Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pro Michaela Kocába platí: Odříkaného chleba… Bojovník za lidská práva má v rodině rasisty. A proč proboha udělala ČT z jeho dcery Natálie cvičenou opici?

23.09.2015
Pro Michaela Kocába platí: Odříkaného chleba… Bojovník za lidská práva má v rodině rasisty. A proč proboha udělala ČT z jeho dcery Natálie cvičenou opici?

Foto: ČT

Popisek: Natálie Kocábová v Tajemství rodu

Některé české celebrity se nestačí divit, jaká překvapení jim přináší tajemství jejich rodu a co v minulosti dělali a páchali jejich příbuzní. Nové osobnosti, účinkující v reality show České televize, musí být připraveny na všechno. Například, že zakladateli jejich rodu se stali bohatí otrokáři, kteří patřili k těm nejtvrdším rasistům v Americe.

Rodina Michaela Kocába již několikrát nechala dobrovolně nahlédnout do svého soukromí televizní štáby, ať už ve Třinácté komnatě nebo v kontroverzní, ale leckdy opravdu napínavé reality show, Tajemství rodu. V ní tentokrát  jako hlavní protagonista účinkovala Kocábova dcera Natálie, dnes  úspěšná spisovatelka a scénáristka.

V roli cvičených opiček

K nevoli části diváků byla první část pořadu  zpracovaná  poněkud nedůvěryhodně, když se Natálie vydala pohovořit si o „tajemství“ rodu se svým  otcem Michaelem, jako by o něm nikdy neslyšela. Téměř k smíchu je pasáž, kdy se ho Natálie přijde zeptat,  jaké bylo jeho dospívání v rodině chartisty. Člověk by tomu snad i uvěřil, kdyby veřejnost o Kocábově  klanu neslyšela již téměř úplně vše.   A že by umělecky nadaná Natálie neslyšela o dědečkovi disidentovi? Vysvětlení je zřejmé. Bohužel i ve formátu,  převzatém  z renomované televizní stanice BBC, se jeho aktéři stávají cvičenými opičkami, když  jsou nuceni se chovat podle předem daného mustru a sehrávají dojemné rozhovory a další  scénky.

Je to vůbec možné?

Stejně stěží uvěřitelné je, že se Kocáb jako donedávna politicky vysoce postavený muž, teprve nyní zajímá o to, do jaké míry jeho rodinu sledovala Státní bezpečnost.   A  vnucují se další otazníky. Je jistě úctyhodné, jak velice odvážným člověkem byl Michaelův otec Alfréd, známý pražský farář. Ale není přinejmenším podivné  a dokonce i trapné, že se jeho vnučka o statečném chování svého dědečka dozví až díky televizní show? Návštěvu prarodičů, kterou absolvuje s kamerami, navíc uvádí slovy, že k nim nejezdí příliš často. Dost smutné zjištění!

Prapředci otrokáři

Naštěstí přinesl tento díl Tajemství rodu v druhé části skutečně překvapivé informace, když Natálie odjela za svými příbuznými až do Spojených států. Připomeňme, že její matka Marsha je Američanka. I když Natálii před odjezdem „prozrazuje“, že prapradědeček, bohatý plantážník zaměstnával  více než  dvě stě otroků, je tím, co zjistí v Jižní Karolíně, velmi zaskočená a zahanbená. Strýc, který ji provází dávnými místy,  prozradí, že  prapředek Morrison byl nejen otrokářem, ale podle legendy patřil k největším americkým rasistům. Naštěstí ale jeho potomci otrokům spíše pomáhali. Také další  generace Morrisonů se do dějin Jižní Karolíny a Spojených států zapsaly velmi pozitivně.  Jeden z předků dokonce podepsal slavnou  americkou Deklaraci nezávislosti.

A co tajemství nevlastního bratra?

Je docela škoda, že nedošlo na další pátrání rodu Kocábů v cizině. Nevlastním   bratrem Kocábové je totiž malý David, kterého si Michael pořídil   s exotickou kráskou Lejlou  Abbasovou. Její otec, právník, je Súdánec. K bratříčkovi Davidovi má Natálie navíc mnohem blíže než k americkým prapředkům ze šesté generace.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace