Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Překročili jsme bod zlomu! Bratr ministra, arabista a veterán z války v Perském zálivu se obává, že Evropu čekají už jen pogromy a rasové nepokoje

11.11.2015
Překročili jsme bod zlomu! Bratr ministra, arabista a veterán z války v Perském zálivu se obává, že Evropu čekají už jen pogromy a rasové nepokoje

Foto: ČT, repro

Popisek: Petr Pelikán je arabista a konvertita k islámu, do češtiny přeložil například i části Koránu

Dnes a denně se někdo vysmívá českým občanům a politikům, že jsou xenofobní a kritizují je také za údajně nelidský přístup k nelegálním uprchlíkům. Po ombudsmance Anně Šabatové nebo OSN tak nedávno učinila členka ruské skupiny Pussy Riot. Jistota, s jakou někteří aktivisté vyslovují své názory a odmítají argumenty druhé strany, je ale přinejmenším zarážející. Veřejnost nejspíše považují za tupou masu, zmanipulovanou některými médii, či populistickými lídry. Na první pohled by se mohlo zdát, že Češi se skutečně bojí zbytečně a nemají dostatek informací, jenže opak je pravdou.

Potvrzují to i slova tak zasvěceného odborníka, jakým je arabista Petr Pelikán. Kromě toho, že je veteránem z války v Perském zálivu a působil jako honorární konzul v Súdánu,  absolvoval stáže na několika arabských univerzitách. To, že je dobře obeznámen s muslimskými realitami i mentalitou, nejlépe dokazuje fakt, že konvertoval k islámu. Mimo jiné se také podílel na překladu Koránu. 

Překročená  hranice

Pelikán nedávno v rozhovoru pro týdeník Téma vyjádřil své názory na příliv uprchlíků do Evropy. Obavy lidí z obří vlny imigrantů považuje za oprávněné, protože to množství jiných kultur, které je evropská společnost schopná vstřebat natolik, aby se sama nezničila, bylo už překročeno.  Přiklání se k názoru, že jde o stěhování národů, ale na rozdíl od jiných si uvědomuje, že probíhá již  dlouho. Na Blízkém východě, kde se v poslední době pohyboval, v podstatě migrace probíhá neustále. 

Jdou především za lepším

A odlišný názor má i na příčiny migrace. Zdaleka nejde jenom o nejčastěji prezentovaný důvod, že masy lidí utíkají před válkou. Podle něj jsou hlavním impulsem k tomu, aby se  mnozí migranti vydali do Evropy, jejich příbuzní, kteří zde už žijí. Od nich dostávají informace, peníze a školení, co mají dělat. V tomto směru považuje za důležitý fenomén internetu a sociálních sítí. Mimochodem, jejich prostřednictvím je Evropa líčena jako ráj na zemi. „Představa utečenců je taková, že každému, kdo Evropy přijede,  dá místní vláda bydlení, dá mu najíst,  oblékne ho, dá mu vzdělání a  kapesné, ze kterého bude moci posílat peníze domů,“ uvedl Pelikán na základě svých zkušeností. Telefonování a datové přenosy jsou v Africe mnohem levnější než tady. Všichni prý u sebe pořád mají chytrý telefon. Nemají třeba na oběd, ale na mobil ano.  A je přesvědčen, že většina Syřanů neprchá před  Islámským státem, ani před „pekelným režimem“  Bašára Asada. 

Přijde střet, ale existuje řešení

V souvislosti s uprchlickou krizí Pelikán také upozorňuje, že pro státy, přijímající uprchlíky, je nebezpečné, že jsou imigranti  více než k těmto státům loajální  k jiné náboženské či politické ideji. Byl by proto pro model, jaký u nich aplikují země Perského zálivu, tedy omezování občanských práv. A připomíná, že země v oblasti Perského zálivu nikdy nepodepsaly Úmluvu o právním postavení uprchlíků.  Pokud nebudou učiněna razantní opatření a současná praxe se nezmění, Pelikán předpovídá, že přijde střet: „Bude to bouřlivé a dokonce podle mě dojde k nějaké obdobě toho, co se odehrálo v Evropě - a zejména v Německu - před druhou světovou válkou,“ varuje.

Na druhé straně ale i on kritizuje podmínky v našich utečeneckých táborech, kam jezdí jako překladatel. Hlavní problém podle něj spočívá ve faktu, že běženci nemají potřebné informace a netuší, co se s nimi děje  a co s nimi bude dál. Ale uznává, že Česko je jednou z posledních zemí, která dodržuje Dublinské úmluvy.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace