Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pro Michaela Kocába platí: Odříkaného chleba… Bojovník za lidská práva má v rodině rasisty. A proč proboha udělala ČT z jeho dcery Natálie cvičenou opici?

23.09.2015
Pro Michaela Kocába platí: Odříkaného chleba… Bojovník za lidská práva má v rodině rasisty. A proč proboha udělala ČT z jeho dcery Natálie cvičenou opici?

Autor: ČT

Popisek: Natálie Kocábová v Tajemství rodu

Některé české celebrity se nestačí divit, jaká překvapení jim přináší tajemství jejich rodu a co v minulosti dělali a páchali jejich příbuzní. Nové osobnosti, účinkující v reality show České televize, musí být připraveny na všechno. Například, že zakladateli jejich rodu se stali bohatí otrokáři, kteří patřili k těm nejtvrdším rasistům v Americe.

Rodina Michaela Kocába již několikrát nechala dobrovolně nahlédnout do svého soukromí televizní štáby, ať už ve Třinácté komnatě nebo v kontroverzní, ale leckdy opravdu napínavé reality show, Tajemství rodu. V ní tentokrát  jako hlavní protagonista účinkovala Kocábova dcera Natálie, dnes  úspěšná spisovatelka a scénáristka.

V roli cvičených opiček

K nevoli části diváků byla první část pořadu  zpracovaná  poněkud nedůvěryhodně, když se Natálie vydala pohovořit si o „tajemství“ rodu se svým  otcem Michaelem, jako by o něm nikdy neslyšela. Téměř k smíchu je pasáž, kdy se ho Natálie přijde zeptat,  jaké bylo jeho dospívání v rodině chartisty. Člověk by tomu snad i uvěřil, kdyby veřejnost o Kocábově  klanu neslyšela již téměř úplně vše.   A že by umělecky nadaná Natálie neslyšela o dědečkovi disidentovi? Vysvětlení je zřejmé. Bohužel i ve formátu,  převzatém  z renomované televizní stanice BBC, se jeho aktéři stávají cvičenými opičkami, když  jsou nuceni se chovat podle předem daného mustru a sehrávají dojemné rozhovory a další  scénky.

Je to vůbec možné?

Stejně stěží uvěřitelné je, že se Kocáb jako donedávna politicky vysoce postavený muž, teprve nyní zajímá o to, do jaké míry jeho rodinu sledovala Státní bezpečnost.   A  vnucují se další otazníky. Je jistě úctyhodné, jak velice odvážným člověkem byl Michaelův otec Alfréd, známý pražský farář. Ale není přinejmenším podivné  a dokonce i trapné, že se jeho vnučka o statečném chování svého dědečka dozví až díky televizní show? Návštěvu prarodičů, kterou absolvuje s kamerami, navíc uvádí slovy, že k nim nejezdí příliš často. Dost smutné zjištění!

Prapředci otrokáři

Naštěstí přinesl tento díl Tajemství rodu v druhé části skutečně překvapivé informace, když Natálie odjela za svými příbuznými až do Spojených států. Připomeňme, že její matka Marsha je Američanka. I když Natálii před odjezdem „prozrazuje“, že prapradědeček, bohatý plantážník zaměstnával  více než  dvě stě otroků, je tím, co zjistí v Jižní Karolíně, velmi zaskočená a zahanbená. Strýc, který ji provází dávnými místy,  prozradí, že  prapředek Morrison byl nejen otrokářem, ale podle legendy patřil k největším americkým rasistům. Naštěstí ale jeho potomci otrokům spíše pomáhali. Také další  generace Morrisonů se do dějin Jižní Karolíny a Spojených států zapsaly velmi pozitivně.  Jeden z předků dokonce podepsal slavnou  americkou Deklaraci nezávislosti.

A co tajemství nevlastního bratra?

Je docela škoda, že nedošlo na další pátrání rodu Kocábů v cizině. Nevlastním   bratrem Kocábové je totiž malý David, kterého si Michael pořídil   s exotickou kráskou Lejlou  Abbasovou. Její otec, právník, je Súdánec. K bratříčkovi Davidovi má Natálie navíc mnohem blíže než k americkým prapředkům ze šesté generace.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace