Gott, Bartoška, Šafránková: Slavní nemocní v médiích. Kdo porušil etická pravidla? Téměř všichni, nejtrapnější je ale Nova. Zato Blesk se brání
14.11.2015
Autor: Supraphon
Popisek: Karel Gott
Krajské listy.cz se před časem pozastavily nad způsobem, jakým o vážném onemocnění Karla Gotta informovala česká média, ale i jeho blízcí. V návaznosti na to se objevily různé reakce. Mají vůbec novináři o nemoci známých osobností psát, anebo raději mlčet? Jsme velmi rádi, že se naše názory shodují s postoji odborníků, kteří se zabývají etickými aspekty zpravodajství, týkajícího se podobných případů. Lidé mají právo být informováni o nemoci celebrit, ale s mírou a taktem.
Tímto problémem se dokonce zabýval i veřejnoprávní kanál ČT 24. V pořadu Newsroom řešil dilema, zda vůbec měla Česká televize informovat o zdravotních problémech Karla Gotta. A dospěl k názoru, že ano. Ale citlivě, věcně a podloženě. Už proto, že Karel Gott je v českém společenském prostředí naprostým fenoménem.
Informovat, ale nepitvat!
Pořad se přitom nezabýval pouze nemocí Karla Gotta, ale také například Jiřího Bartošky, Libuše Šafránkové, Michala Viewegha nebo zpěvačky Anny K. Jejich náhlé vážné zdravotní problémy nadlouho ovládly titulní stránky především bulvárních médií. Lidé je jako vždy hltali, ale na druhé straně pokrytecky obviňovali novináře z hyenismu. Podle Janise Sidovského, manažera řady celebrit, je však otevřená komunikace vhodná: „To znamená nezastírání té skutečnosti,“ uvedl v tomto pořadu. Podle mediálního analytika Milana Krumla ale v pořádku není, když se ta záležitost rozebírá způsobem, který není zpravodajský, ale zasahuje do intimní sféry té či oné osobnosti. Stejný názor zastává i Barbara Osvaldová, předsedkyně etické komise Syndikátu novinářů ČR. Ta zdůrazňuje, že onemocnění celebrit nemá být podrobně rozpitváváno.
Karlův Gottův stav?
Jenže právě toho se dopouští s trestuhodnou mírou jak bulvární deník Blesk, tak například Televize Nova. Ta dovedla zpravodajství o tom, že Karel Gott trpí rakovinou, do skutečně absurdních mezí. Den po dni informuje o průběhu chemoterapie, jíž se těžce nemocný zpěvák podrobuje. Zpravodajství neváhá zahájit hlavní zprávou dne o Gottově léčbě a věnuje jí dlouhé minuty. V Televizních novinách navíc zařazuje různé „přímé“ vstupy, v nichž reportéři zopakují jenom to, co předtím vyšťourali nádeníci bulváru, například že si Gott zapnul telefon. Poté slibují, že „Karlův Gottův“ stav budou samozřejmě nadále sledovat. Ještě víc tristní jsou další reportáže, například rozhovory s německými turisty u nás, kteří hrůzně zpívají Gottův hit Včelka Mája.
Blesk se brání
Na straně druhé ale autoři pořadu Newsroom uznali, že médiím včas nepomohli ani zástupci zpěváka, až do okamžiku, kdy konečně vydala prohlášení Gottova manželka. Výsledkem byla smršť různých spekulací a nepravdivých zpráv, například že byl Gott hospitalizován s infarktem a že absolvoval operaci srdce. Dokonce nechyběl její přesný popis. Zkreslené informace českých médií vzápětí převzala zahraničí. Radek Lain, šéfredaktor Blesku, se ale bránil, že nevystoupil nikdo, kdo by přesně řekl, kvůli čemu je Karel Gott hospitalizován. A dodal, že prý o Karlovi Gottovi píší tak, aby se to nedotklo jeho dvou malých dcer. V této souvislosti Newsroom připomněl, jak otevřeně o své nemoci informovali například Jiří Bartoška, Anna K. nebo americká herečka Angelina Jolie.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adéla Hofmanová