Evropa nám kontroverzní český protikuřácký zákon nenakazuje, ministr zdravotnictví klame veřejnost
11.11.2015
Autor: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto
Na pomoc obhájit svůj návrh zákona na absolutní zákaz kouření falešně využívá EU… Kontroverzní zákon o absolutním zákazu kouření je v tuto chvíli uložen k ledu. Poslanci o něm ještě nejednali a pokud budou, čeká se tak bouřlivá diskuse a množství pozměňovacích návrhů, že je takřka nemožné, aby platil od začátku roku 2016, jak to sliboval ministr zdravotnictví Němeček. Snad proto začal nyní strašit sankcemi ze strany EU, pokud nebude zákon v nejbližší době přijat. Je to ale lež, absolutní nepravda a marná snaha zatlačit na poslance, aby zákon přijali co nejdříve.
Zákon o absolutním zákazu kouření se sice vládě i autorovi líbí, méně ale už poslancům. Mají k němu řadu výhrad a připravených pozměňovacích návrhů. Na program jednání poslanecké sněmovny se stále nedostal a jak vidno hned tak nedostane.
Kuřáckou či nekuřáckou?
Nepovedený a velmi složitý protikuřácký zákon, o kterém se mluví o jako nejpřísnějším z celé Evropy, navzdory tvrzení ministerstva zdravotnictví, že přijetím se jen přiblížíme evropským státům, má tolik odpůrců, že by bylo nejlepší připravit návrh úplně nový, anebo nechat legislativu takovou jaká je. Tedy dát restauratérům, kuřákům i nekuřákům, svobodu v rozhodování jakou restauraci či kavárnu si vybrat. Kuřáckou či nekuřáckou?
Tu možnost dnes mají. „Spousta restaurací, ba i barů již dobrovolně nekuřácké jsou, tak proč to nově zakazovat," potvrzuje zbytečnost nového zákona exministr zahraničí a poslanec TOP 09 Karel Schwarzenberg. A souhlasí s ním i Zuzka Bebarová-Rujbrová z KSČM. „I kuřáci za ty peníze, které platí státu na daních, by měli mít možnost kouřit důstojně. Samozřejmě odděleně od nekuřáků," uvedla.
Němeček je zatvrzelý
A že ten současný zákon je dostatečně tvrdý, pokud bude důsledněji kontrolován, svědčí nedávná zpráva v regionálních moravských novinách, že v Přerově byli opakovaně kuřáci potrestáni pokutou od městské policie, protože kouřili na zastávce autobusů, kde se kouřit nesmí. Možná by stačilo být jen důslednější v rámci současné legislativy. Například oddělení prostor pro kuřáky a nekuřáky v některých restauracích - jsou spíše jen tak naoko, než aby plnily současnou protikuřáckou normu.
Ministr Němeček je však zjevně přesvědčen jen o své pravdě a nadále trvá na přijetí svého kontroverzního návhu protikuřáckého zákona. A když se mu to příliš nedaří, bere si nyní do rukou, jak je to u nás zvykem, Evropskou unii a její zákony. Opět ale, jak je to v podobných případech nejčastěji, úplně špatně a hlavně zbytečně. Přímým nátlakem bylo nedávné prohlášení ministerstva zdravotnictví, v němž upozorňuje, že zákonodárci s přijetím zákazu nemohou příliš otálet. „Kdyby totiž kuřáci z tuzemských hospod nezmizeli do 20. května příštího roku, zadělalo by si Česko na velký problém. Pokud bychom do té doby zákaz nezavedli, hrozilo by České republice řízení před Soudním dvorem EU i uložení finančních sankcí,“ informovala mluvčí Štěpánka Čechová.
Pravda je jiná
Pravda je ale úplně jiná. Za zdržení protikuřáckého zákona sestaveného ministrem zdravotnictví Česku nic nehrozí. A to i přesto, že obsahuje odkaz na evropskou tabákovou směrnici. Opravdu zhruba už jen šest měsíců totiž zbývá na zapojení evropské tabákové směrnice do české legislativy, ale v úplně jiné věci. Jde o direktivu, která do právního řádu členských zemí Evropské unie zavádí povinné odpuzující obrázky na krabičky cigaret nebo zakazuje prodej kuřiva s charakteristickou příchutí. Ta musí vstoupit v platnost opravdu nejpozději 20. května.
I tato evropská tabáková směrnice má ale u nás zpoždění. Tabákové firmy podle zkušeností z jiných zemí potřebují na takovou změnu produktů a výroby zhruba sedm měsíců. Ministerstvem zemědělství připravenou novelu zákona o potravinách a tabákových výrobcích, která evropský předpis v Česku zavádí, však ještě neprojednala ani vláda. Natož poslanci a senátoři. Výrobci cigaret potřebují znát s předstihem detaily, podle kterých mají začít nové krabičky vyrábět, aby mohly být prodávány od 20. května, jak nařizuje Brusel. Čeští zákonodárci si totiž mohou evropskou směrnici ještě zpřísnit – například zvýšit plochu varovných obrázků na více než 65 procent, daných Evropskou komisí, nebo mohou nastavit přechodné období, ve kterém bude možné ještě doprodat staré krabičky. Český zákon by měl také stanovit jakou formou má být na krabičkách uvedený povinný odkaz na odvykací organizaci. Těžko se vše stihne tak, aby zákon mohl vstoupit v platnost nejpozději 20. května. Pak opravdu hrozí ČR opravdu sankce ze strany Evropské komise.
Falešné zaštítění se EU
Za nepřijetí Němečkova zákona navzdory prohlášení ministerstva zdravotnictví nehrozí opravdu nic. Vše se tak opravdu týká této evropské tabákové směrnice, ale nikoliv plošného zákazu kouření v restauracích a omezení prodeje alkoholu, navrhovaných v protikuřáckém zákoně, který připravilo ministerstvo zdravotnictví.
Možná by doopravdy stálo za to, aby vláda upnula svoji pozornost k právě k této povinnosti a zbytečně se nevyčerpávala snahou schválit kontroverzní protikuřácký Němečkův zákon, kterému evidentně nepomůže ani falešné zaštítění se Evropskou unií.
Vložil: Anička Vančová