Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Černý týden pro české pěvecké legendy. Pravda o Karlu Gottovi a Martě Kubišové a o tom, co se jim stalo

04.11.2015
Černý týden pro české pěvecké legendy. Pravda o Karlu Gottovi a Martě Kubišové a o tom, co se jim stalo

Foto: Youtube, repro

Popisek: Na Youtube můžete najít duet Gotta s Kubišovou, tradicionál s textem Zdeňka Borovce Scarborough Fair

Přestože Marta Kubišová strávila normalizační léta v disentu a Karel Gott jako režimem povolený, někdo by možná řekl až protežovaný umělec, mají hodně společného. A to nejen svoje výrazné, na první poslech rozpoznatelné hlasy, které spolu navíc báječně ladí… Minulý týden se jejich osudy opět protnuly – želbohu v nešťastném slova smyslu. Oba postihla velmi vážná nemoc.

V roce 1993 někoho v České televizi napadlo spojit dvě velké legendy, jejichž kariéra začala v šedesátých letech. Na Youtube můžete najít jejich duet, známý tradicionál s půvabným českým textem Zdeňka Borovce Scarborough Fair. „Čím vzduch voní, když Scarborough spí? Šalvěj, zázvor, muškát a kmín…“ zpívají v televizním klipu obě hvězdy. To ale není zdaleka jediný duet, který spolu ti dva nazpívali. A leckomu se nostalgií zamží zrak, když se podívá na starý vinyl, tak zvanou pětačtyřicítku, kde Supraphon vydal v roce 1965 dva velké šlágry: Kubišové Loudá se půlměsíc a na druhé straně Gottovu píseň Má oči šedé… Osudy Gotta i Kubišové v mnohém symbolizují dvě strany jedné a téže mince (stejně jako A a B strana toho malého černého zaprášeného singlu) naší české historie. Každý jsou jiný, přesto patří k sobě. A přesto, že jim upřímně přejeme uzdravení, je to i signál, že tato malá - velká, v mnohém zmatená doba pomalu odchází…  

 

Velice působivé vyjádření zveřejnil na serveru lidovky.cz Jiří Peňás, kulturní komentátor Lidových novin, který říká jiným způsobem něco podobného: „Karel Gott je součástí české krajiny asi jako Říp. K tomu ho kdysi přirovnal Václav Havel, který ve své toleranci a nadhledu mohl klidně mít rád Plastic People a z jiných důvodů i Gotta. Karel Gott byl a je s námi jako ´český úděl‘, jako kunderovská otázka, která našla odpověď v jeho sladkém narkotickém zpěvu,“ napsal Peňás.

Bild to nevidí dobře

Nejdůležitější zprávou úterka bylo, že se Karel Gott se potýká s nádorovým onemocněním v pokročilém stadiu, jak uvedl server německého bulvárního listu Bild s odkazem na nejmenovaného rodinného přítele. Gott podle něj bojuje o život. Informaci přinesly v Česku Novinky.cz.

„Dignóza: Lymfom v pokročilém stadiu,“ sdělil nejmenovaný zdroj prestižnímu německému médiu a dodal: „Nevypadá to pro Karla dobře, bojuje o život“.  Což se poněkud liší od poměrně optimistických zpráv, které kolují českými médii a citují lékařské kapacity, již uvádějí vysoké procento vyléčení této choroby. O tom, že populární zpěvák trpí rakovinou mízních uzlin, informovala v úterý i Gottova manželka Ivana. „Situace je bohužel taková, že Karlovi byl při operaci náhlé příhody břišní diagnostikován Non-Hodgkinův lymfom. Bylo potřebné Karla převést z IKEM na specializované hematologické oddělení I. Interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Manžel je v těch nejlepších rukou a pod dohledem těch nejlepších specialistů v čele s prof. MUDr. Markem Trněným, CSc. a jeho týmem odborníků. Dnes byla zahájena onkologická léčba za použití nejmodernějších prostředků. Celá rodina věříme, že i díky vaší podpoře bude mít Karel sílu se uzdravit. Moc vás zdraví a statečně bojuje, protože vás nechce zklamat. Zvládly to jiné rodiny, zvládneme to společně také. Ivana s celou rodinou,“ vyjádřila se na sociální síti. (Lymfomy jsou zhoubné nádory mízních uzlin a lymfatické tkáně. Non-Hodgkinův lymfom se může vyskytovat ve všech tkáních, ve kterých jsou přítomny lymfocyty, tedy bílé krvinky.)

O Gottovi píší německá, rakouská i ruská média

Onemocněním Karla Gotta se v úterý zabývají i další německá média. Například magazín Focus stejně jako tisková agentura DPA upozornil na to, že český zpěvák za svou bezmála šedesátiletou kariéru prodal víc než 30 miliónů desek a jen v Německu vydal přes 120 alb. DPA upozornila také na to, že byla zrušena Gottova očekávaná účast na vyhlášení cen populární hudby Český slavík. Německá agentura uvedla, že šestasedmdesátiletý zpěvák má v každém případě šanci vyhrát tuto anketu už po čtyřicáté.

Gottův zdravotní stav sledují i další německá a rakouská média. Zprávy o nemoci a zahájení léčby přinesl například rakouský server Der Standard, deník Kronen Zeitung, bavorský rozhlas, ale také renomovaný německý list Die Welt. Ten napsal, že zpěvák je v nejlepším zdravotním centru, obklopený špičkovými lékaři a podstupuje nejmodernější léčbu. O Gottově nemoci informovala i ruská agentura Interfax. Připomněla výrok jeho šéflékaře, profesora Marka Trněného o tom, že není jasné, jak dlouho léčba potrvá, i oznámení Gottovy manželky Ivany, že je v péči nejlepších specialistů.

Přišli na to v nemocnici

Gotta lékaři operovali kvůli náhlé příhodě břišní v úterý 27. října. Do pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) přijel už v neděli 25. října, protože mu bylo nevolno. Už v létě měl Gott problémy se srdeční arytmií, na kterou bere léky. První dny poté, co Gottův vážný zdravotní stav vyšel najevo, měli všichni za to, že se léčí se srdcem… Lékaři ale při současné hospitalizaci vyloučili, že by jeho stav měl kardiovaskulární příčiny.

Je to téměř přesně rok, co se objevily zprávy o rakovině Jiřího Bartošky. Už tehdy se spekulovalo o rakovině uzlin, stejné nemoci, která zabila textaře a herce Jiřího Grossmanna. Stejný nádor teď diagnostikovali i Karlu Gottovi.

Marta Kubišová leží Na Homolce

Zato zpěvačka Marta Kubišová je v nemocnici opravdu po srdeční příhodě, která ji postihla v den jejích třiasedmdesátých narozenin. „Právě jedu z nemocnice. Je o ni dobře postaráno, všichni blízcí jsou u ní,“ řekl serveru iDnes.cz její dobrý přítel, ředitel divadla Ungelt Milan Hein a potvrdil, že Kubišová prodělala infarkt. Víc se k jejímu zdravotnímu stavu nechtěl vyjadřovat. Zpěvačka leží v Nemocnici Na Homolce od neděle. Infarkt proděla v podvečer před cestou na oslavu svých 73. narozenin. Podle mluvčí divadla Ungelt Lindy Skarlandtové je zpěvačka už v pořádku. „Stalo se to doma a naštěstí v přítomnosti její dcery a rodinného přítele,“ dodala mluvčí.

Vážné zdravotní problémy Kubišové potvrdil i muzikant Petr Malásek. „Ano, vím to. Volali mi z Ungeltu, že ruší její představení S nebývalou ochotou. Myslím ale, že je v pořádku,“ řekl Blesk.cz Malásek. Ten s Martou a uměleckým ředitelem Milanem Heinem spolupracuje v Divadle Ungelt.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace