Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kalné ráno po noci dlouhých nožů na magistrátě. Paktuje se každý s každým, jen Kleslová je ze hry. A z Babišova ANO unikl interní dokument: Podělali jsme to, zase

28.10.2015
Kalné ráno po noci dlouhých nožů na magistrátě. Paktuje se každý s každým, jen Kleslová je ze hry. A z Babišova ANO unikl interní dokument: Podělali jsme to, zase

Foto: Facebook Jana Wolfa

Popisek: Pražský magistrát v pátek v jednu v noci...

Protibabišovskému serveru Svobodné fórum.cz se podařilo získat interní dokument hnutí ANO, který jeho centrální manažerka Erika Duchanová rozeslala pražským členům ANO. Jde o monitoring tisku zaměřený na to, jak média reagovala na odvolání několika pražských radních. Nejzajímavější na celém textu je předmluva k monitoringu, jejímž autorem má být PR manažer ANO Vladimír Vořechovský.

„Podle mého je to pro nás opět ostuda. Zvěřina v LN píše ve svém komentáři o amatérismu, Pehe tvrdí, že vyvoláváme chaos. A mají pravdu,“ přiznává Vořechovský. Poukazuje na výsledky blíže neupřesněného průzkumu, ze kterého prý vyplývá, že občany pražská politika vlastně vůbec nezajímá. „Nesmí jim ale otravovat život. Nesmí číst o noci dlouhých nožů, o vraždění se mezi sebou, o přetahování o moc. To budou za chvíli mít plný zuby nás/vás všech,“ píše manažer Babišova hnutí. Podle Vořechovského podstatou všech článků v monitoringu je, „že ANO zase něco podělalo, je rozdělené a rozhádané“.

„Samozřejmě, to víme, to není nic nového. To se nespraví ze dne na den, možná nikdy. Tak proč ale v tomhle stavu dělají další puč? Proč na sebe stále upozorňujeme, popravujeme ostatní, když sami nejsme jednotní a nemáme jasno, co chceme? Pak jsme jen pro smích nebo spíš pláč… Ale jak říkáte, asi jsem naivní…“ píše Vořechovský otevřeně a vzápětí se za svůj názor omlouvá a vysvětluje, proč se jej rozhodl napsat: „Přiznám se, že mě to celé včera naštvalo, rozladilo. Včetně toho jejich přístupu ke komunikování té noční akce,“ dodal. „ANO zase něco podělalo, je rozdělené a rozhádané“, toto se doslova píše v čerstvém interním dokumentu hnutí Andreje Babiše, který má redakce Svobodného fóra k dispozici.

Stropnický a další pražští radní skončili. Co se v pátek noci na radnici dělo?

Praha zažila další „bratrovraždu“, která možná vstoupí do dějin. Členové vládnoucí ČSSD, ANO a Trojkoalice se v zásadě odvolali navzájem. Samotná opozice totiž na jejich odvolání dost hlasů neměla. Obětí tohoto koaličního střetu se stal i náměstek Matěj Stropnický. Někdejší primátor Tomáš Hudeček ocenil politický majstrštyk, u něhož nevěřil, že k němu může dojít. A hle, může.

V pátek noci padli čtyři pražští radní, ve vládě hlavního města skončil i Matěj Stropnický (SZ). Dalšími oběťmi boje uvnitř koalice byli Michal Hašek (ANO), Hana Nováková a Irena Ropková (obě ČSSD). Proč je možné mluvit o boji uvnitř koalice? Protože opozice reprezentovaná TOP 09, ODS, komunisty a Piráty neměla dost sil na to, aby odvolala byť jediného radního.

Někdejší pražský primátor Tomáš Hudeček k tomu na sociální síti Twitter poznamenal, že šlo v podstatě o politický majstrštyk. „Ukončit koalici tak, že si její členové vzájemně odvolají jednoho či dva radní, je majstrštyk. Vůbec jsem si nedovedl představit, že to je možné,“ poznamenal.

Spokojenost s děním na magistrátu vyjádřil na sociální síti Facebook zastupitel Alexandr Bellu (ODS). Má za to, že se noční služba zastupitele vydařila. „Noční šichta opozičního zastupitele Hlavního města Prahy se vyplatila. Právě došlo k odvolání radních Stropnického, Novákové, Ropkové a Haška. Budeme jednat dál... Praha po paralýze v krizi...,“ konstatuje.

Podle Jana Wolfa z KDU-ČSL je jasně dané, že bude současná vláda „přerýsována“, protože každá z koaličních stran přišla o nějakou figuru. Vyjádřil se tak pro Českou televizi.

Trojkoalice tlačí na Krnáčovou. Chce nové složení pražské radnice

Pražská koalice prochází krizí a její fungování v dosavadní podobě je ohroženo. Na nočním zasedání odvolali zastupitelé včetně některých koaličních čtyři z jedenácti radních. Zatímco primátorka Adriana Krnáčová z ANO a také sociální demokraté si myslí, že koalice ČSSD, ANO a Trojkoalice (KDU-ČSL, Strana zelených a STAN) trvá a měla by pokračovat, podle Trojkoalice už svazek není funkční a je nutné hledat nové složení koalice.

„Koalice byla kvůli zasahování do kompetencí náměstka Stropnického a radní Plamínkové ze strany koaličních partnerů ANO a ČSSD dlouhodobě nefunkční, což vyústilo v koaliční krizi," uvedl po odpoledním jednání předseda zastupitelského klubu Trojkoalice Petr Štěpánek (SZ). Situaci je podle něj kvůli schvalování rozpočtu potřeba vyřešit do 5. listopadu, na kdy bude svoláno zastupitelstvo.

„Mezitím budeme hledat nové složení koalice. Naším zájmem je být součástí takového funkčního a stabilního uspořádání, ve kterém budeme moci prosazovat svůj program," doplnila radní Jana Plamínková (STAN). Podle radního Jana Wolfa (KDU-ČSL) zůstává Trojkoalice stabilní, ale stávající koalice s ANO a ČSSD je mrtvá. Přesto ale jednání o novém složení také s nimi nevylučuje. Ochotu o nové koalici jednat vyjádřila už také většina opozičních stran.

Řešení: Od personálních změn až po tichou podporu opozice

„Shodli jsme se, že by tato koalice měla pokračovat, s tím že paní primátorka Krnáčová by měla zajistit její funkčnost," řekl novinářům předseda pražské ČSSD Miloslav Ludvík po jednání s premiérem a šéfem sociální demokracie Bohuslavem Sobotkou. Podmínky spolupráce chtějí sociální demokraté řešit se svými koaličními partnery. „Pořád si myslíme, že tento půdorys vládnutí v Praze má svoje ratio a svůj smysl," míní Březina. Sobotka podle zastupitelů jejich postup podporuje.

I podle předsedy ANO Andreje Babiše by měla koalice pokračovat dál, i když v jiném personálním složení. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek odmítl koalici s ANO.

Jak by případná nová koalice byla složena, není jasné, variant se totiž nabízí řada - v zastupitelstvu je nyní osm zastupitelských klubů. A to od možnosti, že se udrží současná koalice, která projde pouze personální obměnou, až k možnosti, že bude domluvena nová koalice s některou z opozičních stran. Případně si může okleštěná koalice vyjednat tichou podporu opozice pro menšinovou vládu.

V pětašedesátičlenném zastupitelstvu má hnutí ANO od podzimních voleb 17 mandátů, 12 klub TOP 09 a nezávislých. Po osmi je zastupitelů Trojkoalice, ODS a ČSSD. V zastupitelstvu jsou také čtyři Piráti, čtyři komunisté a čtyři nezávislí. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice dosud měla na pražské radnici většinu jediného hlasu.

Zájemci o spolupráci ať se hlásí u Karla Březiny

Velmi trefně celou anabázi okomentoval šéf analytik Hospodářských novin Jindřich Šídlo. Ve svém Komentáři za minutu řekl: „Spravedlnost existuje. Praha naprosto spolehlivě zničí každou stranu a politika, který v ní vládne. Zažila to ODS, zažila to TOP 09 a teď to poznává i Adriana Krnáčová a hnutí ANO. Pražský primátor je jedna z nejvlivnějších a nejmocnějších pozic v české politice.  A taky nejobtížnějších, protože padesát miliard pražského rozpočtu a až příliš mnoho protichůdných zájmů vytváří prostředí, ve kterém přežijí jen nejsilnější. Ironií osudu nejdéle sloužícím pražským primátorem po roce 1989 byl Pavel Bém. Jeho osm let asi hned tak nikdo nepřekoná. A od neslavného jeho odchodu v roce 2010 už máme třetího primátora, lépe řečeno primátorku, které se pod rukama rozpadá politická budoucnost. ODS trvala pražská sebedestrukce skoro dvacet let. TOP 09 a Tomáš Hudeček na to potřebovali roky čtyři a ANO s Adrianou Krnáčovou stačil jediný rok. Člověk se ani nediví sociálním demokratům, kteří snahu vyhrát volby v Praze vzdali už dávno a teď už jen léta primátory a radní střídavě dosazují a odvolávají. Spojenec k pohledání. Zájemci o spolupráci ať se hlásí u Karla Březiny.“

Oprava Rádia Jerevan od Piráta Mikuláše Ferjenčíka

Na svém Facebooku přidal vysvětlení i přední pražský Pirát: 1) Dnes v noci jsme hlasovali pro odvolání všech členů ČSSD z rady Prahy, protože klub vedený pravomocně odsouzeným podvodníkem Karlem Březinou podle nás ve vedení města nemá co dělat. Podotýkám, že Petra Dolínka i Irenu Ropkovou pokládám za kompetentní radní, ale bohužel mají příliš špinavý dres. 2) V tuhle chvíli nemáme domluvené žádné jednání o budoucí koalici a od včerejšího odvolání části Rady žádné takové jednání s Piráty neproběhlo. 3) Jestli nějaká křesla získáme nebo ne, je nám ve finále buřt. Důležitější pro nás je, nemuset se za sebe stydět.

Zhnusený Stropnický: Kolegové se na mě měsíc usmívali. A pak mě odvolali

Hostem pátečního Interview ČT24 byl nyní už bývalý pražský radní Matěj Stropnický (SZ), který se v televizi rozpovídal o další krizi na pražské radnici, při které byl ve dvě hodiny v noci odvolán ze své funkce. On sám vidí za svým odvoláním své návrhy na změnu územního plánu.

Podle Stropnického ČSSD společně s ANO porušily koaliční smlouvu tím, že ho v hlasování odzadu (hlasovalo se od konce abecedy  - pozn. red.) odvolali. „Pak už jsme hlasovali i my pro odvolání každého radního," popsal syn ministra obrany, jak jednání probíhalo a dodal, že z toho byl překvapený. „Už se to dělo před měsícem, ale ustáli jsme to. Teď se na mě kolegové měsíc usmívali a vše se zdálo být v pořádku. Nechápu ale, proč se tak stalo ve dvě hodiny v noci, protože to se většinou nedělá," řekl.

Sám odvolaný radní si myslí, že důvodem pro jeho odvolání bylo jednadevadesát návrhů na územní změny, které měly zabránit rozrůstání Prahy do další krajiny. „Ale pro pražskou sociální demokracii je změna územního plánu byznys," vysvětlil v pořadu důvod svého konce na radnici. „Když jsme předcházeli před sál zastupitelstva, příliš se o nějakém odvolávání nemluvilo. Teprve v půl druhé v noci přišel ten návrh a byla tu kritika ze strany opozice. Přijel se podívat i pan Tomáš Hudeček, který na jednání zastupitelstva příliš nechodí, ale musel zformulovat ten návrh na odvolání a vysvětlit to, co dělám špatně," uvedl Stropnický, jak k odvolání došlo, a dodal, že je podle něj TOP 09 vzhledem ke své minulosti poslední, kdo by měl říkat, jestli Prahu někdo řídí, nebo ne.

„Na radnici jsme podali asi 100 návrhů za poslední měsíc, z toho ode mě jich bylo šedesát. Ten poslední měsíc byl trochu harmonický. Nicméně je pravda, že v jednání o rozpočtu to bylo složité," poukázal Stropnický na to, že se na pražské radnici pracovalo. „Nabyl jsem dojmu, že si pan Babiš nemyslí, že jsem udělal nějakou zásadní chybu," řekl posléze ke schůzce s šéfem hnutí ANO s tím, že si od něj ale nevzal žádnou radu, co má dělat, protože každá strana má jiný zájem, a dodal, že na radnici nešlo o nějaký osobní spor, ale spíše o věcný spor. „Tedy o to, jestli to budeme dělat transparentně, nebo pokoutně," vysvětlil.

„Piráty považuju za stranu, která prokazuje v jednáních značné průniky, ale je jich málo. Vedeme jednání jak s TOP 09, tak i se současnou koalicí," naznačil dále Matěj Stropnický, jak probíhají nová jednání o další budoucnosti jeho strany v čele radnice. „Je pro mě důležité, abych mohl prosadit to, co v té staré nešlo, jinak by to ani nemělo smysl," dodal a řekl, že vidí jako velkou satisfakci, že svou pozici v zákulisí pražské politiky ztrácí Radmila Kleslová.

 

Kleslová je další obětí noci dlouhých nožů

„Paní Krnáčová teď bude mít těžkou pozici. Musí získat ve svém klubu přesilu," uvedl Stropnický v závěru pořadu, jaká je teď pozice současné primátorky. „Myslím, že jde o obsah," poznamenal na dotaz, zdali nejde o nějakou dívčí válku mezi primátorkou Adrianou Krnáčovou a Radmilou Kleslovou.

Pokud ale JDE o onu dívčí válku, Krnáčová zatím vítězí: Bývalá dlouholetá sociální demokratka Kleslová nyní svolává krajský sněm hnutí ANO, na kterém opustí funkci pražské jedničky. Rozhodla se k tomu prý v době, kdy se vedení města v čele s Krnáčovou potýká se zatím největší krizí, která na sklonku minulého týdne vyvrcholila odvoláním čtyř radních. O svolání sněmu už Kleslovou požádal Andrej Babiš. V pátek bude ANO spolu ČSSD a Trojkoalicí jednat o tom, zda má cenu společně ve vládě Praze pokračovat.


Parlamentní listy.cz se toulaly v kuloárech, co zjistily?

Sociální demokraté přišli o Hanu Novákovou a Irenu Ropkovou. První je v kuloárech pro smích, druhá má respekt. I proto se pražská ČSSD horečně snažila, aby Ropkovou, dřívější radní pro oblast školství, udržela. Marně. Stejně nečekaně skončil i náměstek Adriany Krnáčové Matěj Stropnický, nominant Trojkoalice. „Neudělali jsme žádný fatální kompromis. Prosadili jsme veřejný zájem jako míru věcí,“ uvedl syn slavného otce, toho času ministra obrany. Poslední hlavou na špalku byla ta Michala Haška, předsedy zastupitelů ANO. Právě Hašek je spojován s pražskou předsedkyní Radmilou Kleslovou.

ParlamentníListy.cz totiž získaly informace o sobotním zasedání vedení ANO v Praze. Toho se pro mnohé tehdy překvapivě Kleslová neúčastnila kvůli zdravotní indispozici. Na tomto zasedání nejvyšších představitelů ANO v metropoli se na plán jednání dostal bod o odvolání Michala Haška z pozice šéfa zastupitelského klubu. Drtivá většina pražských předsedů mu však vyjádřila podporu. Proti byl podle zdrojů PL například Matěj Fichtner, mladý poslanec z Prahy 8, o němž ParlamentníListy.cz psaly v souvislosti s jeho astronomickými příjmy díky placeným funkcím, nebo poslanec Pavel Čihák, oblastní předseda Prahy 4.

„Jako hyena se projevil stavitel Fichtner, který si nyní buduje jakousi pevnost, dům, a to, co předvedl, bylo za hranou. On, který málokdy přišel na jednání včas, pokud vůbec, a téměř nikdy nebyl na nic připravený a o nic se nezajímal, vycítil svou šanci v pražském ANO," uzavřel jeden ze členů jednání.

Babiš vše vyřeší?

„Je možné, že šéf vše vyřeší, ale uvidíme," svěřil se ParlamentnímListům.cz člen ANO v Praze. Babišova pozice je značně nečitelná. Jeho snahou je prý udržet Adrianu Krnáčovou za každou cenu, navzdory prakticky všem zastupitelům hnutí na magistrátu. Podporu primátorce totiž dlouhodobě projevují jen dva až tři zastupitelé, mezi nimi například Patrik Nacher nebo vdova po architektu Kaplickém Eliška.

Jak se ParlamentnímListům.cz podařilo zjistit, Krnáčová chvíli uvažovala i o spojení „svých" zastupitelů s nezávislými, respektive odpadlíky TOP 09 Tomášem Hudečkem či Evou Vorlíčkovou. „Nepřipadá mi to reálné, ale Hudečkovi šlo vždy hlavně o peníze, takže by mě to až tak nepřekvapilo," prozradil vysoký představitel TOP 09. Primátorka Krnáčová příliš nereaguje. „Já se rozhodně nevzdávám," uvedla. Otázka zní, kdo může být její spojenec. Situace je totiž výrazně nepřehledná a z toho, co se dosud ví, nehraje v její prospěch. Na straně Krnáčové je tedy zatím, zdá se, pouze bezpartijní Monika Krobová Hášová.

Sociální demokracie je jednotná, má osm hlasů a na jednání zatím netlačí. Stejně tak TOP 09, jejíž dvanáct hlasů se zdá stabilních. Obě strany ovšem neberou jako svého partnera Krnáčovou. Nahlas samozřejmě hovořit nechtějí, jelikož by se předem prozradila jejich taktika. Tu ale ParlamentníListy.cz znají. Z nejednoho rozhovoru totiž vyplývá, že je možné, že ANO, byť vítěz voleb v Praze, nemusí skončit ve vedení radnice. Pakliže bude Babišova snaha taková, že bude podporovat Krnáčovou, půjde nejen proti drtivé většině členů hnutí, ale především proti případným koaličním partnerům. „Adrianu ne," uvedli jak zástupci ČSSD, tak TOP 09, s nimiž PL hovořily. Pozice ODS je taktéž čitelná: Do koalice nechce, jednání nevylučuje. Jeden z nejstarších zastupitelů na magistrátu, a to spíše podle počtu odsloužených let než podle věku, naznačil jednoznačnou cestu. „TOP 09, ODS, Trojkoalice, Piráti a nabídka nezávislým na uvolněné pozice na magistrátu a konec..." Neboli 12 + 8 + 8 + 4 + 3. Tedy pětatřicet hlasů zaručujících většinu na magistrátu. V tomto logickém pořadí by se primátorem Prahy mohl klidně stát zástupce TOP 09. Ta ovšem detaily své strategie prozradit nechce. Unikla pouze jedna informace.

Sčítání a odčítání

Abnormální snaha Petra Štěpánka, dlouholetého spolupracovníka ČSSD, placeného starosty Prahy 4 a držitele dalších funkcí, o zachování moci. „Štěpánek slibuje všechno, úplně všechno. Zatím mi to přišlo, že o koryta jde hlavně jemu a Wolfovi, šéfovi zbožných lidovců v Praze," podotkl s úsměvem zastupitel TOPky. Jak ale víme z dalších zdrojů, jiní členové Trojkoalice, kteří o Štěpánkových krocích nevědí, se vstupem do koalice nesouhlasí. Kriticky se měla vyjádřit například Petra Kolínská či Ondřej Mirovský. Oba jsou považováni za rozumné a pragmatické zastupitele, kteří nevadí v ANO, ODS, ale ani u TOP 09. „Naším zájmem je být součástí takového funkčního a stabilního uspořádání, ve kterém budeme moci prosazovat svůj program, založený především na rozvoji městských částí a jejich spravedlivějším financování," uvedla redakci PL Jana Plamínková, zástupkyně Trojkoalice.  

ParlamentníListy.cz po desítkách hovorů s pražskými politiky vidí jedinou možnou cestu ke stabilnímu vládnutí v Praze. ANO, které do primátorského postu nepošle Adrianu Krnáčovou, ale například radního Lacka, jenž se stal třetím vyjednavačem hnutí, spolu se sociální demokracií a TOP 09. Ta by vystřídala osmičlennou Trojkoalici, ovšem nenárokovala by si čtyři, ale jen tři radní. Tato situace by zřejmě vyhovovala všem  a co se poměru hlasů týká, jde o součet 17 + 12 + 8. Jedinou slabinou je, že v neprospěch tohoto řešení se vyslovil jak Andrej Babiš, tak Miroslav Kalousek. Druhá možnost je také jasná a znamenala by výrazné oslabení ANO a širokou koalici proti hnutí, respektive proti Adrianě Krnáčové. Pakliže by Babiš podobný scénář připustil, ztráta v krajských volbách je nasnadě. Řešení je nyní v rukách primátorky a možných koaličních partnerů.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace