostí. Další nápady jako letiště nebo lavička na sebe nenechaly dlouho čekat,“ vysvětluje produkční akce Daniel Jirotka. Dojde i na „štafetové“ čtení z knížky Michaela Žantovského Havel, do kterého se zapojí Jáchym Topol a další osobnosti.

Rušno bude také na balkoně historické budovy Národního divadla, odkud zazní například originální bubenická show Tokhi& the Groove Army. Piazzeta Národního divadla se stane dějištěm skate exhibice, ukázky krasojízdy, žonglérského workshopu, mimořádně se po ní projedou bikeři.  Připravena je divadelní pohádka pro děti nebo třeba kreslení křídami na dlaždice. Odpoledne Národní třídou projde tradiční satirický karnevalový průvod Sametové posvícení. Od 17 hodin bude v kostele sv. Voršily sloužena mše. Po 19 hodině budou následovat koncerty v Rock Cafe na Národní třídě. „Pokud chtějí návštěvníci pojmout tento svátek aktivně, mohou na Národní strávit téměř celý den. Program na piazzetě bude jedno velké představení, snad každý si tu přijde na své,“ zve dramaturgyně Lucie Bílková.

Demonstrace proti Babišovi

Několik ohlášených akcí nesouvisí ani s migrací, ani s prezidentem. Na Staroměstském náměstí budou od tří hodin demonstrovat odpůrci ministra financí Babiše proti jeho „totalitní politice“. Na Malé Straně se v poledne sejdou také kritici rozhodnutí Akreditační komise zrušit obor speciální pedagogika na Univerzitě Jana Amose Komenského. Kromě demonstrací se letos uskuteční i klasické připomínky historických událostí z roku 1939, které vedly k uzavření vysokých škol nacisty, i z roku 1989, které stály za pádem komunistického režimu v Československu. Vzpomínkovou akci na Národní třídě například plánují představitelé sociální demokracie v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Budou se také konat mše, a to i za účasti kardinála Dominika Duky.

Iva Bittová ve Fóru Karlín

Zpěvačka a houslistka Iva Bittová oslaví výročí sametové revoluce koncertem, v němž propojí propojí svou tvorbu s klasickou hudbou. V pražském Fóru Karlín vystoupí 17. listopadu se svou skupinou Čikori, pěveckým folklórním sborem Grunik a orchestrem PKF – Prague Philharmonia. Dirigentem koncertu bude Kaspar Zehnder. „Koncert pro mě bude i ohlédnutím zpět v čase, kdy jsme na náměstí zvonili klíči a společně zpívali hymnu v davu národa, s nadějí na demokratickou budoucnost“.

Forum Karlín rozezní písně ze zpěvaččina alba Zvon, které natočila s PKF – Prague Philharmonia, a tvorba amerického skladatele Charlese Ivese. Konkrétně půjde o díla Washington’s Birthday, kde zazní i improvizovaný zpěv Bittové, dále Three Places in New England a Unanswered Question. Koncert připomene 26. výročí sametové revoluce, která vedla k pádu komunistického režimu v tehdejším Československu. „Půjde o propojení hudebních kultur s průkopníkem americké moderní hudby, soudobou evropskou alternativní tvorbou kvarteta Čikori a moravsko-beskydskou expresí pěveckého sboru Grunik,“ vysvětluje Bittová.

A něco pro staré mařeny

 

Plastici, Brabenec, Toufar i Kolja připomenou v České televizi výročí sametové revoluce

 
Česká televize připomíná v úterý 17. 11. revoluční listopadové události sérií tematických pořadů. Vedle přímého přenosu z předávání Cen paměti národa nabídne i premiérové dokumenty, jedinečný hudební projekt propojující underground s filharmoniky i český oscarový film Kolja.
 
Jak dopadne společný koncert legendární undergroundové kapely The Plastic People of the Universe a Filharmonie Brno, se diváci ČT art dozví v přímém přenosu 17. listopadu ve 20:00. „Plastici vystoupí v sestavě, ve které jsme je vídali v posledních letech. Česká televize je na vrcholu kariéry představí nejen tímto neopakovatelným koncertem, ale i v prologu, kterým je dokument natočený právě pro tuto příležitost,“ říká režisér přenosu Břetislav Rychlík. Koncertu nazvanému Co znamená vésti koně bude totiž na ČT art předcházet ještě dokumentární film Co znamenalo vésti koně, který přiblíží vznik výjimečného hudebního projektu Milana „Mejly“ Hlavsy, Vratislava Brabence a Pavla Zajíčka, jehož premiéru připravila kapela The Plastic People of the Universe v hospodě v Kerharticích u České Lípy v březnu roku 1981.
 
Druhý program České televize uvede ve stejný večer dva premiérové dokumenty. Svědectví o pátrání po ostatcích číhošťského faráře Josefa Toufara Mrtvolu sprovoďte ze světa, které mapuje události od exhumace ostatků v listopadu 2014 přes zkoumání profilu DNA až po Toufarův pohřeb v Čihošti v červenci letošního roku. „Měl jsem možnost být přítomen některým klíčovým okamžikům odkrývání pravdy o osudu umučeného faráře Josefa Toufara a musím říct, že se jednalo o chvíle emocionálně nesmírně silné a důležité. Doufám, že se nám je takto podaří zprostředkovat i televizním divákům,“ říká kreativní producent snímku Patrick Diviš.
 
 
Od 21:35 pak ČT2 v premiéře uvede také nejnovější snímek renomovaného dokumentaristy Miroslava Janka Evangelium podle Brabence. Filmový dokument je založen na neformálních rozhovorech novinářky Renaty Kalenské s básníkem, zahradníkem a v současné době vůdčí postavou Plastiků Vratislavem Brabencem. Improvizovaná povídání se odehrávají na místech, jež pro Brabence a Kalenskou něco znamenají a daly vzniknout pásmu nezávazného filozofování, sebeironických vtipů i poznámek o životě ptáků a přírodě jako takové. Záznamy rozhovorů jsou pak prokládány poetickými vsuvkami.
 
Sváteční televizní program pak nabídne také přímý přenos udílení Cen Paměti národa, slavných český oscarový film Kolja a řadu dalších tematických pořadů. Událostem sametové revoluce a předlistopadovému dění se bude po celý den věnovat i zpravodajský kanál ČT24.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace