Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Míša Jílková s vypětím všech sil krotila křik, urážky a emoce. Trestuhodná ignorance diskutujících versus jediný rozumný - Pirát, čili další mela v ČT na téma uprchlíci

31.10.2015
Míša Jílková s vypětím všech sil krotila křik, urážky a emoce. Trestuhodná ignorance diskutujících versus jediný rozumný - Pirát, čili další mela v ČT na téma uprchlíci

Autor: ČT, repro

Popisek: Snímek z pořadu Máte slovo - o uprchlících

Již poněkolikáté se statečná moderátorka Michaela Jílková pustila do debaty na tak třaskavé téma, jakým je současná uprchlická krize. Zatímco její kolegové o něm diskutují ve studiu na rádoby seriózní úrovni s hosty, kteří většinou neřeknou nic nového nebo podstatného, v jejím pořadu Máte slovo může svůj názor vyslovit kdokoliv. Samozřejmě, pokud je ochotný tak učinit. Výsledkem je poměrně dosti věrný obraz necenzurovaného veřejného mínění.

Další spontánní debata o uprchlících prozradila mnohé. Opět potvrdila, že v zásadě existují dva vyhraněné, téměř nepřátelské tábory a jen málokdo je ochoten  opustit princip černobílého vidění. Největším prohřeškem ale zůstává skutečnost, že o tomto velmi složitém tématu diskutují lidé, kteří o něm téměř nic nevědí a nebo prezentují pouze velmi subjektivní pocity a různá zažitá klišé. Diváci tak byli bohužel velmi často odkázáni na nepříjemné hádky, aniž se dočkali zásadních informací. Doslova zdrcující přitom byly postoje nejmladších účastníků,  různých zelených aktivistů nebo studentů, kteří se většinou zmohli jenom na  povrchní moralizování. 

Trestuhodná ignorance

Kontroverzní postavou diskuse se stala  překladatelka Markéta Hrbková, která by si přitom na první pohled zasloužila uznání. Sama totiž pomáhá uprchlíkům. Jenže její názory byly  skutečně tristní. Tvrdošíjně vyvracela, že by uprchlíci pro Evropu znamenali jakékoliv riziko. „Ty lidi jsou tak vyřízený, že sem svoji kulturu tahat nebudou,“ reagovala například na varování  politologa Alexandra Tomského, že lidé z jiného, antagonistického kulturního okruhu, znamenají pro evropskou civilizaci problém. Pak se vysmála tomu, že vize o multikulturní  společnosti selhala, což mimo jiné již přiznala i samotná Angela Merkelová. Podle ženy, připomínající vzezřením i bojovností „amazonku“, není nutné vyvracet žádné obavy, které mají lidé z imigrantů,  stačí, když je prý ostatní přestanou strašit. Její až trestuhodná ignorance jakýchkoliv rizik, je skutečně alarmující, tato rizika již přiznávají nejen tajné služby, ale i oficiální představitelé několika evropských států, včetně Německa.  Bohužel se podobné zatajování týká  většiny médií, které zprávy, o tom, co se děje v uprchlických táborech,  čí ghettech, až na výjimky cenzurují. 

Co by se mělo

Stejně nešťastné bylo i vystoupení europoslance Stanislava Polčáka (STAN). A to především proto, že  se nedokázal shodnout ani na tom, kolik vlastně uprchlíků do Evropy letos přijde.  Polčák, který neustále mluvil o povinnosti pomáhat imigrantům, nakonec uznal, že lidé, utíkající před válkou ze Sýrie, tvoří pouhých patnáct procent. Ale co se bude dít se zbylým, drtivě převažujícím počtem běženců, nevysvětlil. A rovněž, podobně jako většina dobře placených europoslanců, pouze deklaroval, co by se mělo udělat, ale jak je zřejmé, výsledky politiky EU jsou stále v nedohlednu. Parametrů černého humoru dosahovala jeho tvrzení, že ochrana imigrantů je pouze dočasná, že nelegální migranty musíme navrátit nebo že by uprchlíci měli respektovat naše pravidla. To, jak jsou naopak ignorována, vidíme dnes a denně.   

Prvotní povinnost státu

V neustálých hádkách zapadlo také podstatné sdělení Tomského, že prvotní povinností státu je hájit především své občany a že univerzální kult lidství selhává a musí přestat. Tento zásadní argument nikdo dále nekomentoval a nezamýšlel se ani nad tím, zda práva občanů zemí EU nejsou potlačována na úkor imigrantů, k čemuž s velkou pravděpodobností již dochází. Zatímco  miliony lidé trpí v Evropě bez práce, bez domova, nejsou peníze na léčbu vážně nemocných, imigranti nezřídka dostávají podporu, přesahující průměrný plat v některých zemích EU.  Nelze se pak divit, že berou bohatší část Evropy  útokem.  

Rozumný Pirát

Nakonec nejrozumnější postoje zastával Pirát Ivan Bartoš. Ten například věcně hovořil o tom, že přemrštěné obavy  z imigrantů u nás nejsou opodstatněné,  protože získat u nás  azyl není rozhodně jednoduché a naše tolerance není bezbřehá. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace