Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Týden v kultuře

Týden v kultuře

Nejen knížky, i ´živá´ kultura nás zajímá. Aneb Pavel Přeučil každé pondělí

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

S poutníkem za Bílou paní

S poutníkem za Bílou paní

Strašidla pro víkendy i všední den. Kde? No přeci na hradech a zámcích

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V bývalém kostele sv. Michaela nevěstinec? Proti je i magistrát

07.05.2013
V bývalém kostele sv. Michaela nevěstinec? Proti je i magistrát

Autor: ZSP

Popisek: V odsvěceném kostele sv. Michaela, v těsném sousedství Staroměstského náměstí, chce jeho vlastník zřejmě poskytovat erotické služby. Dokážou tomu úřady zabránit?

Kdysi býval jedním z nejdůležitějších kostelů na pražském Starém Městě. Přes sklad, sídlo banky, obchodní centrum a azyl podivné výstavní expozice se propracoval až k diskotékovému klubu se striptýzovou show. A nyní bude asi ještě hůř. Rozsvítí se snad nad vchodem do barokního kostela sv. Michaela červená lucerna?

V odsvěceném kostele sv. Michaela na Starém Městě mají vzniknout pokoje nápadně připomínající prostory, v nichž jsou nabízeny erotické služby. Společnost Michal Praha, která v současnosti architektonicky cenný barokní objekt vlastní, by v něm chtěla zřídit „výstavní prostory, prodejní galerii a ubytovací zařízení malého typu". Tak je pojmenován nový podnikatelský záměr v dokumentaci ke stavebnímu povolení, která nyní leží na stavebním úřadu Prahy 1. Záměr investora vyvolává obavy nejen mezi památkáři, ale i na samotném Magistrátu hlavního města Prahy.

Odepsaná památka

V kostele sv. Michaela kázal svého času dokonce i Mistr Jan Hus a další významní husitští kazatelé. Jsou pod ním pohřbeni rektoři a děkani Univerzity Karlovy, významní pražští měšťané či představitelé řádu servitů neboli Služebníků Mariiných, kteří po rekatolizaci působili právě při tomto kostele.

„Již v minulosti jsem kvůli této památce jednala s řediteli NKÚ Balíkem a Ježkem. Je ostudou, že byl vůbec kostel za velmi netransparentních okolností prodán. Nyní je třeba alespoň zachovat kulturnost využití této památky, stojící v těsném sousedství Staroměstského náměstí,“ zdůrazňuje zastupitelka MČ Praha 1 a poslankyně Věcí veřejných Kateřina Klasnová. „Jako zastupitelka se pokusím dostat k projektové dokumentaci na stavebním odboru MČ Praha 1. Nedovedu si představit, že by tato významná bývalá sakrální památka sloužila k tak pokleslým účelům,“vyjadřuje své zděšení a rozhořčení Klasnová.

Desítky odborníků různých profesí, sdružených v poradním orgánu magistrátu Metropolitní ozvučná deska (MOZD), se nedávno shodly, že si kostel, ač odsvěcený, určitě zaslouží jiné využití. „Kostel sv. Michaela tvoří s Týnským chrámem a kostelem sv. Mikuláše jakýsi duchovní trojúhelník Staroměstského náměstí. To, že z něj nejspíš už nikdy nebude kultovní místo, ještě neznamená, že tam musí být bordel," zlobí s, provinciál řádu dominikánů Tomáš Benedikt Mohelník.

Tragický osud chrámu páně

Osud barokního kostela, který se nachází se v těsném sousedství Staroměstského náměstí, považují památkáři za jeden z nejsmutnějších příkladů našeho současného přístupu ke kulturnímu dědictví. Původně chrámový prostor byl už v minulosti rozdělen na patra. Nyní by podle projektu mělo v podkroví vzniknout šest velmi prostorných hotelových pokojů, vždy s postelí a krbem a s vícemístnou vanou nebo sprchou za prosklenou stěnou. Už samotné jejich zařízení vyvolává pochybnosti.

„Zaručeně se nejedná například o ubytovnu zaměstnanců a těžko se může jednat o regulérní hotel. Pokoje jsou příliš těsně svázány s tamním společenským sálem, a to provozně i akusticky. Nutné hotelové zázemí, odpovídající luxusu pokojů, v objektu úplně chybí," uvádí se v dokumentu, který zpracovala pracovní skupina primátora pro revitalizaci Staroměstského náměstí.

Bojovat chce i magistrát

V současnosti projekt čeká na povolení stavebního úřadu Prahy 1, který tvrdí, že z projektové dokumentace není zřejmé, že by investor chtěl v bývalém kostele provozovat erotické služby. Vyjádření majitele k zamýšlené budoucnosti bývalého kostela sv. Michaela se bohužel stále nedaří sehnat. Podle Obchodního rejstříku je jím prostřednictvím firmy Michal Praha Jerri Nowikovsky, jenž údajně nyní sídlí ve Vídni.

„Zdá se, že by požadované stavební úpravy mohly bohužel umožnit ještě efektivnější, ale hlavně legální provoz současně fungujícího striptýzového kabaretu," podotýká architekt Václav Králíček z magistrátní Kanceláře pro památky UNESCO. Pražský magistrát nyní vymýšlí, jak investorovy plány zhatit, a tak se jako vlastník sousedního pozemku přihlásil do stavebního řízení. „Městu se tak otvírá alespoň nějaká šance pokusit se přehodit výhybku a najít pro místo nějaké kulturnější využití,“komentuje vývoj kauzy dominikánský provinciál Mohelník.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace