Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Schwarzenberg si myslí, že jenom nepřetržitě remcáme… Ale proč mladí a zdraví imigiranti nebrání svoji vlast a opouštějí ženy, děti i rodiče? Zase mela kvůli uprchlíkům

02.10.2015
Schwarzenberg si myslí, že jenom nepřetržitě remcáme… Ale proč mladí a zdraví imigiranti nebrání svoji vlast a opouštějí ženy, děti i rodiče? Zase mela kvůli uprchlíkům

Foto: Hans Štembera

Popisek: Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Čtvrteční mimořádná schůze Poslanecké sněmovny, věnovaná migrační krizi, se opět stala arénou, v níž dominovali jak nejaktivnější parlamentní řečníci, tak jejich kolegové, vystupující jen výjimečně. Zato část ministrů, včetně premiéra Sobotky, na ní podstatnou část chyběla. V diskusi se přesto objevilo množství velmi zajímavých a závažných informací, o nichž se příliš nemluví. Například, proč mladí a zdraví imigranti nebrání svoji vlast a doma nechávají ženy a rodiče.

Jízlivá Němcová

Na rozdíl od svého kolegy, šéfa ODS Petra Fialy, který dlouze útočil na vládu kvůli imigrační politice, se Miroslava Němcová věnovala podstatným věcem. Mimo jiné zdůraznila, že vláda neplní usnesení a úkoly, které ji uložila sněmovna již letos v únoru. Ironicky konstatovala, že politici Evropské unie celé prázdniny  pozorovali, jak břehům Evropy připlouvají tisíce uprchlíků a vůbec nic neudělali. Stále není vyřešena  ochrana vnější schengenské hranice: „Je to děravé síto, do něhož tečou  miliardy stejně zbytečně, jako do Řecka,“ stěžovala si.  Za nehorázný považuje nápad EU sjednotit sociální dávky pro imigranty.  Podle ní je doslova nemravné, že v některých zemích jsou  vyšší než minimální mzda. Němcová také připomněla, že  zpráva BIS považuje  za velké bezpečnostní riziko pro EU navrátilce z tzv. islámského státu či členy džihádistických sítí.

Tyran Chovanec?

Přes častou kritiku opozice na adresu vlády si ministr vnitra  Milan Chovanec za své vystoupení  vysloužil  potlesk. I když si zkraje postesknul, že podle některých poslanců by měl být zavřen za týrání imigrantů, jiní ho zase považují za zrádce.   Nicméně uvedl, že čas  mu dává za pravdu, před půl rokem varoval, že budou kvóty, jenže tehdy ho všichni málem považovali za blázna. Rozhořčeně také řekl,  že ti kteří nás kritizují, by měli mlčet. Nakonec se chovají podobně jako Česko, Slovensko  nebo Maďarsko, Rakousko nyní  chce dokonce chránit hranice pomocí armády. 

Připomněl méně známý fakt, že kvóty již  byly před časem nařízeny v případě silné migrační vlny na Maltu. A plán  přerozdělovat příchozí selhal. A podle jeho názoru zkrachuje i tentokrát „My nejsme zemí, která nechce pomáhat, ale neumíme ty lidi v naší zemí držet za nohu,“ zdůraznil.  Varoval rovněž předtím, že imigranti se stanou občany druhé a třetí kategorie a to způsobí jejich obrovskou a velmi nebezpečnou frustraci.

Neustálé remcání

Zcela ojedinělý názor zazněl v diskusi od šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga. Ten na ostrou kritiku přijetí kvót reagoval, že stále jenom slyší „neustálé remcání“. Kolegy pokáral, že ohledně kvót jsme byli v Evropské unii demokraticky přehlasováni a při vstupu do ní jsme přijali její pravidla. Navíc se nechal slyšet, že jsme kvóty vyprovokovali tím, že jsme stále říkali ne, ne, ne.  Ale i on se nakonec přiznal, že je také proti nim.

Proč nechrání svou zemi?

Na jeden podstatný, nicméně velmi málo zmiňovaný fakt, upozornila Jana Lorencová (ANO).  Ta uvedla, že mezi uprchlíky  vidíme proudy mladých, usměvavých mužů s nabouchanými svaly, plných elánu. Jsou to muži, kteří mají se zbraní v ruce bránit svoji zem a namísto toho utečou. Zeptala se, jak to, že doma nechávají ženy a  rodiče, kteří přišli o  majetek, aby oni měli na cestu...

Velmi často do diskuse zasahovali členové hnutí Úsvit.  Například Martin Lank se ptal, proč neslyšíme nic o převaděčích, kteří připravili  tisíce rodin o celoživotní úspory. A zamyslel se nad zarážející skutečností, že v době moderních technologií je odposlouchávána německá kancléřka nebo  francouzský prezident, ale převaděče polapit neumíme. Tomio Okamura (SPD) se opakovaně dožadoval, aby se  lidé mohli v referendu svobodně rozhodnout o vystoupení z Evropské unie. „Vláda nerespektuje přání drtivé většiny národa,“ rozčílil se několikrát a pořádně nahlas.

Kde byl premiér?

Teprve po poledni se do sněmovny dostavil premiér Bohuslav Sobotka.  Přítomným poslancům vyprávěl zpočátku o tom, že byl kvůli korejské investici v průmyslové zóně u Žatce.   Ke kvótám se vyjádřil šalamounsky tak, že hlasování považuje za zklamání, ale v zásadě ho podpořil. Rozbroje v EU a hysterie kolem kvót prý ničemu nepomůžou a my bychom neměli podnikat kroky, které by oslabily naší pozici v unii. Omlouval dokonce i postoj Polska. Plamenně pak hovořil o plánech a prioritách, na nichž se  Evropská rada dohodla, ale jak všichni vědí, bohužel skutek stále  „utek“, o čemž několik hodin předtím většina poslanců marně hovořila.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová