Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prorok Petr Nárožný: Před pěti lety předpověděl, co bude následovat kvůli imigrantům. Zahyneme, ale na našem náhrobku bude nápis, že jsme byli humanisté

04.10.2015
Prorok Petr Nárožný: Před pěti lety předpověděl, co bude následovat kvůli imigrantům. Zahyneme, ale na našem náhrobku bude nápis, že jsme byli humanisté

Autor: ČT

Popisek: Petr Nárožný

Před pěti lety vzbudil ohromný ohlas rozhovor s populárním hercem Petrem Nárožným, který vyšel v Magazínu DNES. Nikdo v té době ale netušil, jak dalece bude prorocký. Nárožný totiž spíše mluvil o politice, hercích a jejich mzdách. A kriticky se vyjádřil také o tehdejším vedení Prahy. Jenže nakonec došla řeč na uprchlíky a Evropu.

Nejprve se opřel do politiky, v níž je u nás velké množství neuvěřitelně neschopných lidí. Některé dokonce jmenoval osobně. Na straně druhé ale považuje zklamání lidi z politiky za jeden z největších omylů. Všechno to, co lidem připadá v politice nekorektní, jsou běžné politické nástroje, stejné celá staletí. „Ono to v politice jinak nejde, ale my bychom pořád chtěli, aby byla kurva zároveň poctivá,“ řekl s drtivou upřímností a uvedl některé historické případy, například norimberský proces. Jako další příklad uvedl idealizovanou první republiku. Jeho tety se prý chodily dívat do parlamentu, jak se tam poslanci fackují.

Herci versus mniši

Stejně upřímná (a pro mnohé  překvapivá) byla i jeho odpověď na otázku, zda dnes mají čeští herci právo na nějakou hlasitou nespokojenost. Když se nad tím podivil, redaktor mu podstrčil, že by to třeba mohly být platy v divadlech. Na to Nárožný  odpověděl, že měli jít studovat bankovnictví, kde jsou mzdy vyšší. Je to prý něco podobného, jako kdyby si mniši stěžovali, že v klášteře nejsou ženský. 

Nenosím teflonový kabát.

Na otázku, zda by on sám šel do politiky, s odporem reagoval: „Proboha ne! Já pro politiku nejsem ten pravý, nenosím teflonový kabát, po  kterém všechno steče, a kdyby o mně měly vycházet karikatury, jak jsem blbej, tak by mi to vadilo.“  Stejně jako to, že politik toho musí hodně skousnout,  bylo by mu rovněž proti srsti, že politik musí podat ruku někomu, koho si hluboce neváží.

Reálná vize

Pak se však řeč stočila na problém uprchlíků,  který před pěti lety zdaleka nebyl tak aktuální, jako nyní. Podle Nárožného je lidstvo nepoučitelné a stále opakuje své chyby. Zatímco o české politice mluvil naprosto bez obav,  co se uprchlíků týče, byl ale najednou opatrný.  Odkazoval na případ člena představenstva německé banky, který  řekl, že kvůli uprchlíkům Německo hloupne. A z postu ho vyhodili. Pozastavil se nad tím, že člověk, který napíše, co si myslí, je najednou nepřítel státu. „Je tu spousta problémů, na které by se měly evropské země připravovat, o kterých by se mělo citlivě diskutovat, ale nediskutuje se,“ postěžoval si Petr Nárožný. Připomněl také vizi Muamara Kaddáfího, že islám nakonec může vyhrát dělohou. Jestliže má německá rodina jedno dítě a turecká jich má osm, tak časem bude v Německu logicky víc Turků.

Evropa vymírá a neumí se bránit

Nárožný se již tehdy obával, že jeho vize je velmi reálná, protože Evropa pomalu vymírá. Mladých  Evropanů  bude stále méně, ale to se nedá rychle změnit.  Navíc se Evropa neumí bránit.  „Zahyneme, ale na našem náhrobku bude nápis, že jsme byli humanisté,“ dodal  prorocky.  Je zajímavé, že jeho názory vyvolaly velmi souhlasné i  nesouhlasné reakce,  názorové souboje mezi pravicově a levicově orientovanými čtenáři, ale o časované bombě v podobě  uprchlíků se téměř nikdo nezmínil.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace