Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pavel Bém zastupitelům v roce 2006 namluvil, že Opencard vydělá do roku 2015 přes miliardu, ha ha. A to není vše. Spadla konečně klec?

02.10.2015
Pavel Bém zastupitelům v roce 2006 namluvil, že Opencard vydělá do roku 2015 přes miliardu, ha ha. A to není vše. Spadla konečně klec?

Foto: Piráti

Popisek: Piráti Jakub Michálek a Adam Zábranský na tiskové konferenci k problematice Opencard

Předseda klubu Pirátů v pražském zastupitelstvu Jakub Michálek v úterý představil první díl analýzy kauzy Opencard. V téměř 40 stránkové analýze se podrobně zabýval počátkem projektu Opencard, tj. schválením projektu v Zastupitelstvu hlavního města Prahy a dále veřejnou zakázkou na servisní kartové centrum schválenou Radou Pavla Béma. Tato témata zvolil kvůli k tomu, že během osmi měsíců uplyne absolutní lhůty promlčení občanskoprávních nároků.

Piráti v analýze zjistili, že Pavel Bém s Petrem Hulinským v roce 2006 uvedli Zastupitelstvo v omyl a zamlčeli mu podstatné okolnosti ohledně plánu projektu. Zastupitelstvu totiž předložili podklady, podle nichž měl projekt vydělat do roku 2015 přes miliardu korun. Obhajovali ho, že bude ziskový. Ve skutečnosti byla tato finanční perspektiva projektu Opencard, který Rada Pavla Béma předložila ke schválení Zastupitelstvu hl. m. Prahy, finančně zjevně nereálná, slib zisku byl postaven na předpokladu pravidelného obrovského poplatku cca 1530 korun na občana za dvouroční životní cyklus karty, který by město muselo vybírat od občanů. Zastupitelé schvalovali projekt v přesvědčení, že bude ziskový.  Zastupitelstvo by projekt patrně neschválilo, kdyby vědělo, že údaje o výdělečnosti projektu jsou smyšlené a zjevně nerealistické. Podle Pirátů tím Bém s Hulinským mohli dopustit podvodu, a proto podali trestní oznámení MSZ v Praze. Jmenovaní také porušili povinnost jednat svědomitě.  Hl. m. Praha by po nich mělo škodu ve výši 160 milionů Kč vymáhat v občanskoprávním řízení.

Haguess a zakázka „na míru“

Zadávací dokumentace zpracovaná v roce 2006 žádným způsobem nezaručila dodržení zásad uvedených v usnesení Zastupitelstva hl. m. Prahy, takže následně podpisem smlouvy a postupem projektu došlo k porušení závazného usnesení Zastupitelstva v řadě aspektů (otevřenost řešení, přenesení části rizika na dodavatele, kompatibilita se standardy a transparentnost řízení). Na přípravě zadávací dokumentace se protiprávně podílela společnost Haguess, která si připravila zakázku „na míru“ a zakázku také dostala. Haguess jako jediná předložila nabídku, ačkoliv zadávací dokumentaci si vyzvedlo celkem 32 firem. Rada Pavla Béma přidělila zakázku na vytvoření kartového centra společnosti Haguess, ačkoliv hodnotící komise v zápise uvedla, že nabídku této společnosti po věcné stránce nehodnotila. Tato nabídka neodpovídala zadávací dokumentaci. Podle Pirátů členové tehdejší Rady Pavla Béma při schvalování výběrového řízení nejednali s péčí řádného hospodáře podle § 35 zákona č. 131/2000 Sb., neboť si ani nevyžádali základní relevantní podklady v podobě zadávací dokumentace a nabídky, kterou svým rozhodnutím schvalovali, ani nevyvodili důsledky ze zprávy hodnotící komise. Existuje tudíž podezření, že jmenovaní porušili podle zákona jim uloženou povinnost opatrovat majetek hl. m. Prahy, a tím mu způsobili škodu velkého rozsahu, proto Piráti podali trestní oznámení. Vedle toho rovněž navrhli, aby Praha vymáhala po společnosti Haguess škodu ve výši 80 milionů Kč, která jí byla porušením povinností při správě městského majetku způsobena.

Trestní oznámení na Béma

Ing. Jaroslav Turek jako jediný akcionář společnosti Haguess s. r. o. se získáním zakázky obohatil o částku přesahující 80 milionů Kč. Je tudíž podezření, že se Ing. Jaroslav Turek obohatil tím, že hodnotící komisi zamlčel podstatnou okolnost o tom, že se podílel na zpracování zadávací dokumentace, která mu byla v podstatě šita na míru, a způsobil tak na majetku hl. m. Prahy škodu velkého rozsahu. Proto Piráti podali příslušné trestní oznámení. Vedle toho rovněž navrhli, aby Praha vymáhala po společnosti Haguess v občanskoprávním řízení škodu ve výši 80 milionů Kč, která jí byla podvodem způsobena.

Rada musí odpovědět do konce října

Piráti zaslali dopis všem členům Rady hl. m. Prahy a na vědomí předsedovi finančního výboru Miroslavu Ludvíkovi (ČSSD) a předsedkyni kontrolního výboru Jaroslavě Janderové (ODS), aby Rada hl. m. Prahy u uvedených nároků primárně posoudila jejich důvodnost a následně je vymáhala v občanskoprávním řízení, kde je v současné době jedině reálná možnost, že dojde k náhradě aspoň části škody. Město musí uplatnit nároky během osmi měsíců, jinak se promlčí. Dosud uplatněný nárok ve výši 73 milionů korun nebyl městu trestním soudem přiznán kvůli procesnímu pochybení! Pokud Rada nebude ve věci konat, vyzvali ji Piráti, aby aspoň zmocnila důvěryhodné advokáty, kteří dosud nebyli do kauzy Opencard namočeni, aby podali žalobu na náhradu škody jménem hl. m. Prahy. Pokud Rada o nároku nerozhodne, vystavuje se odpovědnosti za škodu způsobenou promlčením nároku.

Piráti své závěry shrnuli do 13 doporučení pro Radu hl. m. Prahy. Rada musí podněty projednat na své schůzi a vyjádřit se do 29. 10. 2015.

Kompletní analýzy a dokumenty k nahlédnutí

Analýza počátků kauzy Opencard, kterou zpracoval Jakub Michálek, předseda zastupitelského klubu Pirátů

Výzva Radě, která má posledních 8 měsíců na to, aby začala vymáhat škodu po Pavlu Bémovi, Petru Hulínském a dalším radním z této éry, dále po společnosti Haguess a po odsouzených úřednících (pokud tak stávající Rada neučiní, hrozí, že škodu bude muset časem uhradit sama)

Trestní oznámení na Pavla Béma, Petra Hulínského a další osoby zodpovědné za projekt Opencard, které Piráti podali

Zdroj: Piráti

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace