Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Schwarzenberg si myslí, že jenom nepřetržitě remcáme… Ale proč mladí a zdraví imigiranti nebrání svoji vlast a opouštějí ženy, děti i rodiče? Zase mela kvůli uprchlíkům

02.10.2015
Schwarzenberg si myslí, že jenom nepřetržitě remcáme… Ale proč mladí a zdraví imigiranti nebrání svoji vlast a opouštějí ženy, děti i rodiče? Zase mela kvůli uprchlíkům

Autor: Hans Štembera

Popisek: Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Čtvrteční mimořádná schůze Poslanecké sněmovny, věnovaná migrační krizi, se opět stala arénou, v níž dominovali jak nejaktivnější parlamentní řečníci, tak jejich kolegové, vystupující jen výjimečně. Zato část ministrů, včetně premiéra Sobotky, na ní podstatnou část chyběla. V diskusi se přesto objevilo množství velmi zajímavých a závažných informací, o nichž se příliš nemluví. Například, proč mladí a zdraví imigranti nebrání svoji vlast a doma nechávají ženy a rodiče.

Jízlivá Němcová

Na rozdíl od svého kolegy, šéfa ODS Petra Fialy, který dlouze útočil na vládu kvůli imigrační politice, se Miroslava Němcová věnovala podstatným věcem. Mimo jiné zdůraznila, že vláda neplní usnesení a úkoly, které ji uložila sněmovna již letos v únoru. Ironicky konstatovala, že politici Evropské unie celé prázdniny  pozorovali, jak břehům Evropy připlouvají tisíce uprchlíků a vůbec nic neudělali. Stále není vyřešena  ochrana vnější schengenské hranice: „Je to děravé síto, do něhož tečou  miliardy stejně zbytečně, jako do Řecka,“ stěžovala si.  Za nehorázný považuje nápad EU sjednotit sociální dávky pro imigranty.  Podle ní je doslova nemravné, že v některých zemích jsou  vyšší než minimální mzda. Němcová také připomněla, že  zpráva BIS považuje  za velké bezpečnostní riziko pro EU navrátilce z tzv. islámského státu či členy džihádistických sítí.

Tyran Chovanec?

Přes častou kritiku opozice na adresu vlády si ministr vnitra  Milan Chovanec za své vystoupení  vysloužil  potlesk. I když si zkraje postesknul, že podle některých poslanců by měl být zavřen za týrání imigrantů, jiní ho zase považují za zrádce.   Nicméně uvedl, že čas  mu dává za pravdu, před půl rokem varoval, že budou kvóty, jenže tehdy ho všichni málem považovali za blázna. Rozhořčeně také řekl,  že ti kteří nás kritizují, by měli mlčet. Nakonec se chovají podobně jako Česko, Slovensko  nebo Maďarsko, Rakousko nyní  chce dokonce chránit hranice pomocí armády. 

Připomněl méně známý fakt, že kvóty již  byly před časem nařízeny v případě silné migrační vlny na Maltu. A plán  přerozdělovat příchozí selhal. A podle jeho názoru zkrachuje i tentokrát „My nejsme zemí, která nechce pomáhat, ale neumíme ty lidi v naší zemí držet za nohu,“ zdůraznil.  Varoval rovněž předtím, že imigranti se stanou občany druhé a třetí kategorie a to způsobí jejich obrovskou a velmi nebezpečnou frustraci.

Neustálé remcání

Zcela ojedinělý názor zazněl v diskusi od šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga. Ten na ostrou kritiku přijetí kvót reagoval, že stále jenom slyší „neustálé remcání“. Kolegy pokáral, že ohledně kvót jsme byli v Evropské unii demokraticky přehlasováni a při vstupu do ní jsme přijali její pravidla. Navíc se nechal slyšet, že jsme kvóty vyprovokovali tím, že jsme stále říkali ne, ne, ne.  Ale i on se nakonec přiznal, že je také proti nim.

Proč nechrání svou zemi?

Na jeden podstatný, nicméně velmi málo zmiňovaný fakt, upozornila Jana Lorencová (ANO).  Ta uvedla, že mezi uprchlíky  vidíme proudy mladých, usměvavých mužů s nabouchanými svaly, plných elánu. Jsou to muži, kteří mají se zbraní v ruce bránit svoji zem a namísto toho utečou. Zeptala se, jak to, že doma nechávají ženy a  rodiče, kteří přišli o  majetek, aby oni měli na cestu...

Velmi často do diskuse zasahovali členové hnutí Úsvit.  Například Martin Lank se ptal, proč neslyšíme nic o převaděčích, kteří připravili  tisíce rodin o celoživotní úspory. A zamyslel se nad zarážející skutečností, že v době moderních technologií je odposlouchávána německá kancléřka nebo  francouzský prezident, ale převaděče polapit neumíme. Tomio Okamura (SPD) se opakovaně dožadoval, aby se  lidé mohli v referendu svobodně rozhodnout o vystoupení z Evropské unie. „Vláda nerespektuje přání drtivé většiny národa,“ rozčílil se několikrát a pořádně nahlas.

Kde byl premiér?

Teprve po poledni se do sněmovny dostavil premiér Bohuslav Sobotka.  Přítomným poslancům vyprávěl zpočátku o tom, že byl kvůli korejské investici v průmyslové zóně u Žatce.   Ke kvótám se vyjádřil šalamounsky tak, že hlasování považuje za zklamání, ale v zásadě ho podpořil. Rozbroje v EU a hysterie kolem kvót prý ničemu nepomůžou a my bychom neměli podnikat kroky, které by oslabily naší pozici v unii. Omlouval dokonce i postoj Polska. Plamenně pak hovořil o plánech a prioritách, na nichž se  Evropská rada dohodla, ale jak všichni vědí, bohužel skutek stále  „utek“, o čemž několik hodin předtím většina poslanců marně hovořila.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace