Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Gott, Bartoška, Šafránková: Slavní nemocní v médiích. Kdo porušil etická pravidla? Téměř všichni, nejtrapnější je ale Nova. Zato Blesk se brání

14.11.2015
Gott, Bartoška, Šafránková: Slavní nemocní v médiích. Kdo porušil etická pravidla? Téměř všichni, nejtrapnější je ale Nova. Zato Blesk se brání

Autor: Supraphon

Popisek: Karel Gott

Krajské listy.cz se před časem pozastavily nad způsobem, jakým o vážném onemocnění Karla Gotta informovala česká média, ale i jeho blízcí. V návaznosti na to se objevily různé reakce. Mají vůbec novináři o nemoci známých osobností psát, anebo raději mlčet? Jsme velmi rádi, že se naše názory shodují s postoji odborníků, kteří se zabývají etickými aspekty zpravodajství, týkajícího se podobných případů. Lidé mají právo být informováni o nemoci celebrit, ale s mírou a taktem.

Tímto problémem se dokonce zabýval i veřejnoprávní kanál ČT 24. V pořadu Newsroom řešil dilema, zda vůbec měla Česká televize informovat o zdravotních problémech Karla Gotta. A dospěl k názoru, že ano. Ale citlivě, věcně a podloženě. Už proto, že Karel Gott je v českém společenském prostředí naprostým  fenoménem.

Informovat, ale nepitvat!

Pořad se přitom nezabýval pouze nemocí Karla Gotta, ale také například Jiřího Bartošky, Libuše Šafránkové, Michala Viewegha nebo zpěvačky Anny K. Jejich náhlé vážné zdravotní problémy nadlouho ovládly titulní stránky především bulvárních médií. Lidé je jako vždy hltali, ale na druhé straně pokrytecky obviňovali novináře z hyenismu. Podle Janise Sidovského, manažera řady celebrit, je však  otevřená komunikace vhodná: „To znamená nezastírání té skutečnosti,“ uvedl v tomto  pořadu. Podle mediálního analytika Milana Krumla ale v pořádku není, když se ta záležitost rozebírá způsobem, který není zpravodajský, ale zasahuje do intimní sféry té či oné osobnosti. Stejný názor zastává i Barbara Osvaldová, předsedkyně etické komise Syndikátu novinářů ČR. Ta zdůrazňuje, že onemocnění celebrit nemá být podrobně rozpitváváno.

Karlův Gottův stav?

Jenže právě toho se dopouští s  trestuhodnou mírou jak bulvární deník Blesk, tak například Televize Nova. Ta dovedla zpravodajství o tom, že Karel Gott trpí rakovinou, do skutečně absurdních mezí.  Den po dni informuje o průběhu chemoterapie, jíž se těžce nemocný zpěvák podrobuje. Zpravodajství neváhá zahájit hlavní zprávou dne o Gottově léčbě a věnuje jí dlouhé minuty. V Televizních novinách navíc  zařazuje různé  „přímé“ vstupy, v nichž reportéři zopakují jenom to, co předtím vyšťourali nádeníci bulváru, například že si Gott zapnul telefon. Poté slibují, že „Karlův Gottův“ stav budou samozřejmě nadále sledovat. Ještě víc tristní jsou další reportáže, například rozhovory s německými turisty u nás, kteří hrůzně zpívají Gottův hit Včelka Mája. 

Blesk se brání

Na straně druhé ale autoři pořadu Newsroom uznali, že médiím včas nepomohli ani zástupci zpěváka, až do okamžiku, kdy konečně vydala prohlášení Gottova manželka. Výsledkem byla smršť různých spekulací a nepravdivých zpráv, například že byl Gott hospitalizován s infarktem a že absolvoval operaci srdce. Dokonce nechyběl její přesný popis. Zkreslené informace českých médií vzápětí převzala zahraničí. Radek Lain, šéfredaktor Blesku, se ale bránil, že nevystoupil nikdo, kdo by přesně řekl, kvůli čemu je Karel Gott hospitalizován.  A dodal, že prý o Karlovi Gottovi píší tak, aby se to nedotklo jeho dvou malých dcer.  V této souvislosti Newsroom připomněl, jak otevřeně  o své  nemoci informovali  například Jiří Bartoška,  Anna K. nebo americká herečka Angelina Jolie.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace