Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Evropa nám kontroverzní český protikuřácký zákon nenakazuje, ministr zdravotnictví klame veřejnost

11.11.2015
Evropa nám kontroverzní český protikuřácký zákon nenakazuje, ministr zdravotnictví klame veřejnost

Autor: Hans Štembera

Popisek: Ilustrační foto

Na pomoc obhájit svůj návrh zákona na absolutní zákaz kouření falešně využívá EU… Kontroverzní zákon o absolutním zákazu kouření je v tuto chvíli uložen k ledu. Poslanci o něm ještě nejednali a pokud budou, čeká se tak bouřlivá diskuse a množství pozměňovacích návrhů, že je takřka nemožné, aby platil od začátku roku 2016, jak to sliboval ministr zdravotnictví Němeček. Snad proto začal nyní strašit sankcemi ze strany EU, pokud nebude zákon v nejbližší době přijat. Je to ale lež, absolutní nepravda a marná snaha zatlačit na poslance, aby zákon přijali co nejdříve.

Zákon o absolutním zákazu kouření se sice vládě i autorovi líbí, méně ale už poslancům. Mají k němu řadu výhrad a připravených pozměňovacích návrhů. Na program jednání poslanecké sněmovny se stále nedostal a jak vidno hned tak nedostane.

Kuřáckou či nekuřáckou?

Nepovedený a velmi složitý protikuřácký zákon, o kterém se mluví o jako nejpřísnějším z celé Evropy, navzdory tvrzení ministerstva zdravotnictví, že přijetím se jen přiblížíme evropským státům, má tolik odpůrců, že by bylo nejlepší připravit návrh úplně nový, anebo nechat legislativu takovou jaká je. Tedy dát restauratérům, kuřákům i nekuřákům, svobodu v rozhodování jakou restauraci či kavárnu si vybrat. Kuřáckou či nekuřáckou?

Tu možnost dnes mají. „Spousta restaurací, ba i barů již dobrovolně nekuřácké jsou, tak proč to nově zakazovat," potvrzuje zbytečnost nového zákona exministr zahraničí a poslanec TOP 09 Karel Schwarzenberg.  A souhlasí s ním i Zuzka Bebarová-Rujbrová z KSČM. „I kuřáci za ty peníze, které platí státu na daních, by měli mít možnost kouřit důstojně. Samozřejmě odděleně od nekuřáků," uvedla.

Němeček je zatvrzelý

A že ten současný zákon je dostatečně tvrdý, pokud bude důsledněji kontrolován, svědčí nedávná zpráva v regionálních moravských novinách, že v Přerově byli opakovaně kuřáci potrestáni pokutou od městské policie, protože kouřili na zastávce autobusů, kde se kouřit nesmí. Možná by stačilo být jen důslednější v rámci současné legislativy. Například oddělení prostor pro kuřáky a nekuřáky v některých restauracích - jsou spíše jen tak naoko, než aby plnily současnou protikuřáckou normu.   

Ministr Němeček je však zjevně přesvědčen jen o své pravdě a nadále trvá na přijetí svého kontroverzního návhu protikuřáckého zákona. A když se mu to příliš nedaří, bere si nyní do rukou, jak je to u nás zvykem, Evropskou unii a její zákony. Opět ale, jak je to v podobných případech nejčastěji,  úplně špatně a hlavně zbytečně. Přímým nátlakem bylo nedávné prohlášení ministerstva zdravotnictví, v němž upozorňuje, že zákonodárci s přijetím zákazu nemohou příliš otálet. „Kdyby totiž kuřáci z tuzemských hospod nezmizeli do 20. května příštího roku, zadělalo by si Česko na velký problém. Pokud bychom do té doby zákaz nezavedli, hrozilo by České republice řízení před Soudním dvorem EU i uložení finančních sankcí,“ informovala mluvčí Štěpánka Čechová.

Pravda je jiná

Pravda je ale úplně jiná. Za zdržení protikuřáckého zákona sestaveného ministrem zdravotnictví Česku nic nehrozí. A to i přesto, že obsahuje odkaz na evropskou tabákovou směrnici. Opravdu zhruba už jen šest měsíců totiž zbývá na zapojení evropské tabákové směrnice do české legislativy, ale v úplně jiné věci. Jde o direktivu, která do právního řádu členských zemí Evropské unie zavádí povinné odpuzující obrázky na krabičky cigaret nebo zakazuje prodej kuřiva s charakteristickou příchutí. Ta musí vstoupit v platnost opravdu nejpozději 20. května.

I tato evropská tabáková směrnice má ale u nás zpoždění. Tabákové firmy  podle zkušeností z jiných zemí potřebují na takovou změnu produktů a výroby zhruba sedm měsíců. Ministerstvem zemědělství připravenou novelu zákona o potravinách a tabákových výrobcích, která evropský předpis v Česku zavádí, však ještě neprojednala ani vláda. Natož poslanci a senátoři. Výrobci cigaret potřebují znát s předstihem detaily, podle kterých mají začít nové krabičky vyrábět, aby mohly být prodávány od 20. května, jak nařizuje Brusel. Čeští zákonodárci si totiž mohou evropskou směrnici ještě zpřísnit – například zvýšit plochu varovných obrázků na více než 65 procent, daných Evropskou komisí, nebo mohou nastavit přechodné období, ve kterém bude možné ještě doprodat staré krabičky. Český zákon by měl také stanovit jakou formou má být na krabičkách uvedený povinný odkaz na odvykací organizaci. Těžko se vše stihne tak, aby zákon mohl vstoupit v platnost nejpozději 20. května. Pak opravdu hrozí ČR opravdu sankce ze strany Evropské komise.

Falešné zaštítění se EU

Za nepřijetí Němečkova zákona navzdory prohlášení ministerstva zdravotnictví nehrozí opravdu nic. Vše se tak opravdu týká této evropské tabákové směrnice, ale nikoliv plošného zákazu kouření v restauracích a omezení prodeje alkoholu, navrhovaných v protikuřáckém zákoně, který připravilo ministerstvo zdravotnictví.

Možná by doopravdy stálo za to, aby vláda upnula svoji pozornost k právě k této povinnosti a zbytečně se nevyčerpávala snahou schválit kontroverzní protikuřácký Němečkův zákon, kterému evidentně nepomůže ani falešné zaštítění se Evropskou  unií. 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace