Nachystali na ty „xenofóbní“ Čechy past a pak se nestačili divit. To byl zas jednou trapas. A moderátorka ČRo nabádala syrského imigranta, aby bojoval
28.10.2015
Autor: ČRo
Popisek: Lákáš Houdek (vlevo) a Navdar Mohamed na Radiožurnálu
VIDEO Do boje proti údajné xenofobii českého národa se nyní zapojují veřejnoprávní média, desítky různých organizací a dalších aktérů. Mimo jiné tajně, skrytou kamerou, zkoumají, jak se Češi chovají k případným uprchlíkům. Výsledky jsou mnohdy překvapivé, stejně jako některé situace. To je i případ rozhovoru, který vedla na stanici Radiožurnál známá moderátorka Lucie Výborná se syrským imigrantem. Ten se otevřeně přiznal, že k nám přijel za lepším.
Veřejnoprávní Radiožurnál tento týden odvysílal rozhovor s koordinátorem iniciativy Hate Free Culture Lukášem Houdkem a syrským uprchlíkem Navdarem Mohamedem, který v Česku žije již deset let. Aktéři iniciativy, bojující proti xenofobii a usilující o vybudování sítě míst bez násilí a nenávisti, společně natočili skrytou kamerou klip s rodinou uprchlíků ze Sýrie. Jeho cílem bylo zajistit reakce lidí z malého města, jak se tváří tvář zachovají k případným imigrantům.
Samé překvapení
V klipu účinkuje mladý pár z ciziny, s chlapcem v náručí, muže přitom hraje sám Navdar. Zastavuje lidi na ulici a anglicky jim sděluje, že je ze Sýrie a potřebuje pomoci. Kolemjdoucí se chovají vlídně, usmívají se a většinou mu sdělují, že nerozumí. Případně radí, ať jde jinam, že zde není kde přespat a že je v tomto místě málo práce. Jediný zarážející moment nastal v případě, kdy těmto žadatelům o pomoc další mladý pár radí, aby šli jinam, že je v naší země mnoho rasistů. Žádná reakce však není vysloveně negativní nebo nenávistná! Sám Mohamed přiznal, že ho chování většiny účastníků „pokusu“ překvapilo. „Bylo to velké překvapení, vůbec jsem to nečekal, spíše jsem očekával, že dostanu pár facek,“ uvedl. Podle Houdka se díky klipu potvrdilo, že Češi jsou spíše solidární. Myslí si, že nenávistné komentáře některých politiků lidi vybudily k tomu, aby šli pomoci, přesto, že by je to dříve nenapadlo.
Přijeli za lepším. Kvůli fotbalu...
Mnohem více zarážející než chování Čechů místy ale bylo vystupování Navdara Mohameda. Třeba když vysvětloval důvod, proč vlastně v Česku žije. Otevřeně přiznal, že k nám přijela celá jeho rodina za lepším. V té době prý v Sýrii vypukla občanská válka kvůli fotbalu! Mezi Kurdy a Araby přitom docházelo k bitkám. Rodiče se báli, tak raději jeli do Evropy. Jenže se jim nepodařilo dostat se do Německa, proto zůstali u nás. Další moment, vyvracející neustálá obvinění, že jsme xenofobní národ, nastal, když si Navdar pochvaloval, že u nás má mnoho přátel a že se mu v Čechách líbí a žije lépe, protože zde nejsou žádné války. Jeho rodina si rychle zvykla na zdejší životní styl i pravidla. Dokonce odmítá právo šáría, například kvůli tomu, že umožňují bití žen. Zajímavé také bylo, že se Navdarova rodina nestýká se zde žijícími Araby. Proč, ale nevysvětlil.
Proč nebojují za vlast?
Trapas však nastal v okamžiku, kdy se Výborná Syřana zeptala, co by chtěl dělat v budoucnosti, poté, co skončí studia mezinárodních vztahů. Netajil se tím, že by chtěl pracovat na nějaké ambasádě, například v Kuvajtu nebo Kataru. „To si vybíráte hezky,“ komentovala spontánně jeho odpověď moderátorka. Při další otázce posluchačů, věnované tomu, proč mladí Syřané odcházejí do ciziny, místo toho, aby se zapojili do boje za svoji vlast a snažili se o lepší poměry ve vlastní zemi, odpověděl pouze, že je to těžká otázka. „Nevím, jak to bude,“ reagoval. Výborná ho ponoukla, co kdyby se raději než na nějaké ambasádě angažoval jako politik v zemi, odkud pochází. „To určitě ne. Politika mě vůbec nebaví ,“ odpověděl syrský student upřímně.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adéla Hofmanová