Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Míša Jílková a její lekce z vyvážené publicistiky: Diváci se nestačili divit, co se dozvěděli od „normálních lidí.“ Zrušit ČT? Anebo dále strpět eurofrašku kolem uprchlíků?

30.09.2015
Míša Jílková a její lekce z vyvážené publicistiky: Diváci se nestačili divit, co se dozvěděli od „normálních lidí.“ Zrušit ČT? Anebo dále strpět eurofrašku kolem uprchlíků?

Foto: ČT repro

Popisek: Moderátorka pořadu Máte slovo Michaela Jílková

Česká televize je prakticky denně na pranýři za to, co předvádí svým koncesionářům. Mediální experti a dokonce i prezident republiky si myslí, že by bylo nejlepší ji zrušit. Program hlavní stanice ČT 1 se již prakticky v ničem neliší od komerčních televizí, zpravodajský web ČT 24 se zase stále více vzdaluje kritériím vyváženosti a nezávislosti.

Jednou z mála výjimek je  diskusní  pořad Michaely Jílkové Máte slovo.  Zatímco drtivá většina zpravodajských a publicistických pořadů ČT řeší eurofrašku kolem kvót, a  politici, vyškolení různými „spin“ doktory tisíckrát opakují jedno a to samé, mnozí lidé se vůbec nedozví to podstatné.   Bohužel je to jediná demokratická debata, v níž mohou své názory tlumočit zástupci opačných stanovisek a především, což je zcela výjimečné, i koncesionáři, kteří si draze platí službu  veřejnoprávního média. 

Hranice jako vrata do stodoly

Jílková hned v úvodu čtvrtečního vysílání zdůraznila nejvýznamnější fakta. Především, že letos  nelegálně (!) překročilo hranice Evropské unie více než půl milionu lidí a  stále přicházejí další. Vnější hranice EU zůstávají nechráněny, podle zahraničních komentátorů jsou otevřené jako vrata do stodoly. A dále položila skutečně zásadní otázky: Zda imigranti ohrožují evropskou bezpečnost, či zda jsou pro Evropu  nadějí. Vzápětí se rozpoutala smršť názorů, tolik odlišná od tlachání v Otázkách Václava Moravce, či Událostech komentářích. 

Babiš: Je to invaze

Bezezbytku využil svůj prostor Andrej Babiš (ANO).  Rázně uvedl, že jde o invazi a upozornil na problémy, které s tím souvisí. „Tito lidé mají jiné hodnoty, jiný životní styl, jiné pracovní návyky. Jsem přesvědčen, že tyto národy se nebudou integrovat.“ Jako příklad uvedl Turky, kteří imigrovali do Německa. Neintegrovali se a čtvrti, kde bydlí, jsou postrachem zdejších obyvatel i policistů. A konstatoval, že Evropa dodnes nedokázala vyřešit integraci Romů.  Připomněl také, že na našem území je půl milionů uprchlíků a nejsme proto žádní xenofobové, jak je nám stále podsouváno. Navíc zdůraznil  důležitý fakt, že je u nás milion  obyvatel  na hranici chudoby a desítky tisíc bezdomovců. Je jen škoda, že Babiš neměl v diskusi politický protějšek z opozičních stran a   byl tak v nesporné výhodě. 

Zelený: Za strach mohou média

Michal Berg (Strana zelených) naopak hovořil ve prospěch imigrantů.  Odmítal například jeden z  argumentů proti nim, že jejich potomek vystřílel redakci Charlie Hebdo. Smetl ho s tím, že člověk z Uherského Brodu zase vystřílel hospodu. Strach v lidech prý pohánějí média. Podle Berga by měli čeští politici uklidňovat obyvatele, tak jako ti zahraniční. Jílková musela Berga několikrát usměrňovat a žádala ho, aby nepoužíval demagogii.  „Politici nemají náladu na nějaké politické demagogie,“ uvedla rozzlobeně. 

Arabista: Bylo překročeno nadkritické množství lidí

Velmi cenné bylo vystoupení experta, arabisty a orientalisty Petra Pelikána, který věcným a kultivovaným způsobem  uvedl zajímavá fakta.  Vyslovil například, že v Evropě již bylo překročeno nadkritické množství lidí, kteří  jdou za svými příbuznými, začali vytvářet své paralelní společnosti a nejsou primárně loajální k zemi, do níž přišli, a mají stále vztahy k státu, z něhož přišli.  Podle něj navíc nejsou většinou schopni zaměstnání tak, jak to evropská společnost potřebuje. „Nemůžeme spasit celý svět, akorát potopíme  sami sebe,“ varoval. 

Hlas lidu

Z publika dostal prostor například Hani Baloush, Syřan dlouhodobě žijící v Česku. Ten velmi svérázně vysvětlil, proč imigranti chtějí do Německa. Prý proto, že je Německo vítá, zatímco jinde v Evropě je nechtějí. Což neodpovídá skutečnosti, protože příliv trvá nadále i poté, co Německo začalo uprchlíky odmítat, vracet a kontrolovat hranice. Kritizoval také chování Maďarů vůči uprchlíkům. Petr z Karlových Varů ovšem argumentoval zcela jinak. Viděl dokument na německé televizi ZDF, v němž starosta obce  u Mnichova popisuje chování běženců, jimž se nelíbí ani místo, kde jsou ubytováni. Ti udělali protestní hladovku kvůli tomu, že nechtějí být na vesnici, ale  přímo v Mnichově.  Potom citoval ze stanoviska předáka německých policejních  odborů, podle něhož  je v Německu zaznamenáno tisíce napadení policistů.  Němečtí policisté prý již  nemají šanci si s tímto nebezpečím poradit. 

Rozzlobený starosta

Za občany promluvil i Petr Pípal, starosta Dubí. Ten se především  ptal, co dosud dělala Evropská unie a její zpravodajské služby. Rozhořčoval se nejvíce nad tím, že problém trvá bez řešení již několik let, nic se neděje a mezitím vznikly mafiánské struktury, vydělávající miliardy na neštěstí jiných. „Všecko je to špatně,“ řekl naštvaně.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace