Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lucie Bílá, Alexandrovci a rudá hvězda. Nejlépe zbytečný skandál trefila Spáčilová: Dokud jsou ruské uniformy jen na jevišti, není snad potřeba vyhlašovat mobilizaci

16.10.2015
Lucie Bílá, Alexandrovci a rudá hvězda. Nejlépe zbytečný skandál trefila Spáčilová: Dokud jsou ruské uniformy jen na jevišti, není snad potřeba vyhlašovat mobilizaci

Foto: Oficiální Facebook českého turné Alexandrovců 2015

Popisek: Lucie Bílá vystoupila s Alexandrovci

Skandál rozdmýchala poslankyně za ODS Jana Černochová, která se veřejně pustila do zpěvačky Lucie Bílé. Ta vystoupila jako host na turné ruského armádního pěveckého sboru Alexandrovci. Černochové totiž vadí, že se Bílá ukázala pod rudou pěticípou hvězdou. Ale nejen to… No a pak už se sněhová koule nabalovala, vyjádřil se snad každý, kdo šel kolem.

„Fakt to má zapotřebí? Mimochodem tady je názorně vidět i ta bezzubost trestního zákoníku ohledně symbolů. Umíte si představit, že některý z našich národních oblíbených zpěváků vystupuje jako host německé kapely (a nemusí být ani armádní), která má nad hlavou svastiku?“ tázala se na svém facebookovém profilu členka sněmovního branného výboru Černochová. Politička ale nezůstala jen u řečnické otázky a sama si i odpověděla. „Já v tom tedy moc rozdíl nevidím... Jo, vím, že oba staré symboly diktátorský režim zneužil, ale dvacáté století na mém FB pamatujete všichni a víte, pro jaké zvrácené ideologie se nám jeden i druhý symbol vryl do paměti,“ zakončila svou výtku na adresu zpěvačky. A tím to začalo…

Kalinku, Kaťušu či Oči čornyje si mohou poslechnout návštěvníci koncertů legendárního ruského armádního souboru Alexandrovci, které právě probíhají pod záštitou prezidenta Zemana v českých a moravských městech. Jde o součást evropského turné u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války. 10. října aplaudovalo umělcům sedm tisíc lidí v Brně. Den na to se objevili v Ostravě, 12. října bylo vystoupení v Olomouci. Následují Zlín, Pardubice, České Budějovice, Praha a Hradec Králové. Závěr obstará 19. října Liberec. Kvůli loňské anexi Krymu a válce na východě Ukrajiny však dostává tato kulturní akce politický nádech. Dalšími hosty během turné jsou i zpěvačky Helena Vondráčková a Michaela Nosková.

Zpívající okupanti...

Jenže Černochová není zdaleka sama, komu Alexandrovci vadí. Poslanec Evropského parlamentu Jaromír Štětina (TOP 09) letos v únoru třeba kritizoval fakt, že prezident Miloš Zeman udělil záštitu nad turné ruských Alexandrovců v České republice. Štětina přitom poukázal na to, že Alexandrovci jsou součástí armády, která okupuje území tří samostatných států.

„I ´zpívající okupanti‘ jsou okupanti. Momentálně ruská armáda, jejíž součástí Alexandrovci jsou, okupuje část území tří samostatných států: Moldávie, Ukrajiny a Gruzie,“ upozornil Štětina.

Do okopávání ruského uměleckého tělesa se přidal dokonce i další český poslanec, jehož se čtenář tázal na jeho profilu na ParlamentníchListech.cz, zda by si jako pěvec zazpíval s Alexandrovci. „V žádném případě. Zpívat s okupanty nepřipadá v úvahu. Družit se do Milovic jsem také nejezdil,“ odvětil mu na to Daniel Korte z TOP 09.

A dokonce se objevil i otevřený dopis řediteli Českého rozhlasu k partnerství s turné Alexandrovců, podepsaný Josefem Bílkem, Tomášem Peszyńskim a Michalem Majznerem za East European Information Centre, z.s.

„Vzhledem k válce na Ukrajině, kde je Rusko jednoznačným agresorem, vzhledem k nepřátelským postojům, které Rusko zaujímá vůči západním zemím, vzhledem k nezákonné okupaci Krymu, porušování lidských práv v Rusku a na Ruskem okupovaných územích, vzhledem k ruským hrozbám a propagandistické válce vůči zbytku světa, překrucování historie a opětovné propagaci zločinů, kterých se Rusko a jeho předchůdce SSSR dopustily, považujeme turné Alexandrovců na území České republiky za skandální a morálně naprosto nepřijatelné,“ píší Bílek, Peszyński a Majzner s výzvou, aby se Český rozhlas Dvojka, jenž je uveden jako partner tohoto turné, zasadil o zrušení partnerství Českého rozhlasu a turné „Alexandrovci“, případně vysvětlil důvody uvedení tohoto partnerství, distancoval se od něj a vyvodil z této záležitosti patřičné důsledky.

Urbanová: Proč se politici míchají do umění?

„Já také budu s nimi zpívat na jednom z koncertů, ale beru to jako umělec. Myslím si, že to těleso nemůže za dobu, která u nás byla. Je to umělecké těleso a já to beru z umělecké stránky. Navíc mám soubor Alexandrovců ráda, neboť tam jsou vynikající zpěváci. Já v tom žádnou politiku nehledám a ani se o politiku nezajímám. Podle mě by se politika neměla kultury nijak dotýkat. To je můj názor,“ uvedla k tomu pro ParlamentníListy.cz operní pěvkyně Eva Urbanová, která vystupuje na mnoha různých světových operních scénách včetně milánské La Scaly a Metropolitní opery v New Yorku.

Pěvkyně nemá pochopení ani pro slova europoslance Štětiny. „To, co říká, je samozřejmé. Ale já si myslím, ať se politici starají o věci politické, a ne o toto. Kdyby Alexandrovci zpívali špatně a někdo napsal, že třeba já nebo Lucie Bílá a ostatní zpívají se sborem, který nedosahuje žádných kvalit, jako umělkyně to postřehnu. Podle mě je problém dnešní doby úplně někde jinde – počínaje imigrantskou krizí a konče válkou v Sýrii – než když někdo někde vystoupí s Alexandrovci. Politici mluví ze svého hlediska, ale umělci také a u každé skupiny jde vždy o úplně jiný názor. Kdybychom měli velkou výměnu názorů, já bych nerozuměla politikům a oni by nerozuměli mně,“ dodala Urbanová.

Jsou to zabedněnci a zaspali dobu!

Hudebník, zpěvák a producent Michal David také lomí rukama. „Takovéto kritiky od politiků v pořádku nejsou. Alexandrovci jezdí po celém světě a jejich vystoupení jsou ojedinělá a mají vysokou úroveň. I já si s nimi zazpíval v Košicích. Tito politici, kteří Alexandrovce a Lucku Bílou kritizují, jsou zabedněnci a zaspali dobu. Ať se raději starají o to, aby se náš stát tolik nerozkrádal,“ napsal David ParlamentnímListům.cz.

Zpěvačka Helena Vondráčková se také nad výroky Černochové poněkud zarazila a trochu i zasmála. „Já si myslím – a řekla jsem to i pro moskevské rádio – že politici a další lidé, jež kritizují naše vystoupení s Alexandrovci, slučují neslučitelné a zbytečně kulturu politikaří. Tady toto není vůbec o tom, že by to byla nějaká propagandistická akce. Je to soubor, který je na světové úrovni, je světově známý, jedinečný na světě, výjimečný. Jsou nejen propagátory ruské kultury, ale mají v repertoáru i árie Verdiho, Pucciniho. Je tam nejen pěvecká složka, ale předvádějí i úžasné ruské tance a všude s tím sklízejí ohromné úspěchy, takže nechápu... Je úplně nesmyslné to řešit. Asi nemají politici nic jiného na práci. Měli by řešit zásadnější věci, než je toto, měli by se pustit třeba do řešení aktuálního problému, který tady je, a ne se pouštět do takovýchto věcí. Mají toho v Poslanecké sněmovně podle mě na řešení dost a dost,“ dodala zpěvačka pro ParlamentníListy.cz.

Vondráčková navíc pro web Sputnik ČR v minulých dnech uvedla, že tento soubor vystupoval s mnoha světovými hvězdami, jako Mireille Mathieu, zpívali pro papeže Jana Pavla II., vystupovali na Eurovizi a i v San Remu. „Takže je to názor jen některých lidí – není to názor všech. Jelikož vím, že všechny koncerty, které mají nejen tady u nás v Čechách, ale i na Slovensku, jsou totálně vyprodané, takže s tou peticí a s těmi negativními názory absolutně nesouhlasím, připadá mi to zbytečné,“ řekla Vondráčková v reakci na fakt, že se na českých webových stránkách objevila petice „Za zrušení záštity prezidenta Zemana nad turné Alexandrovců v České republice“.

Csáková: Vždyť je to paráda si s nimi zazpívat

Zpěvačku Ilonu Csákovou především zaujalo, jak Černochová hovoří v kontextu s německou kapelou o svastice. „To není přece nějaká německá svastika, to je hinduistická svastika. Hitler používal ve svůj prospěch hinduistickou svastiku a také používal vlastně starogermánské runy, což byl třeba symbol německých jednotek SS (Schutzstaffel). Ale proč to všechno ohledně Alexandrovců dnes kritizovat? Alexandrovci patří mezi obrovské těleso a podle mě je velká paráda si s nimi zazpívat. To, že v časech minulých to byl Velký bratr, je jiná věc, dnes již žijeme v úplně jiné době a nevíme, jaká nás čeká budoucnost... To by Lucku Bílou paní poslankyně mohla nařknout i z jiných věcí. Jsou třeba vyznavači pentagramů, což se týká mysticismu a esoterických kruhů. Ovšem kritika zpěvačky za to, že zpívá s Alexandrovci, je pro mě zbytečně vyvinutá energie k nějakému myšlenkovému pochodu a pouštět se do analýzy toho, že nějaká zpěvačka zpívá pod pěticípou hvězdou, která pro mnoho lidí má navíc různý význam, to je podle mě už nonsens. Být na místě paní poslankyně, tak bych tomu tolik energie nevěnovala. Politici by měli řešit své věci a umělci by měli dělat umění a neměli by být perzekuováni za něco, za co oni sami ani nijak nemohou. Alexandrovci rozhodně tu politickou nótu, rezonanci neudávají. Ale třeba se ten ansámbl za něco postavil, to teď honem nevím, budu si to muset vygooglovat...,“ popřemýšlela Csáková nad kritikou své pěvecké kolegyně. Nakonec dodala:

„Když se nějaký umělec zasadí o propagaci politické věci, politické strany, když se za to postaví svým obličejem, to je něco jiného. Umění by ale mělo být neutrální, pakliže nemají umělci nějaké hlubší úmysly s uplatněním se v politice.“

Herečka a zpěvačka Pavlína Filipovská kupodivu také není nijak proti tomu, aby Bílá s Alexandrovci zpívala. „Já si myslím, že Lucie Bílá je celou svou kariérou zpěvačka, která patří v tom nejlepším slova smyslu k těmto cirkusům a na velké jeviště. Já nevím, proč by se s Alexandrovci nepředvedla už proto, že se s nimi předvedli i jiní velcí zasloužilí a národní umělci. Oni mi sice neřekli, ale já bych s nimi nezpívala, ani kdyby mě chtěli, protože jsem na vše podobné alergická. Já bych to ale Lucii nijak nezazlívala, protože ona patří do těchto show. Všem, kteří tam vystupují, se sice divím, ale odsoudit je? To ne! Ale na jejich vystoupení nepůjdu,“ pronesla Filipovská.

Černochová je známá svými militantními postoji

Politička a herečka Táňa Fischerová pak hovoří podobně. „Paní poslankyně Černochová je známá svými militantními a vyhraněnými postoji, takže mě její výrok ani nepřekvapuje. I já osobně jsem měla k fenoménu Alexandrovců dlouhou dobu stejný vztah, protože bývávali symbolem minulého režimu, ale je už pětadvacet let po revoluci – toho si paní poslankyně nevšimla? Já mám totiž problém s tím, přelévat jakékoliv výhrady, které máme vůči státům nebo jejich politice, na kulturu, neboť kultura je něco, co by mělo zůstat mimo,“ zmínila překvapivě Fischerová s dovětkem, že ale předpokládá, že Alexandrovci dnes již nejsou nositeli toho, co bylo dříve: „Je to zřejmě soubor, který je stále dobrý. Přestože jsem já osobně na jejich vystoupení nikdy v životě nebyla a asi bych ani nešla, neboť to mám samozřejmě podvědomě spojené s minulým režimem, nevím, zda se to má hodnotit v takovéto kritické rovině, když je tak dlouho po revoluci... K putinovskému režimu samozřejmě můžeme mít stovky výhrad a nevím, jak dalece jsou Alexandrovci s ním spojení, do toho nevidím... Podle mě by se ale měla zásadně a principiálně oddělovat kultura od politiky.“

Co se týče vyjádření Štětiny, pouze pokrčila rameny. „Pokud jsou součástí armády, tak samozřejmě jsou stále více nežli jen pěvecký ansámbl – to je pak ono slévání politiky s kulturou, což je zásadní chyba. Ale i my máme máslo na hlavě, náš svět přece také bombardoval některé země, a to bez posvěcení Rady bezpečnosti OSN. Musíme ovšem měřit všem stejným metrem. Těleso oněch pěvců sice není nijak blízké mému srdci, ale pohledy pana europoslance Štětiny a paní poslankyně Černochové jsou jednostranné a vyhraněné,“ poznamenala Fischerová.

Naopak Zemanova záštita nad turné Alexandrovců ji vadí. „To je přesně ono, co by politik dělat neměl. Nenašla jsem žádný důvod toho, proč právě Zeman nad tím vším převzal záštitu, když – pokud vím – má navíc ke kultuře minimální vztah. Neslyšela jsem, že by třeba přišel na Pražské jaro...,“ dodala ironicky ke hlavě státu Táňa Fischerová.

Alexandrovci bývají čas od času tématem diskusí, zejména od začátku ukrajinské krize. Například publicista Jan Urban už téměř před rokem navrhoval omezit vystoupení vojenských pop ansámblů, jako jsou právě Alexandrovci. Zároveň bychom podle Urbana měli vyzvat k podobným symbolickým krokům i partnery v Evropské unii a v Severoatlantické alianci.

Je to blbý signál v době, kdy ruská armáda stojí v sousední zemi

„Politicky je to dnes také blbý signál. Nehodí se to v době, kdy ruská armáda stojí v sousední zemi,“ sdělil ParlamentnímListům.cz předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v reakci na záštitu prezidenta Zemana nad právě probíhajícím turné Alexandrovců. Naproti tomu komunistický poslanec Stanislav Mackovík uvedl: „Nesouhlas s vystoupením Alexandrovců je klasickou ukázkou maloměšťácké naivity.“

Předseda TOP 09 a exministr zahraničí Karel Schwarzenberg se podivoval hlavně nad záštitou prezidenta Zemana nad tímto turné. „Proti Alexandrovcům jako takovým nic nemám. Pokud tu hudbu má někdo rád, ať si je poslechne. Něco jiného je záštita prezidenta. Podle mého skromného názoru by prezident měl zaštítit jenom špičkové věci. Když ruské, tak třeba moskevský balet nebo nějaký orchestr, které tam jsou některé báječné. Ale ne armádní sbor Alexandrovci, který je sice populární, ale podle mě z uměleckého hlediska to není špičkové hudební těleso. Politicky je to dneska také blbý signál. Nehodí se to v době, kdy ruská armáda stojí v sousední zemi. Politický ohled jsem ovšem od Zemana nečekal. Alespoň by měl dbát na, řekněme, jistou úroveň,“ domníval se.

Aspoň zjistím, kdo je co zač

Europoslanci nepřímo odpověděl prostřednictvím ParlamentníchListů.cz bývalý ministr zdravotnictví a psychiatr z Bohnic Ivan David (ČSSD). „Naštěstí je situace taková, že lidé mohou vyjadřovat své názory na straně jedné. Na té druhé různá hudební tělesa u nás mohou vystupovat. Jsem vděčen všem, kteří se k tomu vyjadřují, ať už mají názory jakékoliv. Protože mně tím umožňují zjistit, co jsou zač, pokud mi to není už dávno známo. Takže jestli se takto vyjadřuje pan Štětina, to pro mě rozhodně není nijak překvapující. Pokud se někdo vyjadřuje jako on, vím, že ho mám přiřadit k panu Štětinovi do jeho blízkého okolí. Tím se mi zlepšuje orientace ve společenském prostředí. Takže jsem za to vděčný,“ vysvětlil ironicky.

Pravice si nevidí na špičku nosu

„Domnívám se, že nesouhlas s vystoupením Alexandrovců je klasickou ukázkou maloměšťácké naivity,“ napsal ParlamentnímListům.cz poslanec Stanislav Mackovík (KSČM). Je podle něj dobré, že Miloš Zeman dal jasně znát svůj názor, kterým dráždí především nekritické obdivovatele USA. „Ukazuje se, že pravice v České republice ráda hovoří o svobodě. Ale všude, kde se jí to hodí, by chtěla rozhodovat o vhodnosti a nevhodnosti, třeba právě u vystoupení Alexandrovců. Řečeno takto – český pravičák si nevidí na špičku nosu.“

Předseda KSČM Vojtěch Filip ParlamentnimListům.cz prozradil, že se na koncert Alexandrovců chystá. „Alexandrovci jsou vysoce profesionální soubor, respektovaný pro svou uměleckou úroveň po celém světě. Jsem rád, že zde vystupují, koncert navštívím v Českých Budějovicích.“ Již dříve komentoval pro Haló noviny spor o Alexandrovce komunistický europoslanec Jiří Maštálka. „Paříž, Ženeva, Helsinky, Budapešť, Brusel – asi jedno vedle druhého nekulturní města Evropy. Ve všech totiž letos koncertují Alexandrovci. Všechna si pozvala dnes už světoznámý legendární soubor, který plní koncertní sály i obrovské sportovní haly v Evropě, Americe, Austrálii, zkrátka všude. Jenomže u nás bychom jim měli říci, že je nechceme. Naši ´specialisté‘ na kulturu snášejí argumenty, proč Alexandrovce nezvat anebo jim netleskat. Abychom ´výstřelem‘ proti ruské kultuře snad trefili Kreml.“ 

Bylo mi to natolik odporné, že jsem po třetině odešel

„Ať si každý chodí, na co chce. Kultura není o zákazech. Osobně bych to ale se svým jménem nespojil,“ okomentoval místopředseda ODS a poslanec Martin Novotný. Aby si na Alexandrovce udělal názor, jejich koncert před několika lety navštívil. „Z hlediska publika to působilo jako sjezd sentimentalistů po minulém režimu. Pokud jde o obsah, nepochybně profesionálně provedeno. Ale přítomny veškeré atributy velkoruského a sovětsky rudoarmějského kýče se zřejmou dramaturgií pracovat se vzpomínkami publika na minulý režim. Bylo mi to natolik odporné, že jsem po třetině odešel,“ prozradil ParlamentnímListům.cz.

Národní oblíbenci pod rudou pěticípou hvězdou

Nutno zmínit, že Alexandrovci mají na svém turné i hosty. Na tom českém jsou to zpěvačky Helena Vondráčková a Michaela Nosková. Ale už v předešlé části evropského turné, na Slovensku, se objevili čeští interpreti. V Košicích Michal David a v Bratislavě Lucie Bílá. Právě jejich účast „pod rudou pěticípou hvězdou kritizovala poslankyně ODS Jana Černochová, která původně celý skandál rozpoutala a pak ještě svou kritiku vysvětlila a rozšířila: „Jít na koncert Alexandrovců je soukromou věcí a vkusu každého, kdo na ně chodí. S tím problém nemám. Vadí mi, když vidím na jejich koncertech stát na pódiu takzvané naše národní oblíbence pod rudou pěticípou hvězdou, která je nejenom pro mě symbolem komunistické totalitní ideologie se vším, co nám ve 20. století přinesla,“ upozornila. Těžko si v této souvislosti podle poslankyně představit, že by k nám přijel na turné německý armádní orchestr a na jejich koncertech by se objevila svastika. „Samozřejmě vím, že oba tyto symboly diktátorské režimy zneužily, ale v řadě lidí mohou vyvolávat oprávněné emoce,“ doplnila Jana Černochová.

Na kritiku, která se na ni snesla, zareagovala Černochová později na webu Svobodné fórum. „Ani 25 let od revoluce bychom neměli trpět lobotomií. Nepatřím k popíračům osvobození Československa Rudou armádou, ale stejně tak nikdo nemůže popřít, že stejná armáda, rozšířená o další vojáky tzv. Varšavské smlouvy, okupovala 23 let naši zemi,“ upozornila. A umělcům, kteří ji kritizovali a schvalovali vystoupení Lucie Bílé s Alexandrovci, ještě vzkázala: „Milé hvězdy koncertu Alexandrovců, zkuste dnes říci do očí svým kolegům z branže, zejména hercům z divadel, kteří po 17. 11. 1989 stávkovali, ale i některým zpěvákům na komunistickém black listu, kteří s námi stáli v roce 1989 na náměstích, že kultura a politika se nemíchají. Nebýt jejich angažmá v roce 1989, žádná revoluce by nebyla.“

Karel Gott: Opět mě někdo poučuje?

ParlamentníListy.cz již po prvním výroku Černochové oslovily české umělce se žádostí o vyjádření. Poskytl nám jej i Karel Gott, který sám s Alexandrovci mnohokrát vystoupil a nikdy se netajil svými slovy chvály na uměleckou kvalitu jejich vystoupení. Pro PL.cz nyní uvedl: „O tom by se dalo mluvit hodně dlouho, jen mě udivuje, že už je to tady zase, že mě někdo opět poučuje, koho mám nebo nemám mít rád,“ podivil se mnohonásobný Zlatý slavík.

„Vytýkat lidem, že si přišli zajuchat s Alexandrovci, je stejné jako brát jim kvůli Putinovi Mrazíka v televizi a ruské vejce v bufetu. Za svou osobu k životu nepotřebuji ani jednu z těch tří položek, ale dokud se ruské armádní stejnokroje pohybují jenom na jevišti beze zbraní, není snad potřeba vyhlašovat mobilizaci. Úplně stačí si nekoupit vstupenku,“ napsala mimořádně trefně, s vtipem a nadhledem doyenka umělecké kritiky Mirka Spáčilová na iDnes.cz.

A ke kvalitě umělecké dodala:  „Alexandrovci jsou právě a pouze zájezdová estráda. Ryze komerční estráda, jakkoli z ní můžeme stále cítit rudou minulost. Estráda někomu z duše protivná, pro někoho nostalgická a pro vyznavače zvláštního humoru tak dokonale bizarní, až je krásná, nicméně estráda měřitelná výhradně apolitickými kategoriemi vkusu a nevkusu.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová