Schwarzenberg si myslí, že jenom nepřetržitě remcáme… Ale proč mladí a zdraví imigiranti nebrání svoji vlast a opouštějí ženy, děti i rodiče? Zase mela kvůli uprchlíkům
02.10.2015
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Čtvrteční mimořádná schůze Poslanecké sněmovny, věnovaná migrační krizi, se opět stala arénou, v níž dominovali jak nejaktivnější parlamentní řečníci, tak jejich kolegové, vystupující jen výjimečně. Zato část ministrů, včetně premiéra Sobotky, na ní podstatnou část chyběla. V diskusi se přesto objevilo množství velmi zajímavých a závažných informací, o nichž se příliš nemluví. Například, proč mladí a zdraví imigranti nebrání svoji vlast a doma nechávají ženy a rodiče.
Jízlivá Němcová
Na rozdíl od svého kolegy, šéfa ODS Petra Fialy, který dlouze útočil na vládu kvůli imigrační politice, se Miroslava Němcová věnovala podstatným věcem. Mimo jiné zdůraznila, že vláda neplní usnesení a úkoly, které ji uložila sněmovna již letos v únoru. Ironicky konstatovala, že politici Evropské unie celé prázdniny pozorovali, jak břehům Evropy připlouvají tisíce uprchlíků a vůbec nic neudělali. Stále není vyřešena ochrana vnější schengenské hranice: „Je to děravé síto, do něhož tečou miliardy stejně zbytečně, jako do Řecka,“ stěžovala si. Za nehorázný považuje nápad EU sjednotit sociální dávky pro imigranty. Podle ní je doslova nemravné, že v některých zemích jsou vyšší než minimální mzda. Němcová také připomněla, že zpráva BIS považuje za velké bezpečnostní riziko pro EU navrátilce z tzv. islámského státu či členy džihádistických sítí.
Tyran Chovanec?
Přes častou kritiku opozice na adresu vlády si ministr vnitra Milan Chovanec za své vystoupení vysloužil potlesk. I když si zkraje postesknul, že podle některých poslanců by měl být zavřen za týrání imigrantů, jiní ho zase považují za zrádce. Nicméně uvedl, že čas mu dává za pravdu, před půl rokem varoval, že budou kvóty, jenže tehdy ho všichni málem považovali za blázna. Rozhořčeně také řekl, že ti kteří nás kritizují, by měli mlčet. Nakonec se chovají podobně jako Česko, Slovensko nebo Maďarsko, Rakousko nyní chce dokonce chránit hranice pomocí armády.
Připomněl méně známý fakt, že kvóty již byly před časem nařízeny v případě silné migrační vlny na Maltu. A plán přerozdělovat příchozí selhal. A podle jeho názoru zkrachuje i tentokrát „My nejsme zemí, která nechce pomáhat, ale neumíme ty lidi v naší zemí držet za nohu,“ zdůraznil. Varoval rovněž předtím, že imigranti se stanou občany druhé a třetí kategorie a to způsobí jejich obrovskou a velmi nebezpečnou frustraci.
Neustálé remcání
Zcela ojedinělý názor zazněl v diskusi od šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga. Ten na ostrou kritiku přijetí kvót reagoval, že stále jenom slyší „neustálé remcání“. Kolegy pokáral, že ohledně kvót jsme byli v Evropské unii demokraticky přehlasováni a při vstupu do ní jsme přijali její pravidla. Navíc se nechal slyšet, že jsme kvóty vyprovokovali tím, že jsme stále říkali ne, ne, ne. Ale i on se nakonec přiznal, že je také proti nim.
Proč nechrání svou zemi?
Na jeden podstatný, nicméně velmi málo zmiňovaný fakt, upozornila Jana Lorencová (ANO). Ta uvedla, že mezi uprchlíky vidíme proudy mladých, usměvavých mužů s nabouchanými svaly, plných elánu. Jsou to muži, kteří mají se zbraní v ruce bránit svoji zem a namísto toho utečou. Zeptala se, jak to, že doma nechávají ženy a rodiče, kteří přišli o majetek, aby oni měli na cestu...
Velmi často do diskuse zasahovali členové hnutí Úsvit. Například Martin Lank se ptal, proč neslyšíme nic o převaděčích, kteří připravili tisíce rodin o celoživotní úspory. A zamyslel se nad zarážející skutečností, že v době moderních technologií je odposlouchávána německá kancléřka nebo francouzský prezident, ale převaděče polapit neumíme. Tomio Okamura (SPD) se opakovaně dožadoval, aby se lidé mohli v referendu svobodně rozhodnout o vystoupení z Evropské unie. „Vláda nerespektuje přání drtivé většiny národa,“ rozčílil se několikrát a pořádně nahlas.
Kde byl premiér?
Teprve po poledni se do sněmovny dostavil premiér Bohuslav Sobotka. Přítomným poslancům vyprávěl zpočátku o tom, že byl kvůli korejské investici v průmyslové zóně u Žatce. Ke kvótám se vyjádřil šalamounsky tak, že hlasování považuje za zklamání, ale v zásadě ho podpořil. Rozbroje v EU a hysterie kolem kvót prý ničemu nepomůžou a my bychom neměli podnikat kroky, které by oslabily naší pozici v unii. Omlouval dokonce i postoj Polska. Plamenně pak hovořil o plánech a prioritách, na nichž se Evropská rada dohodla, ale jak všichni vědí, bohužel skutek stále „utek“, o čemž několik hodin předtím většina poslanců marně hovořila.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adéla Hofmanová