Džihádisté vedou nekonečný boj proti Západu a běženci jsou jejich tajnou zbraní. Fištejn k EU, uprchlíkům a rozdílu mezi lidskými a občanskými právy
15.10.2015
Autor: ČT repro
Popisek: Jefim Fištejn v Hyde parku ČT
Evropští politici poškozují práva svých občanů. Stáváme se obětí vlastních ctností: milosrdenství, soucitu a snášenlivosti. Huntingtonův bestseller Střet civilizací byl považován za xenofobní, teď se ukazuje, jak geniální byly jeho vize. I o tom hovoří v rozhovoru pro Reflex známý politolog Jefim Fištejn.
Když před dvaceti lety vydal americký politolog Samuel Huntington svoje prorocké dílo Střet civilizací, čelil nejrůznějším útokům a obviněním, často byl dokonce označen za zpátečníka. Mimo jiné například varoval před střetem západní a islámské civilizace nebo před silnou imigrační vlnou, například do Ameriky. Podle něj tím tato země ztratí identitu a kontrolu nad sebou sama. Současné dění ve světě však překonalo jeho chmurné předpovědi a jeho někdejší odpůrci mu dnes tiše dávají za pravdu.
Běženci tajnou zbraní džihádistů
I na to upozorňuje i český politolog Jefim Fištejn. Ten nedávno v rozsáhlém rozhovoru pro časopis Reflex popsal, jak jedna civilizace upletla bič na druhou z jeho vlastních ctností: milosrdnosti, soucitu a snášenlivosti. Podle něj vedou džihádisté nekonečný boj proti Západu a běženci jsou jejich tajnou zbraní. Fištejn v souvislosti s tím kritizuje přístup Evropské unie, která se podle něj chová jako přepadená žena, která lupičům nabízí prstýnek a doufá, že ji nechají na pokoji.
Vábnička na imigranty a ochrnuté mozkové svaly
Jednou z hlavních příčin současné migrační krize je skutečnost, že sociální systémy západních zemí fungují na imigranty jako vábnička. Český politolog přitom ale zdůrazňuje, že politici nerozlišují mezi lidskými a občanskými právy. Souhlasí samozřejmě s tím, že je běžné poskytnout příchozím šanci na obživu, ale spojit to automaticky s občanským zrovnoprávněním, je podle něj známkou ochrnutého mozkového svalu. Tím, že se snaží integraci nových přesídlenců maximálně urychlit, poškozují práva vlastních občanů. A ti, kteří podobné počínání kritizují, si ihned vyslouží nálepku xenofoba, ne- li rovnou nacisty. Zcela opačně postupují monarchie Perského zálivu, kde jsou upřednostňována práva domácího obyvatelstva. Příchozím upírají doživotně možnost nabýt občanství a ovlivňovat tak společenské poměry v těchto zemích.
Skandinávská Sýrie
Fištejn pak uvádí jako odstrašující příklad Švédsko, které je podle něj „čelný kandidát na přejmenování na Skandinávskou Sýrii“. Starosta města Malmö, kde žije na dvě stě tisíc muslimů, přiznal, že je nemůže při volbách ignorovat. Upozorňuje také na to, že ve světě žije na pokraji smrti hladem přibližně jedna miliarda lidí a prudce narůstá celkové území zhroucených států. Je proto pokrytectvím postarat se pouze o některé. „Co s dalšími miliony neviňátek ze střední Afriky, jejichž osud je neméně krutý?“ ptá se. Celý rozdíl spočívá pouze v tom, že nebyly hozeny přes plot do Evropy.
Merkelová pracuje na své zkáze
Z tohoto důvodu také považuje kvóty za naprostou pitomost a kritizuje počínání Angely Merkelové. Vše, co křečovitě a nesystémově prováděla nejen, že situaci neřešilo, ale přímo ji podněcovalo. „Ona však dál pracuje na své politické zkáze,“ dodává. A Německo vystavuje Evropskou unii těžké zkoušce. Ono samo nemá podle Fištejna radostné perspektivy. Zato nově vzniklá arabská komunita zde bude vzkvétat. Mimo jiné proto, že běženci do země povolávají své příbuzné podle nároku na sjednocení rodiny. Připomíná, že už nyní se Německu říká země dvou tisíc minaretů. Doplatí na svoji bezbřehou toleranci a na to, že rezignovalo na funkci státu. Nelegální překročení hranic zde není trestným činem a z bořitelů závor se tak přes noc stávají ctihodní čekatelé na občanství.
Jak je možné, že nebrání vlast?
V závěru rozsáhlého rozhovoru pro Reflex si Jefim Fištejn všímá také toho, že mezi běženci ze Sýrie je mnoho mladých a zdravých mužů a ptá se: „Pokud svoji vlast milují, jak se dušují, jak je možné že ji nebrání?“
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová